ETF - ktere jsou nejlepsi v r. 2021 poradite?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MarciS 21. 4. 2021 13:55

Zdravím všechny odborníky českého finančního trhu. Prosím o názory, do kterých ETF investovat, aby byl výnos lepší než na spořících účtech (směšné úroky). V minulosti jsem ztratila docela dost na Titan Invest III od CSOB, proto bych raději něco jistějšího. Poradíte kam cca s 200 tis?
MarciS
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radilka_1 21. 4. 2021 15:00

Jak jde ztratit "docela dost" peněz v zajištěném fondu garantujícím navratnost alespoň 95% investované částky?

Pokud Vám tohle nepřišlo jisté, tak už jedině 100% garantované fondy, ale ty mezi ETFky nenajdete.
Radilka_1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarciS 21. 4. 2021 15:39

Bohužel to jde, dostala jsem právě jen těch 95% při investovaných 300 tis, odečteném vstupním poplatku, je to pro mě celkem dost a to i pokud vezmu v úvahu, že to byla 6-ti letá smlouva, ztráta hodoty peněz a úroky žádné. Proto jsem doufala tady v konkrétní tip na spolehlivější ETF. Nebo byste poradil jiný konkrétní fond, prosím?
MarciS
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 21. 4. 2021 15:57

ETF v českých korunách (vůbec?) neexistují, takže s ETF je vždy kurzové riziko, a to může 5% udělat kdykoli.

Nehodily by se ti s takovou tolerancí k riziku spíš https://www.sporicidluhopisycr.cz ?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Radilka_1 21. 4. 2021 18:04

MarciS píše:Bohužel to jde, dostala jsem právě jen těch 95% při investovaných 300 tis, odečteném vstupním poplatku, je to pro mě celkem dost a to i pokud vezmu v úvahu, že to byla 6-ti letá smlouva, ztráta hodoty peněz a úroky žádné. Proto jsem doufala tady v konkrétní tip na spolehlivější ETF. Nebo byste poradil jiný konkrétní fond, prosím?


Žádný běžný podílový fond není bezrizikový, pokud není řeč o zajištěných fondech. A ETF v českých korunách zatím nejsou. A právě jen spread (rozdíl) mezi nákupní a prodejní cenou deviz udělá 5% ztrátu okamžitě. A pak už podstupujete nejen riziko investiční v rámci Vašeho výběru - akcie, dluhopisy atp., ale zároveň i měnové riziko. Pokud je pro Vás ale 5% ztráta hodně, pak se fondům vyhněte, případně počítejte s mnohem delším investičním horizontem než je jen 6 let.

Buď vyzkoušejte ty fc70 doporučované spořící dluhopisy a nebo se zkuste obrátit například na Komerční banku, která čas od času nabízí zajištěné fondy se 100% návratností investované částky v případě negativního vývoje trhů. I když to taky není úplně 100% návratnost, protože je tam vstupní poplatek 3%, tedy dostanete zpět 97% při nejhorší možné variantě.

Pokud ale i to by pro Vás byla moc velká ztráta, pak už bohužel opravdu přichází v úvahu jen běžné spořící produkty jako jsou stavební spoření nebo termínované vklady, které stále nabízí o něco větší zhodnocení než spořící účet.
Radilka_1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peliculiar 21. 4. 2021 18:34

Pojem jistější je hodně relativní ... Pro vyšší výnos člověk podstupuje i vyšší riziko, že to nevyjde a skončí ve ztrátě.

Ještě stojí za zmínku robo-advisor Portu, kam lze investovat CZK je měnově zajištěný a investuje především do ETF.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 21. 4. 2021 18:49

Princip zajištěných fondů dnes znamená, že pravděpodobně proděláte. Proto dávám hlas spořícímu dluhopisu. Nic lepšího bezpečného dnes není.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarciS 21. 4. 2021 20:12

Moc Vam vsem dekuju, jsem ted ve fin.svete dost ztracena :-) Zkusim ty sporici dluhopisy. Snad neco najdu. DEKUJU!
MarciS
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 22. 4. 2021 07:02

Taky jsem pro velice konzervativní investory příznivcem státních dluhopisů. Tam aspoň člověk zůstane na svým a neplatí tučný bakšiš bankovním vyžírkům.

Pro investování s vyšším ziskem jsou pak samozřejmě jiné rizikovější možnosti, ale zase ideálně se vyhnout zbytečným poplatkům.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod stepano 24. 4. 2021 07:48

A nějaká fundovaná odpověď na otázku v názvu vlákna - pro ty co už mají dluhopisy, akcie a chtějí diverzifikovat do dalších ETF? Ideálně nějaký akumulační a vedený v EUR. Máte někdo tip na nějaký takový?
stepano
Nadšenec

Odeslat příspěvekod saabik 24. 4. 2021 08:16

Pokud by to mohl být ETF na globální index, ACWI, tak třeba SPYY GY. ISIN je IE00B44Z5B48.
Může být?

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 24. 4. 2021 16:17

Já bych spíš doporučil Vanguard FTSE All World - https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview

TER je poloviční, nominální cena nižší. Degiro ho má v ETF zdarma, XTB ho má taky...
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod dave_no 24. 4. 2021 17:39

Nebo kombinace IWDA a EM IMI, což je totéž jako výše uvedené, jen rozdělné na dvě ETF, kdy lze dokupovat, co je zrovna "levné".
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gotesák 31. 7. 2021 09:47

Momentálně je hezká vstupní cena na YINN. Jedná se o pákovaný produkt, tudíž není vhodný úplně pro každého. Je třeba průběžně sledovat a pozici upravovat dle situace na trhu. Na dlouhodobé držení(roky) tyto pákové instrumenty úplně vhodné nejsou, ale na kratší(měsíce) se není čeho bát (kromě ztráty vložených peněz :mrgreen: ). ETF je navázáno na index FTSE China 50, obchodován v Hongkongu a i z tohoto důvodu nynější propad, způsobený zásahy regulátorů a nejistotou ohledně budoucnosti HongKongu a Taiwanu (resp. neradostnou jistotou). Ve spodním grafu je hezky vidět, že jsme na několikaletých minimech a pokud nepřijde globální výplach, jedná se o lákavou investici s potencionálním ziskem 50% za půl roku 8-) .
yinn.jpg


-- 31. 7. 2021 10:56 --

Na doplnění přidávám toto čtení, ze kterého vyplývá, že ti, kteří 20 let kradli a zneužívali data se dostali do situace, kdy se bojí, že totéž budou činit i ostatní a nyní již mají co ztratit.............
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/474 ... ulace.html
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gotesák 1. 8. 2021 10:01

Mobius: Současná korekce na čínském trhu představuje podle investora nákupní příležitost, která se týká právě technologií. Mělo by ovšem jít o menší firmy, ne o společnosti jako Alibaba, které nyní trhu dominují. Čínská ekonomika je obrovská a na trhu se obchodují tisíce firem. Globální investor tak nemůže tento trh ignorovat, „s výjimkou toho, že by na něj americká vláda zavedla totální embargo.“ Což je ale „velmi nepravděpodobné“. Další korekce na čínských akciích je možná, ale investoři by podle investora měli chápat, že kroky čínské vlády nejsou negativní pro všechny firmy.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/474 ... indii.html
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků