Co koupit po 5D Classic? Zálusk na 1Ds Mark III nebo..?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 6. 7. 2017 14:23

Zdravím,

blíží se čas upgradu a já dumám. Protože fakt nevím. Vlastním již druhej 5D Classic a jsem s ním naprosto spokojen. Mám na něm 50STM. Asi jsem dost střelec, protože s ním dělám úplně všechno. Fesťáky, kluby, svatby, konference, byznys portréty atp. Nikdy jsem neměl problém zaostřit, u svateb jsem vždy chytil co potřebuji(dopomáhám si bleskem, který neodpaluji). Neskutečně mě toto kombo baví. Ale cítím, že jsem náročnější - ne na megapixely - ale lehce na výkon iso, rychlosti ostření, hodilo by se mi více ostřících bodů možná i rychlejší fps. Jenže co dalšího ojetého koupit? Vzhledem k tomu, že se mi daří fungovat s takovým koštětem i v hodně náročných situacích, nevím přesně, co chtít a jak funguje pokročilejší technika. Třeba AF tracking by se asi taky hodil. Jenže já jsem zvyklej(asi většina z nás) ostřit na střed a překomponovat. Nevím, jestli AF body umí trackovat v kompoziční třetině na levé nebo pravé straně, s tím zkušenost nemám a taky je otázka, jstli to budu potřebovat? :-)

Shrnutí:
- chtěl bych se posunout lehce v ISO
- lepší/rychlejší AF
- více FPS potěší
- určitě jetej model :D

Nefotím fotbal ani hokej. Ale nejstěžejnější akce bývají na svatbách a pak večírcích/klubech/party, kde bych bral o něco pohotovější AF systém, než má můj 5Dc dědek. Velikost těla je mi jedno, buď velké tělo anebo s gripem. S více AF body(více křížových) bych asi chtěl pracovat, otázka je, jestli ty body chápou, kam chci zaostřit? Často mám f/2.2-2.8, ostřím na oči a překomponuji.

Koukal jsem po 1Ds Mark III. Dá se koupit za super peníze, závěrku si do toho klidně zaplatím další, když seženu tělo v pěkném stavu. Chci spolehlivého pracanta, u 5D dědka - je to asi psychické - se už dost bojím. Uvolnilo se mi zrcátko - lepil jsem vteřiňákem. Uvolnil se mi plíšek u dvířek na baterii - opět jsem si to zalepil. Všechno mi na něm funguje, ale chci posun.
6D má cenu před 1Ds Mark III? 5D Mark II už asi nechci. 5D3 si kupovat ještě nechci. Když zvládám plnit radosti klientů s tím co mám, netřeba ještě 5D3. Raději zainvestuju do širokáče, protože nejdelší ohnisko potřebuji 50ku. Takže 16-35 II s novým tělem vidím jako největší přínos.

Nikon nepreferuji, Olympus nechci, Pentax nějakým způsobem obdivuji, ale taky ne. Takže 100% FF od Canon. No pár věcí jsem dělal s filmovou Sony A7 mark II(asi). Jeto 12Mpx a se Sony 24-70/4 to fotilo a ostřilo jako víno. Iso 12000 a čau, top fotka :D Turbo ostření, nechápu... Ale musel bych brát s gripem, který stojí nekřesťanské peníze... To je asi jediné, co mi stojí za zvážení, změnit systém na Sony. Dost mě tam ale sejří elektronický hledáček, ale zase to nabízí focus peaking, takže i se staršími/novějšími manuálními skly bych byl pán. Ovšem, jak často to využiji...

Pokud se vyjádříte, klidně i negativně(neurazím se), rád si počtu a poslechnu vaše názory. Budget je pružný relativně, ale těch 30+- by bylo ideální.
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 6. 7. 2017 16:26

ked som to precital tak ten 1Ds MKIII je asi z tohoto najlepsia volba, sam by som jeden zobral ak by som na nejaky v top stave narazil :-) Iso6400 je u neho v pohode aj na dnesnu dobu, je to vlastne 5D2 na steroidoch :D s 5d2 dodnes fotim v atelieri a vystup je stale super
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 6. 7. 2017 18:32

Toto je naozaj môj total off topic, vopred sorry, ale nedá mi to: skúsil si pozrieť nejaké rady k výberu na Cvachovkach ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 7. 2017 18:57

5D 2 a 6D bych se kvůli autofokusu vyhnul, pouze jeden křížový bod, nebrat dnes už.
Takže 1Ds 3 nebo 5D 3, nic jiného nemá cenu.

5D 3 se dá sehnat pod čtyřicet, 1Ds 3 vůbec nemám tucha. Produkuje ale na můj vkus mnohem barevně líbivější fotky než 5D 3. Můžeš si s tím sice pohrát v LR, DPP nebo jinde přes profily, ale...
Pleťovka přímo z foťáku u 1Ds 3 je asi pro mě ta nejhezčí, co jsem dodnes u digi viděl.
Zkus si taky vzít 1Ds do ruky, buďto tě to nadchne, nebo totálně znechutí, ta váha a velikost je masakr.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 6. 7. 2017 21:59

Lítával jsem s 24-70/2.8, ogripovaný 5D I a blesk. To vše v jedné ruce. Jo záhul to na celodenní akci je. Ale dá se, donutí mě to cvičit aspoň :-D
Výstup neznám, spíš to na mě padá, protože se to dá rozumem koupit. Když ale říkáš, že to dává dobrej výstup, určitě mě to těší.
Určitě na tom budu mít stále 50STM a eventuálně širokáč.
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 7. 7. 2017 07:28

Můj názor: Do 1Ds III bych nešel ani náhodou. 1.4 kg, ISO 3200 max, 10 let starý foťák? Akorát ti nabyde rozlišení a ten AF no nevím, na dnešní dobu zas takový zázrak asi taky nebude (a jestli bys ho nakonec využil). A je otázka, jestli se dá vůbec sehnat. Jediný inzerát co jsem narychlo našel je půl roku starý za 50k:
https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=448610
Pokud tě 5D jak říkáš zas tak neomezuje, tak bych úplně nespěchal a časem koupil 5D3. Ani 6D není špatná, je lepší než 5D II. AF zase jen střed, ale hodně by sis polepšil v ISO. Pokud chceš lepší AF s trackingem atd., tak tam tě fakt zbývají až ty modernější a dražší Canony, nebo potom Nikon.
Taky se obávám, že rychlost AF tě omezuje v reálu 50 STM, AF má docela pomalý.

Se Sony nemám zkušenost, ale osobně bych nekoupil nic pod A7RII, jak se mirrorless pořád rychle vyvíjí, mají své mouchy a Sony to vychytává postupně.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 7. 7. 2017 07:51

Mně přijde nejvýhodnější koupě Nikon D700, tuhle jsem viděl za 16k s originálním gripem, bateriemi a 3-mi CF kartami...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 7. 7. 2017 09:12

16K je u D 700 dosť rarita, po bazároch sú lacné, ale s parádnym náletom. Inak je pravda že s nájazdom do 50 K som videl už za 500 eurofufníkov.
Padinu nie je problém vymeniť tiež, a vyšlo by aj na kvalitnejšiu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 10. 7. 2017 07:34

Ještě jsem našel 1D3. Aps-H to je. Ale rozlišením bych šel dolů na 10Mpx. Ovšem skoro nikdo z mé klientely netiskne na silniční billboardy. 6400 ISO, je ze skvělou cenu, stojí půlku co 1Ds3 8-)

Jinak upřímně nechápu, co ten Canon dělá. Zvuk závěrky+klepání zrcátka przní už od 5D2. Co to do nich vjelo?(Nikon takhle nekravne) 20D/30D nádhera :) 1D3, 1Ds3 nádhera :) Krásně to chroupe, ale zbytek mi přijde, že to mlátí jakože jen tak o plech :D V tomto jsem trochu pokrytec a vždy když beru z rentalu 5D3 jako primární tělo a můj 5D Classic je záložním, ze zvuku 5D3 kvetu až ke stropu. Nemohu si pomoci.
:D


Takže mi to padá na 6D, které by se eventuelně ogripovalo anebo 1Ds3. Je fakt, že s kamerou Sony Alpha jsem to vytáhl až na ISO8000 na jedné akci a výsledky byly super, ale většinu většin se pohybuji max kolem 800-1250. 1600 extrémně. Vždy jsem byl pedant na co nejnižší ISO, ale posledních pár měsíců jedu klidně ISO 500-640 a výsledky jsou super. 5D Classic je zvládá skvěle. To už nasazuji blesk a zase snižuji ISO. Ale když se blesk neodrazí dobře, je to zlo. Takže vyšší výkon v ISO u 6D bych to volbou 1Ds3 nemusel tolik podělat, mám pocit. Že 6D má lepší displej mě netlačí, jsem zvyklý na displej u 5D Classic. Hoax píše, že má pochyby k AF 10 lest starého foťáku. No ono je to zase 1D série, nemyslím si, že to bude špatné..

Děkuji za nabídky u Nikonu, ale tam se nerozhoupu, špatně se mi drží jejich těla a nelíbí se mi barevný výstup. Měl jsem D40/80/90/300s a chtěl jsem vyzkoušet i legendární D700, ale tehdá byla nedostupná a stihl mě učarovat Canon - utekl jsem. Takže to ne.

Zdá se, že není moc na výběr :nenapadne
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 10. 7. 2017 09:28

Cappi: Máš pravdu, on ten AF špatný nebude. Ale myslel jsem to taky z hlediska použitelnosti. Máš tam na výběr 19 bodů (všechny křížové). Jenom abys po čase nezjistil, že stejně používáš jen střed a měl kvůli tomu 1.5 kilový foťák s max. ISO 3200 a obstarožním senzorem (i když má možná hezké barvy). Já bych takový foťák nechtěl :)

6D podle mě není špatná volba, ale ten AF je fakt jen střed, kraje se dají použít ale není to ono. Středový bod funguje i v docela špatném světle, kde je ale zase docela pomalý. Ale obecně je lepší než u 5D II, jak je na tom 5D nevím, předpokládám, že maximálně jako 5D II. 6D co si vybavuju moc hlučny není a tichý režim je opravdu docela tichý. 6D má z mé zkušenosti velmi dobré vysoké ISO srovnatelné i se současnými modely. Ale nijak ti ho netlačím, jenom píšu pár zkušeností. Je to o tvých prioritách.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 10. 7. 2017 16:44

https://explorecams.com/photos/pair/can ... -f-1-8-stm

Z toho co tam je bych udělal i 5D Classicem. Hůře bych na tom byl kdybych chtěl zachytit cyklistu ve vzduchu(dá se předostřovat), ale jemu se to s STMkem povedlo taky :roll: Je vidět, že prohnané photoshopem vypadá leccos dobře, když je to kompozičně v cajku.

Dochází mi to pomalu, ale asi se rozhoduji už. Váha mi nejspíš vadit nebude. Kdyžtak to prodám o pár tisíc levněji a budu mít zkušenost. Ocením baterii a často pracuji s lidmi, fps se hodí na svatby a akce, méně toho unikne. Na CF karty nedám dopustit a když tu k tomu všemu se teď chci zaměřit na lidi ještě více, myslím, že chválená pleťovka bude jedině bonus :)
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků