Hledám aplikaci, která by nahradila "hloupý" mobil a PC.

Diskuze o Androidu a příslušných aplikacích

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Olda71 30. 4. 2019 15:55

Zdravím,
hledám jestli existuje aplikace, která by nahradila následující konfiguraci:
Terminál na PC -> sériový port -> stará Nokia 6310i
Z terminálu zadám klasické AT příkazy, jako atd123456789, dovolám se na GSM modem s číslem 123456789,
spojím se 9600b/s, dostanu se na konzoli stroje jinak po síti nedostupného a můžu ho ovládat.

Neexistuje nějaká aplikace, která by tohle umožnila s některým současným "chytrým" telefonem?
Pro ilustraci, takhle nějak to vypadá v akci:
nokia.jpg
Olda71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Paja-indian 30. 4. 2019 20:53

Co je to za konzoli (stroj)?
Paja-indian
Junior

Odeslat příspěvekod Olda71 30. 4. 2019 21:25

Paja-indian píše:Co je to za konzoli (stroj)?

Prostě Linux na běžném PC se sériovým portem, na který je připojený GSM modem.
Olda71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Paja-indian 1. 5. 2019 07:47

Potom nevidím důvod připojovat PC takto... To se Linux nedokáže připojit přes WiFi? Chápu, že si z nostalgie člověk některé věci schová, ale jednoduše bych provozoval linuxy na PC s Wifi a pořídil si skoro jakýkoliv telefon a provoz al připojení přes WiFi hotspot.
Paja-indian
Junior

Odeslat příspěvekod ze.us 1. 5. 2019 09:51

Pajo, to neni na pripojeni PC do internetu, ale na pripojeni k PC, ktere z netu vypadlo.
Olda: Jak opravis tu nedostupnost na siti? Nejde to poresit lokalne treba v cronu?
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Olda71 1. 5. 2019 21:06

Pánové, vy řešíte něco jiného než na co jsem se ptal.
Ten box je optický zesilovač na trase, v místech kde není žádné internetové připojení. Potřebuju se k němu připojit jednou za uherský rok, abych si přečetl parametry nebo je pošteloval. Proto nemá cenu k němu pořizovat mobilní internet, aby byl trvale připojený.
Navíc je asi 200km daleko, takže žádné návrhy, jak ho připojit jinak, mi nejsou momentálně nic platné.
Jde mi opravdu o to, abych ho mohl za daných okolností ovládat pohodlněji, respektive aby ho mohl ovládat i kolega, který žádný takový předpotopní mobil jako já nemá.
Olda71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JáPrvní 2. 5. 2019 08:06

Myslím, že většina dnešních lidí vůbec nepochopí, co to, co je na tvém obrázku, vůbec dělá...

Pokud upřesníš, co přesně je na druhé straně, asi bych mohl najít řešení, protože to co určuje možné řešení je právě to, co je na druhé straně (tzn. ten počítač na "trase" a jeho komunikační možnosti)...
JáPrvní
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JáPrvní 2. 5. 2019 09:57

Jen malé doplnění, většina dnešních notebooků umí použít dial-up modem s využitím SIM karty, problémem ale je, že dnešní modemy mají pásmo 64kbaud, píšeš ale o 9,6kbaud, což by mohl být trošku problém najít dnešní HW, který to umí.

Používal jsem na podobné potřeby kdysi Komunikátory od Nokie, dnes by na to možná šlo použít Gemini PDA, s Debian distribucí a usb dial-up modemem - ale skutečně záleží jen na tom, s čím je potřeba se spojovat, tzn. co je na straně toho počítače na "trase".
JáPrvní
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Olda71 2. 5. 2019 11:02

O.K., tak jsem obrazem zrekonstruoval přijímací stranu. Jen tam není notebook, ale průmyslové PC s Linuxem. Ale kdo neví, co je sériový port a k čemu se dá použít, tomu to asi stejně nic moc neřekne. Většina dnešních notebooků ani sériový port nemá a v případě potřeby se používá redukce USB<> serial, kterou jsem do obrázku taky zakomponoval.
siemens.jpg


JáPrvní píše:Jen malé doplnění, většina dnešních notebooků umí použít dial-up modem s využitím SIM karty, problémem ale je, že dnešní modemy mají pásmo 64kbaud, píšeš ale o 9,6kbaud, což by mohl být trošku problém najít dnešní HW, který to umí.

Tak z toho jsem zmatený. Každopádně těch 9600 je pokud vím přibližná kapacita GSM hovoru, která se dá zabrat pro přenos dat, fungovalo to i v úplných začátcích GSM sítě a funguje to dosud. Ta kapacita pro hovor je větší, asi 13kb/s, ale ne větší než další dostupná rychlost sériového portu, ta je 19200b/s. Proto tedy 9600b/s.

Další verze toho Siemens GSM modemu uměla i GPRS, ale tady stačí i těch 9600b/s. Viz.
https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/siemens-mc35-terminal-gprs-pro-bezne-pouziti.A020418_5066905_mob_tech

Představuju si to nějak takhle:
https://www.youtube.com/watch?v=W_obv93AXKw
Jen by ten terminál komunikoval se vzdáleným strojem přes GSM síť.
Olda71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Olda71 5. 5. 2019 02:15

Hm, tak asi nic. Rootovaný android sice údajně umožňuje komunikovat AT příkazy přímo s modemem ve smartphonu,
https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/help/how-to-talk-to-modem-commands-t1471241
https://stackoverflow.com/questions/18183641/how-to-run-at-commands-in-android-terminal-as-root-user
a pokud by se ten "modem" choval tak jak jsem u modemů zvyklý, mělo by stačit spustit nějaký terminálový program a nasměrovat ho na příslušný serial device, ale nemám to momentálně na čem zkoušet a naděje se mi nezdá velká. :hm
Olda71
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků