Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod curvecardik3 7. 10. 2019 12:24

... ale já chtěl začít až budu mít čas v důchodu po 80.
curvecardik3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 7. 10. 2019 12:46

V 80 budes rad ze ses rad a budes mit jine starosti nez barevne papirky.

Proc neinvestovat do fondu ktery nese 18% anebo do etf ktery nese 11% nechapu? :-))
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 7. 10. 2019 17:53

Zajímavý tip pro lidi, kteří si chtějí rozšířit obzory - Petr Čermák - Investice do akcií (v Levných knihách za Kč 69,--; nemají na webu, ale nalezl jsem v kamenné prodejně v Praze na Andělu). Je to s předmluvou zmiňovaného D.G., takže mohou doporučit čtyři Ladislavové z pěti... ten pátý bude jistý česko-německý důchodce od Mnichova.

Ladislave, neděláte dobře, že nediverzifikujete napříč třídy aktiv :-) kdybyste pár knížek přečetl, třeba změníte názor a svoje portfólio drobně upravíte. Pár příkladů:
- reality (fyzicky s větším kapitálem, aktivní/pasivní fondy s tím menším),
- umělecké předměty (napřímo spíše menší věci, pokud vás to baví, jinak skrze fondy nebo prostřednictvím Portu Gallery,
- do "dluhu" (fondy s krátkou durací, portály typu Fundlift nebo různé P2P sítě).
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom brava 7. 10. 2019 22:09

https://www.levneknihy.cz/petr-cermak/i ... cii/172962
rok vydání 2018 a už ve výprodeji ležáků? nepochybně "kvalitka" 8-P
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 8. 10. 2019 12:22

V rámci ČR je takovéto téma "niche market", takže pokud nejste D. Gladiš příp. P. Kohout, tak se prosazuje dost těžko :-) že je kniha ve výprodeji, neříká nic o její kvalitě. V Levných knihách bylo/je možné pořídit i dost kvalitní autory, jako B. Malkiela, N. Silvera nebo M. Lewise.

Odkazovanou knihu jsem zatím nečetl, ale autor má docela zajímavý blog Investice do akcií. Proto jsem doporučil jako zajímavý zdroj.
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 13. 10. 2019 11:04

''''Proc neinvestovat do fondu, ktery nese 18% anebo do etf, ktery nese 11%, to nechapu?''''
7.10.2019 Vespe

Kdo začne poprvé v životě investovat na burze, může klidně koupit podíly fondu nebo ETF.¨
Však za půl roku se musí všech fondů a ETF zbavit a začít si vytvářet svůj vlastní fond ze 20-30 sympatických a levných dividendových akcií od starých velkých zdravých podniků ze západní Evropy a z USA.
:( Protože když je mi z indexu DAX nebo Dow Jones sympatických jen 5 podniků, tak nebudu s ETF investovat i do těch 25 nesympatických v indexu.
:) A když budu mít 25 akcií, budu dostávat 60x ročně dividendy. Podniky platí dividendy 1x ročně v jednou kuse, nebo 2x, 3x nebo 4x ročně po částech.

- - - - - - - -

''''Proč prodat akcie Berkshire Hathaway''''
13.10.2019 Petr Čermák

Akcie BRK.B, BRK.A
prodat, protože Berkshire Hathaway neplatí dividendu.
prodat, protože Berkshire Hathaway je hlavně pojišťovna a zde máme mnohem sympatičtější akcie pojišťovny Allianz a Munich Re s výnosem dividend 4% až 5%.
prodat, protože Berkshire Hathaway je portfolio z 20 akcií, ze kterých se nám líbí jen 2. Tedy si musíme vytvořit vlastní portfolio ze 20 akcií, které se nám líbí všechny.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 10. 2019 17:10

Jenze ty divi budou pravdepodobne dost zdaneny (psalo se tu o desitkach procent) a ty jsi pak ovecka, co vydelava statu a ne investor. Spravny imvestor necha placeni dani na oveckach a proto nemusi chodit do prace. Tak uz z principu me vice zajima reinvestujici etf, kde se dani lze vyhnout, nez akciova dividenda, ktera muze ve vysledku byt -50% jen proto, ze mi je sympaticka firma?

Ovecka se zaraduje, kdyz dostane uz zdaneny penize (a nevidi jak ji oberou) anebo kdyz dostane preplatky ze zaloh na energie :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 15. 10. 2019 08:09

Neco pro Ladislava o drzeni forewer https://youtu.be/CuWLOwXox90?t=27m50s
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 15. 10. 2019 12:23

Jen ať si vezme stát daně z mých dividend, jaké potřebuje. Vždyť oni mají poslanci, ministři, premiérové a prezidenti extrémně veliké výdaje za všechny ty jejich byty, domy, auta, oděvy, stravu a dovolenou.
Já takové veliké příjmy nepotřebuju, protože nekupuju byty, domy, auta ani dovolenou. A na to musí vzít od lidí daně.
Já utrácím jen za levné jídlo ze supermarktu a jednou za rok boty za 12 euro a kalhoty za 10 nebo 5 euro.
Já nepotřebuju vlastní byt, dům, auto ani dovolenou. Ale asi za 5 let, ve věku 70 let, se pojedu podívat na Costa Blanku. Sám autobusem, nebo s dětmi vypůjčeným autem.

Kdo se zabývá akciemi, musí být buďto ovečka nebo obchodník-spekulant-daytrader.
Ovečka je trpělivá dlouhá léta, když akcie roste a je trpělivá i během tříletého krachu akcií. Stačí jí dividendy.
Pokud koupila levně dividendové akcie od 20-30 zdravých podniků a drží je kvůli dividendám až do smrti, je ta ovečka na tom lépe než ten obchodník, který na burze jen obchoduje a obchoduje, až se uobchoduje.

''''pro drobné investory s omezeným kapitálem není nic lepšího než ETF''''
Miroslav Štěpka

I pro omezené investory s drobným kapitálem není nic lepšího, než koupit za pouhých 100 euro jednu levnou a sympatickou dividendovou akcii. A pro diverzifikaci ušetří za měsíc nebo za rok dalších 100 euro na jinou levnou a sympatickou dividendovou akcii. A pak dál.
Opravdu by neměl žádný chudý začátečník z Berouna ani z Chicaga držet ETF nebo fond déle jak půl roku, když začíná.
Vždyť se podívej, jaký hnůj je v indexu Dow Jones, DAX, ba dokonce v S&P500! Musím opravdu investovat do všeho toho hnoje v tom indexu? Raději si vyberu jen 4-6 akcií z indexu, které pro mne nejsou hnuj.

Velikou diverzifikaci kapitálu, i do dluhopisů, zlata, surovin, plodin a nemovitostí potřebuje jen draze zaplacený správce jmění, který slíbil svým bohatým klientům, že jim žádný rok neklesne hodnota kapitálu o víc jak 5-10%.
Ale samostatnému dividendovému akcionáři může být zcela jedno, když mu za 7 let vyrostlo portfolio ze 20-30 dividendových akcií o 200% a pak během 3 let kleslo na polovinu. Jeho zajímají jen ty dividendy. A připomíná si dlouhodobou statistiku, že během několika dekád rostl akciový index Dow Jones průměrně 7% ročně a k tomu si může přičíst další 3% ročně dividendy.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 10. 2019 13:13

Ladislav 1.: Pamatuji, že celkem nedávno jsi ještě počítal s přídavkem od státu na děti do svého příjmu v důchodu. Tehdy ti "příjmy" od státu byly dobrý. Co se změnilo?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 15. 10. 2019 13:30

Nevím, držení akcií až na to asi nevýhodné zdanění dividend mi přijde jako sympatický nápad, ale dělat si nějaké plány, až se proživořím do 70, mi přijde jako naprostá hloupost.

Investování a podobné zábavy nejsou špatné, ale na 1. místě by měl být zajímavý život. Nemusí to být žádný luxus, který by ohrozil úspory, ale ideálně třeba přes zimu půl roku v tropech u moře v nějaké levné chajdě. Přes léto v Evropě, přátelé, pivečko, houby...
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 15. 10. 2019 16:20

Za Radovanem :-)) mají tam levné víno. Za skleničku místního vína dáte méně než za lahev vody.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 15. 10. 2019 16:29

Existuje etf na SPX co reinvestuje diví. Takže není důvod držet akcie a strachovat se jestli nebudu zrovna držet Kraft Heinz, Commerzbank nebo Deutsche Bank...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 15. 10. 2019 16:29

vpe: A kde v teple mají levné několikaměsíční ubytování?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 15. 10. 2019 16:54

Zeptej se Radovana. Ale on chce spis uz do Ceska, pokud se nepletu. Vsude dobre, doma nejlip.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků