něco širšího pro Canon

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rdk 15. 7. 2012 17:44

Ahoj.
ještě bych se rád zeptal, jaký širší objektiv byste poradily?
Chci to pro focení přírody, architektury, budov. Nechci rybí oko.

Narazil jsem na tyhle (pokud jsme na něco zapomněl, můžete přidat):
Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM
Sigma 8-16mm f/4,5-5,6 DC HSM
Sigma 10-20mm f/3,5 EX DC HSM
Sigma 10-20mm f/4,0-5,6 EX DC HSM
Sigma 12-24mm f/4,5-5,6 ll DG HSM
Tamron SP AF 10-24mm f/3,5-4,5 Di II LD Aspherical IF
Tokina AT-X 11-16mm f/2,8 Pro DX

Po přečtení několika recenzí a testů se mi nezdá, že by jeden byl výrazně lepší než ten druhý.
Mezi těmi všemi mě asi nejvíce zaujaly Sigma 8-16mm díky zajímavému rozsahu a Tokina AT-X 11-16mm f/2,8 díky světelnosti. Ale stejně nejsem pevně rozhodnutý ani k jednomu z těchto dvou ani k nějakému jinému.

Zvláště kvůli focení budov mi vadí zkreslení (takové to zešikmení), které ale mají snad všechny objektivy. Ale toho bych se mohl zbavit úpravou v PC. A pro focení přírody bych řekl, že zase není nejlepší chromatická aberace. Které se ale asi v PC jen tak nezbavím.

A tak by mě zajímalo, měli jste nějaký z nich v ruce? Který byste doporučily? A jaké s ním máte zkušenosti?
Díky
rdk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 15. 7. 2012 18:33

1.) doporučili s měkkým i
2.) Sigma 8-16mm nebo Tokina 11-16mm. Pokud potřebuješ světelnost, tak Tokinu. Pokud ne a hodí se ti větší rozsah, tak Sigmu.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 16. 7. 2012 08:03

Širší sklo na Canon řeším už delší dobu, ale stejně jsem nějak nevybral... Dobře vychází Tokina 12-24/4 , ale bohužel neni FF a potřebuju světelnější. 11-16/2.8 má taky dobré reference, ale je už prý třeba víc ohlídat konkrétní kus. A naopak na 16-28/2.8 jsem moc dobré reference nedostal... A nebo vybrat za ty podobné peníze dvě pevná skla.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod RudolfG 16. 7. 2012 12:06

Ahoj,
na cropu jsem používal Tokinu 11-16/2.8, což je velmi dobré sklo. Kusové variability bych se nebál. Známá vlastnost této Tokiny je CA (chromatická aberace), což ale případně v PC snadno odstraníte.
Po přechodu na FF zatím používám CANON 17-40/4 L a opět nemohu než chválit.
Ruda.
RudolfG
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 16. 7. 2012 13:53

Mně ta Tokina 11-16 přišla docela měkká a navíc špatná v protisvětle. Širokáč je super věc, ale ta chvála nikdy moc nekorespondovala s mými zkušenostmi. Zkusil bych nějakou Sigmu, mají v nabídce nejméně tři a mají dobrou pověst.
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 16. 7. 2012 16:20

Jenomže Sigma nemá nic světelnějšího a navíc mi tam ta kusová variabilita přišla ještě horší jak u Tokiny :-( Jinak 12-24/4 jsem zkoušel a výstup mi na 50D přišel slušný.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 17. 7. 2012 09:05

to Mr.Scully: Koukal jsem na recenzi na http://www.fotografovani.cz/recenze/min ... 8-153527cz a mě ty fotky z Tokiny přijdou docela měkký (třeba hned ten první pes, což je zhruba to, co chci se sklem fotit). Výstup jsi měl podobný a nebo lepší? Díky
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 18. 7. 2012 21:29

Fotilo to podobně. Když se podávám třeba na ten čtvrtý snímek (krajina), tak mi to přijde 1:1 takový nijaký, rozplizlý. Ale možná jen nemám zkušenosti se širokáči. Každopádně jsem ho prodal. U Sigmy je kusová variabilita sice velká, ale zase širokáče je u Sigmy asi to jediné, co umí vyrobit kvalitní :-)
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 19. 7. 2012 09:36

No právě - já s širokáči taky moc zkušeností nemám, tak mi to přijde všechno celkem špatný a neostrý. Ale je pravda, že většinu nafotim s 70-200/2.8 někdy 300/4, tak mám ty požadavky asi trochu zdeformovaný... Ale co jsem koukal na the-digital-picture.com, tak mázlý mi to přijde všechno. Takže to je asi normál a lepší neseženu. Ale sešlo mi teď nějak víc focení reklamních fotek a ten širokáč potřebuju na "akční" fotky z blízka... Tak to asi risknu a dneska pro něj skočim. Stejně mi nic jinýho nezbejvá :-D
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 20. 7. 2012 09:26

Tak jsem Tokinu 11-16/2.8 včera koupil. Prvních pár výcvaků na 2.8 (nějaké foťáky u Škody, fár fotek z okna na protější galerii apod) vypadají celkem slušně, jen ta aberace je pro mne po Canon sklech docela nezvyk. Ale tak stejně fotím všechno do RAWu, tak to takový problém neni. No a zbytek uvidím v praxi - jsem zvědavý :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod rdk 21. 7. 2012 06:06

Díky za reakce. A měli jste už v ruce někdo i ten Canon 10-22 a Sigmu 8-16? Jak se vám líbily?

lukas_highenergy.cz: gratuluji k rozhodnutí a výběru, snad ti bude dobře sloužit :)
rdk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 21. 7. 2012 08:31

Mám C10-22 a nemôžem na neho povedať krivé slovo. Fotí tak, ako som to od neho očakával a som s ním veľmi spokojný. Na takýchto ohniskách f2,8 nepotrebujem, takže nemám žiaden dôvod ho meniť. A okrem toho, mne objektívy tretích výrobcov nesmú cez prah domu :-)
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nasum 31. 7. 2012 17:01

k té tokině 11-16-. Mám už druhou. První byla super ve dne - fotky ostré, šířka zorného úhlu úžasná, ta aberace na okrajích tam je, ale minimální.
Nicméně při nočních fotkách na plnou díru rozmazaný pravý dolní roh. Takže kusová variabilita. Nicméně ke cti Tokiny a jejího servisu včetně prodejce (Megapixel), bez zbytečných keců vyměněno za kus nový, který prozatím bezchybný.
Nyní vyšla nová verze toho objektivu pro DX II ale novější info nemám
nasum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 1. 8. 2012 07:09

Tak Tokinu 11-16/2.8 na Canon mám doma (verzi DX, DXII jsem nikde neviděl) a zatim jsem spokojenej. Vybíráno ze dvou, obě mi přišly shodný. Na tak široký sklo je příjemně ostrá, rychlost ostření odpovídá tomu, co jsem čekal. Co je celkem špatný je aberce, která je o dost horší jak u zbytku mých skel (ale třeba je to u širokáčů normál) a je potřeba jí řešit, pokud chci fotku použít větší. Jinak jsem s ná teď fotil reklamu na nějaké psí doplňky a A4/A3 tisk uplně v pohodě :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků