Jak na foceni svatby

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod meviphotography 25. 5. 2013 11:04

Zdravim vsechny "Cvakace" :)

ode dneska za tyden bych mel absolvovat prvni foceni svatby (v rodine) jako hl. fotograf. Uz jsem toho o foceni svateb precetl hodne, ovsem teorie je predpokladam o mnoho jednodussi nez praxe. :) Jedna se o dualni svatbu (2 pary budou oddavany naprosto ve stejny okamzik), takze se obavam, ze to pro me bude o to tezsi. Vim, jak svatebni mistnost vypada - vcelku svetla, ovsem bez oken, cca 6x12m, moc mista na pobihani tam neni.
Mam Canona 500D s gripem+ setak 18-55 + pevnou 50 1.8 a Sigmu 70-300 f/4-5.6. K tomu 2 bohuzel manualni blesky jak s bouncerama tak s malym "softboxem" pro pripadne zmekceni naprimo. Metrovou odrazovou desku, 2x 2,5m stativy pro blesky (pripadne s destnikama) a k tomu samozrejme dalkove odpalovace.
Auto budu mit sam pro sebe, abych mohl vsude byt prvni (idealne odjizdet vsude posledni). Se snoubenci jsem domluven na vsem potrebnem, vcetne zaberu, kdo prijede, casovy harmonogram, kde bude hostina atd. (sal kde bude hostina mam take uz probehly, vcetne toho, kde se zapinaji jaka svetla, pripadne i klimatizace az mi bude horko :-D ).
Pripravy snoubencu nechteji fotit, takze pro me akce zacina zdobenim aut - rad bych vyuzil setak + pevnou 50 a razim priority clony. Pri obradu budu muset bohuzel pouzit pouze setak, nejspi na manual (nebo prioritu clony), samozrejme s bleskem - foceni do RAWu. Po obradu na foceni pred radnici pouziju asi zase setak nebo pevnou 50. Pote se pojede na hostinu, kde vim jak co bude probihat - rozbiti talire, tykacky, krmeni atd. - kde bude raut, kde jidelni stoly, DJ, tanecni parket atd. Tam opet dojde na setak, pripadne na pevnou 50 s bleskem. Vsude v interieru budu moct blyskat o strop, pripadne steny. Behem oslavy je naplanovano cca hodinove aranzovane foceni na zamku, tam musim jeste behem tydne zajit, abych zjistil pripadna mista pro foceni a kdy kde bude jake svetlo. V aute budu mit brasnu se stativama, kam pripadne dam blesky na dalku, pripadne pouziju odrazovou desku, jestli bude svitit slunicko, i kdyz dle predpovedi to spise vypada na dest, takze to vydim maximalne na nasazeni plastenky na fotak a blesk pouzit maximalne primo na tele. Tam bych rad pouzil pevnou 50 a sigmu 70-300.
Potom se uz vratime na oslavu, ktera bude probihat do noci, takze tam uz budu resit maximalne pametove karty nebo energie v blesku (pripadne fotaku) - i kdyz toho bych mel mit dost.

Vim, ze pro me dostupna technika neni idealni, a uz vubec nemluvim o tom, ze by bylo lepsi mit 2 tela, ale bohuzel. Jedine, co muzu s sebou jeste vzit je stara analogova Praktica BCA s pevnou 50 a pevnou 135, pripadne ultrazoom od Panasonicu DMC-FZ48.
Notebook nechavam doma, fotky po svatbe protridim doma + poupravim a predam pouze ty povedene.
Pri zdobeni aut, obrade, hostine a oslave budu pobihat pouze z brasnou pres rameno. V aute bude fotobatoh se zbytkem techniky a brasna se stativy - to vytahnu maximalne na aranzovanem foceni.

Budu se modlit za priznive pocasi a neroztresene ruce. :-)
Kazdy napad, na co jeste si dat pozor nebo co s sebou uvitam. Samozrejme stejne tak kritiku, ze toho tahnu moc zbytecneho. Vim, ze toho je hodne, az me to trochu desi a je to obava o techniku, na kterou budu muset davat pozor.

Diky vsem, co napisou!
Martin
meviphotography
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 25. 5. 2013 11:48

Z toho úvodu jsem úplně nepobral, jestli to je první svatba, kterou budeš fotit, nebo první, kde budeš jako hlavní fotograf, nicméně mám tak trochu pocit, že nevíš do čeho se ženeš. Z techniky bych se snažil si někde vypůjčit blesk s TTL, tedy pokud nechceš u každého záběru či při změně nějakého parametru (vzdálenost, clona) ladit nastavení blesku. U aranžovaného focení je to vcelku jedno, ale při nějakém akčnějším ději to může hodně pomoct.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 5. 2013 11:54

Myslím si a neber to ve zlém že jsi si na sebe naložil, nebo nechal naložit víc než je v Tvých silách. Co Ti mohu poradit je přesvědčit snoubence ať si zaplatí alespoň na obřad a portréty profesionála, nebo člověka se zkušenostmi, kterému můžeš sekundovat. Na zbytek dne se toho klidně chop, tam už o tolik nejde takže i nervy budou mít odpočinek
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 25. 5. 2013 11:55

článků, jak fotit svatby, je na netu spousta, jen hledat
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meviphotography 25. 5. 2013 12:05

to T-Lama:
bude to prvni svatba, kde budu jako hl. fotograf. Jinak uz jsem byl cca na 8 svatbach, ale pro me to byl spis relax a radost - mohl jsem se vybavovat s kde kdym a nemusel nic moc hlidat, obrad jsem si fotil sam pro sebe, jinak jsem fotil ty pripravy, hostinu a oslavu, popr. jsem asistoval u aranzovaneho foceni.
Jinak s tim bleskem s TTL mas pravdu, snazim se dohnat kolegu, jestli by mi nepujcil 430EX II. Ale predem jsem smirenej s neustalym ladenim vykonu. PRave, ze ty moje manualy mam v 95% na stativy jako modelacni nebo efektovy blesky, takze si s nima vyhraju, ale vim, ze na svatbe na to neni cas. Ovsem pokud nebude jina moznost...

to Callgaro:
Neberu to ve zlem :-) sam jsem snoubencum rikal, aby si na radnici domluvili radnicniho fotografa, coz sam vim, ze se da a ze by fotil jenom obrad a par fotek skupinek (s rodici, se svedky) pred radnici. Bohuzel ma snaha o zaruceny vysledek fotografii alespon z toho nejdulezitejsiho nedopadla na urodnou pudu. Sam jeden z zenichu ihned souhlasil s tim, ze domluvi i radnicniho kameramana, ze je to jeho znamy, ale ani jedna z nevest si to nepreje :-/ takze bohuzel pripadnou potupu po neuspechu budu muset unest sam.

to kozakm:
Ano vim, ve hledani mam vice praxe nez v cemkoliv jinem, proto jsem na zacatku meho prispevku psal, ze teorie z clanku, diskuzi a knih mam nacteno hodne. Proto take muj prispevek neni na 2 radky, abych vysvetlil mou situaci, me moznosti a me znalosti. Jedna se mi o to, zda-li je neco, co jsem opomnel, pripadne ceho se vyvarovat nebo do ceho se pustit.
meviphotography
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 25. 5. 2013 14:11

Focení svateb jsem se taky vždycky vyhybal jak to šlo, ale taky mě to 15.6. čeká... Naštěstí taky příbuzný, co mě o to vysloveně poprosili a nechtějí profíka na svatby... Hlavně doporučuju mít pefektně naučený jak vlastně svatba probíhá, kdo koho vede, kdo kdy kam jde, co se kdy děje. Když si vzpomenu na naší svatbu, tak musim říct, že fotograf, co sme tam měli, se nikdy na nic neptal, vždycky přesně věděl kdy má kde bejt a co fotit a navíc nám ještě spíš radil, co máme dělat, kdo s kym má jít, jak se řadit a podobně :-D

Jo a upřímně z toho taky nejsem kdo ví jak nadšenej a radši bych tam byl jen jako host, co se nemusí stresovat... A pak si v klidu zašel někam vyfotit něco pro radost :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 5. 2013 14:34

Jestli si nekdo rekne o nafoceni svatby neprofesionalovi (tedy cloveku, ktery se tim nezivi - s umem to nema nic spolecneho ted), tak bych predpokladal, ze takovym lidem nejde o supr dupr kvalitu fotek a nejak moc nebudou hrotit, kdyz sem tam neco drobatko nevyjde, co se tyce technicke kvality. Oni to stejnak vetsinou nepoznaji, pripadne neresi.
Takze bych se moc technikou netrapil a vic nez nejake nastaveni fotaku resil zachyceni dulezitych okamziku.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 5. 2013 14:45

No já bych se bál aby mi stíhal ten seťák ostřit. Jinak možný tip jak já fotím s manuálním bleskem bez TTL - Nastavím si nejhorší clonu tj. 5,6 a udělám si tak zoom s konstantní světelností. Čas cca 1/100 kvůli pohybové neostrosti a ISO tak aby doladilo expozici, respektive mi to vychází 1-2 EV pod. No a zbytek doblejskne blesk o strop, v podstatě to pouze projasní. Odpadne mi tak nastavování při změně ohniska a už jen fotím. Případně natočím hlavu a pošlu záblesk šikmo aby se odrazil dál při použití širšího ohniska. Samozřejmě platí to jen pro jedny podmínky, tedy musíš počítat s přenastavením když budeš opouštět síň.
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 25. 5. 2013 16:12

Popravdě, největší problém vidím v tom manuálním blesku. Možná by se dalo fotit i bez blesku, ale jde nejen o množství světla, ale i o jeho kvalitu / směr (jestli nebudou mít místo očí dvě černé díry).

Teoreticky si to můžeš nastavit jak píše Callgaro, ale pak budeš chtít odrazit blesk jinak a jsi v pytli, při obřadu není moc čas na zkoušení (pokud se zrovna oddávající dlouze nevykecává). Možná bych se při obřadu na externí manuální blesk vy..., na prosvětlení stínů většinou v pohodě stačí seťák. Ale jelikož je tam pouze umělé osvětlení, nezapomeň na problém různé barvy blesku a světla! (Z toho se dá přinejhorším vylhat černobílými fotkami.)

Druhý největší problém je ten seťák. O rychlost ostření bych se až tak nebál - u obřadu se většinou lidi moc nehýbou. Ale ta změna clony s ohniskem může být problém a rozmazání pozadí se nejspíš moc konat nebude.

Hlavně si ohlídej, ať máš zachycené důležité momenty:
- příchod ženicha
- příchod nevěsty
- fotky rodiny jak sedí
- fotku prstýnků na podnose (pokud je)
- nandavání prstýnků (fotí se dost blbě; většinou prstýnek kryjí v ruce)
- případné rituály při obřadu
- první políbení
- podpisy
- pak pár fotek snoubenců a ženichů jak stojí u obřadu, možná pár celků...

A poslední rada: osvědčilo se mi pravidlo "svatba je záležitost veselá". Spíš než technicky precizní fotky ocení svatebčané fotky, ze kterých bude vidět, jak se dobře bavili, různé vtipné obličeje a situace (ale ne dehonestující, žádní opilci pod stolem!).
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meviphotography 25. 5. 2013 18:52

to Petr Luňák:
techniku si myslim, ze mam svym zpusobem poresenou, i kdyz mozna ne idealne, ale mam obavy, ze nevystihnu emoce, popr. jakysi "pribeh" cele akce

to Callgaro:
setaku se nebojim :) kdyz jsem fotak kupoval tak jsem si k tomu setak vybiral dost dukladne a mam ho odzkousen, je na nej spoleh :-) hlavne, ze pri nejakych dejove rychlejsich okamzicich nebudu pouzivat sigmu, ta je na tom s AF o poznani hure :-) techniku foceni s manualnim bleskem mam stejnou :) a diky tomu, ze s temito blesky pracuju uz 2 roky, tak je mam odzkousene - nezapominam uz na regulaci vykonu a hlavne v 95% pripadu nastavim vykon sprave pri zmene foceneho prostoru :) na odraz jsem si udelal svoje radoby bouncery, ktere vypadaji designove dobre a predevsim maji 10x lepsi efekt nez "vizitka" integrovana v blesku :)

to lemming:
blesk budu mit skutecne jako fill-in, ne na nejaky radoby profi dojem z fotek :) jinak hraju na co nejvetsi snesitelne ISO, chci zachovat atmosferu...do RAWu neni problem ISO 1600, asi jeste odzkousim 3200 a z RAWu postprocesem a zmensenim vysledek finalni fotky, nemyslim si, ze by zrno bylo znatelne, uvidim :) a co se tyce rozmazani - nastavim konstantni F5.6, kde se mi pri zoomovani nebude menit a pripadne rozmazani pozadi jsem schopen udelat v PC

vsem dekuji za postrehy, pripominky a nazory! piste dal, treba ve finale od toho utecu :-D zacinam mit bobky... :-))
meviphotography
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 25. 5. 2013 22:24

meviphotography píše:jinak hraju na co nejvetsi snesitelne ISO


Jak jsem psal, vysoké ISO ti nepořeší blbé světlo - třeba tmavé obličeje. Přinejhorším se to dá trochu dohnat v postprocesingu lokálním zesvětlením, ale je to pracné, vylézá šum a pokud to zesvětlíš víc jak cca o 1 EV, vypadá to nepřirozeně.

meviphotography píše:pripadne rozmazani pozadi jsem schopen udelat v PC


:shock: :-!
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meviphotography 26. 5. 2013 06:57

to lemming:
vim, ze ISO me nespasi, proto s sebou beru ten blesk, abych to prosvetlil primo - zasvetlovani postprocesem ja nerad :-)
jojo 8-P prasarna, ale nekdy potesi, kdyz se udela s citem, ne na vsech fotkach a ne rucne :)
meviphotography
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 26. 5. 2013 09:27

meviphotography píše:piste dal, treba ve finale od toho utecu :-D zacinam mit bobky... :-))


Škoda, že tuhle variantu jako možnost nemam. Bych jí volil jako první :-D Ale řikám si co, jednou mě to stejně potkat muselo, tak snad nic vyfotit nezapomenbu :-) Strach mam jen z obřadu. To zbytek už je celkem v klidu..
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod snopa 26. 5. 2013 09:55

Jen pište rady, já mám focení vokroužkovanejch 1.6 a 13.7 tak rád nějaké rady vstřebám. :-)
S výbavou EOS 60D a 1100D , EF 50/1,8, EF 70-200/4 L, Tamron 17-50/2,8 a bleskem Speedlight EX 320 s mini difuzorem, dvěma stativy a monopodem to snad dokážu dát. ;)
Pojedu stylem jako na rychlých akcích typu off road a koncerty apod., tzn. na obě těla. Na 1100D bude Tamron a na 60D Ca 70-200, jen si nejsem jistý tou 50kou. ;-)

Co vy na to????

Ještě dodám, k 60D grip a dva AKU, k 1100D grip a tři AKU. ;-)
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 26. 5. 2013 10:15

to snopa: Tak s výbavou co máš ty, to už vidim celkem reálně. Jen bych si teda dal 17-50, se kterym asi nafotíš většinu během obřadu a hostiny, na 60D (lepší ISO a obraz) a 1100D používal jako "krytku" na druhej objektiv, co by se mohl hodit a zkusil co půjde odfotit na 60D :-)

A tu sbírku stativů budeš mít na co? S tim by se mi vážně nechtělo tahat :-) Já beru 7D s gripem (a 2 AKU) , 11-16/2.8, 24-70/2.8 a 70-200/2.8 a k tomu mam 580tku a 430exII. Plus velkou a malou odraznou desku a dálkovej odpalovač na blesk.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků