Pořídit D80, D90 nebo 40D?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 9. 2008 16:36

Pentax velice rychle doplnil nabídku objektivů, která byla před 2-3 lety v žalostném stavu. Díky tomu, že musel dohánět, tak má dnes v seznamu vyráběných mnoho moderních objektivů, které slibují zajímavý výkon. Ovšem protože to není příliš rozšířená značka, tak mnoho jeho skvostů je známo na papíře a nejsou příliš praktické zkušenosti s rozptylem kvality, s rychlostí a přesností ostření, prostě ty případné množstevní problémy, které se ukážou až po čase, kdy to výroba začne chrlit. Novou linku má ve Vietnamu, takže se mu může snadno přihodit to, co mnoha ostatním výrobcům. Dnes je riziko, že zkušenost s novým Pentax objektivem napíše jeden člověk, který ho může buď nespravedlivě poplivat nebo naopak vyzdvihnout neoprávněně do nebes.
Pentax teprve zahájil přechod na ultrazvukové objektivy, v čemž má zpoždění na Canon, který je už bez motůrku v těle dávno a kromě levných skel má USM objektivů většinu, ale i na Nikon, který pomalu zahájil útlum objektivů bez motůrku. Ale zpoždění má zase svoje výhody, může se poučit z případných chyb. Nicméně pokud Pentax nechce vzdát boj o rychlost a pohotovost u dynamických akcí, sport a wildlife, tak ho čeká revoluce v autofokusu, teleobjektivech a tvorba dražších profi těl. Co provede Pentax s full frame? Vytvoří profesionální těla? Bude vytvářet novou řadu profi objektivů pro full frame? Tohle jseu všechno problémy, které Pentax a Olympus dnes neřeší a soustředí se na amatérskou řadu. Zatímco Canon a Nikon válčí na dvou frontách, což má své výhody i nevýhody.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 9. 2008 16:49

Otass: marketing je mocná zbraň. Ze dva roky starého výrobku máš pocit, že jde o starý krám, ale já jsem přešel v červnu z D80 na D300, takže: samozřejmě ovládání a možnosti navíc úžasné atd., ale z D80 i z D300 jsem vytvářel a vytvářím stejně fotky přes NX z RAWu a když se na drtivou většinu fotek z D80 a D300 dívám napřeskáčku, tak tam rozdíl samozřejmě není. S D80-kou jsem věděl, kam až v extrému můžu a s D300 to vím taky, takže s oběma jsem dělal a dělám fotky, které se technickou kvalitou nijak neliší. Vím, z jakého histogramu na ISO 800 z D300 vyrobím A4 papírovou (či 6 MPx rozlišení na monitor) fotku k nerozeznání od nejnižšího ISO a totéž jsem věděl u D80-ky na ISO 400-500. Ale jestli vezmeš na výlet ve dne D80-ku nebo D90-ku, to je úplně jedno, to výjde zcela nastejno, možná Ti pomůže Active D-lightning abys nemusel dolovat DR ručně, ale zase když tam Active D-lightning (kromě nové chytré volby Auto) zapomeneš na vysoké ISO pro scénu s malým DR, tak se budeš divit, jak to bude šumět.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xaero 24. 9. 2008 16:56

Mě velké a těžké tělo nevadí .... spíš naopak mám rád bytelnost ;)
Teď je teda otázka jestli spíše 40D nebo D90.
Canon mi láká rychlostí sériového snímání (i když to asi moc nevyužiju) a hlavně mě láká objektiv 70-200 f4 L. Ze začátku na něj stejně mít nebudu ale časem bych něco došetřil.
A nikon? To je spíš překvapení alespoň co se šumu a kvality týče.

Jinak myslíte že k canonu by byla vhodná volba objektiv 50/f1,8? Viděl jsem na něj spousty chvály ale i nadávek.
Canon 40D + Canon 50mm f/1,8 II + Canon 18-55mm
xaero
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 24. 9. 2008 16:56

Nic ve zlém, ale D80 jsem zkoušel a líbí se mi rychlejší přístup ke kompenzaci vestavěného blesku. Ale ten používám jen málo a je to fakt jediná výhoda D80.

Co do rychlosti závěrky a AF je to stejné, s některými objektivy (80-200) je D80 rychlá, ale jiné (18-200) jsou ukrutné pomalé. Já mám taky s lepšími objektivy (24-90) rychlý AF, zatímco s 20 let starým 70-200 to na akční záběry není. Sám ještě K20D nemám, ale autofokus oproti mojí K10D zlepšili - nejen co do rychlosti, ale hlavně přesnost a možnost si kompenzovat špatně seřízené objektivy. Canon tuhle možnost přidal do 50D, ale Nikon pořád ještě pokud vím foťák s touhle možností nemá.
Jasně, 40D a D90 mají rychlejší sériové snímání.

Obrazová kvalita Nikonu vynikne při focení do JPG. Nikon má výborný systém redukce šumu. Ale při focení do RAW (a kdo nefotí všechno, u čeho požaduje maximální kvalitu, do RAW?) je K20D lepší.
Co se ti nelíbí na těch fotkách, které jsi likoval?

Co se změny ISO týče, tak ano, v některých expozičních režimech si ji můžu dát přímo na roler. Ale i když ji tam nemám, tak mi stačí tračítko+roler, stejně jako na Nikonu. Ale navíc stejně jako Nikon D300 umí K20D nastavit uživatelský rozsah pro auto ISO. Na D80 se mi podařilo aktivovat auto iso jen v "dummy" režimu.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 24. 9. 2008 17:21

elho: problém rychlosti D80 a 18-200 je v daném zoomu, prostě musí toho otočit hodně, než dojede z bodu jedné strany na druhou. Pokud je předostřeno, pak je ostření i s D80 velmi rychlé. Pokud se lítá z nekonečna na nejkratší AF, pak se holt čeká. Obecně je AF u D80 velmi rychlé v rámci třídy kde patří. Samo, jsou zde stroje se silnějším motorem a pak to u skel bez vlastního motorku jde poznat. Jinak korigování FF a BF je možné i u Nikonu.

Jinak s tím rawem ne tak úplně souhlasím. Díky nikonu si může nikonista zpracovat své dílka přímo v NX a to je extrémní nástroj, který využije maximálně potenciál tohoto formátu a není třeba využívat externí ne vždy dokonalé editory. V bodu o tom, že K20 dává lepší rawy nesouhlasím.

Samotná ergonomie je věcí individuální, někdomu něco vadí a někomu ne, takže to bych nehodotil.
anonymni

Odeslat příspěvekod xaero 24. 9. 2008 17:49

Nic ve zlém ale tento thread jsem založil kvůli tomu aby mi bylo pomoženo s výběrem DSLR.
Vy tady furt řešíte rozdíly mezi K20D a D80 ale mě to moc nepomáhá. :-|
Canon 40D + Canon 50mm f/1,8 II + Canon 18-55mm
xaero
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 24. 9. 2008 17:56

no to k tomu patri. Proste vybirat musis dle zakladniho kriteria a to ceny. Pokud jsou ty tri fotaky co uvadis ty, na ktere mas a chces mezi nimi vybrat, koupil bych si D90.

Bohuzel ma rada je ti na nic, jelikoz nekdo jiny ti doporuci D80 a nekdo jiny 40D a nekdo jiny K20D. Tak uz to proste chodi a stejne rady sem dostaval i v dobe, kdy jsem vybiral prvni zrcadlovku ja.

Jde o to, jake strane nakonec podlehnes, protoze tu budou vzdy hadky, ze Canon je lepsi nez Nikon a Nikon je lepsi nez Canon. Pak tu bude par tech, co vyzskouseli obe znacky a nakonec skoncili u treti, ktera jim za stejne penize da vice a takto to bude do nekonecna.

Bohuzel zadna univerzalni rada co vybrat neexistuje. kadzy ten fotak nabizi neco jineho a umozni ti jine veci. Kdyz koupis D80 zbyde vice penez na skla, ktera jsou vetsinou dulezitejsi pro kvalitu, nez samotne telo, i kdyz to do toho promlouva, kdyz nejsou optimalni podminky pro foceni. Kdyz koupis D90 pripadne 40D a jeste budes chtit koupit nejakou vybavu, tak se poradne prohnes a tyto fotkay uz nema smysl krmit nejakymi "nepovedenci" mezi skly, takze to uz cche streni a vyssi tridu skel, coz chce i D80 :)

Holt vybrat si budes muset sam. Ja zvolil Nikon, mohu ho doporucit a kupovat si dnes telo, jdu do D300 jelikoz bych vyuzil prednosti, ale jinak proc ne Canon...
anonymni

Odeslat příspěvekod Jirka S 24. 9. 2008 18:01

Kdyby rozhodovaly finance, vzal bych D90. Jednoznačně.
D80 jsem měl, teď D300 a D700. Obě jsou taky fajn.
;-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 24. 9. 2008 18:02

D80 vyškrtni.
Zkus si vzít do ruky D90 a 40D. Nafoť pár fotek, zkus to ovládat...
Která značka je ti sympatičtější? Znáš někoho, kdo má Canon či Nikon, slušné objektivy a byl by ochoten ti kdyžtak něco půjčit? Ono je dobré mít např. v rodině někoho, kdo má stejnou značku. Pak si můžeš třeba na dovču půjčit objektiv, který bys jinak nevyužil a tak by sisi ho jinak nekoupil.
Prostě to vezmi z jiného hlediska než "kvalita" foťáku a fotek :D
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 24. 9. 2008 19:15

D80 bych neodepisoval- ona snad začala po uvedení D90 najednou fotit hůř než předtím? Ušetřených 10000 může jít do objektivů a dalšího příslušenaství.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 9. 2008 20:44

Urcite si oba "osahaj" je medzi nimi vyznamny rozdiel v ovladani a tvarovani tela, rozmerovo je 40D vacsia, ale ak chces 70-200 f4, tak mozes mat jednoduchsiu volbu;)
foto rovnako velkej 50D vs. D90:
http://a.img-dpreview.com/previews/Niko ... yside1.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 24. 9. 2008 20:50

beat píše:D80 vyškrtni.
Zkus si vzít do ruky D90 a 40D. Nafoť pár fotek, zkus to ovládat...
Která značka je ti sympatičtější? Znáš někoho, kdo má Canon či Nikon, slušné objektivy a byl by ochoten ti kdyžtak něco půjčit? Ono je dobré mít např. v rodině někoho, kdo má stejnou značku. Pak si můžeš třeba na dovču půjčit objektiv, který bys jinak nevyužil a tak by sisi ho jinak nekoupil.
Prostě to vezmi z jiného hlediska než "kvalita" foťáku a fotek :D


Tohle je pravda, pokud znáš někoho, kdo má stroj té konkrétní značky, je to plus bod.
Nakonec každá značka má svoje pozitiva (dokonce i Olympus) a každou volbou se připravíš o výhody specifické těm ostatním a poznáš pár nevýhod. S tím je třeba se předem smířit.

70-200/4 má kolega z práce v IS verzi, rozhodně můžu doporučit. Na druhou stranu Pentax začne příští rok prodávat 60-250/4 :-)
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 9. 2008 20:54

jj zo sklami to bude tuhy boj, najma po tom, co som skusal na vlastnej kozi Sigmu 100-300 f4 - paradne sklo! To ak by si sa rozhodol pre Nikon:)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 24. 9. 2008 20:57

Jeden úplně OT dotaz, tuhle jsem viděl na ELH chlapíka, tuším fotí pro hokej.cz, a bral to Sigmou 120-300/2.8. Jen tak pro zajímavost, víte o tom zoomu někdo něco, případně kde se o tom něco píše?
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 24. 9. 2008 21:02

Ráno jsem hledal a nic, teďka jsem na to natrefil hned, ještě jednou sorry.
Kdyby to někoho zajímalo, píšou o tom třeba zde:
http://tinyurl.com/48hwok
Jirka S
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků