Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2023 04:50

NevimAVM

S tím srovnáním R7 a OM1 je to složitý. Podle všeho to bude mít šum při pohledu 1:1 skoro stejný, dynamický rozsah taky.

Samozřejmě, pokud se budeš dívat na necropovanou fotku, bude mít R7 asi o trochu navrch (1EV).

Kdyby Canon neexperimentoval s layoutem zadních ovladačů a kdyby ten senzor měl readout jako R6II nebo R8, tak bych tu R7 doporučil (a pravděpodobně bych mluvil o osobní zkušenosti).

Takhle je moje subjektivní bezvýznamná rada takováto - jestli tě to táhne ke Canonu (já jsem přešel a nelitoval jsem ani vteřinu), tak si kup bazarovou R5, nebo R6Ii a nauč se přiblížit víc anebo si tu R7 zkus vyzkoušet před koupí.
Může být, že ti padne do ruky jako ulitá.

Co se týká AF, tak oproti současnému stavu to bude pokrok, který okamžitě poznáš.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod NevimAVM 20. 5. 2023 07:58

Další možnost je počkat na R7-2 nebo Z90. Nemusím měnit hned teď za každou cenu, ale to ostření na oko u zvířat mě táhne neskutečně, to je pro mě takový gamechanger.

ad naučit přiblížit víc.. to je složité, to bych samozřejmě nepřemýšlel a šel do FF, ale jak jsem psal, fotím všechno z ruky na procházkách a už tak je složité se přiblížit k čemukoli živému, aby to nevzalo do zaječích. Na nějaké zoologické apod. kašlu, to není ono, to musí být fotka z opravdové volné přírody, to jediné mě těší :)

Ještě bych nadhodil ovládání, u Oly em1 je strašně super mít 2 kroužky po ruce jeden okolo spouště na expozici a druhý hned poblíž. Co je naopak strašné je ta příšerně citlivá spoušť.
NevimAVM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2023 12:43

Kdyby nebylo toho layoutu

Obrázek

tak bych ti tu R7 klidně doporučil, ale tenhle layout mi nesedí
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 20. 5. 2023 12:56

Mě zase nesedí klasické zadní kolečko okolo křížového voliče, jako má R6.Musím tam lámat palec do pro mě nepohodlné polohy.
R7 jsem v ruce neměl, ale asi by mi ti vyhovovalo víc.
Tohle je děsně individuální věc.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2023 13:13

Copak zadní velké, ale to horní zadní mi hrozně chybí
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod JardaB1 20. 5. 2023 17:25

Canon rumored to announce a new mirrorless camera and RF 28mm f/2.8 STM lens soon :
Read more: https://photorumors.com/2023/05/20/cano ... z82GjoZyz5
http://thenewcamera.com/canon-r200-and- ... ment-soon/

New Canon additions to overseas retailers–
RF28mm F2.8 STM: $299- Mirrorless camera (SKU: 6052C0**)
– Body: $479
– Lens kit: $599
– Double zoom kit: $829

Canon R100 Rumored Specification
24MP sensor (same as we have seen in Canon R50 / Canon R10),
Elec shutter (No EFCS)
4k 24,30p Recording (No 10BIT HDRPOQ mode)
No EVF
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2023 18:00

NevimAVM píše:Ještě bych nadhodil ovládání, u Oly em1 je strašně super mít 2 kroužky po ruce jeden okolo spouště na expozici a druhý hned poblíž. Co je naopak strašné je ta příšerně citlivá spoušť.


Jako upřímně - naprosto nechápu, jak někomu může na jakémkoli foťáku vadit "měkká" citlivá spoušť... To je za mne naopak u jedničkových Olympusů obrovské plus a je to jeden z důvodů, proč je tak snadné udržet i dlouhé časy, ono to není jen o výborném IBIS.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NevimAVM 20. 5. 2023 18:21

Tohle mi přijde až moc, to se pak bojíš namáčknout, aby jsi neudělal 10 fotek omylem. (když to samozřejmě trochu přeženu).
NevimAVM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2023 19:55

Osobně s tímhle absolutně nemám problém (měl jsem i E-M1III, takže srovnávám to samé, OM-1 je hodně podobný). Přitom mám AF na poloviční spoušti, ne odděleně, takže napůl mačkám pořád.

Jinak k tématu - já si upřímně myslím, že R7 dost možná nebude proti MFT lepší ani o to 1EV, jak psal davidof. Snímač v něm totiž není úplně top, je to poměrně starý typ, vzniklý ještě v DSLR a hlavně v DR Canon trochu zaostával, v reálu je to asi úplně stejné, jako u posledních MFT, bohužel.
Top APS-C (ve smyslu aktuálního vývoje) má momentálně asi jen Fuji, jejich poslední modely s vysokým rozlišením 40mpix (X-T5) a naopak extrarychlé stacked 26mpix (X-H2S), jsou opravdu výborné, ostatně i klasické 26mpix non stack (třeba X-T4) jsou fakt hodně slušné, tam by ten posun plně platil. Bohužel Canon zatím dělá APS-C MILC spíš jako recyklace starých snímačů, u fullframe je to jinak, tam má v R5, R6II i R3 snímače úplně nové. V první R6 pak je fakticky to samé, jako měl top profi 1DXIII, takže taky kvalitní. U APS-C EOSů R to tak ale není. U APS-C Nikonu i Sony je to podobný problém vlastně taky, byť tam je to vždy pojato trochu jinak, opravdu dobré APS-C se zcela aktuálními snímači má v tuto chvíli v podstatě jen Fuji. Osobně bych si buď nechal OM, nebo šel do Fuji anebo (jak ti píše davidof) rovnou do fullframe EOSu. Případně samozřejmě jde čekat, zda udělá Canon i nějaký nový a "namakaný" APS-C přístroj, ale mám pocit, že to nemusí být příliš rychle.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 21. 5. 2023 06:11

NevimAVM píše:Jasně, OM1 by bylo nejjednodušší řešení, ale pořád bych byl u 4/3, přeci jen APC bude trošku "jinde", konkrétně ta R7 + 100-500 či ?

4/3 20mego vs APC 32mego by mělo být znát, nehledě na to, že po zkušenosti s trackováním u EM1 jsem u Olympusu už trošku skeptický a víc věřím Canonu, byť jsem ho neměl, jen držel v ruce a zkoušel (tu R5).

Znat to pujde. Otazka kdy/na cem. A pak samozrejme jestli to potrebujete/chcete..
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NevimAVM 22. 5. 2023 09:36

Mimochodem má tu někdo osobní reálnou zkušenost s extendery? U 2x je mi jasné, že to nebude ono, ale co jsem četl, tak u 1,4x je optická kvalita prakticky neměnná.

R6 ii + 100-500 + 1,4x zní taky zajímavě na papíře.
NevimAVM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 5. 2023 09:56

Já tu 1,4 mám.

Poctivě musím říct, to trochu poznat je, ale hlavní problém je s tím, že nasazením TC přijdeš o dolních 100-300 mm rozsahu a objektiv je hrozně neskladný.

Samotná kvalita není žádný průšvih, ale je s tím trochu víc práce v postprocesu.

Nicméně jako výchozí použití to určitě není ono.


Můj pocit je, že Canon navrhl 100-500 jako konkurenta 100-400 s jakoby vestavěným TC. Takže máš 500/7,1 oproti 560/8 ale nemusíš nasazovat TC.

Za mě to je přijatelné, ale stinná stránka je to omezení TC jen na rozsah 300-500

Paradoxně mnohem lepší mi přijde použití toho 1,4 TC na 100-400. Když je dobré světlo, tak to kreslí víc než dobře.

Tady jsem dělal mini galerii pro někoho na FCB

https://ibb.co/album/kKXHSP
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod NevimAVM 22. 5. 2023 13:11

Jsem rád, že to upřímně píše někdo, kdo to má, většinou se všude dozvím, jak to člověk vůbec nepozná. Proto mířím na tu R7, protože k té 100-500 mi to APCčko přijde naprosto ideální.


Mno když se dívám na ten odkaz co leze z té R5 .... tak si (a ne poprve) říkám, kde je ten rozdíl vůči micro 4/3 :)

Viz např. zde, všechno neupravené fotky jakýmkoli odšuměním apod. Naopak jsou to ještě cropy, ta poslední ten šnek je z Oly 12-100 Pro. Jinak všechno tou 100-400. (Em1m3)

https://imgur.com/a/ZjGwumB
NevimAVM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 22. 5. 2023 15:49

Pokud jde o případné srovnávání úrovně šumu mezi různými velikostmi snímačů, tak už jsem nejednou četl příspěvky od majitelů a fanoušků značky Olympus, jak jsou ty jejich menší snímače stejně dobré jako větší aps-c snímače. No a pak se podíváš sem :
https://www.dxomark.com/Cameras/Olympus ... asurements
a porovnáš to třeba tady s Pentaxem:
https://www.dxomark.com/Cameras/Pentax/ ... asurements
a zjistíš, že není iso jako iso :D
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NevimAVM 22. 5. 2023 16:04

Tak já nejsem fanoušek ničeho, mě zajímá jak to fotí a je mi uplně jedno, co je na tom napsáno za značku. Když to bude dělo za dobré peníze co mi vyhovuje. ať je na tom klidně napsáno Milka a obrázek kravičky, jestli se chápeme. Předtím jsem měl např. Z6 ii, ale s kratším sklem.

Dxomark .. to snad radši ani nekomentovat, už aspoň přestali podvádět a přijímat úplatky? :) Mám Xia 13 Pro a když to pak srováváme s jinýma, které jsou mnohem víš v žebříčku (ne, nedívám se jen na celkové číselné skóre), tak si člověk klepe na hlavu.

Chtěl jsem tím jen říct, že jsem občas překvapený co z toho Oly leze a nejen z něj samozřejmě a pak z těch mnohem dražších. Jasně, je tam milion proměnných, ale i tak.
NevimAVM
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků