Nízká hloubka ostrosti (vzdálenost vs ohnisko)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 19. 9. 2016 19:01

Ahoj,
potřeboval bych pochopit, jak dosáhnout co nejnižší hloubky ostrosti, při focení větších objektů. Např, celé postavy člověka apod.

Všude se píše, že je třeba dlouhé sklo (85mm a víc), velkou světelnost (F1.4 a míň) a fotit objekt s co nejbližší vzdálenosti.

Potom jsem si zjistil (což už se všude nepíše), že čím má foťák větší snímač, tím můžu při stejně dlouhém ohnisku přistoupit blíže k focenému objektu a dosáhnout tak nižší hloubky ostrosti. Takže ideálně full frame.

Co mě ale zajímá je, jestli má na hloubku ostrosti vetší vliv ohnisková vzdálenost, nebo vzdálenost objektu od fotoaparátu. řeším to proto, aby se mi do záběru vždy všechno vešlo.

Já mám jenom APSC snímač a setový zoom 16mm až 50mm.
Tady mám dvě fotografie:
http://zeratul.wz.cz/16mm.jpg
http://zeratul.wz.cz/50mm.jpg

Obě fotografie jsou foceny na f5.6, pod stejným úhlem (cca 45 stupňů). Snažil jsem se v druhé fotografii od objektu vzdálit tak, aby na ní byl objekt stejně veliký.
Nyní když fotky porovnávám, tak se mi zdá, že (oprava) menší hloubku ostrosti jsem dosáhl u ohniska 16mm. Cca 30 cm za objektem jsou hodnoty dost rozmazané.
Na 50mm s větším odstupem mi připadá že 50 cm za objektem se čísla dají ještě pořád celkem dobře číst. Neboli fotografie má vyšší hloubku ostrosti

Němělo by to být přesně naopak?
Z toho mi vyplívá, že krátké ohnisko a krátký odstup vitězí nad dlouhým ohniskem a velkým odstupem.
Naposledy upravil Zeratulcz dne 19. 9. 2016 22:17, celkově upraveno 1
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rammstein 19. 9. 2016 20:24

rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 19. 9. 2016 20:29

Jsou tři parametry, které v praktické fotografii ovlivňují hloubku ostrosti a to clonové číslo, ohnisková vzdálenost a předmětová vzdálenost. Tedy čím nižší clonu na objektivu nastavím, tím menší hloubky ostrosti dosáhnu a naopak. Čím delší objektiv použiju (myšlena ohnisková vzdálenost), tím menší hloubky ostrosti dosáhnu a naopak. A čím je fotografovaný předmět blíž, tím menší hloubky ostrosti dosáhnu a naopak. Takže pokud budu chtít dosáhnout snímku s co nejmenší hloubkou ostrosti, tak použiju co nejsvětelnější teleobjektiv a budu fotit na co nejkratší vzdálenost.
Ve Vašem pokusu jste kvůli dosažení stejného úhlu záběru musel u 50mm objektivu popojít dozadu, čímž jste zvětšil předmětovou vzdálenost a tím potažmo i hloubku ostrosti. To, který z parametrů (clona, ohnisko, vzdálenost) ovlivňuje hloubku ostrosti víc Vám neřeknu a nikdy jsem se o to ani nezajímal. Ale když chcete, tak klidně foťte portréty z blízka na krátké ohnisko, focená osoba Vám poděkuje ;).

PS: Co se týče vlivu velikosti snímače na hloubku ostrosti, tak ano, tento parametr ji ovlivňuje, ale je pevně provázaný s ohniskovou vzdáleností a to je na delší povídání. A že se o tomto všude nepíše je dáno asi tím, že tento parametr je pro každý fotoaparát pevně daný, takže se s nim nedá kreativně pracovat, tak proč motat lidem hlavy dalším parametrem, že ;).
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 9. 2016 22:44

ziki píše:Jsou tři parametry, které v praktické fotografii ovlivňují hloubku ostrosti a to clonové číslo, ohnisková vzdálenost a předmětová vzdálenost.


Ne. V prakticke fotografii ovlivnuji HO pouze dva faktory a sice velikost zaznamoveho media a clonove cislo. Ohniskova vzdalenost ovlivnuje perspektivu, nikoliv HO:

Obrázek

Zeratulcz píše:Ahoj, potřeboval bych pochopit, jak dosáhnout co nejnižší hloubky ostrosti, při focení větších objektů. Např, celé postavy člověka apod.


1. Co nejvetsi zaznamove medium (minimalne FF snimac)
2. Co nejsvetelnejsi objektiv

Ja muzes na ukazce vyse videt, ohniskova vzdalenost hloubku ostrosti v praxi NEMENI, zato ale ovlivnuje perspektivni zkresleni.

Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 19. 9. 2016 23:13

rammstein:
Super odkaz, díky.
Hned jsem si to zkusil propočítat a potvrzuje se, že hloubky ostrosti jsou velmi podobné.

16mm
Obrázek

50mm
Obrázek

Teď se ještě podívám na video od Petra...

-- 20. 9. 2016 00:36 --

Petře, Výborné video.
Já jsem si říkal, že to nějak nehraje :)
Vlastně ty výpočty taky dokazují, že hloubky ostrosti jsem vždy dosáhl stejné. Ať už na 16 nebo 50mm se stejným zvětšením fotografovaného subjektu ;)

:D
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 20. 9. 2016 08:07

Petr Luňák píše:Ne. V prakticke fotografii ovlivnuji HO pouze dva faktory

Zdravím, schválně a úmyslně jsem ve svém předchozím příspěvku zmínil "v praktické fotografii", abych se vyhl případnému polemizování a teoretizování (potažmo flamu). Díval jsem se na Vaše video a musím přiznat, že dokoukat jej do konce chtělo pořádnou dávku sebezapření, ale samotnou snahu o propagaci Vašeho pohledu na focení oceňuji, ale mě osobně nepřesvědčilo. Stále zastávám názor (a myslím, že i většina fotografů), že v praktické fotografii (tedy běžném kreativním focení, ne teoretizování) ovlivňuje hloubku ostrosti jak clona, tak ohnisko a také vzdálenost, tedy parametry, které se dají běžně ovlivňovat (velikost snímače také, ale do toho nechci zabředávat a navíc to není kreativně měnitelný parametr ;-)). Naopak Váš pohled na fotografii s lpěním na poměr zvětšení nemohu považovat za běžné fotografické uvažování a praktické fotografování. Ale netvrdím že říkáte nesmysly, jen se díváte na věc z hodně specifického úhlu pohledu (i rychlost světla z vhodného úhlu pohledu není konstanta ;-)), ale toto je spíš fotografická teorie než praxe.
Přeju hezký den a dobré světlo :).
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 9. 2016 09:18

Cituji úvodní příspěvek:

"Ahoj,
potřeboval bych pochopit, jak dosáhnout co nejnižší hloubky ostrosti, při focení větších objektů. Např, celé postavy člověka apod."

To je dostatecne konkrétní požadavek, tady žádné teoretické poučky o co nejkratší vzdálenosti či co nejdelším ohnisku nemají šanci uspět, toto přesně pasuje na mé tvrzení o předem jasne daném poměru zvětšení na výsledné fotografii, o kterém hovořím ve videu. Tazatel má jasnou představu o záběru, na kterém chce co nejmenší HO.
Pokud bude někomu jedno, co (všechno) bude mít na výsledné fotce, tak někomu takovému zajisté přijdou poučky o ohnisku a vzdálenosti vhod. Nazývat takovýto přístup praktickým považuji ovsem za velmi nešikovný.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 20. 9. 2016 10:36

Pokud uživatel řeší, co bude mít na fotografii, tak řeší i vzdálenost a ohnisko, páč to ovlivní zobrazení celé scény, potažmo co v záběru bude a co ne. Jen takovej detail.

Kdyby měl skutečně jasnou představu, nezkoumá, jestli 16 nebo 50mm - což je milionkrát důležitější, než trochu menší či trochu větší HO. Ta otázka mi přijde jako popíchnutí milionkrát propíraného tématu, už tu chybí jen padesátistránková diskuze (či spíše hádka, jak je v kraji zvykem) o perspektivě a jsme doma :roll:
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 9. 2016 11:09

Pro teoretika jsou dostatečně vypovídající/vysvětlující kalkulátory HO, ostatně i pro následnou praxi. Uvažovat při ní i velikost snímače, byť s rozsahem HO souvisí, je nerozumné. Neumím si představit fotografa, ověšeného několika přístroji s různě velkými čipy, jak jimi řeší právě tento parametr. Nehledě na to, že v konečném výsledku se uplatňuje i velikost finálního tisku i pohledové vzdálenosti. :-)
Tedy ohnisko (a snímací vzdálenost) a clonové číslo.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 9. 2016 11:10

Jsem asi jediný, kdo čte úvodní příspěvek. Tazatel jasne napsal, že chce fotit celou postavu s co nejmenší HO. Kdo tohle nechápe, je patrne slabomyslny.

"Neumím si představit fotografa, ověšeného několika přístroji s různě velkými čipy, jak jimi řeší právě tento parametr. "

Tak toto je solidní mindfuck.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 9. 2016 11:23

Zeratulcz píše:Ahoj, potřeboval bych pochopit, jak dosáhnout co nejnižší hloubky ostrosti, při focení větších objektů. Např, celé postavy člověka apod.


Což je obecný problém, nejen při tomto požadavku. Kdo tohle nechápe, je patrně slabomyslný. V případě tazatele by bylo vhodné pouze zdůraznit, že přílišný odklon od přirozeného (základního) ohniska má vliv na tvarové zkreslení snímaného objektu, razantnější směrem ke krátkému.

..................

Mindfuck ? Velikost snímače, byť jakkoliv důležitou, ale kterou většina fotografujících může měnit pouze při nákupu přístroje, to právě za mindfuck považuji já. ;-)
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 20. 9. 2016 11:38

Ano, explicitně jsem to nenapsal, ale Petr přesně pochopil o co mi šlo. Na zkreslení objektu mi nezáleží. Jde pouze o to, aby se vešel do scény s co nejmenší hloubkou ostrosti.

Jde mi jenom o pochopení problému, nikoliv o hezkou kompozici.

Díky
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 20. 9. 2016 11:46

Takže debata úplně o ...
...přesně dle předpokladu.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 9. 2016 13:23

Puntík píše:V případě tazatele by bylo vhodné pouze zdůraznit, že přílišný odklon od přirozeného (základního) ohniska má vliv na tvarové zkreslení snímaného objektu, razantnější směrem ke krátkému.

..................

Mindfuck ? Velikost snímače, byť jakkoliv důležitou, ale kterou většina fotografujících může měnit pouze při nákupu přístroje, to právě za mindfuck považuji já. ;-)


Což už proběhlo, viz 2x čokl, takže jdeš s křížkem po funusu.
Pokud chce někdo menší HO než aktuálně má, tak vyhoví větší snímač a/nebo vyšší světelnost skla. To není mindfuck, to je holý fakt. Motor auta také nelze tunit do nekonecna. Pouze nákup jiného motoru je řešením k vyššímu výkonu.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 20. 9. 2016 14:48

Ono to možná na Pentax ještě nedorazilo (kromě K1, ať klidně někdo dolpní), ale na Nikonu jsem schopen měnit velikost snímače celkem snadno (ať už DX->cca m4/3, nebo FX na řadu menších formátů, nebo formátů s jiným poměrem stran).
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků