Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 5. 2021 20:39

No, "ptáci v roští" je celkem častý motiv a jsou i světově uznávaní fotografové, kteří rozpracovávají stejnojmenný projekt ;-)

Takže jsi na dobré stopě. Ostatně, atlasovek je plný internet, mě osobně se ale tyhle fotky s kontextem líbí
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 07:52

milann88 píše:Samozrejme nemam prime porovnani techto objektivu, ale pevny objektiv vs. zoom muze byt obcas vetsi rozdil nez se zda i kdyz maji papirove stejnou svetelnost.


Tak naokraj - shodou okolností na své včerejší přednášce Petr Bambousek na více místech (ale hlavně v části o 150-400Pro) mluvil přesně o tom, o čem jsme tu měli tu výměnu názorů. Měl tam i hodně názorné ukázky flexibility zoomu - vždy dvě fotky z jednoho místa na různá ohniska s úplně jiným vyzněním vyznění fotky. Řeč došla i na to rozmazání pozadí...

Zmiňuji proto, že to je hezká náhodná shoda tématu s debatou tady, mělo by to někde být k vidění i ze záznamu.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 5. 2021 08:09

Kolega hlásil, že už tu 150-400Pro má a že 300Pro nejspíš pošle do světa:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 6. 5. 2021 08:13

Tomas: díky,pokud bude někde záznam, tak se rád kouknu, je fajn si poslechnout úhel pohledu někoho dalšího.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 08:23

U Nikonu je to s telezoomem složitější, zoom 180-400/4 je opticky parádní, ale je drahý. Nikon 200-500/5.6 je cenově dostupný a opticky OK (funguje i v kombinaci se Z7 nebo D850), ale je i na D850/D500 hodně pomalý během prvního zaostření (jak už je zaostřený, pak funguje dobře) a podle mne se za zlomek ceny opticky vyrovná 200-400/4, je tam ale rozdíl jednoho clonového čísla a zaostřování je u 200-500mm samozřejmě pomalejší.

Ohledně zoomu na WL jsem měl během týdenního foceni s 200-500/5.6 zkušenost, že naprostou většinu fotek jsem udělal na 500mm. Pár fotek jsem udělal na širší ohnisko, ale ta malá světelnost mi dělala pakárnu při separaci pozadí a tlačila mne do vyššího ISO, takže jsem nebyl líný vyměnit 200-500mm za nějaký jiný (světelnější) objektiv. Rozdíl v rychlosti oproti 500 PF mne dost (negativně) překvapil, čekal jsem menší.

U Olympusu bude omezující ta světelnost (i kvůli menšímu snímači) a ta cenovka se mi zda vysoká, byť ta nikoňácká za 180-400/4 je ještě šílenější (svého kupce si to najde).

U Bambouska a Stacha je třeba brát jejich pohled s rezervou, od průměrného fotografa jsou hodně vzdáleni.
Naposledy upravil pemar dne 6. 5. 2021 08:26, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 08:25

Zmíněná přednáška je zatím na https://www.facebook.com/olympus.cz/vid ... 521117131/ , tam to zůstává obvykle asi dva dny (tedy máš možnost minimálně dnes a zítra). Padlo něco o tom, že si dělají i záznam a ten pak někam vyvěsí trvale, ale to zatím pokud vím hotovo není.

Pro pemara - v té přednášce právě šla dost řeč o tom využití přezoomování, což se týká i levné 100-400 a paradoxně to do důsledku vzato je pro "amatéra" ještě podstatnější, protože vystačí jen s jedním sklem. Spíš bych doporučoval se zamyslet nad tím, proč toto preferují i právě Petr B. a Rosťa S. a za druhé nad tím, jak to, že je ta světelnost a malý snímač nijak moc neomezuje a zda náhodou nebude problém někde trochu jinde ;-)
Zrovna v tom posledním FB vystoupení od Bambouska toho k zamyšlení tímto směrem padlo docela hodně, třeba holé konstatování, jakým časem jsou některé fotky pořízeny atd. Musím říct, že začátek prezentace vypadal slabší (dost opakování minulé plus další (ne)veselé poznámky ke covid), ale pak se to hodně rozjelo a věcí k zamyšlení a poučení tam posléze padlo opravdu hodně a moje hodnocení se od lehkých rozpaků posunulo naopak k hodně vysokému...
Naposledy upravil tomashr dne 6. 5. 2021 08:40, celkově upraveno 2
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 08:31

Se zájmem jsem si to poslechl, zejména druhá část se mi líbila.

(Ne)překvapuje mě, že v jeho rukou i pták v roští vypadá esteticky :-)

Co se týká toho dilematu zoom vs pevné sklo, tak bych řekl, že zoom je zoom, ale pevné sklo je pevné sklo ... Platí to samozřejmě i naopak :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 08:54

Já výhodu přezoomování chápu, jen mám pochybnost, pokud je ten zoom temná roura. Smysl mi to dává třeba u 180-400/4, kde je prostor pro použití telekonvertoru a není tak velký tlak na ISO.

U Olympusu to bude podle mne chtít naplno využít stabilizaci a pokud nebude dost světla, tak pak volit spíše statičtější motivy. Jinými slovy, klade to mnohem větší nároky na fotografa, je to jako ježdění se slabým autem (také můžete říci, že chyba je v řidiči). On je to také úplně jiný styl focení, s mnohem více přípravy a mnohem méně chození a improvizace. A Bambousek se mnohem lepší fotograf, profesionál.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 5. 2021 09:17

Jestli dobře chápu Bambouskova vyprávění, on je ten případ, který chodí a hledá motivy, takže potřebuje pohotovou a flexibilní výbavu. 150-400 s vestavěným TC na pohyb palcem je asi velmi blízko ideálu. Na sezení u rybníka by mu asi FF s 600/4 nevadil.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 09:24

Sílící myšlenku na 600/4 jsem opustil včera po patnácti minutách letovek s 300/2,8.

Je to prostě sklo pro úplně jiný styl focení.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 09:30

pemar píše:Já výhodu přezoomování chápu, jen mám pochybnost, pokud je ten zoom temná roura. Smysl mi to dává třeba u 180-400/4, kde je prostor pro použití telekonvertoru a není tak velký tlak na ISO.

U Olympusu to bude podle mne chtít naplno využít stabilizaci a pokud nebude dost světla, tak pak volit spíše statičtější motivy. Jinými slovy, klade to mnohem větší nároky na fotografa, je to jako ježdění se slabým autem (také můžete říci, že chyba je v řidiči). On je to také úplně jiný styl focení, s mnohem více přípravy a mnohem méně chození a improvizace. A Bambousek se mnohem lepší fotograf, profesionál.

Já jsem s tebou v mírném rozporu (ale opravdu mírném, divoká debata vypadá jinak :-) ) ve dvou věcech...

Zaprvé nemám rád pojem "temná roura" - to je pojem vyloženě z DSLR, kdy skutečně jedním z důvodů pro koupi světelných skel byla potřeba to pořádně vidět v hledáčku a navíc o dost lépe chodil AF. Jenže u MILC tohle člověka zkrátka netrápí - jestliže u EOS5DII byl rozdílný dojem v hledáčku mezi 300/2,8 a 100-400/4,5-5,6 vidět na první pohled, tak u MILC zkrátka a dobře rozdíl není (dokonce ani když dám na 100-400 TC a mám f9) a řešíme "jen" vliv na expozici a (někdy) na DOF, světelnost sice smysl pořád má, ale její přínos není zdaleka tak bijící do očí.

Zadruhé si myslím, že dost podceňuješ stabilizaci u Olympusu, ono je to opravdu trochu jinde než u konkurence. Tohle právě kritizuji u levné 100-400, která je "jen velmi dobrá", ovšem 300/4 a 150-400Pro jsou tak trochu vlastní liga.
Ad Bambousek lepší fotograf - hele fakt si to poslechni :-) Já nechci aby to znělo jako rýpaní a něco osobního, ale on tam mluvil i právě o tomto, tedy o potřebě se focení věnovat a nečekat, že něco vyfotím jen tak na procházce :-)
A jak píše dolgor, Petr B. právě dost chodí a místy i zaimprovizuje, podle mne by 600/4 víc seděla Rosťovi...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 6. 5. 2021 10:10

Povidani jsem si poslechl a urcite tam padly zajimave postrehy. Co se tyka tech zoomu, tak tam to bylo vztazeno zejmena k 150-400, kde je prakticky zanedbatelny trade-off oproti pevne 300, vyhodu zoomu chapu, ale na druhou stranu je treba to vztahnout k ceskemu wildlife, kde je podstatne obtiznejsi vyuzivat ta kratsi ohniska na WL. Ale chapu, ze nekomu muze zoom sedet vic.

Stabilizace u Oly je bez debat nedostizna, ale na druhou stranu bych nezapominal, ze i teleobjektivy poslednich generaci by mely zvladat slusnou stabilizaci, coz s lepsimi moznostmi pouziti vyssich ISO take nabizi slusnou moznost fotit z ruky, tam je to spis o vaze, kdo je ochotny co nosit, nebo jestli padne volba na F5.6 teleobjektiv.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 10:13

Mě tam rozhodně zaujaly ty fotky, jak vypadala scéna na první pohled a potom výsledná fotka.

To je povzbuzující :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 10:31

milann88 píše:Povidani jsem si poslechl a urcite tam padly zajimave postrehy. Co se tyka tech zoomu, tak tam to bylo vztazeno zejmena k 150-400, kde je prakticky zanedbatelny trade-off oproti pevne 300, vyhodu zoomu chapu, ale na druhou stranu je treba to vztahnout k ceskemu wildlife, kde je podstatne obtiznejsi vyuzivat ta kratsi ohniska na WL. Ale chapu, ze nekomu muze zoom sedet vic.


Zase ani v ČR nejsou fotky na kratší ohnisko až takovou mimořádností, třeba u vodních ptáků (a nemyslím jen "tupé" kachny, leckdy i vzácnější druhy) je místy patrné přivyknutí na rybáře, kdy potápka klidně připlave méně než 20 metrů od člověka jen tak sedícího na břehu. Zrovna měl teď nedávno tohle na FB dokumentováno Rosťa Stach, kdy pomocí 150-400 fotil vyloženě vzácný druh potápky na pár metrů aniž by se maskoval...
Přirozeně souhlas v tom, že na úrovni Petra B. je primární spíš 150-400, kde se stýká flexibilita s maximální kvalitou. Jinak ale co vím, tak třeba Rosťa Stach už loni od podzimu převážně fotil primárně "levným" 100-400, který před 300/4 preferoval, takže ono to není tak jednoznačné. Rosťa má přednášku za 14 dní, tak to uslyšíme naživo, ale co tvrdil, tak pro něj 100-400 dávala proti 300/4 smysl, ale řekněme s jistými výhradami, zatímco u 150-400Pro je to vyložené nadšení (Rosťa už tohle sklo má narozdíl od Petra B. vlastní)...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 10:40

Taky tam zmiňoval jako kladnou vlastnost tu schopnost ostřit na krátkou vzdálenost. To asi platí pro všechny MFT objektivy.

Taky to občas využívám a jsem za to rád.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků