M42 sklo na bokeh

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Poltergeist 11. 9. 2014 14:48

Dobry den,
divam se co prikoupit a ceho se zbavit, na Ebayi se daji velice levne sehnat skla M42, sice desitky let stara, ale porad funkcni a pry dobra,

uvazuji o koupi, pro prileztitostne pouziti, asi bych zvolil nejake prime a pak neco kolem 20-30mm, chtel bych u toho mit dobre podani neostre oblasti a to by byl vlastne primarni ucel takoveho skla, mozna prilezitostne portrety ci architekturu nejakym sirokacem, makrofoto
(tam manualni nevadi)
mezikrouzky mam

mam bohuzel Nikon bajonej a nikdy nebudu asi vyuzivat FF, jen APS-C, nyni nikon D90 + FujiS5 (nikon D200), vim ze s M42 bez redukce ci predelani nemuzu ostrit na nekonecno na bajonetu Nikon, vzhledem k pouziti by to nevadilo vubec, jen bych chtel poradit nejake dobre sklo co splnuje moje pozadavky + znat jeho limity, tj. od kolika metru ci cm/dm ho nebudu moct pouzivat protoze nepujde na nekonecno ostrit ?
nektera skla maji velky rozsah na ostreni, nektera mala
dale prenost kontrastu + podani barev + ostrost je dulezita pro me

uvazoval jsem o Takumar 55mm a 135mm 3.5
jendal bych tim mohl prilezitorstny portret delat a jednak makro zkusit (135mm by bylo na hmyz)
nejlepsi by asi bylo sklo s co nejvetsim poctem lamel clony, da se nejake dobre s 14-16ti lamelami ?

diky
Poltergeist
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 12. 9. 2014 09:22

ze 135 se me osobne libi jupiter 39A (vicelamelova clona), je ale ponekud mekci kresbou. v jinem vlaknu biggless chvalil z osobni zkusenosti nejaky MOG 135, treba zavita i sem a poradi.
takumar je hodne chvaleny 50/1.4 (kvuli ostrosti), rozdil v bokehu oproti 55/1.8 neznam. v soucasne dobe jsou na bokehovky hojne pouzivany levny heliosy, ja osobne jsme spokojeny treba s pancolarem..
asi nejlepsi mrknout na netu na fotky z jednotlivych skel a udelat si sam predstavu, "pekny bokeh" je myslim dost subjektivni pojem. nebo koupit a pak kdyztak bez ztraty prodat, nestoji zas tak moc..
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 12. 9. 2014 10:07

Takumar som mal vo verzii 135/2,8 ešte s K bajonetom a bolo to slušné, len pre mňa moc dlhé. Existuje aj 2,5 verzia.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 12. 9. 2014 10:38

Na 135mm je asi nejostrejsi Sonnar 135/3.5, mel jsem i Pentax "bokeh monster" 135/2.8, ma 15 lamel, temer kruhovou clonu, ale ostrost neni nic moc.
http://www.temnakomora.cz/topic/7223-ob ... dy-nevzit/
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 12. 9. 2014 10:48

za par korun si kup 58/2 Helios
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 12. 9. 2014 11:34

jj, jak zde zaznělo, jako "bokehmonstera" bych doporučil profláklý MOG 135/2,8 Orestor (nebo ruskej TAIR 11A), ale pod tři tisíce nejspíš ve slušném stavu nesehnatelnej. Z levnějších mám dobrou zkušenost s CZJ 135/3,5 Sonnar - jen je jich víc verzí a ani jedna nemá mnohalamelovou clonu, nicméně bokeh podle mne slušnej a začínají cenově někde na litru...sám mám verzi "zebra" bez MC.
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 12. 9. 2014 12:21

Ten Helios jsem měl a doporucit ho nemohu, odcloneny ma hodne optickych vad.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Sítek 12. 9. 2014 13:48

Rukama už mi prošlo nejedno staré sklo a mám jich pár i doma, navíc mám zkušenosti s použitím jak na Canonu, tak Nikonu. Prvotně bych nekupoval starý širokáč, už jenom proto, že s ním nezaostříš na horizont. Taky poroto, že širokých skel kolem 20-30mm moc není a hlavně proto, že tato stará skla mají obecně znatelně horší vlastnosti v protisvětle (nebo s bočním světlem), než skla moderní. Navíc široká stará skla patří k těm nejdražším (Zeiss), takže se finančně moc nevyplatí, obzvláště ne na APS-C. Jediné relativně levné "široké" sklo je Pentacon 2,8/29, který kvalitativně za moc nestojí .
Dobrý objektiv na bokeh a na makro se určitě sehnat dá, ale určitě bych se zastal již zmíněného názoru, že líbivost bokehu je velmi individuální záležitost. Existuje spousta skel s krásným bokehem (dle mého pohledu) za velmi příznivé ceny, vždy je ale klíčové narazit na povedený kus. Zařadil bych sem Helios 44, Carl Zeiss Jena Pancolar 50/1,8 a Sonnar 135/3,5, Tair 11, Jupiter 9 a 37 a další. Trochu zvláštní položkou jsou Pentacony 135/2,8, které mají stejné optické schéma jako opěvovaný Meyer-Optik Görlitz Orestor 135/2,8. Nejlevnější verze je "auto" a když se poštěstí, může člověk narazit i na kus, který je stejně ostrý jako zmíněný Orestor. Verze auto má sice oproti Orestoru pouze 6 lamel clony, ale při plně otevřené cloně, kdy je bokeh nejhezčí, je to jedno. Od verze "auto" jsou navíc i MC verze, což se určitě při focení v protisvětle hodí. Patnáct lamel má pouze "pre-set" verze tohoto Pentaconu a často se prodává za cenu dosti podobnou Orestoru. Každopádně ale platí u všech těchto Pentaconů, že většina kusů nepatří k těm ostrým, některé kusy jsou skoro až vyloženě neostré. Tyto se dost často právě prodávají za sníženou cenu a kolují mezi kupci jako horká brambora. To je taky důvod, proč bych přes ebay nic nekupoval - a navíc, třetinu ceny tvoří doprava.
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 12. 9. 2014 19:07

Tair 135 2.8 sem sehnal za 900 Kč a vzhledem k ceně jsem s ním spokojený, byť samozřejmě má své vady - chromatická aberace je stěží ukorigovatelná v ALR, výsledky jsou nekontrastní a na plnou díru je kresba měkká. Ale pro retro-look je to boží sklo.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sítek 13. 9. 2014 14:23

To s tím Tairem je právě ono, o čem jsem mluvil. Co jsem o tomto Tairu slyšel, tak by měl být určitě ostřejší než zmíněný Pentacon 135/2,8. Přitom mám doma jeden, který je na plně otevřené cloně nádherně ostrý (na 13 Mpx FF).
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod celim 15. 4. 2016 22:31

Přečtěte si tento test a budete mít jasno:
http://forum.mflenses.com/twelve-2-8-13 ... 39463.html
celim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PavlinaH 16. 4. 2016 00:58

Poltergeist, koupíš takové sklo sice levně, ale já si jedno takové zkoušela a vůbec mi nevyhovovalo. Potřebuji prostě spolehlivý AF, bez toho jsem nemožná. Kupovala jsme některé skla na Paladixu, které byly ještě v záruce a nikdy žádný problém.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 16. 4. 2016 07:31

Ano, ale nie kazdy potrebuje nutne AF na vsetko... Niektore stare skla maju svoju specificku kresbu, bokeh. Napr. taky Helios 77M , Cyclop 3 so sepcifickym bokehom. Niektore su super ostre a svetelne. Taky SMC Takumar 55/1.4. Aj Tair 11a 135/2.8 som mal a nemal chybu. Na 2,8 pekne a na f4 britva.
Jupiter 85/2 je tiez celkom fajn sklo. Alebo Flektogon 35/2.4. Je toho dost na vyber. Ale clovek musi dat pozor co kupi a v akom stave. Niektore nestoja ani za zmienku. A niektore su brutalne predrazene.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 4. 2016 13:19

Zaujimavy je napr. Helios 85/1.5 - no je to uz dost drahe sklo. Da sa kupit aj moderna verzia s bajonetom aky chces (m42, Canon, Nikon...)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CA.. 18. 4. 2016 13:29

PavlinaH píše:Potřebuji prostě spolehlivý AF, bez toho jsem nemožná.


AF není žehlička na vlasy, s OMD lze jistě krásně (a přesně) manuálně ostřit a ne na všechny motivy je AF potřebný. Teď se možná soustředíš na prchavé a dynamické zážitky studentského života, mladá a neklidná, stojíš na prahu života a bylo by škoda hned ze začátku zanevřít na kouzlo starých objektivů po dědovi apod. Jestli nyní podléháš nablýskaným funglovkám, za chvilku to bude možná omšelý objektiv třeba i 2x starší než ty, ale s charakterem. Právě mezi ženami jsou tito veteránové oblíbení pro jejich romantické podání; moderní digitální technika umožnila díky technické nenáročnosti (oproti historické fotochemii) bravurně fotit mnoha netechnicky založeným ženám a vnést tak do fotografického umění ještě více ženských podnětů. Zde mezi muži snad považuješ za nutné zdůrazňovat své nároky na ostrost a brilantní techniku vůbec, v praxi však doufám, že necháš naplno rozeznít své nespoutané ženství a plnohodnotně jej rozvineš do krásy kreativním směrem. Neztrácej zde čas se suchary a zakousni se do šťavnatého života, než zabředneš do šedi dnů a mládí ti proteče mezi prsty!

;-)
CA..
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků