Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 6. 2020 11:43

Mimochodem aktuálně je ten set PEN E-PL8 s přidaným 45/1,8 v Alza za už vyloženě brutální cenu: další 1000 korun dolů - https://www.alza.cz/olympus-pen-e-pl8?d ... &visited=1

Sleva bohužel jen u klasického setu a ne toho s ultrakompaktním EZ zoomem, ale i tak zajímavé.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matne1 25. 6. 2020 12:30

Tak teď jsem na vážkách :-) Vypadá to, že ten Panasonic by mohl být i lepší než Olympus ...
Matne1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 6. 2020 14:28

No, pen E PL je designový pěkný malý foťák ale ovládání je hodně osekané a nemá hledáček.

Pokud chceš aktivně pracovat se clonou, kompenzací expozice apod., tak je to takový trochu přes ruku.

Zase ta pevná 45 je velice dobrý dáreček.


GX80 je podle mě lepší, zejména pokud chceš aspoň nějaký hledáček, pokud preferuješ mít přední a zadní kolečko a pokud oceníš opravdu velmi funkční dotykové ovládání.

EM10-2 má zase lepší hledáček než GX80 a je celkové mnohem pokročilejší, než ten PEN. Je i hodně hezká oproti GX80. Dotykové ovládání má, ale GX80 je opravdu lepší (v tom dotykovém ovládání).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 25. 6. 2020 14:35

Tak Olympus to s foťáky zabalil. Co od toho očekáváte, na jednu stranu velké překvapení, na druhou stranu to k tomu dlouho směřovalo.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 6. 2020 14:52

Podla mna je tazko teraz uhadnut co sa stane. JIP ich asi nekupoval s cielom zatvorit, ale ich know-how sa da pouzit rozne a nemusi to byt nutne v prospech mFT.

Ja osobne momentalne cakam co urobi Panasonic a ak bude GH6 podobny pruser ako Xko, alebo E-M1III, tak zacnem zvazovat prechod, pretoze pravdepodobne cim skor to urobim, tym menej penazi stratim. Aj ked by som radsej ostal, ten system aj fotaky mam rad, akurat ich cenova politika ho odsudzuje k zaniku.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 6. 2020 15:37

Ona teď zuří klasická internetová hysterie, s nápady, jak se Panasonicu uvolňuje cesta atd., ale reálně to zdaleka nepůjde tak rychle. Pokud se někdo obtěžoval přečíst si ty zprávy celé a ne jen titulek, tak lze začít od toho, že vlastně ten prodej ještě uzavřený není, pokud proběhne, tak až ke konci roku. Z textu plyne, že se v mezičase Olympus nemůže na tuto oblast vykašlat, musí pracovat dále, odhaduji, že minimálně ty již rozjeté novinky letos ještě vyjdou a dokonce možná tlak na jejich uvedení naroste. No a co bude pak je sice otázkou, ale asi je naprosto nepravděpodobné, že by nastal nějaký bleskový útlum, podle mne to zajímavé začne být spíš až někdy ke konci roku 2021.
Osobně si myslím, že bude hodně záležet na celkové situaci na trhu, pokud nastane všeobecné "postCovid" zotavení, tak to nemusí být marné a jistý nezávislý vstup do Oly s čistkou některých modelů a zacílením na to vydařené nemusí být vůbec na škodu. Naopak ale pokud vše upadne do dalšího ještě hlubšího propadu, tak pak bude nastíněný způsob prodeje "velký špatný" a šance na přežití se proti fungování v rámci jiných divizí Olympusu dost zmenší...

Poznámka na okraj - bylo by hodně vtipné, kdyby JIP posléze prodala Olympus Panasonicu :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rea_andrea 25. 6. 2020 15:53

Už se někde objevilo, že JIP chce dál vyvíjet foťáky a objektivy. Že ta Olympus fotografická divize bude menší a pružnější. Všechno teď je jenom o dohadech, realitu uvidíme nejdřív v průběhu příštího roku.

Jo, to by byl pěkný výtěr - ozdravit Olympus a prodat jej Panasonicu :) :)
Fujifilm X-S10
rea_andrea
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 25. 6. 2020 15:57

Nechci brzdit optimismus, ale na photographylife už si dali tu práci a podívali se, co dělá JIP s akvizicemi.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 6. 2020 15:58

Technicky ma ale jedna znacka v relativne nezaujimavom systeme vacsie sance, nez dve.

Ale Panasonic z toho co vidim sa do vyvoja tiez nejak extra nehrnie. V podstate su jedini ktori este nemaju zastupcu v aktualnej generacii vlajkovych lodi. S nejakou solidnou masinou by snad dokazali zaujat.

pemar: jo, ale ludia vacsinou radsej veria prehlaseniam spolocnosti, pretoze tie by im urcite dopredu oznamili, ze to ide cele do ***** a na ich mieste by sa toho radsej zbavili :D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 6. 2020 16:22

pemar píše:Nechci brzdit optimismus, ale na photographylife už si dali tu práci a podívali se, co dělá JIP s akvizicemi.


Hele já to četl, ale přijde mi to dost zavádějící, třeba situace Vaio byla hodně jiná, dál se v tom článku píše, jak JIP nemá R&D, jenže tady je právě tento útvar taky předmětem akvizice atd. Mě ten článek přišel jako dost klasický příklad toho, čemu říkám "internetová hysterie" a na první pohled v něm vidím několik pořádně zavádějicích tvrzení. Což přirozeně bohužel neznamená, že se ve výsledku nemohli trefit, argumentačně je to ale bída.

Já v tomto prostě nejsem ani pesimista ani realista, myslím si, že rozhodne spíš situace na trhu jako celku. Už jsem akvizic v technických oborech viděl víc, v IT dokonce některé i dost "insidersky" a naučilo mne to, že se odhady předem mýlí velmi často. Viděl jsem akci, kterou všichni brali za průser, ale skončila skvěle, zrovna tak i přesný opak, tak radši moc netipuji...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 25. 6. 2020 16:34

IT je podle mne specifické, z mého pohledu nafouknutá bublina, kde 9 z 10 lidí toho ví jen o málo více, než běžný uživatel, také se v IT malinko pohybuji :-) a fúze jako takové jsou svět sám o sobě, firmy fúzují kvůli trhům, likviditě, patentům nebo kvůli ambicím majitelů nebo manažerů, málokdy kvůli zákazníkům nebo blahu značky.

Pro úspěch je důležité umět rozvíjet to, na čem je založen úspěch značky, to firma mimo odvětví nebo nějaká finanční skupina málokdy zvládne.

Situace na trhu šla do kopru kvůli nástupu mobilů a kvůli tomu, že přes brutální marketingovou kampaň (na které se Olympus aktivně podílel) setrvává část zákazníků u zrcadlovek a vznikly tak dva menši trhy, které živoří.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 6. 2020 17:01

Bude to zajímavé téma dalších nekonečných diskusí :-)

Jen mě napadá, určitě tomu tady rozumíte víc, ostatně to je tady základní vlastnost, že všichni všemu rozumíme nejvíc ... ;-) ale já úplně nerozumím, že když nějaký výrobce něčeho dosáhl tříprocentní celosvětové zastoupení = tři procenta toho výrobku na celém světě by se prodávalo od něj, tak přece je neuvěřitelný úspěch.

Takže když někdo prodává setrvale tři procenta všech nějakých výrobků, neprodává pod cenou, vstupy má stejně drahé, jako jiní, cenu práce cca také, tak si říkám, že problém třeba není na straně vstupů.

Co si o tom myslíte ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 6. 2020 17:17

Ked ma Canon 40 a Nikon so SONY kazdy takmer 20, za uspech by som to uplne nepovazoval.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 6. 2020 17:31

To přece úplně nesouvisí s tím, kolik bys mohl vydělat.

Větší firma - vetší náklady a to nejen absolutně, ale i relativně.

Prostě, přijde mi divný, že Olympus při takových počtech výrobků nevydělával, a jiní to dokážou i při menších obratech.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 6. 2020 17:35

milann88 píše:Tak Olympus to s foťáky zabalil. Co od toho očekáváte, na jednu stranu velké překvapení, na druhou stranu to k tomu dlouho směřovalo.


Zatím to není hotový a zabalení to (snad) naznamená. Navíc si nechá, pokud jsem pochopil, v té nové formě podíl.

-- 25. 6. 2020 18:40 --

Fidko píše:Ja osobne momentalne cakam co urobi Panasonic a ak bude GH6 podobny pruser ako Xko, alebo E-M1III, ....


Xko a E-M1 III jsou nějakej průser??

-- 25. 6. 2020 18:43 --

tomashr píše:Z textu plyne, že se v mezičase Olympus nemůže na tuto oblast vykašlat, musí pracovat dále, odhaduji, že minimálně ty již rozjeté novinky letos ještě vyjdou a dokonce možná tlak na jejich uvedení naroste.


Však to bylo i v ofiko zprávě, že Oly dál pokračuje ve vývoji a uvádění nových věcí, co má v mapě.
Ostatně, podle všeho tu 100-400 už registruje v jednotlivých zemích.

-- 25. 6. 2020 18:47 --

Jinak předpokládám, že fotodivizi Oly neprodává proto, aby zavřela. Pač z ní silně těžila i lékařská divize a Oly ji potřebuje. Podle mě si i proto chce nechat Oly ten podíl.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků