Struktura portfolia - alternativy alokace volných prostředků

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Crainer 12. 8. 2020 15:43

Dobrý den,
na toto fóru chodím často jakožto nepřihlášený uživatel, neboť je velmi obsáhlé a jsou tu lidé, kteří financím rozumím. Potřeboval bych zhodnotit a poradit se ohledně svého portfolia celoživotních úspor. Než začnu psát, kde co mám, tak se představím. Je mi 31 let, jsem bez závazků a bydlím ve vlastní nemovitosti bez hypotéky, úvěrů apod.
Své úspory mám alokovány takto:
TV Creditas 10ti letý s čistým úrokem po zdanění 2,29 % p.a. = 240 000 korun
Stavební spoření buřinka = 264 000 korun
Penzijní připojištění (transformovaný fond) Generali = 174 tisíc korun (zaměstnavatel mi platí 700 korun a z vlastních zdrojů přidávám dalších 300 korun).
Zlaté investiční slitky + stříbrné mince = Dnešní výkupní cena 211 tisíc korun
Zonky investice, výnosnost portfolia půjček ve výši 4,9 % p.a. = 330 000 tisíc korun (s tím, že každý měsíc investuji 2 - 3 tisíc korun).
TV Creditas 10ti letý s čistý úrokem po zdanění 2,63 % p.a. = 60 tisíc korun
Státní proti-inflační dluhopis = 150 tisíc korun
Na spořícím účtu Moneta banky mám 710 000 + 55 tisíc jako rezervu v Equa bance
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nevím, zda nevybrat prostředky z Moneta a vzít si hypotéku na investiční byt v Praze 1+1, anebo koupit ještě zlato, či část vložit do podřízeného vkladu na šest let (banka Creditas). Děkuji všem za názory a případné rady.

Zdraví
Kozák
Crainer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlrs 12. 8. 2020 15:53

Kdyz se divam na cenu zlata, tak by se mi do nej uplne nechtelo :-).
Ja bych v takovem pripade zvazoval 2 veci - a to ten zmineny byt (at uz jakykoliv a kdekoliv...) a nebo pak napcat nejakou slusnou cast penez do akcii/ETF - zalezi, jaky mas Moneta sporak, ale bud uz ho mas srazeny na 0,5% a nebo to prijde tusim pocatkem listopadu...a v takovem pripade mit tolik penez na sporaku za 0,5% asi neni idealni.
Ja jsem u sebe zatim investicni byt zavrhl - a sel jsem cestou akumulacnich ETF (svet/Amerika) u Degiro a ceskych dividendovych akcii u FIO - tohle je teda i dano tim, ze se nechci drbat s danemi u akcii ted - tzn. jde to udelat jinak, ale jde mi o point akcie + ETF.
Na tricatnika by slo s tim portfoliem za me vic zariskovat (Risk -> zisk...).
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Crainer 12. 8. 2020 16:05

mlrs píše:Kdyz se divam na cenu zlata, tak by se mi do nej uplne nechtelo :-).
Ja bych v takovem pripade zvazoval 2 veci - a to ten zmineny byt (at uz jakykoliv a kdekoliv...) a nebo pak napcat nejakou slusnou cast penez do akcii/ETF - zalezi, jaky mas Moneta sporak, ale bud uz ho mas srazeny na 0,5% a nebo to prijde tusim pocatkem listopadu...a v takovem pripade mit tolik penez na sporaku za 0,5% asi neni idealni.
Ja jsem u sebe zatim investicni byt zavrhl - a sel jsem cestou akumulacnich ETF (svet/Amerika) u Degiro a ceskych dividendovych akcii u FIO - tohle je teda i dano tim, ze se nechci drbat s danemi u akcii ted - tzn. jde to udelat jinak, ale jde mi o point akcie + ETF.
Na tricatnika by slo s tim portfoliem za me vic zariskovat (Risk -> zisk...).


Díky. Já jsem kdysi obchodoval s akciemi přes FIO, ale byly to nervy a všechno jsem s mírným ziskem prodal. Vím, že ČEZ měl slušný dividendový výnos a příští rok bude nejspíše také takový tj. přes 6 %. Zkusím mrknout na ETF - děkuji za tip. V té Monetě mám ještě 1,5 %, ale máte pravdu - tratím i teď při té inflaci, která teď je...Hypotéku a obecně dluh jsem nikdy neměl a docela se toho bojím, ale když vidím kolik stojí byty, tak by to nemuseli být špatné na stáří - mít k důchodů ještě příjem z nájmu. Asi jsem ohledně důchodu optimista že :-D Každopádně ještě jednou děkuji.
Crainer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 12. 8. 2020 16:27

Pokud jsi tak konzervativní, jak vypadá tvoje současné portfolio (a to není nutně špatně), tak nezapomeň na proti-inflační spořicí státní dluhopisy.

Široce diverzifikované akcie by mohly připadat v úvahu (pokud to investiční horizont dovolí), ale klidné spaní je důležitější. Nechat se přesvědčit k akciím, ale při prvním propadu vše panicky prodat, by byl průšvih.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Crainer 12. 8. 2020 16:54

fc70 píše:Pokud jsi tak konzervativní, jak vypadá tvoje současné portfolio (a to není nutně špatně), tak nezapomeň na proti-inflační spořicí státní dluhopisy.

Široce diverzifikované akcie by mohly připadat v úvahu (pokud to investiční horizont dovolí), ale klidné spaní je důležitější. Nechat se přesvědčit k akciím, ale při prvním propadu vše panicky prodat, by byl průšvih.


Děkuju za názor. V těch spořících proti-inflačních dluhopisech mám 150 tisíc. Také vlastně nápad tam zvýšit podíl. Další emise je 01.10, takže stihnu nakoupit.
Crainer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 12. 8. 2020 16:59

Promiň, nějak jsem tu položku přehlédl. Osobně mi připadají výrazně výhodnější než 10leté TV, ale těžko předpovídat budoucnost.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Aldapo 13. 8. 2020 08:51

Sice nevím jaký máš příjem a jaké náklady ale asi Ti něco zbejvá. Na tu hypo bych si prvně zhodnotil jak moc jsi si jistej že Tě nevylejou a když tak pokud bude krize jaké bys měl v oboru šance jinde. Známý onehdy prodal část nugetků za výkupka +10 procent. Pokud zlato neúnosně roste tak se rozhrkají dětičky v Africe ještě víc, ale ok teď je to jak Bitcoin. Zonky je pro mě teď risk jak budou lidi v následujícím období splácet (sázím že dost nebudou). A na druhou stranu výnosy do 3 procent co máš jen pokrýváš inflaci (výrok odemě co je výrazně v keši a radši to šmudlení teď oželí). Takže pokud najdeš něco vhodného na hypo tak OK a za zbytek české akcie až do konce roku projdou korekcí (zase já sázím na to že projdou).
Aldapo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xxiro 13. 8. 2020 15:00

Crainer:

Podle skladby portfolia usuzuji, že jsi spíš konzervativní investor. A pokud ti akcie příliš zvedaly krevní tlak, asi bylo dobré rozhodnutí o nich upustit. Ale jsi relativně mladý, proto bys mohl určitou část tvého portfolia alokovat odvážněji. Jaký je tvůj vztah k riziku?

Aldapo:

Výraznější korekce na PBCB už byla v březnu, odkud stahovali kapitál zahraniční investoři. Těžko říct jaká situace bude na podzim. Já zase na podzim výraznější výplach už nečekám, jestli nepropukne ve světě 2. korony. Srovnám-li PX s DAXem nebo SP500, tak tyhle indexy se zotavili na můj vkus až příliš rychle. Skoro to vypadá, že tu korona vůbec nebyla. Oproti tomu PX se únorovým hodnotám vůbec neblíží. Proto si myslím, že v případě nepříznivého vývoje na podzim bude PX ztrácet méně než DAX, NASDAQ, SP500 a další velké trhy. Ale je to jen můj skromný názor a Skutečnost může být jiná.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Crainer 13. 8. 2020 15:38

xxiro píše:Crainer:

Podle skladby portfolia usuzuji, že jsi spíš konzervativní investor. A pokud ti akcie příliš zvedaly krevní tlak, asi bylo dobré rozhodnutí o nich upustit. Ale jsi relativně mladý, proto bys mohl určitou část tvého portfolia alokovat odvážněji. Jaký je tvůj vztah k riziku?


Zdravím xxiro,
tak byl jsem odvážný, jak jsem byl mladší a teď jsem konzerva, jelikož si víc vážím své práce a vydělaných peněz. Měl jsem akcie a teď mám Zonky, které jsou také rizikové, jelikož to jsou nezajištěné půjčky, byť pod záštitou PPF a teď bude podléhat přímo Air bank a tady je kontrola ze strany ČNB. Měl jsem za svůj život opravdu hodně produktů. Hlavně u JT banky, ale jakmile snižovali úroky a odebrali Magnus program, tak se snažím, jak to jde. Je složité v dnešní době získat slušnější zhodnocení za přiměřené riziko. Dnešní systém je na hlavu postavený...

-- 13. 8. 2020 16:41 --

Aldapo píše:Sice nevím jaký máš příjem a jaké náklady ale asi Ti něco zbejvá. Na tu hypo bych si prvně zhodnotil jak moc jsi si jistej že Tě nevylejou a když tak pokud bude krize jaké bys měl v oboru šance jinde. Známý onehdy prodal část nugetků za výkupka +10 procent. Pokud zlato neúnosně roste tak se rozhrkají dětičky v Africe ještě víc, ale ok teď je to jak Bitcoin. Zonky je pro mě teď risk jak budou lidi v následujícím období splácet (sázím že dost nebudou). A na druhou stranu výnosy do 3 procent co máš jen pokrýváš inflaci (výrok odemě co je výrazně v keši a radši to šmudlení teď oželí). Takže pokud najdeš něco vhodného na hypo tak OK a za zbytek české akcie až do konce roku projdou korekcí (zase já sázím na to že projdou).


Zdraví Aldapo,
děkuji ti za názor. Já jakožto člověk bez rodiny a bez dluhů dokážu ušetřit 2/3 příjmů. Měsíčně to je 25 tisíc korun. Mám malé měsíční výdaje a ještě bych mohl ušetřit. Například do práce jezdit MHD, omezit restaurace apod.
Crainer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 13. 8. 2020 15:48

Proč bys měl spořit 2/3 příjmů? Aby sis mohl co nejrychleji koupit vlastní bydlení?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 13. 8. 2020 16:08

Chce bydlet jako Harry a Meghan. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DrumSession 13. 8. 2020 18:48

Dle mých kriterií je to tak trochu průšvih, aneb jak to nemá vypadat (ale nic proti, někdo to tak má rád :o))
Jak vypadá tvůj finanční plán ? (lepší blbej než žádnej)
Jaké máš hlavní cíle, kam vlastně směřuješ ? (lepší blbé než žádné)
Jaký máš časový investiční horizont a s jakými zhruba částkami ?
Většina tvého zainteresování má pevný/jistý úrok, ale podinflační, tj. "prospořuješ" se k chudobě. Máš stašně drahou "jistotu" (IMHO).

Píšeš, že bydlíš v bytě bez hypo, ale byt v Praze na hypo bys vzal. Bydlíš v Praze y/n a míříš sem y/n ?
Bereš byt v Praze jen jako investici nebo cílové bydlení (mimo jsou příznivější)?
A snad jen na úplný závěr mám skromnoý dotaz: KDY a KOMU budeš prodávat Au/Ag slitky?
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Crainer 13. 8. 2020 19:24

DrumSession píše:Dle mých kriterií je to tak trochu průšvih, aneb jak to nemá vypadat (ale nic proti, někdo to tak má rád :o))
Jak vypadá tvůj finanční plán ? (lepší blbej než žádnej)
Jaké máš hlavní cíle, kam vlastně směřuješ ? (lepší blbé než žádné)
Jaký máš časový investiční horizont a s jakými zhruba částkami ?
Většina tvého zainteresování má pevný/jistý úrok, ale podinflační, tj. "prospořuješ" se k chudobě. Máš stašně drahou "jistotu" (IMHO).

Píšeš, že bydlíš v bytě bez hypo, ale byt v Praze na hypo bys vzal. Bydlíš v Praze y/n a míříš sem y/n ?
Bereš byt v Praze jen jako investici nebo cílové bydlení (mimo jsou příznivější)?
A snad jen na úplný závěr mám skromnoý dotaz: KDY a KOMU budeš prodávat Au/Ag slitky?

1) Můj finanční plán vypadá zhruba takto: Neutrácet za blbosti a pokud možno spořit, jelikož nikdo neví, co přinese zítřek
2) Chtěl bych založit rodinu, takže řekněme šetřím i pro ní
3) Volných mám právě těch 710 tisíc, které jsou na spořící účtu. Ostatní prostředky, jak vidíš jako alokovány jinde. Polovinu z nich bych mohl klidně někam investovat s horizontem klidně 10 let.
4) Ano má, ale to, že současně je to pod inflací se holt stalo. Taková inflace tu roky nebyla. Jak píšu výše je to složité dneska. Peněz je všude habaděj a od toho se odvíjí i výnosy...Jak říkám s rizikem jsem si užil, když jsem investoval do akcií
5) Bydlím v bytě po prarodičích a ano byt v Praze bych eventuálně koupil jako investici. Do Prahy se nechystám, ale Praha je Praha. Tam lidé budou vždycky směřovat, tak jako do měst ve Středočeském kraji. To samé Brno na Moravě. Perspektivní oblasti s možnosti pracovního uplatnění.
6) Zlaté slitky bych prodal tomu od koho jsem je kupoval. Mají výkup. Všechny slitky jsem koupil jednorázově za TV, který mi končil v 2010 roce, takže vzhledem k současným cenám to byla výhodná koupě a to tenkrát se říkalo, že jsou předražené a nahoru nepůjdou. Peak byl tuším v roce 2009 a podívejte - 1 OZ zlatý slitek - 44 000 korun.

5)
4)
Crainer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 13. 8. 2020 19:45

1) Můj finanční plán vypadá zhruba takto: Neutrácet za blbosti a pokud možno => INVESTOVAT 8-P
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 13. 8. 2020 21:26

xxiro píše:Aldapo:

Výraznější korekce na PBCB už byla v březnu, odkud stahovali kapitál zahraniční investoři. Těžko říct jaká situace bude na podzim. Já zase na podzim výraznější výplach už nečekám, jestli nepropukne ve světě 2. korony. Srovnám-li PX s DAXem nebo SP500, tak tyhle indexy se zotavili na můj vkus až příliš rychle. Skoro to vypadá, že tu korona vůbec nebyla. Oproti tomu PX se únorovým hodnotám vůbec neblíží. Proto si myslím, že v případě nepříznivého vývoje na podzim bude PX ztrácet méně než DAX, NASDAQ, SP500 a další velké trhy. Ale je to jen můj skromný názor a Skutečnost může být jiná.


Neodpustím si trochu off topic. PX je ve výsledku o čtyřech akciích. KB a ERSTE v něm dělají letos dost paseku. Ale třeba takový ČEZ YTD (v CZK) má lepší performance než celý DAX (v EUR). PX je zvláštní index, český rybník nelikvidní a náchylný k anomáliím. Dlouhodobě klesá průměrný objem denních obchodů. Když chci koupit 20 mio KB, čekám celý den na realizaci, neb se to vybírá téměř po kusech...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků