Sluchátka: Jak David opět porazil Goliáše

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vlsirlo 26. 9. 2010 14:20

Jako za(vy)sloužilý hifista jsem se rozhodl po mnoha letech obnovit svůj hifi park a kromě jiného si pořídit i nová sluchátka. Nejprve jsem přelouskal na internetu desítky nejrůznějších příspěvků na toto téma. Autoři těchto příspěvků se ovšem většinou nezabývají takovými triviálnostmi, jako je kmitočtová charakteristika, zato slyší teplotu, dynamiku, rychlost, naléhavost, spojitost a další prapodivné věci, jako kdyby sluchátka nebyla obyčejným elektroakustickým měničem, ale obydlím hrajících skřítků, takže to mi moc nepomohlo. Novinkou pro mě byla uváděná nutnost speciálního sluchátkového zesilovače, to za našich časů nebylo. Abych si to ověřil, pořídil jsem si Caseu Lyru digital. Rozdíl v kvalitě mezi tímto zesilovačem a normálním sluchátkovým výstupem kvalitního zesilovače slyšitelný je, ovšem je tak malý, že vzhledem k nesrovnatelně větším rozdílům mezi sluchátky a mezi nahrávkami je celkem zanedbatelný (pro lidi, kteří si pořizují sluchátka na poslouchání a ne k diskuzi na internetu). Samozřejmě koupí takového zesilovače nic nezkazíte, ani já toho nelituji, jen chci říct, že žádné zázraky se nekonají a nutné to není.
Pak tedy přišla na řadu sluchátka. Vybral jsem AKG K702, Denon AH-D7000 a Sennheiser HD 800. Cíl je jasný: aby sluchátka přehrála co nejvěrněji to, co je na hudebním nosiči. Jak to ale zjistit? Lidské smysly jsou velmi dokonalé při srovnávání, ale jinak se dají opít rohlíkem. Mít tak opravdu skutečná referenční sluchátka, to by se to hodnotilo, bohužel každý výrobce o svých nejdražších sluchátkách tvrdí, že jsou referenční... Porovnám je tedy alespoň mezi sebou. Po stránce finanční to vypadalo na nerovný souboj, vždyť AKG stojí třetinu! Zpočátku tomu vše i nasvědčovalo: když jsem měl na uších Denony a vyměnil je za AKG, měla AKG málo basů, když jsem měl na uších Sennheisery a vyměnil je za AKG, měla AKG málo výšek. Tady recenzenti většinou končí s výsledkem, že AKG K702 jsou dobrá sluchátka, ale přece jen nestačila (vždyť i cenově je to přece zřejmé), a s doporučením, aby si každý vybral z těch dvou zbývajících typů podle svého vkusu, a tečka. Já jsem však v porovnávání pokračoval a vybral ze své sbírky tři CD, která se zvukově diametrálně lišila. První CD mělo basy, středy a výšky v rovnováze, ve druhém silně převažovaly výšky a ve třetím silně převažovaly basy. Každé CD jsem si poslechl postupně ve všech třech sluchátkách. Začal jsem Denony, dobře v nich zněly skladby z prvního a druhého CD, ale ve třetím basů bylo tolik, že zastínily celý zvukový obraz a bolely z toho uši. Následovaly Sennheisery, v nichž dobře zněly skladby z prvního a třetího CD, ale ve druhém výšek bylo tolik, že ostatní zvukové barvy chyběly, hlasu chyběl spodek, zněl výš a bylo jasně patrné zvýraznění výšek, což je i důvodem nepřesvědčivých basů těchto sluchátek. Nakonec přišla na řadu AKG K702 a ejhle, hrála v nich dobře všechna tři CD. Možná řeknete: no a co, zjistil, že má dvě špatná CD. Zjistil jsem však toho mnohem víc, a když to zjednoduším a shrnu do výsledku: AKG K702 mají nejvyrovnanější průběh frekvenční charakteristiky, a tudíž i nejvěrnější reprodukci. Denony AH-D7000 zvýrazňují basy, Sennheisery HD 800 zvýrazňují výšky. Takové zvýraznění je však dobré jen pro marketingové účely, protože jakoby profiluje a vylepšuje výrobek (u Denonů má každá nahrávka basy, u Sennheiserů každá výšky), ale ve skutečnosti se tím vzdaluje od základního požadavku co nejvěrnější reprodukce.
Jako požadavek pro věrnou reprodukci se u sluchátek (i reprosoustav) uvádí pásmo ± 3 dB pro základní (pro lidské ucho nejdůležitější) kmitočtovou charakteristiku 40 Hz – 15 kHz.
Všichni výrobci z komerčních důvodů uvádějí kmitočtovou charakteristiku sluchátek mnohem širší, například 5 Hz – 50 kHz, ale už nenapíšou, že je to v pásmu třeba ± 20 dB, takový údaj je tudíž pro posouzení věrné reprodukce k ničemu. Navíc frekvenci nad 20 kHz už člověk neslyší. Na stránce http://www.headphone.com lze najít grafy frekvenční charakteristiky většiny vyráběných sluchátek nezávisle změřené. Výše uvedený požadavek pro věrnou reprodukci tam splňují pouze jediná sluchátka...
Výrobci budou donekonečna vymýšlet nové a pokud možno dražší technologie, propagovat je a trefovat se do vkusu potenciálních a po novinkách dychtících zákazníků. Nic proti tomu, ale uši bychom měli mít řádně nastražené...
Naposledy upravil vlsirlo dne 26. 9. 2010 15:01, celkově upraveno 4
Vladimír Širlo, nar. 1950
vlsirlo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Broslowski 26. 9. 2010 14:26

Zauimave citanie :-)

Na mojich Gradach rozdiem medzi integrovanou zvukoukou, asus xonar u1 a fiio e7 bol na kazdom zdroji dost velky.Zatial co sa na integraci nedalo pocuvat skoro nic lebo to v podstate sluchadla len hucali bez akejkolvek dynamiky, na FiiO je t uz o niecm inom, na nizsej hlasitosti , ovela dynamickejsi a krajsi zvuk , samozrejme cistejsi.Xonar O dost prekonava integrovku, no na FiiO sa nechyta.

Tolko k tomu ja dodam :-)
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 26. 9. 2010 14:34

Broslowski: On ten rozdíl myslel mezi čistě sluchátkovým zesíkem(casea Lyra) proti sluchátkovému výstupu připíchnutému k repro zesilovačům, ty mluvíš o úplně něčem jiném.

Jinak Dynamika a rychlost jsou normální měřitelné hodnoty. K těm ostatním prapodivným věcem, sluchátka se nedají popsat jen podle frekvenční charakteristiky, ve zvuku je mnohem víc věcí, která sluchátka reprodukují dobře či hůře.

K té neutralitě, každý ji bere jinak. Například někteří lidé v nahrávacích studiích berou jako neutralitu bas Denonů D7000(pro vás ale zvýrazněný), K701 jsou pro spoustu lidí příliš světlá sluchátka, která do neutrality mají docela daleko(to je i můj názor). A takhle se dá postupovat se všemi dalšími sluchátky. Řekněme že K701 pro vás splňují vaši představu neutrality, to neznamená, že to musí stejně slyšet i někdo jiný.
Naposledy upravil Bína dne 26. 9. 2010 14:45, celkově upraveno 1
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Broslowski 26. 9. 2010 14:37

Ja som myslel ze to myslil vseobecne....nechajme ho vyjadrit.
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neel12 26. 9. 2010 14:39

Děkuji za pěkný příspěvek.
http://www.last.fm/user/neel12
Neel12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Figut 26. 9. 2010 18:57

Moc pěkný.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 26. 9. 2010 20:03

Zajimave cteni. Ja jsem po prechodu z K701 mel prvni dojem naopak ten, ze jsou vysky u HD800 podstatne umirnenejsi. Na identickem retezci u me hraly K701 jasneji nez HD800 a s mene prokreslenymi nejhlubsimi basy. S HD800 mam rovnez vice pocit, ze posloucham hudbu pred sebou ci kolem sebe, zatimco K701 hrala porad jeste jakoby "v hlave".
"(u Denonů má každá nahrávka basy, u Sennheiserů každá výšky)" Tohle mi uprimne vyvolalo usmev na tvari, protoze presne tenhle dojem jsem mel u K701, zatimco HD800 jsou na kvalitu nahravky na mem retezci daleko vybiravejsi.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Morlith 26. 9. 2010 21:44

Pekne ctivo, celkom by ma zaujimalo aky mate zosilovac s ktorym ste caseu porovnaval.
Morlith
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 7. 10. 2010 10:22

Je zajímavé jak tenhle svůj názor cpe na každé forum a teď i na hifivoice. čekám až se to objeví na head-fi.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků