USD účet u české banky

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 15. 1. 2020 00:02

Nevíte o nějaké české bance, která by vedla zdarma bez nějakých podmínek účet v dolarech a šlo by z ní/do ní dolary zdarma posílat? A nejlépe je ještě měnit za relativně solidní kurzy, jako to umí třeba Moneta...
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 1. 2020 04:39

Žádná banka nebude mít zahraniční platby (kromě SEPA, kde jim to nařizuje zákon) zdarma, protože pro ní nejsou bez nákladů.
Poměrně férovou cenu má FIO - 100 Kč příchozí, 200 Kč odchozí SHA a 500 Kč odchozí OUR.

Zejména cena za OUR je velmi příznivá, většinou mají banky nastavenu cenu jako za SHA + "výlohy ostatních bank", což se nakonec může ukázat i přes tisíc korun.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 1. 2020 07:41

Zvýhodněné podmínky pro (non-SEPA) cizoměnové zahraniční platby poskytuje třeba RB u vyšších tarifů (u Prémiového účtu jednu příchozí anebo jednu odchozí u Exkluzivního účtu jednu příchozí a jednu odchozí platbu za kalendářní měsíc - výhodou je zde i možnost jednoho výběru hotovosti za kalendářní měsíc v cizí měně) a Expobank u Spořicího účtu v cizích měnách (nabízí EUR a USD), kde jde o jednu příchozí platbu za kalendářní měsíc a jednu odchozí platbu za kalendářní čtvrtletí.

Ani u jedné z těchto variant se nepůjde vyhnout poplatkům korespondenčních bank, nebo je předem určit. Pokud by šlo o standardní ACH převody na území Spojených států, tak nejjednodušší cesta je využití Transferwise, které se chová jako "vlastní" číslo účtu: https://transferwise.com/help/17/border ... nk-details (USD si lze směnit přímo anebo vydanou kartou dobít Revolut, který má mírně nižší marži).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 15. 1. 2020 10:00

Čistě ceníkově Creditas nabízí 50 Kč příchozí / 150 Kč odchozí, ale nemám praktickou zkušenost, ani nikde nevidím, koho používají jako korespondenční (ale horší než Sberbank Rusko u Fia to snad nebude).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod redhaven 15. 1. 2020 11:58

Poplatky u zahranicnich neeurovych plateb celkem bezne pri poplatkove dispozici OUR prekracuji 1000kc a to nekdy i 2x, prave diky casto neznamemu retezci i vice korespondencnich bank. Banky velmi casto umyslne kolem jejich vlastnich korespondencnich bankach mlzi v tom smyslu, ze jsou velmi neochotne zjistovat ci sdelovat poplatky sve vlastni korespondencni banky a vymlouvaji se na korespondencni banku protistrany ci dokonce jeste treti mezistupnovou korespondencni banku, pokud dve korespondencni banky nemaji mezi sebou moznost preposlani platby. Nejlepsi pro usd je Air banka a platby inkasovat z karty pres Revolut apod., a tak se klasickym bank prevodum co nejvice vyhnout.
Pred cca 10 roky me UCB nauctovala za dolarovy prevod 110 usd, ihned jsem si nechal predvest reditele pobocky, s tim, ze me uvedly v omyl, kdyz mi jejich pracovnice tvrdila ze k uctu jsou i zahranicni platby zdarma a poplatek ihned stornovali.

Nevim jak je na tom Revolut v pripade provedeni klasickeho usd bankovniho prevodu s poplatky??
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod xls 15. 1. 2020 13:11

Řešit poplatky a cestu převodů přes banky je dneska nesmysl. Existujíc služby jako TransferWise, TransferGo, Xendpay a spousta dalších, kde vyjdou převody do všech zemí za řádově jiné peníze než u banky (a se známými poplatky).
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 1. 2020 14:42

Vždy záleží na účelu. Někdy příjemce (typicky brokeři) vyžaduje, aby platba přišla z účtu na jméno odesilatele a pouze na toto číslo účtu je ochotna poslat platby zpět (a navíc se nelze vždy spolehnout na to, že správně vyplní doplňující údaje, jako variabilní symbol) - a to vše vyřazuje většinu alternativních služeb.

-- 15. 1. 2020 14:44 --

redhaven píše:Poplatky u zahranicnich neeurovych plateb celkem bezne pri poplatkove dispozici OUR prekracuji 1000kc a to nekdy i 2x, prave diky casto neznamemu retezci i vice korespondencnich bank.

Právě proto je dobré zvolit "OUR" za paušál, pokud lze. V tomto směru je nabídka FIO velmi výhodná.

Ostatně to je další "nemoc" alternativních služeb - často "OUR" platby vůbec neumí.

-- 15. 1. 2020 14:49 --

Když už se mám to tu takhle hezky rozjelo, tak se také zeptám. Přiznám se, že s těmi zahraničními alternativními službami nemám moc zkušeností, zatím jsem posílal hlavně v EUR a to mi dobře posloužily české devizovky.

Nyní jsem potřeboval poslat 150 USD na britský účet (tj. nejhorší možná varianta - zahraniční převod v jiné, než národní měně státu příjemce), nakonec jsem se domluvil s příjemce na zaslání 159 USD přes PayPal (díky napojení Hello a volbě "kurz dle banky" byl kurz velmi výhodný). Tak se znalců těchto alternativních služeb zeptám (protože možná budu ještě potřebovat), byla by jiná, výhodnější alternativa?

Podmínkou je, že příjemce musí obdržet na účet přesnou částku (tedy platba "OUR") a nelze se s ním domluvit, aby si zřídil (jen kvůli mně) nějakou alternativní službu v rámci které bychom udělali převod "v rámci interního systému". Kromě klasického bankovního účtu můžu doufat maximálně v PayPal. Platby budou pravděpodobně v dolarech a dost možná do různých "nenormálních" zemí - jedná se o náklady spojené s výletem do Rwandy a Ugandy.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ROlda78 15. 1. 2020 15:04

O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 1. 2020 15:18

Pokud je to reakce na mne - tak nepřichází do úvahy. Asi nebude příjemce úplně nadšen dávat mi číslo své platební karty.

Základní dotaz je - jak dostat relativně malou částku (stovky dolarů) na klasický bankovní účet v zemi, kde to není národní měna s co nejmenšími náklady (a s jistotou, že přijde částka celá). Ochota příjemce k jinému řešení se očekává nulová (už vůbec komunikace s Afrikou je obvykle velmi obtížná), maximálně ten PayPal (ovšem s tím, že chce uhradit poplatky)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 15. 1. 2020 15:18

Služby jako TransferWise, TransferGo, Xendpay právě zajistí, aby příjemce dostal přesnou částku. Je to ale vždy tak, že se nacvaká platba do nějaké země v místní měně a služba ukáže, kolik peněz na jaký účet poslat (TW se vyplatí Kč, ale lze i EUR, u TG se musí EUR). Každá služba umí ale jen určitou množinu zemí, takže když jsem teď platil do cca 60 zemí, tak jsem použil všechny 3 (+ ještě nějaké další + dolarový Paypal).

Co se týká částky, tak jsem se buď dohodl na částce v místní měně a tu převedl, nebo podle středového kurzu zafixoval kolik je to v daný okamžik v měně příjemce a tolik zaplatil.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 1. 2020 15:21

xls - díky, až budu platit v místní měně, prostuduji. Bohužel tady zrovna jedou v dolarech :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dlouhy.dejw 15. 1. 2020 15:47

@Patrik: Pokud byste meli oba dva Revolut, tak jsou tam mozne prevody mezi cleny, pokud by adresat nebyl v Revolutu, tak Revolut ma vlastni clearingovy (nostro/loro) ucet ve spouste zemi (mimo jine i v CR), takze pripadne prevody penez ven ze systemu nejsou mezinarodni prevody.
Pripadne konverze maji moc hezky kurz, aspon v pracovni den je to blizko smenneho mezibankovni kurzu.
Dobiti Revolutu je asi ze vsecho nejjednodussi, bud kartou nebo transakci.
Revolut ma i platebni karty, ktere lze cas od casu ziskat bezplatne v nejake akci.
Omezeni: u techot sluzeb (revolut, TransferWise) jsou ruzne limity (denni, tydenni, rocni), casto je vyzadovano aby jmeno na uctu odesilatele sedelo se jmenem prijemce u nich v systemu (to je problem j meho brokera, ktery ke jmenu pridava FBO a TransferWise to pak podle sve dokumentace vraci, ja nemel odvahu to skouset, broker si bere za odchozi transakci nehorazny poplatek)
Je to tedy uz skoro rok, co jsem Revolut naposledy pouzil, takze prosim o opravy a doplneni.
Naposledy upravil dlouhy.dejw dne 15. 1. 2020 15:50, celkově upraveno 1
dlouhy.dejw
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 1. 2020 15:48

Opět neřeší případ, kdy chci zaplatit jinou, než národní měnou, tj. např. USD v UK, Rwandě, Ugandě,... . Protože cizoměnová platba je dle "zahraničního" ceníku i když je tuzemská.

A jak jsem psal - chtít po nich, aby si zřídili jen kvůli mně nějakou alternativní službu (Revolut nebo cokoliv jiného) je sci-fi
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dlouhy.dejw 15. 1. 2020 16:00

Mate pravdu. Ciste hypoteticky, pokud bude mit Revolut ten clearingovy ucet v UK multimenovy nebo tam bude mit USD ucet, tak by to melo jit. Chce to prostudovat, jak to maji, oni se dost vyvijeji, napriklad v dobe, kdy jsem to resil, tak jeste nemeli ucet v USA, ale porad ho slibovali.
150 USD by mozna slo poslat s rozumnou mirou rizika v dopise, pokud mate Dolarovou hotovost a prijemci by to vyhovovalo, ne tedy do jmenovanych Africkych zemi, tam se krade za bileho dne na ulici.
dlouhy.dejw
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 15. 1. 2020 16:27

Mně konkrétně šlo skutečně o brokera. Mělo by mi ročně přijít cca $600 v dividendách a nechtělo se mi to u něj měnit za poplatek 100,- na koruny. Ale asi to bude nejlepší varianta. Nebo se na to vybodnout a zase je reinvestovat...
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků