PC nebootuje, pravděpodobně problém s MB?

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 1. 10. 2017 13:48

Zdravím,

potřeboval bych poradit ohledně nefungujícího PC. PC nestartuje, nedostane se ani do POST, stále se restaruje. Den před tím než nastaly problémy, při načítání Win (7 Home), resp. přihlašovací obrazovce začal blikat monitor - střídaly se na něj RGB barvy přes celou obrazovku. Pomohlo vypnutí a zapnutí LCD a vše fungovalo normálně. Je to 14 dní nové HP Z24i.

Druhý den po zapnutí žádný obraz, ventilátory se rozročí na maximum, pak se otážky sníží, PC 1x pípne a restart a opět to samé až do vypnutí zapínacím tlačítkem nebo vypnutím zdroje. PC má teď 5 let. Kombinace těchto desek a CPu je známá tím, že docházelo k oxidaci konkaktů mezi piny na desce a pločkami na CPU v patici. Toto se mi stalo už před cca 2-3 roky. Tehdy pomohlo doporučené vytáhnout CPU z desky a zasadit ho zpět.

Nyní jsem vyzkoušel minimální konfiguraci - MB s integrovanou VGA, CPU, 1-2 RAM, ale chování stále stejné. Pokud dám kteroukoliv RAM do prvních 2 slotů směrem k CPU, tak se ventilátory ani nestačí roztočit na maximum, ale PC se okamžitě vypne a za chvíli se zase zapíná, ale nepípá (pravděpodobně to nestihne). Jakákoliv RAM ve slotech 3 a 4 od dále od CPU navodí původní situaci, viz výše s restarty a pípáním. Pokud startuji bez pamětí, ventilátory se roztočí na maximum a kontrolka problému s paměťmi vytrvale svítí. Pokud je RAM v nějakém slotu, tak kontrolka blikne, což by mělo být správně.

Provedena rozborka a sborka CPU od MB, očištěny plošky na CPU, PINy vypadají vizuálně OK. Proveden reset BIOSu, baterie má správné napětí. Situace je však stále stejná.

Jaký je Váš názor, co by mohlo být příčinou? Mylsím si, že je problém s deskou, bohužel novou MB s 1155 paticí už neseženu.

Sestava:

MB: ASUS P8Z77 V LK
CPU: Intel i5 3570K 3,4GHz nikdy netaktováno, chladič Artic Freezer 13
RAM: 2x Kingston DDR3 1600 MHz
Zdroj: Fortron 5OO W Aurum
VGA: MSI R7850 2GB
2x HDD, 2x mechanika

Předem děkuji za jakékoliv konstruktivní podněty.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krysta 1. 10. 2017 15:11

Sorry nechce se mi číst ta slohovka. Ale proč máš "k" i5 a "Z" chipset když netaktuješ?
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod malay 1. 10. 2017 15:46

Můžeš ještě zkusit opravu BIOSu podle manuálu k desce (Recovering the BIOS).
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 1. 10. 2017 16:11

Vyřešeno. Zkusil jsem základní komponenty nastartovat zkratováním startovacích pinů šroubovákem mimo case. A najelo to. Namontoval jsem to zpátky a postupně připojoval. Problém je v resetu, asi zaseknuté tlačítko. Tak jsem to nepřipojoval do desky, než koupím nové. Kabely i koncovka vypadají OK. Tlačítko jsem nezkoumnal, je zalité silikonem z výroby.

2 Malay: Díky za snahu.

2 krysta: Kdo řekl, že netaktuji? :-) Taktování beru jako rezervu výkonu. A ta i5 zatím stačí i v defaultu. Koukal jsem se na současnou alternativu a výkonostní skok za těch 5 let je tragédie... Dřív jsem měl Northwooda 2,4 Ghz a když mu docházel dech, postrčil jsem ho na 3,2 GHz. Bylo to znát. Pak jsem 3 roky provozoval Pentium E2180 z 2 Ghz na 3GHz. Jel tak 3 roky a u šváry zatím dalších 5 let.

Takže vyřešeno, možno lock.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 10. 2017 20:38

Zapojovat tlačítko RESET = zbytečnost.
Solidní bedny ho ani nemají.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 10. 2017 21:16

Jmenuj mi jednu "solidní bednu", která nemá tlačítko reset. Chtěl bych takovou opravdu vidět.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 2. 10. 2017 00:27

Možná měl na mysli tlačítko TURBO alá 386 :-))
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 2. 10. 2017 10:16

U jakéhokoliv PC s Win má tlačítko reset smysl. V práci mám jednu bez resetu - ThinkCentre od Leninova :-), ale tu bych domů nechtěl. Různé "značkové" mašiny ho nemají. Dell, HP, Lenovo, atd.
Ta moje domácí nesolidní bedna má už letos 14 let. 3 x se v ní vyměnily razantně střeva, když už nestačil výkon a to tlačítko je první problém za tu dobu. :-) Nějaký model od Yeong Yang. Bez zdroje stál asi jako 2 mid case s 300W zdroji v té době. 1 mm ocelové plechy, i celý předek včetně záslepek je poctivá ocel. Je to vyztužené, takže se nekroutí. Je pěkně široká, a dost prostorná. Vyřezal jsem akorát mřížky od ventilátorů (12 cm před disky, 2 x 8 cm vzadu) a nahradil jsem je kulatými kvůli snížení hlučnosti.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků