Offsetová hypotéka

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod CZ4R 21. 2. 2016 10:51

Chci si brát offsetovou hypotéku, zatím jsem narazil, že ji nabízí jen RB, FIO a GE. Máte někdo s tímto produktem zkušenost? Nedělají banky problémy, když máte na offsetovém účtu 100% čerpané hypotéky a neplatíte tedy z hypo žádný úrok? Vzhledem k limitaci zápočtu u GE ve výši 30% se prakticky rozhoduji mezi RB a FIO. Díky za postřehy!
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod killerGBU 22. 2. 2016 15:52

Ahoj,

využiji toto téma, třeba se trochu rozhýbe :)

Co nevidět mi skončí další fixační období. Po diskusi s bankou jsem se dostal na 2 možnosti

- Standardní hypotéku se sazbou 1,99%
- Offstetovou se sazbou 2,39%

Aktuálně řeším, zda se mi offset vyplatí, kdy jsem schopen naspořit cca 120 tisíc ročně, plus bych si mohl půjčit v rámci rodiny 100 až 300 tis, které by tam mohly „ležet“.

Současně s tím jsem chtěl zkrátit dobu splatnosti. Kdy nevím, zda se mi více vyplatí malá splátka se spořením do offsetu, nebo naopak zkrácení doby splatnosti na poloviny (na dvojnásobek se zvedne i splátka)? Osobně si myslím, že v první variantě bude lepší poměr jistina/úrok

Děkuji za názory
killerGBU
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod treborit 22. 2. 2016 16:18

AirBank - tam je offset soucasti reseni, jde o nejflexibilnejsi hypo na trhu, zatim pouze refinanc, takze muzete mit offset s urokem 1,89
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 22. 2. 2016 17:33

Nutno dodat, že fix jen a pouze na 3 roky. Ale taky jsem ji vzal.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod CZ4R 23. 2. 2016 00:15

killerGBU - tu sazbu 2,39% máš u RB?
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod killerGBU 23. 2. 2016 08:22

ano RB
killerGBU
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ab84 5. 8. 2019 08:19

Nemáte někdo aktuální zkušenost se současnou nabídkou offset hypoték? Chtěl bych tak financovat koupi bytu na sebe jako fyzická osoba. Nějaký tip na banku/bankéře, který se tím zabývá?
ab84
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 8. 2019 11:38

Kamarád ji má u AirBank.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mulisano 8. 8. 2019 13:04

RfB nabízí také offset
mulisano
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mar_ 12. 8. 2019 23:07

Mám u RB. Poptával jsem Fio a RB. U Fia mám běžný účet, takže spíše jsem čekal, že skončím u nich, ale neodpověděli i přes urgence na mailové dotazy a i na pobočce nebyli vstřícní, tak jsem šel jinam. U běžného účtu zdarma komunikující banku moc nepotřebuji, ale zrovna u hypo platím i za komunikaci. Když nejsou schopni reagovat při zájmu, tak jak by asi reagovali v případě jakýchkoli problémů? Naopak RB musím po téhle stránce vyseknout poklonu. Samozřejmě nevýhoda offsetové hypotéky je ve vyšších sazbách, takže je potřeba si spočítat jestli se to vyplatí.
Já si ji bral hypo na koupi pozemku se starým domem, který se bude bourat a stavět nový. Nechtěl jsem hypo na výstavbu, abych neměl starosti s papírováním při dokládání výstavby atd. Takže jsem chtěl jen na koupi a na offset dočasně uložit peníze určené na výstavbu. Banka již na začátku souhlasila s odstraněním stavby. Následně, až byl projekt, jsem ještě musel žádat o souhlas se stavbou a dodat druhý posudek. Ale vše fungovalo přes email, nikam jsem už potom nemusel chodit, jen na začátku na podpis smluv.
Mám historickou zkušenost s mBilans od mBank, tam bylo ještě navíc automatické přesouvání peněz mezi běžným a offsetovým (bilančním) účtem, to RB neumí, je potřeba to dělat ručně. Ale zase tak velká komplikace tohle není. U RB je možné mít běžný účet zdarma, takže ani v tomto to není špatné.
mar_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m_p_ 13. 8. 2019 07:24

Já mám skvělou zkušenost s Airbank. Peníze si posíláš sem a tam v bankovnictví podle potřeby, mají to přehledný, prostě super. Jediný, co je potřeba pohlídat, aby na Chytré rezervě nebylo víc peněz než je výše dluhu, protože pak se to automaticky započte a je konec hypotéky, což není můj cíl. Ale to je ohlídatelné.
Varoval bych před Fio. Tehdy jsem zkoumal jejich obchodní podmínky a mají tam krásnou větu, že pokud zjistí, že se změnila tvoje finanční situace, mohou jednostranně zvýšit úrok i během fixace. Takže podle výpisu z účtu zjistí, že jsi najednou třeba nezaměstnaný (klidně na jeden měsíc) a lup, máš o procento vyšší úrok a ani nemrkneš. Nevím, jak to prakticky využívají v reálu, ale takovouto větu jsem neakceptoval.
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepisis 19. 4. 2020 09:03

Ahoj,

uvažuju u refinancování hypotéky od Spořitelny na nějakou s offsetem. Co jsem hledal, tak ji poskytuje airbank, fio a rb. Počítám s tím, že na offsetovém účtu budu mít pokud ne 100 % hypotéky, tak částku tomuto se blížící a brzy právě 100 %. Proto se mi nelíbí úplně airbank, jelikož to splatit nechci (nebudou to moje peníze) a ani riskovat, že na to někdy zapomenu a náhodou tam budu mít 100 % a více. Po letmém průzkumu se mi nejvíce zamlouvá Fio. Mají nižší sazby (i když to je s ohledem na offset nedůležité), ale přijde mi, že tam nejsou nějaké další zbytečné poplatky apod. a podle popisu na netu by nemělo vadit, kdybych tam měl na offsetu 100 % částky. Máte s hypotékou u FIO někdo zkušenost, ať už s offsetem nebo bez něj?

A pak bych se chtěl ještě zeptat, ohledně sankce nebo poplatku u Spořitelny, pokud bych refinancoval před fixem. Posílal jsem jim dotaz, zatím neodpověděli. Ale co jsem googlil, tak u Spořitelny by měl být fixní poplatek pouze 700 Kč u hypoték uzavřených od prosince 2016 a později, což je můj případ. Máte s tím někdo zkušenost?

Děkuji
pepisis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 19. 4. 2020 10:05

Ano, poplatek ČS je 700 Kč a zahrne se do celkového vyčísleného dluhu k datu refinancování, takže ho přímo ani neplatíš.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod zivan 19. 4. 2020 17:37

U Airbank to jde řešit tak, že máš na offsetovém účtu třeba o 2 tisíce méně a na klasickém účtu nic. Splátka se pak automaticky strhává z offsetového účtu (strhává se z klasického, když je tam málo, tak z offsetu) a stabilně tam máš o ty 2 tisíce méně. Jen tedy pořád chodí email, že to budeš mít příští měsíc splacené.
zivan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pepisis 19. 4. 2020 18:01

Takže když je hypotéka na 4 mil, nechám na offsetu 3 998 000, na běžném účtu nula a nikdy nedojde ke splacení hypotéky, protože tam bude pořád chybět 2 tis. do celkové splacení, chápu to správně?
pepisis
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků