Pamětní mince ČNB

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod quino 16. 11. 2012 08:45

Při pročítání těchto stránek jsem narazil na zmínku o pamětních mincích České národní banky, které se mi docela zalíbily (na rozdíl od slitků), a tak uvažuji, že bych si jich průběžně pár pořídil. Nehodlám se pouštět do sbírání celých sad, ale zaujaly mne plánované speciální ražby zlatých mincí a pravidelné emise stříbrných mincí. V té souvislosti se chci zeptat, jaké provedení byste doporučili nakoupit?
Předpokládám, že proof bude více lahodit oku a je po něm také větší poptávka. Na druhou stranu mince v běžné kvalitě jsou vydávány v menších emisích a očekával bych tak, že budou žádanější.
Děkuji za Vaše postřehy.
quino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SocPredator 16. 11. 2012 10:19

U těchto mincí jde o 2 úhly pohledu. Sběratelský a "materiální". Sběratel nejsem, ale mám pocit, že proof verze jsou žádanější, když kouknu na stránky České mincovny, tak standard mají skoro vždy, proof je leckdy vyprodaný. Ten náklad je sice nelogický obrácený, ale zřejmě to je kvůli poptávce.

Pokud jde o kov, tak zlato je jakžtakž ok (samozřejmě mince jsou dražší než slitky - obvykle), ale u stříbrných mincí mi vadí ryzost 925/1000, někdy ještě 900/1000. Takže díky tomu a šílené DPH je pohled z úhlu kovu na Ag mince dost nevýhodný. Když si pak ještě přičtete marži, ani se nedivím, že to nikdo moc nekupuje
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod quino 16. 11. 2012 10:54

Ta ryzost u stříbrných mincí mě taky překvapila. Netuší někdo, PROČ to tak je?
quino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dvcati 16. 11. 2012 19:11

S proof mincemi se to má tak, že jsou náklady vyšší protože je vyšší poptávka. Jsou žádanější proč, to je otázka, prostě asi to co se leskne vypadá lépe. :roll:
Proč nejsou v ryzosti 999/1000 odhaduji asi protože díky příměsím bude mince vypadat lépe a nebude tak měkká. Za mě můžu doporučit proof verzi, numismatici je nazývají "šmuky". Jde o úhel pohledu, mince neprošla oběhem. Nemůžete na ni sáhnout protože jediný otisk ji zcela znehodnotí. A co je nejdůležitější je dávat pozor na enviromentální podmínky. Mince může chytit patinu, nebo začne oxidovat. Opět taková mince ztrácí hodnotu.
Co se týká zlatých mincí teď u mimořádné ražby cena nebyla zas o tolik vyšší než u ceny slitku.
Co je ale zvláštní, je davový efekt prostě se z ničeho nic zvedne poptávka po určité minci a její cena letí nahoru a někdy to je i v řádu stovek. Ale to jen u pár mincí. Pro spekulanty to může být zajímavé. U Au mince most v Písku byla davová psychóza taková že bylo možné minci s počáteční cenou 15000,- možné prodat za 60000,- ale teď se dá koupi pod 30000.
Proč je sbírám, protože se mi líbí, některé ražby jsou mistrovská díla. Vydělat na nich se mi určitě nepodaří. Rozhodně je neberu jako zajištění. Ale co můžu říct pokud by někdo potřeboval akutně peníze tak se dají velice dobře prodat.
Informace znamená všechno; za války jako v míru, v politice jako ve finanční sféře.
dvcati
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quino 19. 11. 2012 15:48

Děkuji oběma za informace a upozornění. Ve stejné souvislosti mě ještě napadá otázka "kde koupit". Obchod České mincovny se mi zatím jeví jako nejprofesionálnější a mince by v podstatě byly přímo od zdroje. Narazil jsem však také na obchod, který zlaté investiční mince prodává jen s 1% marží oproti prodejním cenám ČNB. Díky za doporučení i dílčí zkušenosti.
quino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wit.cz 19. 11. 2012 19:55

V podstatě od zdroje jsou od všech autorizovaných prodejců, které má ČNB na webu ;) Česká mincovna je velmi solidní, ale pro mě zbytečně drahá. Teď má však akci - poštovné zdarma.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dvcati 20. 11. 2012 09:29

Jak zmínil kolega, pokud budeš nakupovat u autorizovaných prodejců ČNB neuděláš chybu. Já osobně protože se vcelku často dostanu do Brna, zvolil jsem prodejce v Brně a jsem s ním spokojen. Občas má delší dodací lhůty. Ale kompenzuje to tím, že většinou neplatím žádné poštovné. A pokud ho mám platit a jsem někde poblíž, tak si mince vyzvednu osobně. :-) Jinak nakupuji na jednom známém dražebním portálu. A musím říct na to kolik jsem provedl obchodů i tam, tak vše bez problémů.
Informace znamená všechno; za války jako v míru, v politice jako ve finanční sféře.
dvcati
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 22. 11. 2012 15:37

1% marži má obchodník www.zlate-mince.cz, kde je navíc jedna obrovská výhoda-neplatí se žádná záloha předem a můžete tedy libovolně nakládat s počtem kusů. Od nich jsem pár mincí také vzal a je s nimi výborná komunikace.
Ohledně Mostu v Písku, jak psal "dvcati": ano, mince stála kolem 14-15tis. a během několika týdnů/měsíců se na ní dalo hodně vydělat. Důvody to mělo podle mne dva: 1) v tu dobu cena zlata velmi výrazně rostla a protože ČNB vypočítává ceny zpětně a určuje je na období dopředu, tak to mělo za následek nárůst 2) 1 a 2 mince z každé série jsou nejžádanější(většinou menší emise a dost lidí prokaučuje včasnou rezervaci).
Jinak rozhodně schvaluji kupovat mince ČNB místo slitků(o důvodech proč píši jinde) a rozhodně bych volil kvalitu proof. Je podle mne hezčí a likvidnější.
Záleží samozřejmě taky na důvodech, proč chcete kupovat mince.
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod quino 23. 11. 2012 18:09

Díky za tip na prodejce, už jsem zaslal dvě rezervace :-) Mám to dokonce dost blízko i na pobočku ve Vsetíně.
Myslím však, že jsem špatně nedopadl ani s Českou mincovnou. Koupil jsem Bulu u nich, zaplatil Citi Life kreditkou (2% zpět) a ještě dostal stříbrnou medaili jako dárek. Dnes dorazil balíček a je to nádhera 8-D
quino
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků