Filtry, clony, předsádky

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hervr 10. 12. 2005 09:13

Potřeboval bych radu co je vhodné (nutné) doplnit (filtr, clonu,předsádku) do fotovýbavy k DSLR. Zkrátka co vy považujete za stěžejní záležitost bez které je focení určitých záležitostí přinejmenším chybné. Našel jsem haldu výrobků, z které je ne všechno nutné vlastnit(i když by to bylo fajn,ale ty prachy za to).

Dík všem co napoví
hervr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 10. 12. 2005 14:10

zakladni otazkou, kterou by sis mel polozit, je co s tim chces fotit..
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hervr 10. 12. 2005 15:56

zatím nevím,co všechno se dá(má) fotit s filtrem na DSLR
(když vše dobře dopadne a nebude dopravní kalamita přiveze mi PPLko 7D v pondělí12.12.05...)jen ti můžu napsat, co jsem fotil makro...krajinu...portrét...panorama
hervr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 10. 12. 2005 16:03

Tady mas clanky o pouziti jednotlivych filtru:

http://www.photorevue.cz/Sekce2/Cok_welc.htm
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod activer 10. 12. 2005 16:14

mno tak zaklad bude asi tak jako tak ochranny uv filtr,
na krajinky vyuzijes slunecni clonu, polarizak, mozna sedej prechodak, stativ
Na portrety nejaky svetlo, blesk, popr odraznou desku.
A na makro pauzak, na cloneni slunka :)
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hervr 10. 12. 2005 19:32

Tady je fůra filtrů nicméně nevím jestli platí pravidlo dražší=lepší
a výrobci mi nic neříkají a hlavně ceny netuším zda jsou OK, či je to řeznictví u Krkovičky ....kučí mrkněte na to Ď.

http://arcifoto.cz/foto/offer/product.a ... 9=&P_2470=

třeba hoďte odkaz na lepší shop :P
hervr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 11. 12. 2005 08:57

hervr: Asi by ses měl nejdřív trošku teoreticky vzdělat. Tyhle stovky barevných filtrů jsou ti zcela k ničemu.

Nejdřív se nauč fotit bez filtru.

Časem se ti můžou hodit:

Neutrální šedý - když je příliš mnoho světla
Polarizační - k odstranění odlesků a ke ztmavení modré oblohy kolem bílých mraků
Šedý přechodový - ke ztmavení celé oblohy, když nestačí dynamický rozsah čipu

Až budeš umět používat tyhle 3 základní a k tomu sluneční clonu, můžeš pomýšlet na nějaké efektové filtry, třeba pro tvorbu paprskových hvězdic kolem světel a podobně. Jejich využití je ale velmi zřídkavé.

Dost lidí si taky mrší optické vlastnosti objektivu trvale nasazeným bezbarvým UV filtrem ve funkci mechanické ochrany. Každý filtr je něco za něco - příslušný efekt za cenu zhoršení něčeho jiného, třeba odolnosti proti bočnímu světlu nebo za cenu ztmavení rohů. Když člověk nedokáže být dost opatrný na vstupní čočku objektivu, hodí se i bezbarvý UV jako ochrana.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Otass 19. 5. 2006 10:27

Kupuji kinofilmovou Nikon F65 a rad bych k ni nejake filtry - polarizak mam vyreseny, ted me ale zajima, co koupit na otepleni snimku?? Nevim jestli staci skylight a nebo koupit 81A filtr. Pokud bych se rozhodl pro 81A, da se tento sehnat i v jine verzi nez Cokin?? Radeji bych ho klasicky sroubovaci nez ve forme desticek... V pripade skylight by me zajimalo, kde ho sehnat - opet ne Cokin a hlavne co nejlevneji. Zavit 58mm
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 19. 5. 2006 11:51

Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Otass 19. 5. 2006 15:27

Diky, ted kdyz jsem tam videl, ze to vyrabi i Hama, tak vim kde to najdu v kamennem shopu.
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kajula 22. 10. 2006 19:55

Co je pro makro lepší? Tenhle systém předsádek (+1,+2,+3)
http://www.jowin.cz/index.php?catalog=filters&do=product_info&id=81&offset=&count=&order=&filter1=&filter2=55.0&filter3=&filter4=

Anebo tahle makro +10 předsádka? http://www.jowin.cz/index.php?catalog=opticalacc&do=product_info&id=83&offset=&count=&order=&filter1=&filter2=52.0&filter3=&filter4=

resp. co by bylo lepší pro FZ-7mičku... Díky moc. A ještě k filtrům,mám polarizační i UV,akorát se rozhoduji jestli koupit ND4x nebo 8x (co by bylo lepší)(klasické kulaté) anebo začít se systémem Cokin?(líbí se mi ty přechodový filtry)
Kajula
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 22. 10. 2006 21:27

Je lepší mít jednu předsádku než to kombinovat sečíst tak jejich optické vady.
Předsádka +10 je ale strašný extrém. To chceš opravdu všechno fotit za vzdálenosti 5cm? Radši si o nich něco zjisti. Nebo je vyzkoušej přímo v obchodě. Pro mě i +3 je zbytečně moc.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milanko_80 6. 11. 2006 09:46

Kajula píše:Co je pro makro lepší? Tenhle systém předsádek (+1,+2,+3)
+url]http://www.jowin.cz/index.php?catalog=filters&do=product_info&id=81&offset=&count=&order=&filter1=&filter2=55.0&filter3=&filter4=[/url]

Anebo tahle makro +10 předsádka? ?url]http://www.jowin.cz/index.php?catalog=opticalacc&do=product_info&id=83&offset=&count=&order=&filter1=&filter2=52.0&filter3=&filter4=[/url]

resp. co by bylo lepší pro FZ-7mičku... Díky moc. A ještě k filtrům,mám polarizační i UV,akorát se rozhoduji jestli koupit ND4x nebo 8x (co by bylo lepší)(klasické kulaté) anebo začít se systémem Cokin?(líbí se mi ty přechodový filtry)y/quote]


Cafte,
som vlastnikom FZ30 a tiez si lamem hlavu ci sa pustit do Cokinu. A tam ma caka dalsi problem...System A alebo P? Uz viacej ako tyzden sa snazim najst odpovede na tieto otazky ale nejako sa mi nedari...ma niekto skusenosti s tymito filtrami. Co by ste mi poradili?
Fotim skor krajinky...a chcel by som dokupit prechodove sede a sede filtre, mozno casom aj nieco ine
milanko_80
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Karel Vonřich - narkoman 14. 11. 2006 18:47

Máte někdo zkušenosti s tímto Cokinem? Na jejich stránkách jsem tenhle filtr vůbec nenašel.
Life is too long without drugs.
Karel Vonřich - narkoman
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 15. 11. 2006 09:15

POdle popisu je to obycejny kruhovy polarizak bez jakychkoliv antireflexnich vrstev, nicim vyjimecny. Takovej typ se da koupit v kazdem krame s foto.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků