PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 5. 2021 14:46

Někomu prostě tak velký příplatek za ten údajně dokonale odladěný Apple systém nestojí, to je celé.

A to že zmrazili případnou výměnu komponent i u Pro verze je v mých očích non plus ultra prasárnička.
Ale Apple fanoušci asi fakt skousnou vše (no offence).
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 14:55

Je to jiná filozofie, koupíš to jako funkční celek a pokud něco po 3-5 lety zastará (telefon, tablet, notebook), tak prostě koupíš nový. Neřešíš, co je tam za SSD nebo jaké jsou tam drivery, protože to funguje. V ničem se nehrabeš.

Desktop je něco jiného, tam Apple opravdu hodně přepálil cenu a výkon za ty peníze není nic ohromujícího.

Co se týče příplatku, tak za MBR jsem dal něco kolem 50 tisíc a za Lenovo X1 Carbon něco málo přes 60 tisíc (i7,16 GB RAM) a MBR stále funguje a X1 Carbon šel nejprve do servisu a pak do bazaru.
Naposledy upravil pemar dne 6. 5. 2021 14:59, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 5. 2021 14:57

Přesně tak, je to filozofie - neřeš, vyhoď, kup nové.
To se ale dost tluče s tou jejich údajnou eko-politikou.
Hlavně že chtějí být do r. 2030 uhlíkově neutrální.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 15:00

Ta filozofie je spíše ve smyslu “nehrab se v tom”, akceptuj to tako řešení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 15:35

feanoor píše:Přesně tak, je to filozofie - neřeš, vyhoď, kup nové.
To se ale dost tluče s tou jejich údajnou eko-politikou.
Hlavně že chtějí být do r. 2030 uhlíkově neutrální.


Sorry, ale teď už píšeš naprosté nesmysly...

Ve skutečnosti filozofie "neřeš ,vyhoď" právě na Apple nijak moc nesedí, na modelu "rychloobrátkového zboží" je Apple závislý daleko méně než jiné firmy.
Není to o žádné uvědomělosti (i když to třeba budou v reklamě tvrdit), je to dáno celým ekosystémem včetně AppStore atd., kdy má Apple i jiné významné příjmy než jen prodej hw a tak v reálu může držet podporu jednotlivých zařízení o dost déle, než je obvyklé, tohle prostě není jak Android telefon, kde okamžikem prodeje zákazník pro výrobce začíná být jen zátěží, dokud si nekoupí nový model. U Apple je ale zákazník finančně potenciálně zajímavý neustále i kdyby na Apple přešel s telefonem z bazaru.

Ve výsledků pak například u telefonů je naprosto mimo diskusi, že průměrná životnost iPhonů je proti Androidům cca 2x delší (v průměru, proti topmodelům je rozdíl menší, proti lowend zase ještě větší) - na tohle je výzkumů dost. To samé u tabletů a notebooků...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 5. 2021 15:43

Tak to chápu, že když se někomu věc od Apple po záruce pokazí, tak že mu firma ráda tu věc za příslušnou částku opraví ;-). Kolik asi bude stát taková pozáruční oprava MacBook Pro, až třeba odejde SSD?

A k těm iPhonům, já mám v okolí zase hodně lidí, co točí ty telefony okamžitě jak se objeví nový model.
A nevím o nikom, kdo by musel měnit Android foun, protože by se mu nějak pokazil nebo přestal být dostatečně výkonný. Prostě chtějí nový.
Na Samsung S7 mi i po čtyřech letech stále chodily aktualizace.

A tu podle tebe nesmyslnou filozofii - neřeš, vyhoď, tu tady uvádí i uživatel Applu pemar.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 16:00

Jasně, ale ti kdo točí iPhony okamžitě po novém modelu, je nehodí do popelnice, ale pošlou dále do rodiny, nebo do bazaru a telefony slouží dále (a s plnou podporou výrobce), životností myslím telefon jako celek, ne nutně u jednoho člověka... Zrovna u nás doma mám nový telefon (ale teda už taky pomalu 4 roky starý) jen já a pak syn (ten má novější), žena má můj předchozí iPhone a dcery mají iPhony bazarové. Mimochodem u iPhonů je typická životnost každého kusu spolehlivě nad 4 roky (a to jsou ve statistice započteny i ty fyzicky zničené, což se holt u mobilu občas zadaří).

Ad Android - tak asi máš jen movité a hlavně znalé známé, kteří kupují jen lepší typy, nejvíc se ale prodává levná třída, kde skutečně případů, kdy to už po roce bylo neúnosné bylo dost a po dvou letech vyloženě spousta. Ono se to v poslední době trochu zlepšilo i u Androidu (naštěstí, já vyhazování věcí vůbec nemám rád), ale pořád je ta rychloobrátkovost proti Applu daleko větší.

Ad pemar - tak pochybuji, že když mu teď přijde nový iPad pro 2021, tak že by svůj iPad Pro 2019 (nebo má 2020?) hodil do koše, takto nový iPad bude určitě někomu sloužit dále. To je zas to, co píšu výše...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 16:07

Píší neřeš to, nepíší vyhoď. Apple si drží hodnotu, takže i po 4 letech bývá prodejný za solidní cenu, v tom má Tomáš pravdu.

Já mám bezprostřední srovnání, protože děti i já jsme dlouho preferovali Android, Windows a Linux a protože jsme těch přístrojů protočili jeden čas opravdu hodně. Něco kvůli tomu, že to nebylo dost robustní, něco kvůli tomu, že se to sekalo a něco kvůli tomu, že se objevil výkonnější model.

Přesně tak, až 21-28. května přijde nový iPad Pro, tak ten můj pošlu do bazaru nebo dále do rodiny, je pořád plně funkční.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 6. 5. 2021 16:18

k tej cenovej politike Applu (v niektorych pripadoch).
...najlacnejsi je iPhone SE 64GB (4.7" IPS 1 334 × 750) za 480euro novy
...v tej cene su napr. Androidy - Huawei P30 Pro, Motorola Moto G100, OnePlus 8, Google Pixel 4a 5G, Xiaomi Mi 10T Pro/5G, OnePlus Nord, LG Velvet (vsetko su to + 6.47" 2340 × 1080/128GB)

takze nemam pocit, ze by v tej cene bol Android dake orezavatko :)

ad priplatok 256GB na 512GB SSD u M1 je napr. cca v cene Samsung 970 EVO PLUS 2000 GB (rýchlosť čítania 3500MB/s, rýchlosť zápisu 3300MB/s, životnosť 1200TBW).
...a to je teda dnesna realita, toto sa obkecat neda.

inak ked ma niekto rad Apple a vyhovuje mu, od mobilu/tabletu/ntb po desktop a mysli si, ze mu tam vsetko hned ide ako ma a nemusi robit ziadne updaty pre stabilitu a nic mu nepada a nic nemusi emulovat (pemar tu vypisuje ine litanie), tak potom je vsetko super :-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 16:34

Řešit entry modely nebo porovnávat jednotlivé komponenty vede k tomu, že se kvůli větvi přehlédne les.

Pro tyhle “hračičky” je to Windows a Android, případně Linux a celá paleta úžasných korejských a čínských dodavatelů.

Mimochodem, jedinou komplikaci mám kvůli tomu, že desktop mám s W10 a že zálohuji fotky dvojitě, jednou přes OneDrive a jednou přes iCloud.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 5. 2021 16:41

Kdyby nebyli tihle dodavatelé pemare, tak bys na ten Apple čekal ještě hodně dlouho :-D
I proto, že Apple vyžral podstatnou část kapacity TSMC, mají jiní výrobci nouzi o čipy.
Naposledy upravil feanoor dne 6. 5. 2021 16:42, celkově upraveno 1
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 16:41

Je fakt, že dřív jsem svým notebookem nebo počítačem žil a pořád něco zkoušel (teda kromě světýlek), teď docela oceňuju, jak parádně je všechno propojený a dost stabilně funkční (na Macu).

Holt každý si najde svou zábavu jinde :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 6. 5. 2021 17:09

Davidof: tiez som na tom rovnako :) minimalne od verzie 1904 Win10Pro mi vsetko chodi ako ma aj Android 10 poslucha.

k teme. PC na upravu fotografii je asi individualna zalezitost, kazdy robime ine objemy dat (RAW 24mpx - 50mpx?), iny workflow. niekto je maximalne spokojny z PC WIN za 20.000CZ a ja mam hracku co ani nepotrebujem za 3x tolko? ... lebo radost z noveho (ako pemar)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 17:16

Jak jsem psal výše (a něco i dříve) - v diskusích o W10 když někdo nadává je nutno rozlišovat, ze kdy má zkušenost, ony dnešní Win10 mají s původními společné jen minimum. Ty první byly upřímně vyložený potrat, to mohl chválit jen fanatik, ale někde kolem buildu 1703 se to dost zlomilo lepším směrem. Tedy pak ještě v roce 2018 byl jeden build pěkný fail, ale po něm se to vrátilo na lepší cestu a ze strany MS už to dnes není tak zlé, to uznávám i jako příznivce Applu. Bohužel pořád ještě často vybublávají problémy ve vazbě na různé drivery, ale to je holt daň za tu šíři nabídky a asi se s tím nedá nic dělat. Druhá věc je, že pro Windows je daleko více nekorektního softwaru, v tomto tedy Apple dokázal udělat pořádek daleko větší a dnes už podle mne víc nadávek na Windows je ve skutečnosti způsobeno spíš tímto, vlastním jádrem od MS už tak často ne.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 17:17

lennyl

Tak to je super :-)

Já prostě nikdy nerozchodil Win a Android, aby se mi všechno vždycky propojovalo - hodinky, mobil, tablet, televize a nějaký počítač. Vždycky přišla nějaká aktualizace a něco přestalo chodit ...

A taky mi řekli, že sportovní fotografové používají Macbook, takže jistě chápete, že jsem musel :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků