Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 4. 2021 07:08

S tou 600 jedině dvojkolo :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 4. 2021 21:10

https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 4. 2021 19:20

Z cesty z práce, Canon 100-500

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tohle sklo je opravdu povedené, jen ta cena to trochu kazí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 22. 4. 2021 09:49

Já na to koukám na iPadu a přijde mi, že je tam něco špatně, konkrétně acuity.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 4. 2021 20:50

Rumoursí kotle začínají topit :-)

https://www.digitalcameraworld.com/news ... ick-report
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 4. 2021 15:34

Já na to koukám na smartphonu a přijde mi, že je tam něco špatně, konkrétně cena.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 4. 2021 15:39

No to každopádně.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 25. 4. 2021 12:46

Davide, koukám že máš cestu do a z práce na focení velice podnětnou ;-)
Tak jsem se v pátek a včera dostal k nastavení a bližšímu seznámení se s novou hračkou Canon R6. Původně jsem sice hodně uvažoval o R5, ale nakonec jsem uznal, že platit navíc za video 8K, které vůbec nepoužiji je zbytečné. Oželel jsem i horní displej, což mi dostatečně vynahradil třetí roler a musím uznat jeho chválu Davidem, že je to skvělá věc. Menší rozlišení si vynahradím tím, že jsem si nechal 5DiV, který má o 1/3 mpix víc, ale zase tak velký rozdíl to není (viz fotky v odkazu). https://www.zonerama.com/meli/33739

Samozřejmě jsem hned srovnával, co navíc mi nový foťák přinese oproti zrcadlovce a taky jak budou fungovat mé EF objektivy. Všechny jedou skvěle, až na manuál Samyang 14/2.8, který sice scénu v EVF zobrazí, ale z nějakého mě neznámého důvodu nelze exponovat, přitom nezobrazí žádný error, prostě spoušť nereaguje :(. Budu muset víc googlit a nebo si pořídit nový pevný širokáč s tímto ohniskem pro R6 (u 5D funguje spolehlivě)

Co se mi zatím u R 6 líbí:
- skvělá ergonomie, prostě Canon na který jsem léta zvyklý a zatím odkládám koupě gripu
(možná časem)...
- Eye AF a jeho možnosti nastavení (cca stejné jak u 5D, u kterého v LV lze jen AF obličej)
- AF celkově, velmi dobrý a o něco lepší (ne rychlejší) než u 5D
- 3 rolery - nastavena změna rychlosti, clony a kompenzace EV (pořád na M a auto ISO)
- možnosti nastavení EF bodů na zadních tlačítkách - AF ON, * a výběr varianty ostřících
bodů
- Nízká hladina šumu - o něco lepší než u 5D (aby ne, když je tam stejný čip, jako u 1DX iii)
- nechybí Joystick
- dostatečné množství nastavení dalších tlačítek
- Možnost rychlého snímání až 20 snímků/s, což nevyužiji, stačí mi H na klasickou závěrku,
ale ta možnost tam je
- Lupa v hledáčku, někdy je to zakázáno, ale ještě jsem nepřišel na to, kdy ano a kdy ne...
- možnost otočit zadní displej k jeho ochraně a možná tu a tam použiji i to, že je
výklopný...
- tichá závěrka - v divadle a na svatbách
- do budoucna RF objektivy
- možnost zapnout IS v těle, zatím nepoužívám, ale někdy se může hodit.

Co mi zatím vadí:
- nelze nastavit na žádné tlačítko ON-OF stabilizátoru, alespoň jsem na to nepřišel
(Davide poradíš, nebo to fakt nelze ?)
- Při sériovém focení letovky či rychlejšího panningu s dlouhým sklem, pomalý EVF, což u
OVF neznám a vždy vidím pohybující se cíl, tady ne :( ale třeba něco dělám špatně
- na vzdálenější cíle AF někdy tápe a zkouší hledat množstvím malých bodů což mě
rozčiluje, ale nevím kde to vypnout.

Zatím tak nějak vše, balím a jedu opět popracovat na zahradu, třeba i něco cvaknu. Celkově spokojenost s R6 OK a obě těla se budou jistě velmi dobře doplňovat.
Později uvidím s čím přijde R3 a nebo jestli oznámí APSC R7 :)

P.

-- 25. 4. 2021 14:10 --

edit:
ještě doplním, co mi na R6 chybí a vadí...
- absence GPS - měl jsem jej na 6D a taky jej mám na 5d. Počítal jsem s R6 jako s jedním foťákem na cesty - dovolenou atd. a to mi bude docela chybět...
- malá výdrž baterie, naštěstí jsou baterie stejné jako v posledních zrcadlovkách (7D, 6D i 5D) takže mám celkem dobrou zásobu, ale musím si to hlídat. Teď když pořád na něco koukám a nastavuji, je to fičák... Když byl zapnutý IS, to žralo ještě víc.
Možná časem narazím na další věci.
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 25. 4. 2021 13:32

pavelmeli: s tím Samyangem, měl jste v menu zapnuto uvolnění závěrky bez objektivu? U objektivu bez přenosu informací jinak fotit nejde.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 4. 2021 14:15

Stabilizace se ovládá přepínačem na objektivu, pokud na něm fyzicky je. Pokud na něm není, tak se objeví položka v menu Foťák/7

Focení letovek - určitě nutno fotit na Hi+ nebo na elektronickou závěrku - nefotil jsi na Hi nebo Low ?

Ostření a malé čtverečky - to souvisí s tím, jestli máš zapnuto ostření na bod, skupinu, nebo tvář/zvíře. To co píšeš může nastat ve chvíli, kdy je mód detekce tváře ale ta ve scéně není.

Velice doporučuju mít AF-ON jako bod a hvězdičku jako Detekci něčeho a operativně používat adekvátní způsob :-)

Nová baterka by měla po několikátém nabití a vybití vydržet znatelně déle, než ta starší (starší typ). Ale zrcadlovka to není :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 25. 4. 2021 16:59

pavelmeli píše:ještě doplním, co mi na R6 chybí a vadí...
- absence GPS - měl jsem jej na 6D a taky jej mám na 5d. Počítal jsem s R6 jako s jedním foťákem na cesty - dovolenou atd. a to mi bude docela chybět...

Na Canon je aplikacia na mobil "Canon camera connect", kde si mozes GPS suradnice stahovat do fotaku. Pouzival som to davnejsie s mojim G1XMK3, ale prestal som, pretoze stale bolo treba bud znovu sparovat mobil s fotakom, alebo po case sa spojenie prerusilo. Mozno to aktualne v novsej verzii frci, ale neviem, dlhsie som to nepouzil.
Zato na Nikone Z6 vyuzivam uz dlho apku na mobil "Snapbridge" a ta funguje genialne a spolahlivo na 100%. Proste kedykolvek zapnem fotak, tak sa automaticky sparuje s mobilom a GPS data sa ukladaju do Exifu. Nic nezapinam, nic neparujem, proste tak si to predstavujem, aby to fungovalo.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 25. 4. 2021 20:26

oldbas píše:pavelmeli: s tím Samyangem, měl jste v menu zapnuto uvolnění závěrky bez objektivu? U objektivu bez přenosu informací jinak fotit nejde.

Moc díky, vyřešeno :) Mám dva (zatím) objektivy se závitem M42 a redukcí na EF bajonet. Oba jsem u Davida zkoušel i na R5, fungovali bez problémů dokonce se v hledáčku zapnula i pomoc při manuálním ostření. Tedy mě vůbec nenapadlo, že sice manuál, ale s orig. bajonetem na EF bude mít problém. Ještě jednou díky.

Davide, taky moc děkuji za rady...
- k IS, na objektivech (mám 4 s IS), avšak stabilizaci jsem využíval vyjímečně, ale dobře vědět že to takhle jde. Co jsem četl, tak IS na EF objektivech, s bezrcátkami nespolupracují. Zap - vyp v menu jsem našel a až budu potřebovat pod sedmičkou hnedle najdu a zapnu :)
- Na začátek jsem si dal rychlost snímání na mechanickou H s tím, že mi to stačí a ani nebudu přepínat, ale v úterý vyzkouším na letovky u řeky...
- AF body - AF ON jsem nechal na jednotlivý bod s tím, že posledním tlačítkem za hvězdičkou, jsem si dal přepínání výběr varianty těchto ostřících bodů. Hvězdičku mám na eye AF zatím zvířata, ale odpoledne to bezvadně fungovalo i na kamarádce ;) Ty malé čtverečky se mi objevovali asi oprávněně při eye AF, když jsem se snažil zaostřit na oko holuba v křoví a pak na oči kočky přes drátěný plot tak dlouho, že nevydržela a utekla...Příště zkusím nejdříve pomoct na jednotlivý bod AF ON a pak přejít na vedlejší tlačítko * s eye AF... No učím se je to trochu jiný a asi mám moc vysoké nároky :)
- Baterky nemám důvod řešit, tu novou jsem dobil a čeká - je v pořadí, snažím se využívat všechny tak nějak rovnoměrně :)

Landove díky za info, včera večer jsem si to stáhl do mobilu co mi ve foťáku poradili nainstalovat přes QR code - Camera connect s tím, že si to přes wifi propojím s foťákem a taky BT s PC... asi jsem neměl den já anebo aplikace a po několikátem neúspěšném pokusu jsem to odložil na dnešní večer... Pokud to bude fungovat alespoň jakž-takž tak si další další malý problémek vyškrtnu...

Ještě jednou díky za Váš čas a fajn rady. Hezký večer :)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 4. 2021 20:38

Ta oldbasova rada je platná pro objektivy úplně bez elektroniky - pak foťák vůbec neví, že má nasazený objektiv.

Ohledně té detekce - tady je asi opravdu nutné střídat ty dva módy. A s tou "pomocí" je to pravda - detekce nejlíp funguje, když je aspoň přibližně zaostřeno. Navíc podle mě funguje ještě líp, když na předmět ukážeš ostřícím bodem.

Při nastavené detekci zvířat jsou detekováni i lidé ale je to míň "přilepené". A pokud má foťák na výběr, tak zvolí zvíře.

Pokud by člověk fotil člověka se zvířetem, tak je snad lepší fotit klasicky na bod, anebo zkusit dát "Bez preference", ale to jsem při těch dvou příležitostech, kdy jsem tohle s Canonem zažil, zapomněl zkusit :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod golem2 26. 4. 2021 10:41

pavelmeli, o camera conect som cital vyhrady, ze to je narocne na spotrebu baterii v mobile. Ako lepsie riesenie uvadzaju GPS receiver GPE-2
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 30. 4. 2021 20:54

Díky goleme 2, aplikaci v telefénu mám, ale nějak jsem se k tomu opakovanému párování nedostal, snad teď o víkendu, vyzkouším uvidím jak to "žere" :).
Canon přihlásil patenty na RF objektivy. Jestli se do výroby dostanou není jisté, ale vypadá to zajímavě.
https://canoncamerarumors.com/patent-ca ... sm-lenses/

Já jsem si po týdnu s R6 udělal další radost... :) dnes mi dorazila Sigma 20mm/F1.4, tak jsem jí letmo zkusil na zahradě i když se docela zatahlo. Trochu teplejší podání mi nevadí a bokeh na plnou díru, se mi vyloženě líbí
R6 + 20 na F1.4, moucha ve výřezu zdaleka nemá tak proostřené tlapky jako bicepsy mravenců od Davida, ale na širokáč to docela jde :)
Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků