Kvalitní kompakt a voděodolné pouzdro nebo outdorový foťák?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod glassmoon 22. 9. 2011 08:50

nechapem ako moze mat outdoor fotak objektiv bez krytu... (ft3 napr)
I'm a quitter. I come from a long line of quitters. It's amazing I'm here at all.
glassmoon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Elll 22. 9. 2011 09:01

Díky všem,
odkazy jsem skoukla :-( , jako ten zoom v nejhorším asi jo, ale když už budu kupovat nový foťák, tak ať už umí rovnou i to video. U těch outdoorů, ještě jsem něco prolezla a měla možnost vidět od kamarádky videa z Panasonicu DMC-FT1 a zdálo se mi to pěkný. Takže se asi musím přiklonit k outdoorovému nikonu nebo panasonicu. Sony, bohužel, dotykovej displej už mám u mobilu ......
Existuje, něco jako je ten firmware pro G12 a S95, i pro Canon S50?

Nemáte ještě tip na nějaký dobrý kompakt s parametry G12, který by zvládl i ta videa?? Nikon P7000 je taky favorit, ale má strašně drahé to podvodní pouzdro, ach jo :-(

Máte někdo zkušenosti, jak vypadají běžné fotky z outdoorů. Vím, že venku by asi to šlo, ale mám šanci s nima fotit na koncertě v sále, kině, kde toho světla zas tak moc není?
Děkuju
Elll
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jurencak 22. 9. 2011 10:30

Pokud to s focením pod vodou myslíte trochu vážně a výhledově uvažujete o tom, že třeba i s tím šnorchlem zajedete za fotkou trochu hlouběji než na bazéně (teda pokud se nekoupete v něčem takovém http://www.ndiver.cz/nemo33-pekelne-hluboky-bazen.html :))), vyhněte se přístrojům, které neumějí fotit do RAWu (třeba uvažovaný nikon p7000) - když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli dodatečnému vyvážení bílé. Canon S50 je dnes jako bazarový naprosto dostačující a kvalitou výstupu z podvody strčí do kapsy outdoorové olympusy za 3x tolik peněz (pokud se spokojíte s tím, že S50 je na dnešní dobu celkem pomalý), ale na video s ním zapomeňte (leda byste ho chtěla prezentovat v mobilu ;). Pokud chcete jen tak cvakat na dovolené u vody a na bazénech vemte cokoliv čemu nevadí voda, jinak skončíte v úvahách o kompaktu do vody někde u Olympusu ZX-1, Panasonicu LX5, Canonu S95 a případně i G12 (jak jsou na tom s videem, jsem nikdy nezkoumal takže bohužel neporadím)
jurencak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Elll 22. 9. 2011 10:59

Mě Canon S50 vyhovuje, moc hezky fotí děti v pohybu a poradí si i s tím šerem. Není ale voděodolný a sehnat k němu pouzdro je dnes už nemožné :-( . Video se zoomem taky neumí, takže proto ty úvahy směrem k Nikonu P7000. Ale myslela jsem, že tenhle nikon fotí do RAWu.
Tu vodotěsnost potřebuju jen na děti do bazénu, potápět se nebudu.
Elll
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 9. 2011 11:11

tak to staci aj outdoorovy fotak: tam je svetla dost

(a sice zabery v 1:1 nebudu vyzerat lepsie ako zo S50, po zmenseni na rovnaku velkost budu mat urcite viac detailov .. aj spominany Olympus .. v tej recenzii nefotil az tak zle ako si isto mnohi myslia...)

jurencak píše:vyhněte se přístrojům, které neumějí fotit do RAWu (třeba uvažovaný nikon p7000) - když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli dodatečnému vyvážení bílé
znaska blbosti: vyvazovanie bielej sa da nastavit na kazdom fotaku (a z JPG doladit v PC) a P7000 RAW ma
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elll 22. 9. 2011 11:36

Ganec, já si právě myslím, že v krytém bazénu to se světlem není žádná sláva.
Lepší to nebude ani na těch koncertech, bojím se, abych s tím vůbec něco vyfotila :-(
Z těchto dvou http://www.megapixel.cz/porovnani?produ ... 1%5D=34902
Který?
Elll
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jurencak 22. 9. 2011 12:42

Ganec píše:
jurencak píše:vyhněte se přístrojům, které neumějí fotit do RAWu (třeba uvažovaný nikon p7000) - když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli dodatečnému vyvážení bílé
znaska blbosti: vyvazovanie bielej sa da nastavit na kazdom fotaku (a z JPG doladit v PC) a P7000 RAW ma


OK, omlouvám se za mystifikaci u P7000, nějak jsem žil v dojmu, že důvodem, proč jsem o něm do vody přestal uvažovat, byla absence RAWu. Díky za uvedení věci na pravou míru.

Za ostatním si stojím. Netvrdil jsem, že levný foťák neumí vyvážení bílé. Tvrdím, že je OBROVSKOU výhodou si to vyvážení doladit v PC. A to NIKDY u jpegu nebude tak snadné jako v RAWu (nikdy se mi nepodařilo z modrého/červeného JPEGu dostat takový obraz jako z téhož v RAWu, ale když už si o mně myslíte, že jsem idiot, tak to asi teda bude rukama a klidně si dál ražte svoji teorii, že JPG stačí - kdo kdy pod vodou fotil a fotky pak zpracovával o tom ví své). Už Vás vidím, když šnorchlujete v různých hloubkách, jak si s sebou vlečete bílou kartičku, vyvážíte bílou v hloubce, ve které jste a ve které chcete fotit a najednou vám objekt vašeho zájmu uplave o pár merů níž/výš ...takhle můžete místo focení jen vyvažovat bílou (nebo fotit kachličky na bazéně) :-D

-- 22. 9. 2011 14:15 --

Elll píše:Ganec, já si právě myslím, že v krytém bazénu to se světlem není žádná sláva.
Lepší to nebude ani na těch koncertech, bojím se, abych s tím vůbec něco vyfotila :-(
Z těchto dvou http://www.megapixel.cz/porovnani?produ ... 1%5D=34902
Který?


Elll má pravdu s tím světlem na bazéně a taky si může srovnat když se na stejném bazéně fotí do RAWu a do JPEGu (snahu autora a náročnost vyladit barvy u jpegu nehodnotím, v RAWu mi to zabralo jednotky vteřin/fotka): https://picasaweb.google.com/1112565853 ... 4Unora2009

a řada Tough od Olympusu na tom není o moc líp (stejný bazén): https://picasaweb.google.com/1112565853 ... gon012010#

Outdoorové foťáky jsou dobré tak na pláž na focení skotačících dětí nebo pro vodáky a turisty, pod vodní hladinu bych na ně zapomněl a to i když mají speciální "podvodní" program. Člověk si musí ujasnit, jestli přednost skladnému odolnému přístroji nebo hezkým fotkám.

Z těch dvou bych se klonil k Panasonicu FT3 (kvůli citlivosti na minimálním ohnisku - je to věc osobních preferencí, někomu se zas může líbit světelnost na konci u Nikonu, ale vzhledem k tomu, že voda přibližuje, tak mně osobně je zoom ve vodě na nic a spíš musím dál od toho co chci fotit, než abych ještě zoomoval).
jurencak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Elll 22. 9. 2011 13:59

Jurencak, dekuju moc.
Perfektní srovnání a fotky parádní :tleskani
K outdooru-tak nějak jsem to čekala, skoro bych řekla, že i horší-takhle u dna. Z Panasonicu FT1 byly ještě horší a méně ostré.
Ještě poprosím, nemáš z toho Olympusu i jiné fotky krom podvodních?
Škoda, že podvodní pouzdro k S50 neseženu :-( , to bych tu takhle nemusela tápat
Elll
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 9. 2011 14:18

jurencak píše:Tvrdím, že je OBROVSKOU výhodou si to vyvážení doladit v PC. A to NIKDY u jpegu nebude tak snadné jako v RAWu (nikdy se mi nepodařilo z modrého/červeného JPEGu dostat takový obraz jako z téhož v RAWu
Je to jednoduche.
Mal som tym na mysli ze obmedzit modru sa da jednoducho prepnutim WB na "tien" a keby ani to nestacilo, tak sa to da jednoducho spravit pomocou kriviek vo FastStone vieweri.
Samozrejme ked sa pomylis a das napriklad cez den "ziarovka" tak ti z tej modrej uz nic nepomoze.
Z cerveneho JPG (ktore mas pri umelom osvetleni pri Auto WB) sa to da tiez krivkami (pridas modru) pekne naladit.

Popisujem to v diskusii finta na ziarovkovy WB:
- z JPG je to rychlejsie - lebo necakas na vytvorenie z RAW
- vysledok je menej zasumeny ako spravne nastavenie WB v RAW-e
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zz44zz 22. 9. 2011 16:16

Otec fotil část dovolené na Kanárech při slunném počasí omylem s WB = žárovka. Úprava WB (podotýkám jpg) fotky mi zabrala asi 10 vteřin.
http://nd05.jxs.cz/556/681/80a112ea54_8 ... 1316704142

Nehodnoťte prosím kvalitu fotky, která byla pořízena z jedoucího autobusu, přes sklo, mizerným Canonem A460
zz44zz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jurencak 22. 9. 2011 18:54

2 Elll:
Díky za pochvalu, potěší :-)

Ten olympus nemám, fotí s ním kamarád, se kterým se občas zanořím, na suchu fotil třeba tohle http://mirroc.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Z ... 7-2011_MR/ (bere ho i do vody a i když je do 10m přežil i 30, jenže kolem 20 už nefungují díky tlaku tlačítka ;)

Pouzdro k S50 (nebo i s foťákem) se občas objeví v bazarech, na aukru, ...já to pouzdro spolu s S50 sehnal už 2x (1 za 3,5k a 1x za 5k a to i se širokoúhlou předsádkou).

Do polemik RAW vs JPG se s Ganecem ani nikým jiným pouštět nemíním. Stačí otevřít jakoukoliv základní příručku o uw fotografii... ale pár svých podvodních fotek by taky mohl ukázat.

BTW. Hloubka bazénu s fotkami, co jsem poslal byla 5m a kromě umělého světla bylo i fůra denního. Co mám v galerii fotky z venku z lomů, kde bývá viditelnost víceméně mizerná, tak to už tak veselé není (jsou tam i videa). Ale třeba v egyptě mi S50 posloužil výborně...
jurencak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod golem2 22. 9. 2011 21:29

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/p ... odny-svet/
http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/p ... otechnika/
http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/p ... y-a-triky/
Doporučoval by som prečítať a dať na rady tých, čo sa potápajú a aj fotografujú. V týchto článkoch nájdeš niekoľko dobrých rád čo sa týka výbavy, techniky fotenia a spracovania.
Ja by som doporučoval na fotenie na suchu nejaký lepší kompakt a do vody obal so sklom pred objektívom (napr. Ewa Marine) do 5-10 metrov stačí, prípadne ak je vážny záujem o fotenie pod vodou tak plastové púzdro.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elll 23. 9. 2011 07:33

golem, díky za tipy. Nevíš, jestli se dá u toho Ewa marine použít blesk? Máš s ním nějaké zkušenosti?
Jurencak, po bazarech a aukru koukám celkem pravidelně, ale zatím jsem na něj nenarazila. Tak kdybys ho náhodou prodával ;-)
O rawu s váma polemizovat nebudu, protože já o tom nevím vůbec nic
Děkuju za odkazy na ten Olympus. Na tohle obyč focení bych měla tu S50, já musím nějak vyřešit hlavně ty naše koncerty a vystoupení, abych mohla i natáčet i fotit, pokud možno jedním foťákem. Canon s 50 nemůžu použít na video (zoom), takže jen na fotky. A když se rozhodnu pro outdoor, tak videa budou asi dobrá a se zoomem, ale o kvalitu fotek se obávám. Většinou je tam světla málo.
Elll
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků