Zrcadlovka na kinofilm,nebo digitální?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lápis 17. 2. 2008 22:22

Můžete mi prosím poradit,je lepší koupit zrcadlovku na kinofilm,nebo digitální.Jde mi především o výsledné foto, ale také koupě i za rozumnou cenu.Děkuji.
Lápis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 17. 2. 2008 22:39

To záleží od stylu focení. Já mám k digitální ještě dvě na film, ale fotím s nimi jen zřídka.
Kinofilmovou zrcadlovku koupíš levněji, ale pokud má mít pokročilé funkce jako běžná digitální (výběr ostřícího bodu, vysokorychlostní synchronizace, náhled hloubky ostrosti), tak to zase taková láce nebude. A pak za každý snímek počítej 5kč film+vyvolání.
Film má větší DR, ale zase neuděláš HDR, nepohraješ si s RAW...
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 2. 2008 23:20

Špičkovou kinofilmovou zrcadlovku dneska koupíš velmi levně. Ovšem stejně budeš muset zaplatit objektivy a spotřební materiál. Pokud budeš fotit jen trochu víc, vyjde ve výsledku digitál levněji. Co se týče výsledků - z dobrýho kinofilmu je možný s pořádným vybavením dostat pořád víc, než z běžný DSLR. (Zejména se to týká ČB fotografie, ale platí to i pro barvu). Zase u digitálu máš možnost výsledek silně ovlivnit i v domácích podmínkách, u kinofilmu a barvy se buď musíš spolehnout na minilab, nebo zaplatit zpracování ve špičkový laboratoři. (pokud bys uměl zvětšovat barvu doma a měl na to výbavu, tuhle otázku bys nikdy nepoložil, takže tuhle možnost pominu.) Další možnost jsou barevný diáky, ty jdou volat i doma, promítání je super a zvětšeniny ti z nich na dneska digitálním minilabu není problém udělat.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 18. 2. 2008 07:52

dříve jsem si čb fotografie vyvolával sám, zkoušel jsem i sabatierův efekt apod. Přesto bych Ti doporučil DSLR, která má sice nižší dynamický rozsah cca 6EV oproti negativnímu filmu s 7-8EV. DSLR Ti ale dovolí z výsledné fotografie (budeš-li fotit do RAWu) využít každou desetinu dynamického rozsahu. U klasické SLR stanovíš expozici a pak už jen čekáš, jestli Ti Tvou fotku ve fotolabu zkazí, nebo naopak napraví. DSLR Ti dá svobodu nastavit si ISO, WB, simulace filtrů (mimo přechodových a polarizačních) i pro čb.

Jak u SLR, tak u DSLR je nejchoulostivější částí závěrka, která má životnost kolem 50-80 tis. cyklů u levnějších modelů. Zatímco u DSLR může mít tolik fotek nafocena i DSLR stará 1 rok, klasická SLR bude mít patrně nafoceno méně. Pokud tedy budeš kupovat bazarové zboží, doporučuji opatrnost. Ani špatná závěrka však není neřešitelný problém a lze ji cca za cenu kolem 4tis. vyměnit.
Canon EOS 30D, EF-S 17-85mm IS USM, EF 50mm F1,8 EF 70-300mm IS USM, Speedlite 550EX
Jan Čerbák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod víík 18. 2. 2008 12:37

No ono jde i o to jak moc fotíš. K digi zrcadloévce připočítej alespoň 6000Kč na použitelný monitor, 6000 na kalibrační sondu také nožná zjistíš, že tvůj počítač na to nestačí, že by se hodil nějaký software. Dále je třeba počítat s nákupem archivačních CD.
Na film tě každé zmáčknutí spouště stojí cca 5-8 kč i vyvolávání z filmu je o něco dražší.
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 18. 2. 2008 12:50

Bez monitoru za 6 klacíků i bez sondy se dá dost dlouho obejít - dokud nepožaduješ profesionální kvalitu výstupu s věrnými barvami. Amatérsky obvykle stačí prostě vyzkoušet, co dělá s barvami fotek laboratoř (nebo tiskárna) a trochu se tomu přizpůsobit při přípravě souborů k vyvolání. Většina laboratoří nabízí jako doplněk k objednávce i pozitiv nějakého jejich elektronicky odladěného testovacího snímku-barevných tabulek a šedého klínu zdarma.
Pro úpravy fotek na počítači je nějaký PC zapotřebí, to je fakt. Hlavní je dostatek paměti (1 GB nebo víc) a také místo na disku, procesor v nouzi stačí na úrovni P4 2000 MHz. Programy - spousta jich je k sehnání zdarma, včetně vyspělého grafického editoru GIMP.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kromec 18. 2. 2008 13:07

Pokud nebude potrebovat k upravam posledni verzi Photoshopu tak staci i podstatne slabsi konfigurace nez pise Pety.... Sam mam CPU AMD1600+ a 512mb ram a jak GIMP tak napr. ZONER 10 jedou uplne v pohode. V pripade napr. RAW konvertoru tak stiha vpohode RAWshooter i BIBBLE ,ale napr. Lightroom uz je hodne pomalej...

V pripade monitoru tak se da pokud clovek peclive vybira najit v bazarech s repasovanymi PC napr. monitory DELL s trinytron obrazovkami od SONY apod... za par supu...
-------------------------------------------------------------
Hodne bude zalezet kolik toho vyfoti za rok...
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 18. 2. 2008 13:38

Tak nějak, trochu ho cenama zbytečně děsíte - kvalitní negativ se dá koupit cca za 3,50 za políčko (ano, není to v každý trafice, musím vědět co kupuju a objednávat větší balení najednou)
Rovněž super kvalitní PC na zpracování digitálních fotek potřeba není - samozřejmě, že je kalibrovanej monitor atd. lepší, ale zase nedělejme z toho nezbytnost, když není...
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lápis 18. 2. 2008 14:14

Pánové,děkuji vám za vaše názory.Mám doma starou Praktiku se kterou jsem před lety doma dělal amatérsky barevné fotografie.Někdy méně ,nebo více povedené.Bylo to ale ještě v době,kdy se těžce sháněly barevné fotografické papíry,filtry ke zvětšováku atd.Barevná fotka v těchto podmínkách trvala také hodně dlouho.Teď se chci ke svému koníčku vrátit a vzhledem k tomu,že jsem trend ve vývoji nesledoval,poprosil jsem o radu.Zajímá mne tedy především kvalita výsledné fotografie.
Lápis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lápis 18. 2. 2008 14:16

Chci ještě dodat,že PC mám.
Lápis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 18. 2. 2008 14:30

[quote="Lápis";Pánové,děkuji vám za vaše názory.Mám doma starou Praktiku se kterou jsem před lety doma dělal amatérsky barevné fotografie.Někdy méně ,nebo více povedené.Bylo to ale ještě v době,kdy se těžce sháněly barevné fotografické papíry,filtry ke zvětšováku atd.Barevná fotka v těchto podmínkách trvala také hodně dlouho.Teď se chci ke svému koníčku vrátit a vzhledem k tomu,že jsem trend ve vývoji nesledoval,poprosil jsem o radu.Zajímá mne tedy především kvalita výsledné fotografie. /quote]
Dnes se dá pořídit nové tělo DSLR (CANON EOS 400D tělo nebo Nikon D40) okolo 14.000,- Kč vč. DPH. Starší modely, často ještě v záruce, od 9 tis. na internetových bazarech.
anonymni

Odeslat příspěvekod irmo 18. 2. 2008 14:32

Doma mam iba pristroje na CB-fotky uz prichodom farebnych sa moje domace vyvolavanie velmi zredukovalo prichodom DSLR sa mi opet vratili vsetky moznosti editacie a omnoho viac :).

A preto jednoznacne hlasujem za DSLR, co sa kvality tyka abydve stacia na domace pouzivanie az az .... DSLR poskytuje podlamna viac co sa upravi tyka a to je hlavne ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 18. 2. 2008 14:41

Tak ja mam doma jak digi zrcadlo (eos400D) tak analog (eos100) ... mam doma jak vykonny pc na zpracovani digi, tak zvetsovak, rude zarovky, misky a chemii. Mam na zdi fotky v rozmeru A3 jak z digitalu, tak z analogu ...
Co se tyce kvality fotky tak bych to rekl nasledovne 80% ruce+oko 15% objektiv 5% ten zbytek
Co se tyce ceny - digitalni i analogova zvetsenina v labu vyjdou stejne, vyhoda digitalu - da se zpracovat doma do libovolne podoby / vyhoda kinofilmu - dynamicky rozsah.
Co se tyce samotneho ziskavani fyzickych fotek - u digitalu si neumim predstavit ze bych si tiskl A3ku v prijatelne kvalite. A co se tyce filmu (beru v potaz CB fotky) - je A3 oproti digi za pakatel.
Tot takove shrnuti ode me ... oboje technologie maji sve plus a oboje maji sve minus ... kazdopadne bych volil asi digi.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 18. 2. 2008 14:53

[quote="Lápis";Pánové,děkuji vám za vaše názory.Mám doma starou Praktiku se kterou jsem před lety doma dělal amatérsky barevné fotografie.Někdy méně ,nebo více povedené.Bylo to ale ještě v době,kdy se těžce sháněly barevné fotografické papíry,filtry ke zvětšováku atd.Barevná fotka v těchto podmínkách trvala také hodně dlouho.Teď se chci ke svému koníčku vrátit a vzhledem k tomu,že jsem trend ve vývoji nesledoval,poprosil jsem o radu.Zajímá mne tedy především kvalita výsledné fotografie. /quote]
DSLR je lepší. Tento názor nevnucuji každému !!! Když jsem si v létě 2005 koupil Canon 350D a porovnal fotografie s tím, co jsem byl schopen nazvětšovat v domácích podmínkách/nebo co se mi občas vrátilo z fotolabu (mluvím hlavně o poškozených filmech), tak jsem byl úplně u vytržení. A to jsem své negativy nedával do Droxi. Výsledkem byla prakticky dokonalá zvětšenina A4 focená na ISO 200 se "zrnitostí", jaké snad nedosáhnou ani filmy s ISO 25. DSLR má i svá negativa: horší výkon FF objektivů na tělech s APS-C čipy. Některé čipy zdůrazňují chromatickou vadu objektivu (více či méně v podstatě skoro všechny digitály). Není možné nazvětšovat snímek včetně perforace jako důkaz, že neděláte výřezy (falešná perforace však lze přidělat v PC). Při tisku digitálních fotografií se Vám nikdy nestane, že se zabouchnete s kamarádkou v temné komoře, ...

Záleží také na tom, co fotíte. Pokud rád fotíte reportáže, při kterých exponujete stovky snímků za pár hodin, jednoznačně doporučuji DSLR. Pokud fotíte krajinky ze stativu, a za den exponujete cca 3 snímky, asi by byla lepší SLR. Na DSLR s malými (APS-C čipy) není takový výběr kvalitních širokoúhlých objektivů, jako na SLR. Pokud se, asi jako většina z nás, věnujete více tématům. Občas fotíte děti, rodinu, portréty, akty, krajinky a když je klid, tak zátiší, asi bych Vám doporučil DSLR kvůli širokým možnostem, které nabízí. Také se jinak fotí s vědomím, že snímek nic nestojí. Daleko více tak využijete např. AEB (bracketing = expozice několika snímků s odstupňovanou expozicí), sériové snímání apod.

Pokud nerad děláte kompromisy v obrazové kvalitě, kupte si FF DSLR, nebo se podívejte sem:
http://www.hasselbladusa.com/
Canon EOS 30D, EF-S 17-85mm IS USM, EF 50mm F1,8 EF 70-300mm IS USM, Speedlite 550EX
Jan Čerbák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 18. 2. 2008 15:01

[quote="Jan Čerbák"tPři tisku digitálních fotografií se Vám nikdy nestane, že se zabouchnete s kamarádkou v temné komoře, k/quote]

Tohle je asi nejvetsi nevyhoda digifotaku :-( :-D
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků