Investice

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod TheThomik 27. 3. 2019 10:59

Zdravím,
Je mi 20 let a mám našetřeno 150Tisic z dočasných brigád, můj měsíční příjem je 22čístého z toho si můžu dovolit dát 18tisic dále do investic, hledám nejlepší možnost jak si něco málo přivydělat.
Přemýšlím o koupi bitcoinu nebo zlata ale přijde mi to nestabilní take se chci zeptat co by jste v mém případě udělali.

Děkuji
TheThomik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 27. 3. 2019 11:15

Každý ti navrhne něco jiného. Já bych to třeba udělal takto:
100000 Kč spořicí účet (ING, HB, Richee)
20000 Kč stavební spoření a pak 6 let znovu
Zbytek rozdělit do P2P (Mintos, Bondster) a ETF (IWDA, EUNL) a průběžně přikupovat.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 3. 2019 11:18

Zrovna dnes vyšel článek na Měšci "co s milionem", třeba se tam inspiruješ.

150 tisíc mi přijde fakt málo, to je tak akorát mít v snadno dostupných produktech (spořící účty, aktuálně asi Hello Bank nebo Richee s 1,5 % p.a.) pro nenadálé situace.

Do zlata se neinvestuje, tam se peníze ukládají - obecně lze říci, že když dnes za gram zlata dostaneš asi 30 chlebů, tak za 100 let za něj zase dostaneš 30 chlebů. Je to spíše ochrana přes (hyper)inflací nebo jinou nestabilitou ekonomiky.

Nepíšeš, jak dlouho chceš investovat (spořit) a co je cílem (jen hromadění peněz, nebo koupě něčeho - kdy?).

Nepíšeš o svém vztahu k riziku.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheThomik 27. 3. 2019 11:26

Je to málo jelikož to jsou moje jediné vlastní vydělané peníze,
Nehrnu se nějak do bydlení a založení rodiny, spořit chci 5-6 let dokud budu stále žít u rodičů a mít minimální výdaje jako teď, snažím se najít lépe placenou práci nebo si kdekoliv přivydělat aby mi to pomohlo do budoucna

Cílem je nahromadit co nejvíce peněz pro svoji budoucnost

Riziko bych chtěl minimální-střední, nechtěl bych ve 25letech přijít o vše co jsem doposud šetřil
TheThomik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 3. 2019 11:55

Malá částka, krátká doba, nechceš podstupovat velké riziko,...

Vidím to na spořák (Hello, Richee) + 20 tisíc ročně do stavebka.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheThomik 27. 3. 2019 12:02

Věděl by jsi mi poradit když bych chtěl do toho největšího rizika z účelem si co nejvíce vydělat z těch 100tisic?
TheThomik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mandak1 27. 3. 2019 12:05

Já bych to nedělal, pokud sám nebudeš vědět, co děláš a proč to děláš. Poradit ti zde může kdokoliv, ale když v jednom požadavku napíšeš, že chceš riziko minimální a hned v tom dalším největší, tak bys nejdřív měl spíš studovat a neriskovat zbytečně.
mandak1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 27. 3. 2019 12:36

TheThomik píše:Je to málo jelikož to jsou moje jediné vlastní vydělané peníze,
Nehrnu se nějak do bydlení a založení rodiny, spořit chci 5-6 let dokud budu stále žít u rodičů a mít minimální výdaje jako teď, snažím se najít lépe placenou práci nebo si kdekoliv přivydělat aby mi to pomohlo do budoucna

Cílem je nahromadit co nejvíce peněz pro svoji budoucnost

Riziko bych chtěl minimální-střední, nechtěl bych ve 25letech přijít o vše co jsem doposud šetřil


Patrik to nemyslel jako že jsi ušetřil málo, ale že na nějaké větší investice to je málo. Mít ve svých 20 letech 150 tis.Kč je velmi dobrá práce.

Cíl nahromadit co nejvíce peněz zní fajn, ale chybí mu nějaký časový údaj a cca potřebný objem peněz. Chtělo by to upřesnit. Teď mě napadá akorát za těch 5-6 let vlastní bydlení. Jenže i to se v tvém věku může kvůli rodině a práci změnit.

Jedno z mnoha řešení :

1. rezerva cca 30-80 tis. na nějakém spořáku.
2. SP ...stavební spoření....dal bych tam za letošní rok 20 tis. a dále spořil 1700-2000 měsíčně. ( Nevím jak a kde plánuješ své bydlení, ale mohlo by se to pak využít a v průběhu upravit)
3. ETF (akciový, možná 2 různá ETF) : dal bych cca 50 tis. hotovost a měsíčně 3-5 tis. (dokud bydlíš u rodičů možná více)...tady to je o čase. Pokud budeš pravidelně investovat i po malých částkách, složený úrok jde prostě znát....20,30,40 let.
4. Zbytek hotovosti bych investoval do svého vzdělání, nejen oborového ale i finančního.....raději rok studia než 1 zbrklé rozhodnutí
5.Další část měsíčně posílat na spořák
6. Bavit se, užívat si, koníčky, zájmy......

Těžko fakt navrhovat, když toho moc nevíme. Ale pokud bych já měl 20, tak zejména ten bod 3. Prostě pravidelná dlouhodobá investice dělá své.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod TheThomik 27. 3. 2019 14:14

mandak1 píše:Já bych to nedělal, pokud sám nebudeš vědět, co děláš a proč to děláš. Poradit ti zde může kdokoliv, ale když v jednom požadavku napíšeš, že chceš riziko minimální a hned v tom dalším největší, tak bys nejdřív měl spíš studovat a neriskovat zbytečně.

Chtěl jsem jen vědět pouze názor a možnost jak by se to dalo provést
TheThomik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 27. 3. 2019 14:22

Statni protiinflacni dluhopisy.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheThomik 27. 3. 2019 14:29

1. rezerva cca 30-80 tis. na nějakém spořáku.
2. SP ...stavební spoření....dal bych tam za letošní rok 20 tis. a dále spořil 1700-2000 měsíčně. ( Nevím jak a kde plánuješ své bydlení, ale mohlo by se to pak využít a v průběhu upravit)
3. ETF (akciový, možná 2 různá ETF) : dal bych cca 50 tis. hotovost a měsíčně 3-5 tis. (dokud bydlíš u rodičů možná více)...tady to je o čase. Pokud budeš pravidelně investovat i po malých částkách, složený úrok jde prostě znát....20,30,40 let.
4. Zbytek hotovosti bych investoval do svého vzdělání, nejen oborového ale i finančního.....raději rok studia než 1 zbrklé rozhodnutí
5.Další část měsíčně posílat na spořák
6. Bavit se, užívat si, koníčky, zájmy......


1. ,-
2. Na stavební spoření bych chtěl rozhodně dát těch 20 tisic
3. o ETF jsem četl a uvažoval jsem že tam dám těch 100 tis. ale nevím.., příjde mi to několikrát lepší jak spořák
4. Studuji neustále, snažím se už rok dostat do akcií, už mám i něco málo "vyděláno" na demoverzích ale abych s tím začal tak furt potřebuji více peněz a nějaké zkušenosti které ještě nemám
6. na toto mám nějakou tu menší rezervu :-)
TheThomik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 28. 3. 2019 00:28

První priorita rozhodně musí být rychle dostupná rezerva pro případ nouze (rodičům se stane nehoda, nebo něco s bydlením a budeš najednou muset začít platit svoje) apod. Spořicí účet s okamžitou dostupností, nebo možná nějaký vklad s dostupností pár měsíců v kombinaci s kontokorentem/kreditkou (pokud máš patřičné sebeovládání), ale žádný takový vklad teď myslím není lepší než spořicí účty.


Pak je asi zásadní nějak plánovat bydlení (pokud nejsi rozhodnutý, že budeš vždy v nájmu). Těch plánovaných 5–6 let vypadá rozumně, ale taky uvažuj, jestli nemůže nečekaně přijít dítě a najednou by to bylo 5–6 měsíců :)

Stavební spoření (jen do výše vkladu potřebného pro státní podporu), jistě, proč ne; s podporou slušný výnos, nárok na nezajištěný úvěr za rozumnou cenu.

Jinak bych to asi doporučil skládat jen ze spořicích účtů a krátkých termínovaných vkladů (asi míň než těch uvažovaných 5 let, nebo rozhodně na takovou dobu neuvázat většinu) – pokud to vůbec vyjde líp než spořicí účty bez výpovědní lhůty. Popř. teď nově protiinflační dluhopis republiky - je na 6 let, ale jednou za rok jde vypovědět.

Na tak krátkou dobu asi nějaké investice nemají moc smysl, a dluhopisové fondy apod. ještě pořád víceméně nejde doporučit nikomu.


To všechno výše nezabere moc studia a vzdělávání, takže studium a vzdělávání je možné opřít do investic na důchod; pokud máš / plánuješ mít příjem takový, že je užitečné a možné naspořit víc, než jen státní průběžný. V tom případě asi (pokud máš takovou toleranci k riziku! Ale to zjistíš :) ) pasivní investice do akcií, ideálně přes široce diverzifikovaná levná ETF.

Zaměř se při studiu kromě toho tržního mechanismu na nějaký odhad toho, kolik budeš potřebovat / chtít mít peněz v důchodu, a kolik / kdy bude potřeba uspořit a investovat, aby toho šlo dosáhnout. Možná zjistíš, že bys měl na důchod začít investovat už teď; možná, že bude stačit až ve 30; možná (asi ne?) se rozhodneš, že se spolehneš jen na státní důchod.

Pokud se tím nechceš vyloženě živit na plný úvazek (a možná ani tak ne), vůbec nepočítej s krátkodobým tradingem; není žádný důvod si myslet, že to dopadne dobře. Takže demoúčty apod. nejsou kdovíjak vypovídající; historické výnosy ETF jsou veřejně dostupné a zkoušet to day-tradovat není potřeba.

Podívej se, jestli náhodou zaměstnavatel nenabízí příspěvek na důchodové spoření; pokud ano, a je to „zadarmo“, rozhodně ty peníze ber. (Jestli do toho vkládat jakékoli svoje peníze kromě toho, je napováženou - pokud vedle toho budeš mít ta ETF, asi se to kvůli daleko větším nákladům vyplatí dávat do ETF než do toho důchodového spoření).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Inev 28. 3. 2019 08:47

TheThomik píše:1. ,-
2. Na stavební spoření bych chtěl rozhodně dát těch 20 tisic
3. o ETF jsem četl a uvažoval jsem že tam dám těch 100 tis. ale nevím.., příjde mi to několikrát lepší jak spořák
4. Studuji neustále, snažím se už rok dostat do akcií, už mám i něco málo "vyděláno" na demoverzích ale abych s tím začal tak furt potřebuji více peněz a nějaké zkušenosti které ještě nemám
6. na toto mám nějakou tu menší rezervu :-)


ad3 ) srovnávat ETF (akciové) a spořák je blbost. ETF je investice na delší dobu. Spořák je "jistota" s okamžitou možností výběru. Každý slouží nečemu jinému, ale dohromady fungují jako dobrý základ diverzifikace tvých peněz.

ad4) Co je více peněz? Já začínal s 25 tis. a postupně navyšoval. Některé věci se naučíš i na jedné akcii :) Na těch demoverzích si dělal přesně co? Něco jako trading? Opce, komodity, forex…
Inev
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků