Bankovní identita, eObčanka, datové schránky, eIdentita

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drkarel 27. 9. 2021 10:23

xls: U nemovitostí bude něco špatně nejen elektronicky. Mám pocit, že když jsem prodával nemovitost, představoval jsem si, že prostě napíšu na daný FÚ, že jsem tuto nemovitost prodal a oni si to přepočítají. Ale ne, musel jsem podat přiznání na zbývající nemovitosti v Praze (a to i v papíru).
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 27. 9. 2021 11:06

To je typický příklad boje zbytečných úředníků se svými obyvateli. Správně by měly jít informace o změnách ve vlastnictví z KÚ na finančák a ten poslat platební výměr a na vědomí informace, jak k tomu došli. Všechno ostatní je zbytečná buzerace a papírování.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 27. 9. 2021 11:09

Jo, to v ideálním případě ... ale stačilo by mi, kdyby jim to stačilo oznámit a oni by si tu nemovitost vyškrtli. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod qxdxqxdx 27. 9. 2021 12:10

xls píše:To je typický příklad boje zbytečných úředníků se svými obyvateli. Správně by měly jít informace o změnách ve vlastnictví z KÚ na finančák a ten poslat platební výměr a na vědomí informace, jak k tomu došli. Všechno ostatní je zbytečná buzerace a papírování.

Pokaždé se změna vlastnictví nedaní, takhle jednoduché to není.
qxdxqxdx
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod minarjo 27. 9. 2021 12:17

Ale Plho, zde řešíme daň z nemovitých věcí - tedy z DRŽBY nemovitostí, tu co se platí každoročně dle toho, kdo nemovitosti k 1.1. vlastnil, nikoliv tu daň jednorázovou související se změnou vlastnictví (kde skutečně danění leckdy není, třeba u darů mezi přímými příbuznými).
Tedy větší sdílení dat mezi Katastrálními a Finančními úřady o úspěšně ukončených a do KN zapsaných řízeních změny vlastnictví (a díky tomu automatické překlopení daňové povinnosti na nového vlastníka) by skutečně tuto byrokracii původním i novým vlastníkům jakékoliv nemovitosti výrazně usnadnilo, to plný souhlas.
Naposledy upravil minarjo dne 27. 9. 2021 12:27, celkově upraveno 1
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod qxdxqxdx 27. 9. 2021 12:26

Jsi si jist? Ja vidím naopak, ze xls psal právě o změně vlastnictví, bez urážky.
qxdxqxdx
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod minarjo 27. 9. 2021 12:29

Koukni více do historie, stačí poslední strana :). Xls, drkarel či já jsme řešili stav, kdy při změně vlastnictví musí teď původní i nový vlastník podat Přiznání k dani z nemovitých věcí (jeden vlastnictví zužuje, druhý rozšiřuje), přestože data k překlopení této povinnosti by FÚ mohly mít od KÚ. Elektronicky je to snazší jak jsem uváděl, ale také ne bezpracné.
Daň z příjmů (zde typicky z prodeje), související s tím jednorázovým aktem změny vlastnictví, to jsme fakt neřešili.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod johny8989 27. 9. 2021 13:52

Rop píše:xls: Podařilo se protlačit změnu daňového řádu od 1. 1. 2021

Do 31. 12. 2020:
povinnost: kdo má datovou schránku, musí podávat elektronicky
sankce: automaticky 2 000 Kč

Od 1. 1. 2021:
povinnost: kdo má datovou schránku zřízenou ze zákona, musí podávat elektronicky
sankce: pokud nepodá elektronicky je to vada podání, kterou lze odstranit (FÚ vyzve k odstranění), pokud na výzvu neodstraní, tak dostane pokutu 1 000 Kč


Tahle změna pro tyto povinnosti je určitě krok správným směrem.

Nevíte, jak to bude s DS založenými automaticky při přihlášení do eidentity pro FO po 1.1. 2023? Budou se považovat za schránku zřízenou ze zákona pro povinnosti z tohoto nařízení?

Já si myslím, že ano, nicméně by podle mě bylo rozumné rozlišovat mezi DS, které si někdo ze zákona musí zřídit a mezi DS, které jsou automaticky založené sice ze zákona, ale které by si bez přihlášení do eidentity FO zatím zřizovat nemusela.
johny8989
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zedna1 27. 9. 2021 15:05

Evropské peněženky digitální identity budou průkazem i nosičem současně
https://www.lupa.cz/clanky/evropske-pen ... -soucasne/
Zedňa
Zedna1
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 27. 9. 2021 19:34

qxdxqxdx píše:Jsi si jist? Ja vidím naopak, ze xls psal právě o změně vlastnictví, bez urážky.

Osobně: víš jak. Radši mlč a šoupej nohama. Především, když jsi mimo téma. Tvoje potřeba něco někam za každou cenu napsat bude po zásluze odměněna.

johny8989: budou to datové schránky ze zákona ... takže s povinným přiznáním elektronicky

Daň z nemovitých věcí - jasně minusové přiznání chybí. Problém je, že katastr nemá údaje pro daň - tedy počet zdaňovaných podlaží - to má zase stavební úřad a ten to nikam co centrálního registru nehlásí. A jinak ano, za babčou je lepší dojít a člověk to má vlastně "bez přiznání". A samozřejmě "mínusové" přiznání chybí. Proto to mám všechno v XML a vždy jen nemovitost umažu a pošlu znovu. Tohle není ani přiznání, na kterém by daňoví poradci zbohatli.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 28. 9. 2021 07:36

Rop píše:...Proto to mám všechno v XML ...

Nj, al to tu nemovitost nesmíš vlastnit 20 let, kdy ještě možnost el. podání nebyla. :) Navíc mám pocit, že se zrovna změnily koeficienty. Ale jasně, to přiznání zas není takový problém, když tedy nejsi nemovitostní magnát.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 28. 9. 2021 14:38

Když přiznání z roku 2015 otevřeš a změníš datum na 2021, tak se ti všechny koeficienty přepočítají :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bozenkakozena 29. 9. 2021 11:56

Dá se přes bankovní identitu nějak požádat o voličský průkaz? Když nemám datovou schránku? Nikdy nemůžu najít návod.
bozenkakozena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 9. 2021 12:57

To nelze. Jen přes datovou schránku. https://www.mvcr.cz/clanek/hlasovani-na ... rukaz.aspx
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zedna1 30. 10. 2021 13:40

Neumí vaše banka digitální identitu? Jinde vám ji dají zdarma bez účtu
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/neum ... ctu-178747

...
Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka totiž zřídí službu bankovní identity komukoli. Není přitom třeba si u nich zřizovat běžný účet nebo jakýkoli jiný produkt a služba je bez poplatku.
...
Jen budou muset navštívit bankovní pobočku.
...
Zedňa
Zedna1
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků