[recenze] Sennheiser HD 555 po druhy krat

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eraser_svk 24. 4. 2008 19:43

Konštrukcia

Konštrukciou sú HD 555 klasické circumaurálne slúchadlá, čo znamená, že jemné náušníky obklopujú celé ucho. Tlak na uši je takmer ideálny. Ak patríte medzi poslucháčov, ktorí sa nie a nie odlepiť zo stoličky, HD 555 vám tento zvyk vďaka perfektnej ergonómii určite neprekazia.
Továrenské spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Netrúfam si tvrdiť, že prežijú extra hrubé zaobchádzanie, ale za rok sa určite nerozpadnú. Ak aj náhodou áno, je možné vďaka dobrej servisovateľnosti chýbajúce časti (vrátane kábla) dokúpiť a zmontovať do pôvodnej podoby.
Slúchadlá využívajú otvorenú konštrukciu, čo predpovedá dobré zvukové vlastnosti, avšak za cenu takmer nulovej izolácie hluku z okolia.


Kmitočtový rozsah: 15Hz - 28kHz
Impedance: 50 Ohm
Citlivost: 112 dB / 1 mW
Zkreslení: <0.2 %
Délka přívodního kabelu: 3.0 m
Konektor: jack 3,5 / 6,3 mm
Hmotnost: 260 g
Tlak na hlavu: 3.5 N


Ako už citlivosť a impedancia napovedajú, slúchadlá vybudíte s takmer hocijakým MP3 prehrávačom, alebo zvukovou kartou. Ich citlivosť je skutočne vysoká, prakticky ešte o niečo vyššia ako u efektívnych PX 100.

Obrázek

Zvuk
Nebudem napínať - zvuk je hlavný atribút, pre ktorý som HD 555 kupoval. Celkovo je vyrovnaný, ladený skôr do vyšsích stredov, čo sa prejavuje "teplým" zafarbenín a celkovou neutralitou prejavu.

> Basy
Po prečítaní mnoho recenzíí som čakal hutné, úderné a hlboké basy, no po prvom posluchu nasledovala studená sprcha. Basov bolo v prvom rade málo, schovávali sa za ostatnými pásmami. Boli počuťeľné, ale nie tak, aby splynuli s ostatnými pásmami do harmonického celku. Po asi 10-14 dňoch zahorenia sa situácia citeľne zlepšila, basy chytili údernosť a občas aj odvážne vykukli spoza dominantných stredov a výšok. No aj napriek tomu som si nechal basy o 2-3 dB zvýrazniť ekvalizérom, aby som z nich dostal zhruba také množstvo, ako od malých bračekov PX 100 (pozn. - čistota a údernosť basy je u HD 555 samozrejme na úplne inej úrovni.)

> Stredy
Asi najväčšia devíza 555tiek. Sú živé, harmonické a melodické - radosť počúvať. Častokrát som sa prichytil, že pozorne sledujem práve vokály a oblasť stredov, čo sa mi s inými slúchadlami ešte nestalo. Špecialita sú ženské vokály, ktoré sú jednoducho fantastické !
No aj famózne stredy majú jednu chybičku. Dôsledkom defenzívnejšej basovej linky sú nižšie stredy zastúpené o niečo menej, vďaka čomu sú hlavne mužské vokály o niečo chudšie.

> Výšky
Častokrát označované ako najväčší nedostatok oproti vyšším HD 595. No aj napriek tomu sú čisté, prirodzené a príjemné. Nie je ich veľa, ale ani málo. Dopĺňajú ostatné pásma a nijako na seba neupozorňujú. Pre mňa osobne ich je akurát, sú počuteľné, ale neunavujú.

Priestor v nahrávkach je podaný priam fantasticky. Kde hrali PX 100 stále na jednom mieste, tam z HD 555 vyliezli všetky nástroje a pousádzali sa v priestore. Aj to sa podpísalo na lepšej detailnosti - každý nástroj má svoje miesto a neprekrýva sa s iným. Dá sa povedať, že časť scény je premietnutá vpredu a v priestore medzi ňou a bokmi je poukladaný zvyšok. Aj vďaka tomu znejú HD 555 priestorovo a vzdušne. Ak nebude vadiť trošku slabšia basová linka (samozrejme možné napraviť EQ), veľmi dobre poslúžia aj na sledovanie filmov. Taktiež sú veľmi dobrým spoločníkom aj pre binaurálne nahrávky.

Obrázek

Ak porovnáme HD 555 s aktuálnou vlajkovou loďou Sennheiseru - HD 650, graf potvrdzuje menší pokles na basoch pokračujúci až k stredom (po 600 Hz), čo vysvetľuje menej priebojné basy a nižšie stredy. Menší nárast okolo 2 kHz u HD 555 má na svedomí ich charakteristický "teplý" nádych. Na výškach sa grafy rozchádzajú, kde si HD 555 idú skôr defenzívnu stopu.

Celkovo teda možno označiť zvuk HD 555 za mix trochu recesívnych, ale údernych basov, príjemných, melodických stredov a decentných, no živých výšok. Ulahodia tým, ktorí túžia po vyrovnanom, prirodzenom a ukáznenom zvuku, zažiaria hlavni pri ženských vokáloch. Kto však preferuje dravý zvuk s dominantnejšími bassami a výškami, by sa mal radšej poobzerať niekde inde.

PS : Fotky budú ;-)
PS2 : tu je môj EQ preset vo foobare (vložiť text v kóde do notepadu a uložiť ako hocičo.feq)

4
3
3
3
2
2
1
0
1
2
0
0
-1
0
0
0
1
0


PS3 : Sorry za chyby, pisane v casovej tiesni.
Naposledy upravil eraser_svk dne 25. 4. 2008 13:23, celkově upraveno 1
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pHp 24. 4. 2008 22:26

Jak dlouho máš/měls SR60?
pHp
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 25. 4. 2008 08:17

Velmi pekna recenzia, plna uzitocnych informacii. Paci sa mi, ako si si poradil s opisom zvuku- potencialny zaujemca si moze vytvorit pomerne presny obraz o ich zvukovej charakteristike. Podla mna si ich dokonale vystihol. :tleskani

Este dodam, vysky su naozaj zive a davkovane v rozumnej miere, urcite sa neda hovorit o nedostatku. Ak niekedy mate pocit, ze ich je malo, zistite si, ci to nie je kvalitou nahravky/mp3. Basy mi na zaciatku chybali, ale teraz konecne pocuvam HUDBU ;-) Ako napisal eraser_svk, spociatku to bude ladova sprcha (upozornenie pre subwooferofilov a portafilov)!!!
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 25. 4. 2008 08:47

,,Komu však viac chutí zvuk typu Koss Porta PRO, nech sa radšej poobzerá inde. (Grado SR60)"

Pokud chce někdo zvuk Port, tak a't u nich zůstane, protože Grada(Sennheisery) s 2x velkým měničem nikdy nezahrajou to, co Porty. Porty jsou živější, mají drive a to Grada(senny) nemaj. Takže s tímhle nesouhlasím.
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 25. 4. 2008 08:59

Dzordano_Bruno- mysli sa celkovy charakter zvuku. A nie raz som cital, ze Porty su svojim zvukovym charakterom velmi podobne SR60-kam. Grada vsak kvalitou zvuku idu podstatne dalej.
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 25. 4. 2008 09:07

aurelius9 píše:Dzordano_Bruno- mysli sa celkovy charakter zvuku. A nie raz som cital, ze Porty su svojim zvukovym charakterom velmi podobne SR60-kam. Grada vsak kvalitou zvuku idu podstatne dalej.


Rozumím Ti, ale ani teď nemůžu souhlasit.
Teď jsem si je nasadil a trošku si udělal názor, oživil si zvuk Port. Porty hrajou úplně jinak, nelze srovnávat. Zvuk Port se na vás chrlí a snaží se jakoby odsunout, ale Grada nenuceně servírují zvuk:) Je to jiný. Chcete srovnávat, jasně, ale HD 555 x SR 60 ale Porty bych do toho netahal, jsou někde jinde.
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 25. 4. 2008 09:10

Bavime sa skor v relativnej rovine, nie absolutnej. Tu sa mysli podobnost zvukoveho charakteru. Ja jasne, ze porovnavat vstupne hi-end modely s prenosnymi sluchadlami je nezmysel... ;-)
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 25. 4. 2008 12:14

aurelius9 píše:Bavime sa skor v relativnej rovine, nie absolutnej. Tu sa mysli podobnost zvukoveho charakteru. Ja jasne, ze porovnavat vstupne hi-end modely s prenosnymi sluchadlami je nezmysel... ;-)



Ani v relativní rovině, tyto dva modely jsou absolutně odlišný a vůbec se nedají srovnávat. Jestli bydlí někdo z vás v Plzni, tak se klidně sejdem a polechnem ;-] :-)
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 25. 4. 2008 13:19

Pozeram, ze som s tymi SR 60 pichol do osieho hniezda. Myslel som to presne tak, ako vravi aurelius. No kazdopadne to upravujem, nech to uz nikoho nedrazdi 8-P

2 aurelius - dik, som rad, ze o nich zdielas ten isty nazor ;-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 25. 4. 2008 14:07

eraser_svk píše:Pozeram, ze som s tymi SR 60 pichol do osieho hniezda. Myslel som to presne tak, ako vravi aurelius. No kazdopadne to upravujem, nech to uz nikoho nedrazdi 8-P

2 aurelius - dik, som rad, ze o nich zdielas ten isty nazor ;-)


Tedaaa, to jsi mě naštval :-D :-) Já vám to pánové snad nevyvrátím :D
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 25. 4. 2008 16:31

no dobre dobre....ale pravda je pravda :D

killing me softly........ ;-)
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 25. 4. 2008 17:06

Dzordano_Bruno píše:
eraser_svk píše:Pozeram, ze som s tymi SR 60 pichol do osieho hniezda. Myslel som to presne tak, ako vravi aurelius. No kazdopadne to upravujem, nech to uz nikoho nedrazdi 8-P

2 aurelius - dik, som rad, ze o nich zdielas ten isty nazor ;-)


Tedaaa, to jsi mě naštval :-D :-) Já vám to pánové snad nevyvrátím :D


ja ti verim :D prave preto som zmazal tu kontroverznu cast ;-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bombul 25. 4. 2008 22:49

OT odstraneny.
Admin na pauze
bombul
VIP uživatelka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 5. 5. 2008 18:40

Tak som si nasiel trosku casu a znovu som ich porovnal s PX 100. Opat sa mi potvrdilo, ze PX 100 su oproti HD 555 prebasovane. Ak mam byt konkretnejsi, tak tam, kde PX 100 hadzali zaplavy basov, HD presne davkovali. Okrem toho sa mi zdali basy u PX 100 hlboke, no aj tam, kde by nemali byt. Boli vsak jemne a libive :-) No akosi zakryvali a zafarbovali zbytok. Okrem toho sa mi PX 100 zdali oproti HD 555 aj malinko zastrene, ale to bolo sposobene asi tou nadmernou basou. Ked si predstavim, ze Porty ich maju este ovela viac, nie, dakujem :pozor

Celkovy zvuk bol u HD 555 lepsi a ovela viac, nez som si myslel. Clovek si velmi rychlo zvyka na lepsie a po par mesiacoch pocuvania HD 555 mi PX 100 pridu ako dost zle znejuce sluchadla. Samozrejme bol to len zvyk, PX 100 su skutocne za tu cenu fantasticke sluchadla a nudzovo by som si na ne vedel zvyknut :oops: Kazdopadne svoje 555tky si len tak nedam ;-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 5. 5. 2008 18:49

eraser_svk píše:Opat sa mi potvrdilo, ze PX 100 su oproti HD 555 prebasovane.

eraser_svk píše:Okrem toho sa mi PX 100 zdali oproti HD 555 aj malinko zastrene, ale to bolo sposobene asi tou nadmernou basou.

Ja som to hovoril :-)
DC20
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků