Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 5. 2023 16:57

U mne by to byla skříň nebo bazar, v takovém případě samozřejmě souhlasím :-).

Já to nikomu nevymlouvám, ale tyhle objektivy mne nikdy nepřesvědčily.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 27. 5. 2023 19:10

Taky mám radši pevná skla nebo světelné zoomy, ale třeba v tom Maroku si neumím představit, že bych měl přehazovat skla, když foukalo a vál písek tak, že to vyloženě bolelo a měl jsem strach i o display na foťáku, aby ho to neobrousilo. Navíc v těch světelných podmínkách mi bylo úplně jedno, jakou má objektiv světelnost, protože jsem měl natvrdo nastavenou clonu 8 nebo 11.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2023 20:05

Ad slaba vydrz baterie u Z8 (380? podla Cipa):
dnes prvy den s fotakom a teraz podvecer bola akcia v Kosiciach + predtym sme este boli v botanickej zahrade na vystave exotickych motylov.
Teraz som stahoval do LR 640 fotiek a bateria vo totaku ma este 47%. Tych 640 fotiek je od 15:30 hod do 20:30 hod. Takze ziadne seriove gulomety, ale fotenie, vypnutie fotenie atd...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 5. 2023 20:41

noxx_cz píše:Taky mám radši pevná skla nebo světelné zoomy, ale třeba v tom Maroku si neumím představit, že bych měl přehazovat skla, když foukalo a vál písek tak, že to vyloženě bolelo a měl jsem strach i o display na foťáku, aby ho to neobrousilo. Navíc v těch světelných podmínkách mi bylo úplně jedno, jakou má objektiv světelnost, protože jsem měl natvrdo nastavenou clonu 8 nebo 11.

Z9 má krytý sensor (super věc !) a umí fotit třeba i 1/32000 a v nejhorším se dá jít směrem ISO low.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 27. 5. 2023 20:59

Nemyslím si, že 24-120 má smysl pořizovat kvůli ostrosti, to by bylo opravdu potřeba zkoumat snímky se 100% přiblížením. Rozdíly, které jsou u F objektivů na zetkách nelze očekávat (ani ten cenový rozdíl není tak velký), tak se ani není čemu divit, že Ti co pořídili 24-120 a zbavili se 24-200 jsou zklamaní. 24-120 má dva zásadní plusy, kvůli kterým má smysl o ní uvažovat, a to výkon v protisvětle a pak světelnost. V tomto má pemar pravdu, pro víceúčelové používání je to mínus, pro krajinky to až tak nevadí (ale na focení krajinek není také nutnost pořizovat Z8, Z6 nebo Z7 udělá stejnou službu). U 24-200 je mrzuté, že světelnost ztrácí poměrně rychle, už na 50mm ztratí 1EV a pak rychle tu poslední třetinu EV. Je pak na zvážení co kdo víc využívá, zda dlouhá ohniska nad 120mm nebo f/4 na dlouhých ohniscích. Já bych dal přednost 24-120.

landov: Keď foťák vypínaš, batériu šetríš. Ja na to nie som zvyknutý. Potom sa určite ráta či pozeráš každú fotku. No a samozrejme zapnutý SnapBridge a geotagging s najvyššou presnosťou.
Naposledy upravil houghs dne 27. 5. 2023 21:11, celkově upraveno 1
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 27. 5. 2023 21:06

pemar. píše:
noxx_cz píše:Taky mám radši pevná skla nebo světelné zoomy, ale třeba v tom Maroku si neumím představit, že bych měl přehazovat skla, když foukalo a vál písek tak, že to vyloženě bolelo a měl jsem strach i o display na foťáku, aby ho to neobrousilo. Navíc v těch světelných podmínkách mi bylo úplně jedno, jakou má objektiv světelnost, protože jsem měl natvrdo nastavenou clonu 8 nebo 11.

Z9 má krytý sensor (super věc !) a umí fotit třeba i 1/32000 a v nejhorším se dá jít směrem ISO low.


Ten krytý snímač na Z9/8 je super věc, to bez debat. Ale ani ten by mi v tom písku nijak nepomohl, protože bych měl šachtu plnou písku a to by byla konečná i s krytým snímačem. F8-11 jsem měla nastavené ne kvůli závěrce, ale kvůli tomu, že na cestovní fotky nemá žádný smysl fotit na clony nižší. Spíš naopak jsem občas clonil i na F16, abych si zvýšil zaostřenou a prokreslenou část fotky. Tady by mi jakýkoliv jiný objektiv opravdu žádnou výhodu nepřinesl. A troufnu si říct, že na clonu 11 budou všechny Z-zoomy stejně kvalitní ;-). Ve večerním městě to už bylo zase o něčem jiném, ale tam svou službu perfektně odvedla G-čková 50/1,4 :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 27. 5. 2023 21:16

Na ty cesty je širokorozsahový zoom to nejlepší. V problematických podmínkách přehazovat objektivy je pošetilost. Jinak na ten zadní displej je užitečné nalepit ochranné sklo, já ho pořizoval hned s foťákem, dokonce i na ten horní displej. Na eBay je k mání za drobný peníz.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 5. 2023 21:30

24-200 jsem nezkoušel, ale podle testů bych řekl, že dost záleží, na jaká ohniska a co se s ním fotí. Míval jsem 24-120/4 VR, poslední Fkovou verzi. Na střední ohniska cca 30-80 mm byl fajn, ale krátký i dlouhý konec měly svoje slabiny mimo střed i na krajinářské clony. Nejvíc mi vadilo, že střed vs okraje téže fotky ostrostí a aberacemi výrazně kontrastovaly. Střed rozsahu byl sice taky slabší než pevná skla, ale střed vs rohy byly vyrovnanější, tak si to člověk tolik neuvědomoval. Podle testů je chování 24-200 podobné, odpovídá tomu i hodnocení Thoma Hogana a Nigel Danson o tom taky hovoří. Prostě na svoje parametry vynikající objektiv, ale dražší zoomy nebo pevná skla pořád mají opodstatnění. Výhledově ho taky plánuju na hory atd., protože 24-120 je někdy omezující, a telezoom s sebou fakt nosit nechci, protože je úplně zbytečný, když někde s jazykem na vestě vidím motiv a je mi naprosto jasný, že výměna objektivů je momentálně sci-fi. Možná až budou za hubičku ty levitační batohy s antigravitony.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 27. 5. 2023 23:45

24-200 je určitě fajn sklo a chápu to nadšení. Je o to tom co ti zkrátka víc vyhovuje. Mně třeba ty ohniska 120-200 většinou skoro nechybí. Pokud bych chtěl už pak vyloženě větší rozsah, tak na to právě krásně navazuje 100-400.

Já teda vidím u 24-120 těch výhod víc než jen ostrost celkově.

-protisvětlo (jak tu bylo zmíněno)
-nemusím se omezovat jen na vysoké clony jako např. 8-11, aby to kreslilo "ideálně".
-na to navazuje super kresba i na plnou díru
-dá se s tím i vyfotit solidní portrét zblízka na plnou díru na 120 f4
-má bližší minimální zaostřovací vzdálenost, vyfotíš víc detailů, semi-makro
-konstrukce je taky někde jinde oproti 24-200, tady je to bytelnější, kvalitnější, S-line
-dá se toho vyfotit víc z ruky na 120 když už je méně světla, nezvyšuješ tak dramaticky ISO
-výrazně rychlejší autofocus, 24-120 ostří velmi rychle i na Z6 II, takže na Z8 to bude asi blesk. 24-200 jsem se díval na různá videa, a to ostření je znát, že je pomalejší.

Pokud bych už měl 24-200 a vystačil si jen z 8-11 clonou, tak bych asi taky neměl potřebu to měnit.

Jinak vím, že je to asi možná blbost, ale na Z8 je ta 24-200 tak trošičku degradace, ale to je asi jen moje představa :-)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 5. 2023 05:00

Pri krajinach clona 8-11 ani nie je "aby to kreslilo idealne", ale aby toho bolo cim viac v HO. A aby nebola potreba focus stackingu, tak nezriedka aj f16 (zalezi na skle a momente kedy nastava difrakcia).
- ad autofocus 24-200...no neviem, naozaj by som si rad pozrel tie videa. Ja mozem porovnavat len so Z 100-400 na Z6 (na Z8 som ju este nemal) .

Z 28-75/2,8 + Z8...niekedy to detekovalo aj oci motyla :-)
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 5. 2023 05:10

V Maroku jsem byl (a už tam nikdy nepojedu, podobně to vidím i s okolními zeměmi, horko, špína a okrádání není moje oblíbená dovolenková kombinace), byli jsme několik dní přímo na Sahaře a žádný problém s pískem, které by stal za řeč nebo který by mi bránil vyměnit objektiv, jsem tam nezažil, v nejhorším bych použil igelitovou tašku. Samozřejmě nemluvím o nějaké zuřivé písečné bouři, ale tam stejně žádnou fotku neuděláte, tam “bojujete o život”. Kde je vůle, tam je cesta, o tom by mohli vyprávět všichni, kdo fotili třeba na Dakaru.

Co se týče clony, tam třeba na tom Dakaru bych clonil až na clonu 16 (kvůli panningu), ale u všech fotek lidí bych clonil mezi f1.4-f4. Podívejte se na fotky Sohail Karmani, jak vypadají a jak je cloní (Leica Q). U budov je to dost jedno, tam bych možná přiclonil kvůli tomu, abych u slunce měl hezky paprsky, ale určitě ne kvůli ostrosti, tam s pevnými objektivy problém nemám a zoom by je také neměl mít. Pokud musíte u nějakého zoomu clonit na f8 kvůli ostrosti, tak je něco špatně, to se vracíme do doby počátků DSLR, občas je třeba toho dostat do HO trochu víc, ale i tam jsem vystačil obvykle i s f5.6, záleží na kompozici.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 28. 5. 2023 06:06

S tim vyctem rozdilu se da celkem souhlasit, ale na foceni krajiny vidim relevantni jen jeden bod a tim je protisvetlo. Mozna jen co se tyka konstrukce, tak neni co vytknout 24-200. Objektiv je dostatecne dobre provedeny a pouzival jsem ho i treba ve snehove vanici bez ztraty kyticky.

Ja obecne vnimam 24-200 i jako objektiv, ktery je skvelym doplnkem pro dalsi pevna skla v brasne. Neni moc velky, vyplni mezery mezi ohnisky a skvele se hodi v moment, kdy zacne prset, nebo je treba menit ohniska moc casto, typicky vylet s vetsi skupinou nefotografu.

Pemar: To co pises o cloneni mi prijde jako nepochopeni, ten objektiv exceluje tam, kde fotis krajinu/mesto atp., tam opravdu ma clona kolem F8-11 nezastupitelne misto kvuli hloubce ostrosti a clonich bych uplne stejne, pokud bych mel deset let stary lowend zrcadlo se setakem nebo nejlepsi aktualni fotoaparat s top sklem.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 5. 2023 06:42

S tím protisvětlem souhlasím, ale to bývá další slabina těchto širokorozsahových zoomů (čest výjimkám), jejich hlavní přednost je, že můžeš ostatní objektivy nechat doma. S tím cloněním je to objektiv od objektivu jiné, ale u mnoha objektivů kvalita kresby od f11 viditelně degraduje kvůli difrakci.

Marně na svých fotkách hledám námět, kvůli kterému bych musel dát f8, i krajina má nějaký highlight, který chci zdůraznit, ne? Tam jsem občas f8 dal, ale vesměs to nebylo nutné. Na druhou stranu, když se dívám na fotky z roku 2008, dost fotek z dovolené bylo focených na f8-f13 a 1/100s-1/500s. To jsem měl ale D50 a seťáky, které produkovaly bláto, s tím jinak fotit nešlo.

Možná také nejsem tak citlivý na ohniska, že bych si říkal, teď potřebuji 20mm, na další fotku 46mm a na další fotku 68mm. Co mám na foťáku, s tím fotím a podle toho vybírám motivy a kompozici. Reagují na situaci, nejdu předem s nějakým pevným záměrem.

-- 28. 5. 2023 07:49 --

Jinak mne nepřekvapuje, že Landov je spokojený s vydrží baterie, Z6 vás naučila spořit s energií, já mám u Z9 permanentně zapnuté GPS a nastavený EVF v režimu simulujícím optický hledáček, to je hodně žravé nastavení a 1,000 fotek není problém.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 5. 2023 08:08

GPS som mal (stale mam) zapnute cez Snapbridge, nastastie to funguje aj so Z8 vyborne.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 5. 2023 10:25

SnapBridge jsem přestal používat, GPS lokace ukládá přímo ve foťáku a fotky přenáším přes čtečku nebo jiným propojenim.
pemar.
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků