LCD na iPhone s OLED

Diskuze o telefonech iPhone a tabletech iPad

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod xzeit 19. 5. 2020 17:55

tubik píše:PWM je "blikani" OLED displeje, aby se redukoval jas, byva to kolem 250 Hz, LCD sviti neustale.


Ale no tak, pulzně šířková modulace se používá také na LCD, ale tam je jas regulován v rámci celé plochy, na OLEDU na rozlišení jednotlivého pixelu. To, že někdo vidí nějaký OLED blikat, může být špatně vyrobený/nastavený panel.
xzeit
Junior

Odeslat příspěvekod tubik 19. 5. 2020 20:39

Dobre, tak jinak - u vetsiny LCD je blikani nemeritelny nebo v radu tisicu Hz, drtiva vetsina OLEDu blika kolem frekvence 250Hz. Pri nizsim jasu je to dost dobre videt, protoze je mezi jednotlivymi pulzy vetsi prodleva (a ne, opravdu nemam vadnej displej na S10e), to ze na to jsou nekteri lidi citlivi je proste fakt.
tubik
Junior

Odeslat příspěvekod xzeit 19. 5. 2020 20:44

No ale já nemám na mysli vadu, ale špatný návrh s nízkou frekvencí. Tohle je problém výroby toho displeje, není to žádná vlastnost OLEDU. Resp. jedná se o kvalitu návrhu displeje.
xzeit
Junior

Odeslat příspěvekod Alpha8520 19. 5. 2020 21:25

To, že OLED má nízkou PWM je obecná vlastnost OLEDu, momentálně neexistuje displej, který by neblikal.
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod Jarko01 19. 5. 2020 21:38

O problematike PWM je toho na internete vela. Je to dobre popisany jav.

PWM sa, okrem ineho, pouziva na regulaciu jasu displeja. Isty cas to bolo rozsirene aj v klasickych monitoroch pre PC pripadne notebookoch. Ta doba je uz dufam za nami, a v katalogoch predajcov tak mozete vidiet reklamny nazov "flicker-free".

PWM jednoducho unavuje oci, nasledne mozog, mnoho ludi ma z toho bolesti hlavy, nevolnost, zavrate. Jediny mne znamy OLED displej, ktory nepouzival PWM v ziadnom rozsahu jasu bol LG G Flex 2. Cest jeho pamiatke.

Takze kym u kazdeho iPhonu s OLED displejom je PWM na neprijemnych 240-250Hz (a nie len on, ale prakticky vsetci vyrobcovia), tak IPS verzie displejov pouzivane v iPhonoch su bez PWM, to znamena obraz vobec neblika, pri akomkolvek nastaveni jasu.

Kazdopadne, ak ma vas buduci vysnivany model IPS displej, este to nie je zarukou, ze od urcitej urovne jasu smerom dole nebude blikat. Treba citat recenzie, obzvlast tie kvalitne, kde meraju aj "Screen flickering / PWM", aby ste zistili ci neblika vobec alebo napr od 35% jasu a nizsie, a ak blika, kolko Hz to je. Napr OLED pouzivany v iPhonoch blika od urovne jasu 99% a nizse. Takze prakticky stale.

Velmi dobre je to popisane v tomto clanku na notebookcheck.net

Why Pulse-Width Modulation (PWM) is such a headache:
https://www.notebookcheck.net/Why-Pulse-Width-Modulation-PWM-is-such-a-headache.270240.0.html

J.
Jarko01
Junior

Odeslat příspěvekod xzeit 19. 5. 2020 22:17

Teď jsem zkoušel se starou S7 přes kameru na displej Huawei P30 pro a když jsem snížil jas na minimum, šlo to blikání vidět. Taky jsem si všimnul, že P30 pro má v nastavení redukci blikání a ten rozdíl je vidět teda docela dost.
xzeit
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků