Kurz při platbě platební kartou v zahraničí.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod slavo963 4. 8. 2015 22:00

Tak kartu s kurzy asociace(cetelem) nebo debetka UCB kde nalijes pres valutomat libry
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod termistor 18. 6. 2017 15:18

oživím téma - podle jakého kurzu se nyní platí v zahraničí (karta Era, Air) ? Je to podle ceníku dané banka - devíza - prodej ? Má cenu raději brát eura (na slovensko) nebo platit kartou ?
termistor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 18. 6. 2017 15:34

Hotovost (získaná za dobrý kurz) bude lepší. Ovšem, pokud si koupíš eura v bance za valuta prodej, pak to bude horší.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 6. 2017 15:55

Pokud najdeš dobrou směnárnu, tak až na výjimky (typu Cetelem, Tankovací karta České pojišťovny, Unicredit debetka vázaná na eurový účet) je lepší nakoupit valuty. Samozřejmě to platí u exponovaných měn, nejlepší poměr vychází u eura, dále dolar, libry, švýcarské franky. Naopak čím exotičtější měny, tím obvykle větší spread, i když arabské směnárny mají spread u exotických měn nejen rozšířený, ale i posunutý, takže valuta-prodej (tedy pro občana nakoupení cizí měny) špatně vycházet nemusí a v některých případech je plus mínus za střed, naopak valuta-nákup (tedy zpětný odkup cizích měn) je velmi nevýhodný. Takže je lepší raději nakoupit jen to, co určitě utratím a zbytek kartou, než by mi nějaká ta exotičtější měna zbyla.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod perfektsunny 19. 6. 2017 12:51

Taky pridam dotaz. Letim na dovolenou do zahranici (EU).

1) Vzit si s sebou jen par €, zbytek platit kartou, pripadne si vybrat z bankomatu (zdarma)
2) rozmenit vsechny penize, abych se vyyhnul pripadnemu zneuziti karty
3) vyridit kreditku, kterou po dovolene zrusim + vzit €

Diky za rady!
perfektsunny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 19. 6. 2017 13:12

To je čistě na tvých preferencích, ač už v eurozóně - čistě za sebe, nejradši beru přímo hotovost (plusmínus v celé výši předpokládaných výdajů na místě, ale zpravidla ještě stejně musím dovybírat, protože málokdy ten budget stačí :-l), pokud se mám možnost dostat k bankovkám nízkých nominálů (nejradši mám mix 5/10/20 € bankovek, naštěstí není takový problém, ve směnárně si stačí o ně říct, v některých bankách si lze objednat dopředu a třeba v některých bankomatech na Slovensku (Slovenská spořitelna, pokud tam mám část cesty, si lze při výběru z bankomatu zvolit počet nominálů podobně jak to umí některé bankomaty u nás). Ale chápu, někdo si nerad bere v ruličce kapesné kolem 1000 euro nebo více...

Mimo eurozóny - taky záleží, jelikož mám možnost vybírat kurzy asociace, tak zpravidla vybírám hned z bankomatu při příchodu (opět nejradši tam, abych už nemusel dovybírat více, než dvakrát, ale málokdy se to podaří), než se snažit hledat směnárnu s rozumným spreadem (na druhé straně abych nebyl úplně bez peněz, tak taky je rozumné mít nějakou část třeba v eurech).

Kartou platím spíš jen plánované výdaje (hotel, půjčovna automobilů, ... - nicméně, pokud nemáš potřebu kvůli těmto službám být držitelem kreditní karty, tak bych si ji nesjednával, pokud bych ji už měl, tak bych platil podle toho, jaké má kurzy (nerad nechávám marži bance, raději stejnou částku utratím na svoji spotřebu), pokud dobré, tak bych ní třeba i platil, pokud ne, tak jen jako rezervu - čistě kvůli kurzům bych si ji nepořizoval - leda s výjimkou, že bych byl držitelem jenom jedné debetní karty, není dobré všechno sázet "na jednu kartu" a počítat s tím, že s ní bez problémů všude zaplatím - minimum jsou dvě, nejlépe od různých bank - v rámci "diverzifikace" pak může být žádoucí i, aby byly od různých asociací (Visa/MC), nebo jedna debetka, druhá kreditka - i když v rámci EU je to riziko minimální, nikdy nevíš). Ale jak říkám, tohle jsou mé aktuální preference...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod perfektsunny 19. 6. 2017 22:26

OK, díky za tvoje preference. Kdyz si budu vybirat, mam jit do smenarny nebo na miste hned vybrat urcity obnos s kurzem, ktery ma banka? Kreditni kartu jsem chtel jen pro pripadne zneuziti, kdyz ji pak zrusim, "zlodej" nebude mit co zneuzit, slysel jsem uz o nekolika pripadech, kdy clovek byl davno doma z dovolene a nekdo v zahranici obstaral jeho pohyb na uctu..
perfektsunny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 6. 2017 06:38

Pokud jedeš do země, kde se platí eurem a máš v dosahu směnárnu s dobrým kurzem, tak to vyjde až na výjimky nejlépe. Nepíšeš z jakého jsi města, v Praze bych pár tipů měl.

Hodně záleží na tom, jakou máš banku, protože zúčtovací kurzy u eura se mohou lišit až o korunu na jednom euru. Takže pokud máš Cetelem nebo Tankovací kartu České pojišťovny, které obě, kromě dobrého kurzu ještě vrací část útraty, nemůže tomu směnárna konkurovat. Naopak ale proti většině bank vyjde směnárna výhodněji.

Napiš jakou máš kombinaci účtů - tedy u jakých bank máš účty a jaké máš karty a podle toho můžeme něco vybrat. Jak moc na to máš času? Některé banky vydávají karty i ke spořicím účtům, je tak možné využít variantu - nechat si dát kartu ke spořáku a na tom mít jen to, co chci utratit, případně si na místě převést něco z běžného, když bude potřeba více peněz, než jsi původně plánoval. Obecně je ale aktuálně ochrana spotřebitelů na vysoké úrovni a pokud nebudeš mít na kartě napsaný PIN, tak ti žádná velká škoda nehrozí.

Já mám kartu s velmi výhodným kurzem, takže co lze platit kartou, platím kartou, co nelze, platím eury nakoupenými v dobré směnárně.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod perfektsunny 20. 6. 2017 09:09

V Brne mas taky nejake tipy na dobre smenarny? Na vyrizeni mam mesic, nez odletim. Ucty mam u CS, AirBank, Equa Bank. Vsechno zakladni karty, debit - Visa, 2x Mastercard.

PIN nikde samozrejme napsany nemam 8-)
perfektsunny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 6. 2017 09:16

V Brně to neznám, ale třeba pomůže tento článek: http://finance.idnes.cz/test-smenaren-e ... viteze_sev

Z těch bank nebude žádná lepší, než dobrá směnárna.

-- 20. 6. 2017 10:18 --

V Brně to neznám, ale třeba pomůže tento článek: http://finance.idnes.cz/test-smenaren-e ... viteze_sev

Z těch bank nebude žádná lepší, než dobrá směnárna.

-- 20. 6. 2017 10:19 --

V Brně to neznám, ale třeba pomůže tento článek: http://finance.idnes.cz/test-smenaren-e ... viteze_sev

Z těch bank nebude žádná lepší, než dobrá směnárna.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 6. 2017 09:30

V Brně jsou už spready docela vysoké, z těch co mají kurzy na webu - AAA směnárny v Kauflandech (slatinský a židenický): http://www.aaavaluty.cz/smenarna-brno/ (VIP nad 25 tisíc Kč - to stačí u první směny, u dalších se stačí jen prokázat a další směny budou těmi kurzy i pro nižší částky), ale stejně koukám, že nyní mají dražší prodej, než nákup; pak třeba Ariana na hlavní nádraží: http://www.ariana-sro.cz/ (je nutno si říct o kurzy co mají na webu, jinak prodávají dráže - akorát koukám, že ten kurzový lístek mají nějaký neaktuální), ještě poměrně v pořádku byla kdysi směnárna ve Vaňkovce...

Pak je ještě možnost si eura nakoupit tak, že si u Equa bank otevřeš eurový účet a navážeš na něj debetní kartu - třeba přes službu europlatba.cz (aktuálně 26,43 Kč, takže plusmínus vyjde nastejno, jako některé z těch směnáren) - poplatek za příchozí euro/SEPA platbu je 9 Kč, výběr z bankomatu v zahraničí taktéž 9 Kč - pak tou kartou přímo platit, nebo vybírat - nevýhodou je, že tohle je použitelné pouze v eurozóně.

Anebo si zajít na pobočku Creditas a otevřít si tam běžný účet, obyčejný v Kč a nic dalšího neřešit - výběr z bankomatu v zahraničí za pohodových 30 Kč, kurz rozumný pro všechny platby (vyhlášený pro dnešek 26,44 Kč/EUR) a jako klient si lze nakupovat hotovost za bezhotovostní kurzy...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod ka-spel 21. 6. 2017 08:11

Tu tankovací kartu České pojišťovny vyřídí za jak dlouho? Kdysi mě to nabízeli k povinnému ručení a teď jsem o tom uvažoval na dovolenou. To je jen na tankování nebo se tím dá platit i jinde?
Felicia 1,6 kombi LPG -> Octavia II 1,9 TDI kombi
Časy se mění : praskají řetězy místo řemenů a lehčí je nastartovat nafťák v mrazu než zahřátý po jízdě
ka-spel
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 6. 2017 08:18

To je stejně passé, tu kartu si sjednat již nelze.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod ka-spel 21. 6. 2017 09:13

To už není? Já to měl jako nabídku tuším předloni.
Felicia 1,6 kombi LPG -> Octavia II 1,9 TDI kombi
Časy se mění : praskají řetězy místo řemenů a lehčí je nastartovat nafťák v mrazu než zahřátý po jízdě
ka-spel
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 6. 2017 09:28

https://www.cfh.sk/developcz/images/cfhcz/dokumenty/cennik%20CZ%2015072017_final_web_bez%20podpisu.pdf píše:* Vydávání „Kreditní Tankovací Karty“ bylo ukončeno.
fremantle
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků