Sigma 24-70; Tokina 50-150; macro

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 6. 10. 2014 20:10

Ahoj,
narazil jsem na tyto objektivy:
Sigma 24-70 2.8
Tokina 50-150 2.8

co mi o nich řeknete, špatné nebo dobré ?
Plánuji nákup Pentaxu dslr, potřebuji na to objektiv, Pentax jsou velice drahé,
uvažuji ještě o

Tamron 28-105 2.8
Tamron 17-50 2.8

další věc je makro, slyšel jsem že když Tamron 17-50 otočím a nasadím na reverz, získám makroefekt 7:1 nicméně musím fotit s bleskem a velice blízko, na nelétavý hmyz by to mohlo být dobré, je to pravda ?
existuje nějaký jiný objektiv co má makroefekt třeba jen 2:1 ? úřes reverzní závit ?
kde je nějaký seznam na www ?

další věc je ta Tokina 50-150 2.8 ; mohu s tim fotit hmyz, resp makro- skoro makro ?
Tamron 28-105 je starý, ale má makro 1:2

ještě se chci zeptat, na focení makra, je ohnisko cca 100mm optimální a menší ne, nebo je zvětšení jen o vnitřní konstrukci a ohnisko nemá moc velký vliv, jak to je ?
čtu tady že Nikon 40mm Micro je makro ale musim jej dát až k fotografovanému předmětu, takže musim fotit s bleskem,
dále jsem se dozvěděl, že makro lze dělat otočením objektivu a reverznim kroužkem, dále že existuje spojení 2 objektivů, kromě pravého makroobjektivu je to ostatní asi jen s bleskem a stativem,
ale ptám se proto, že chci koupit Pentax a nějaký objektiv a pak fotit makro, takže kdybych mohl fotit jen s jedním objektivem a pak si něco vyrobit, či sehnat levně v bazaru, aniž bych kupoval skutečný drahý makroobjektiv, tak to by bylo super

lze spojit Sigmu 24-70 s Tamronem 17-50 například a použít to na makro ?
která kombinace by byla kdyžtak nejlepší na makro s tou SIgmou ?
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 6. 10. 2014 23:23

:oboze :oboze :oboze :oboze
Máš to totálne popletené, ako je dobré že vyberáš objektívy skôr ako si kúpil telo = systém, ale ako majitel Pentaxu ti viem hned povedať že Tokina 50-150 neexistuje, jedine Tokina 50-135 a zrovna nie na Pentax
Sigma 24-70 pre Pentax je, ale tých verzií podobného rozshau je niekolko, vrátane 28-70, tuším aj 24-60 a nemám tušenie ktorá je ako dobrá
Tamron 28-105/2.8 tak isto neexistuje, Tamron 17-50/2,8 pre Pentax je ale nestojí za vela, novšia "VC" verzia pre Pentax nie je.
Za slušný groš sa dá kúpiť nová Sigma 17-50/2,8 ...

Na to reverzovanie objektívov by som sa skôr vyprdol a také niečo ako spájať dva dokopy tak to už je úplná blbosť, to som ešte ani nevidel

Čo si kúpiš mi je jedno, ale vedz že ked to chceš robiť seriozne tak do toho nasypeš vela grošov, ked budeš chcieť za každú cenu "ušetriť" tak akurát nakúpiš kopec odpadu - obzvlášť vtedy ked nevieš čo ako funguje
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 7. 10. 2014 04:04

pufko: spajanie 2 objektivov vobec nie je blbost, praveze spojenie teleobjektivu a sirokaca dava brutalne velke zvacsenie. Skusal som :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 7. 10. 2014 10:48

Tak či tak to beriem ako blbosť, aj kvôli tomu že autor ani netuší čo vlastne chce/potrebuje
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 7. 10. 2014 18:57

takže jsem mel na mysli Tokinu 50-135 F2.8 nebo podobnou Sigmu,
pracoval jsem ve foto shopu,
ale uvdené objektivy jsem neměl nikdy v ruce, jaké jsou = to jsem chtěl vědět, parametry a fotografie si samozřejmě umim stáhnout z internetu

subjektivní pocity však nikdo nenahradí, neměl někdo z Vás zkušenosti s uvedenými objektivy?

makro otázka = jak nejlépe si dělat makro, aby to nestálo moc peněz a kdyžtak s výše uvedenými objektivy, třeba spojení 2 objektivů, reverzní nasazení na tělo fotoaparátu,
tak jsem to myslel

Tamron 28-105 F2.8 = na 1000% existuje, existoval, asi nemá moc skvělý kontrast na dnešní dobu a je těžký, ale co když tam má nějakou výhodu, např ve srovnání se setem na Pentax

strašně moc mě láká si koupit Pentax K5 II s , ale Petax objektivy se špatně kupují a jsou drahé, je nutné zvolit 3rd party prodejce . .
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 8. 10. 2014 23:00

co se stane, když nasadim Sigmu 24-70mm s O 82mm reverzně na bajonet, půjde s tim fotit hmyz - nebo nepůjde, kde najdu nějaké tabulky jaké zvětšení to případně je, kde jsou taková infa na netu, fora, abych tu neotravoval ?

při hledání na netu jsem našel jen že když tohle udělám s Tamron 17-50 2.8, tak je makro
efekt 7:1 což je strašně moc a je nutný blesk, na hmyz to stojí za to,

ta sigma má falešné makro, tj 1:3,6 cca, což je málo, makro je 1:1 či 1:2 alespoň podle definice,
hledám takové řešení které bude větší než 1:1 ale ne 7:1 to je moc, takže bych si kdyžtak rád vybral takový objektiv z Tokina, Sigma, Tamron, který bude mít třeba 2:1 či 3:1
pokud to existuje,
to zhruba taky to na co jsem se původně ptal . .
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 9. 10. 2014 01:05

VladexAndroid >>> K makru, které není mou prioritou.
Nezkoušel jsem reverzně nasadit objektiv, co vím, tak problém je velmi malá vzdálenost od foceného objektu, což u pohybujícího hmyzu je dost problematické ostření, nemožnost použít sluneční clonu, nehledě na stínění si objektivem a znásobením optických vad při spojení více objektivů, když se dá použít pouze výřez ze středu snímku. Největší problém je však velmi malá hloubka ostrosti (HO) a při "live" záběrech, nelze ani použít vícenásobnou expozici s posunem HO a následným spojením do jedné fotky v editoru.
Na běžné focení makra bez jakýchkoli ambicí, mi k objektivu Canon 100/2.8 (1:1) pomáhají zvětšit zobrazení více než 1:1 (cca 2.5:1) mezikrokroužky. Mám 2x Kenko 25 a 36 mm s kontakty, tedy s přenosem info tělo-objektiv ( http://www.oehling.cz/mezikrouzky ). Tady je problém, že hodně ubírají světelnost a také se snižuje HO, takže je nutné více clonit a následně přisvětlit bleskem. Kamarád používá makro předsádku - čočka, která se našroubuje na přední závit objektivu. Nesnižuje světelnost, ale v případě levných čoček a většího zvětšení, opět narůstají optické vady.

IMG_9684sml.jpg
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dropsyy 20. 10. 2014 08:20

S uvedenými objektivy zkušenost nemám, s pentaxem také ne, nejblíž jsem k nim byl se sigmou 18-50/2.8 HSM na svém Nikonu. Nebyla špatná, vydržel jsem s ní léta a mám spoustu pěkných fotografií. Ale to je jiný objektiv na jiném těle, takže bych to moc negeneralizoval.

Každopádně k tomu spojování objektivů a reverznímu připojení objektivu - ano, jako levné, ale kvalitní řešení to lze použít. Je to potřeba hodně umět, protože jak už tady padlo, při focení makra a extrémního makra je vždy hloubka ostrosti malá. Blesk je nutností. K tomu ideálně nějaká pořádná rozptylka a systém, který přinese světlo až k objektu, protože jinak budou fotky vypadat děsně. Taky je potřeba počítat s malou pracovní vzdáleností (objekt od přední části optické soustavy).

Jako nejvhodnější kombinace se mi časem ukázalo použití teleobjektivu či základního objektivu normálně a na to reverzním kroužkem (v nouzi dva slepené vysklené filtry) připojený širokoúhlý či základní objektiv. Na nasazeném objektivu normálně pracuje clona, na tom reverzním je nutné plně odclonit. Oba objektivy zaostřit na nekonečno. V každém případě !!! používat jen pevný skla ! Jednoduchá skladba pevných skel a minimální optické vady jsou u makra nutností. Cpát na zoom objektiv reverzně další zoom objektiv je k ničemu. Mnohdy se ty systémy ani opticky nesetkají a pak se může stát, že vůbec nezaostříš. Použití přímo reverzního objektivu na tělo je komplikované - musel bys mít speciální reverzní sadu, která bude ovládat clonový kroužek obráceného objektivu. Jako levný kompromis s velmi dobrou kvalitou je použití dvou pevných M42 skel plus redukce z tvého aparátu na M42. Např. Pentacony se dají koupit fakt levně a na makro jsou kvalitní dostatečně. Mimo to se pak dají použít jako samostatné kvalitní objektivy, které mhody předčí všechny výše uvedené zoomy.
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 20. 10. 2014 09:21

Proc chces K-5II, kdyz pak resis prachy na skla? Kup si K-30 nebo K-50, zbytek vraz bud do skla (tamron 90mm nebo Pentax 100mm) a pripadne blesku. Jeste je mozno sehnat starsi makro sklo z ebay.

... u tech K-30, K-50 mas aspon focus-peaking

Mj. Jinak Pentax skla se kupuji, rekl bych, celkem normalne. Zkus kdyz tak vkfoto.cz
cport
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků