Příjem platby z Bank of China do AirBank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mtmccox2 20. 7. 2017 07:21

Dobrý den všem,

Chci si poslat peníze do AirBank z Číny, doporučila mi to kamarádka z Polska, které to fungovalo bez problému. Napsal jsem do Air mail, ale pár dní mi neodpovídají, tak se chci optat, jestli někdo tady nemá zkušenost.

V nastavení k účtu jsem našel IBAN i BIC kódy, které tuším se používají v rámci Evropy. Je to stejné i v mezinárodním měřítku?

Dotaz č 2: Bank of China téměř jistě nebude umět české koruny, je potřeba si něco připravit předem v případě, že mi přijde platba v EUR, USD, nebo se to automaticky přepočítá na koruny a uloží na účet?

Pokud je někde shrnutí těchto informací a já se ptám zbytečně, budu vděčný za link.

Jinak děkuji za každý kousek infa.
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 20. 7. 2017 08:01

Konkrétně z Číny do AirBank nemám zkušenosti, ale obecně:

IBAN a BIC jsou celosvětové.

AirBank umí CNY, takže teoreticky si můžeš poslat je a zkonvertují se na koruny. Otázkou je výhodnost kursu. Jsou tu varianty jako poslat z Číny jinou měnu (ale tam bude dvojí konverze, takže taky nic moc výhodného), případně si založit u AirBank další účet v EUR/USD a poslat na něj příslušnou měnu, pokud ji někdy využiješ. Nejlevnější bude možná založit si EUR/USD účet u banky, která ti je pak dovolí přímo vybrat, poslat si peníze tam jako EUR/USD a pak to vyměnit v nějaké dobré směnárně. Chce to propočítat jednotlivé varianty.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 7. 2017 08:11

Ty jsi jen příjemce, či i odesílatel (pokud ano, posíláš do Polska, ČR či kde vlastně)? V jaké měně platbu očekáváš, bys měl vědět především ty (a hlavně pak v jaké měně chceš mít peníze ty), podle toho by šlo poradit nějak konkrétně... A taky pak o jakém objemu se tady bavíme (zpravidla je nutno řešit kurz, než poplatek za příchozí platbu, ale taky nebudeš vymýšlet nějaká komplikovaná schémata kvůli ekvivalentu stokorun) - ty, pokud chceš koruny, tak je zpravidla nejlepší si platbu v cizí měně poslat přímo na účet devizové společnosti, která ti konverzi provede nějakým rozumným kurzem (ono to bude nyní výhodnější vždy tak jako tak, když prakticky pro retail už ani neexistují účty, které mají příchozí zahraniční platby bez poplatku - kdysi měla Zuno, či Citibank - RB tuto možnost ponechala jen u eKonta Exclusive)...

Pokud ti platbu budou posílat v EUR či USD, tak tam se už dá nějak zařídit (nejlepší si otevřít nějaký účet v dané měně, pak třeba vybrat na pokladně a směnit ve směnárně a pod.)

IBAN je mezinárodní zápis čísla účtu podle určitých norem (https://en.wikipedia.org/wiki/Internati ... unt_Number), konkrétně Čína IBAN nepoužívá, ale IMHO bude lepší, aby odesílatel na platebním příkazu měl zapsané číslo účtu v tomhle tvaru (ono stejně se ta platba po cestě dostane nejspíš k nějaké korespondenční bance, která již zápis ve tvaru IBAN používá), převod půjde přes SWIFT, takže SWIFT (BIC) kód bude pro odesílatele taky potřebný, stejně pak další náležitosti platebního styku (zpravidla tedy přesný název účtu příjemce, adresu příjemce, název banky příjemce a adresa banky příjemce).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod mtmccox2 20. 7. 2017 12:00

lemming: Díky za reakci. To, že Air bank umí Yuany je pozitivní zpráva, já hlupák si to nezjistil. Zítra tedy zajdem na pobočku a snad se vše zdaří.

fremantle: Špatně jsem se vyjádřil. Teď jsem v Číně, a budu posílat peníze sobě, takže příjemce i odesílatel jsem já. Peníze v ČR preferuji v korunách. Protože nejsem v ČR, bylo by asi těžké otevírat si nový účet jen pro Eura, který bych poté stejně používal minimálně. Budu tedy doufat, že kurz mé banky mě neobskáče nějak hrozně. Co jsem koukal na kurzovní lístek, tak poslat to přímo v Yuanech mě vyjde o něco málo přes tisícovku líp, než kdybych dělal dvojí přepočet skrz EUR.

Ještě jednou díky.
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 7. 2017 12:34

Ano, tím, že jsi právě v Číně se možnosti poněkud omezují. Takže máš renminbi a chceš koruny, to už smysl dává. Air Bank tě na kurzech dost oškube, stačí se podívat na kurzovní lístek, spread je cca. 4,6 % (to ještě není takový průser jako třeba u RB, tam je to snad 7 %), ale vůči devizové společnosti je to tak o 2 % horší (schválně jsem se koukl do OLB u Akcenty a spread na páru CNY/CZK má cca. 0,85 %). Ano, pokud jsi odesílatel, tak jednoznačně zasílat v původní měně - počítej s tím, že česká banka tě kromě poplatku za příchozí platbu oškube především na tom kurzu, poplatky jsou pak spíš podružná záležitost (platil bys je tak jako tak), to budou aspoň cca. ty 2 %...

Vyhnou by se tomu šlo obchodem přes devizovku, bohužel, z hlavy nevím, kdo obchoduje s CNY a současně by s tebou uzavřel smlouvu korespondenčně (možná Akcenta).
fremantle
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků