Kamera kolem 15000 - SD nebo HD?

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod quattrop 16. 6. 2008 20:40

Ahoj,
uvažuji o koupi dig. kamery pro přítelkyni v ceně zhruba 15-20 tisíc. Pro takové rodinné natáčení cca 10-krát do roka.
Podle testu v 4asopise Computer, váhám mezi kamerami Samsung VP-MHX20C a Sony DCR-SR55E, případně dražším Canonem HG10. Všechny dopadli dobře a vzhledem k tomu, že celkem levný Samsung dokáže natáčet v HD jsem byl rozhodnutý pro něj. Ale zjistil jsem (dočetl jsem se), že zpracování videa ve vysokém rozlišení bude o dost náročnější na konfiguraci počítače a dostupnost softwaru. Jsem tedy na vážkách, zda se vzhledem k jednoduchosti pozdějšího zpracování videa nespokojit s SD rozlišením.
Napadlo mě ale také, zda by nebylo "výhodné" pořídit HD kameru, ale zatím (než si pořídíme výkonnější počítač a kvalitnější TV) natáčet pouze v SD rozlišení. (Nepředpokládám, že bychom si kupovali kameru každé 2 roky). Např. dle informací ze stránek Samsungu, kamera umožňuje natáčet v rozlišení PALu (U dražšího a zřejmě lepšího Canonu jsemale přesné informace nenalezl, jen odstupňované datové toky).

Nakonec tedy moje otázky:
1) Je natáčení v SD rozlišení na HD kamerách "bezproblémové"? Nedochází ke zbytečnému snížení kvality obrazu a nakonec horšímu výsledku než u kamery s nativním SD rozlišením? Mohli byste mi tohle řešení doporučit, nebo naopak od tohoto záměru odradit.. Jednoduše řečeno, je to dobrý nápad natáčet na HD kameru (dočasně) v SD kvalitě?

2) Je opravdu tak obtížné a komplikované zpracovávat HD video ve formátu AVCHD? Z odkazu http://prejdi.cz/m2ts převedení na MPEG až tak komplikovaně nevypadá. Otázkou je asi doba zpracování na různě výkonných PC, že?

3) Jaká je zhruba minimální a jaká optimální konfigurace PC pro práci s HD videem?

4) Nevíte někdo, jestli nahrává kamera (Samsung či ten Canon) v případě nižšího rozlišení stále do AVCHD nebo už do MPEGu?

díky za odpovědi
quattrop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tuahrem 16. 6. 2008 21:46

Odpovím jen částečně, jsem "poučený laik". Pro zpracování AVCHD je zapotřebí minimálně Dual Core 2,4 GHz a RAM minimálně 2 GB.
Pokud vím, v SD natáčejí HD kamery ve formátu MPEG-2, mohu se na to podívat, mám Sony HDR-CX6EK (kterou mimochodem právě prodávám, protože jsem koupil Canon HF-100). Sony umožňuje nahrávat jak v HD, tak v SD, Canon jen v HD. Součástí dodávky toho Canonu je jednoduchý střihový program. Pokud byste náhodou měl zájem o tu kameru Sony, můžeme o tom jednat.
Doporučuji si rozmyslet, jaké médium chcete pro nahrávání. Já jsem zvolil paměťové karty, protože je podle mne výhodné, že v přístroji nejsou žádné pohyblivé díly, zatímco u harddisku je třeba se bát větších nárazů. Doporučuji přečíst si celé téma "jakou videokameru - že by Sony HDR-SR11", je tam spousta informací. Jinak upozorňuji, že Canon má až do konce července akci "cash back" na některé HD kamery, což znamená, že vám pošlou zpět 2500 Kč, když jim pošlete kopii prodejního dokladu a originál čárový kód z krabice.
tuahrem
Junior

Odeslat příspěvekod quattrop 16. 6. 2008 22:07

Díky za rychlou odpověď. Pokud by ten Canon uměl i SD v MPEGu, asi bych ho hned vzal. Ohledně toho Samsungu - je to novinka a nikde o něm moc není (krom toho testu v Computeru). Co si o něm myslíte? Vypadá zajímavě - ale u něj mi právě vrtá hlavou ten formát záznamu v nižším rozlišení, mám tušení že to nebude v MPEGu...
Mám už jen málo času na výběr (kupuji to jako dárek) a na poslední chvíli mně jěště zaujala Sony DCR - SR210E (pouze SD), která je podobná testované 55, ale má lepší čip, opt. stab., lepší displej, ale cenu stejnou jako ten Canon :oops:

Zkrátka pořád mám v hlavě zmatek... Ale myslím, že nakonec asi vsadím na jistotu a vezmu tu Sonku.
quattrop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jopal 20. 6. 2008 14:24

Zaujimave otazky, skoda ze "nepovsimnute"... Ja by som ale s mojimi chabimy vedomostami sa priklanal ku HD kamere. Natocene veci odlozis na DVD (do buducna) a na pritomnost to skonvertujes na nizziu kvalitu (ide to aj na slabsom PC) a spracujes. Ale stale mas odlozeny HD orginal!!! Druha starna mince hovori, ze kym vyuzijes HD, budu kamery o "inom" a teraz "draha" HD uz bude asi tiez zastarala...Mohol by este niekto hodit nazor, ale ked ides dat tolko penazi, by som urcite isiel do HD!!! :hm
jopal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tuahrem 20. 6. 2008 20:20

jopal píše:Zaujimave otazky, skoda ze "nepovsimnute"... Ja by som ale s mojimi chabimy vedomostami sa priklanal ku HD kamere. Natocene veci odlozis na DVD (do buducna) a na pritomnost to skonvertujes na nizziu kvalitu (ide to aj na slabsom PC) a spracujes. Ale stale mas odlozeny HD orginal!!! Druha starna mince hovori, ze kym vyuzijes HD, budu kamery o "inom" a teraz "draha" HD uz bude asi tiez zastarala...Mohol by este niekto hodit nazor, ale ked ides dat tolko penazi, by som urcite isiel do HD!!! :hm

Mám tentýž názor a proto jsem koupil HD kameru, i když mne různí kamarádi přemlouvali ať si koupím kameru na miniDV. A zvolil jsem kartovou z několika důvodů:
1. v kameře není žádná pohyblivá část - není nebezpečí poškození, což u harddisku hrozí.
2. kamera je znatelně lehčí a menší
3. cena karet jde rapidně dolů a už při dnešních cenách (16 GB za 1400 Kč) není ani nutné přetáčet na disky
4. Karty se dají do čtečky, žádné propojování s kamerou a hledání na disku - velký disk je hezká věc, jenže pak se v té spoustě zorientovat...
5. Mohu mít několik tématických karet, jednu třeba na dovolenou, druhou na rodinné akce, třetí třeba na dětičky
Na střih použiji Pinnacle, Studio, mám 11 a budu upgradovat na 12 (za 50 Euro se to vyplatí)
Ideální není samozřejmě žádná kamera, na každé se najdou plusy a mínusy, takže třeba nejvychvalovanější Sony HDR-SR11 neumí progresivní formát, má ovládání dotykovým displejem, který bude za chvíli upatlaný......
tuahrem
Junior

Odeslat příspěvekod jopal 21. 6. 2008 07:56

Precital som uz vela clankov a odpovedi na temu aku kameru, co sa tyka zaznamoveho media. Tiez si myslim, aj napriek vsetkym skusenejsim diskutujucim :hm , ze momentalne je naprogresivnejsi zaznam na kartu a nikto a nic ma zatial nepresvedcilo o opaku :pozor . Ma velku buducnost a verim, ze cena kariet zide na cenu kvalitnejsieho miniDV a tym potom zazvoni umieracik :D . Samozrjme sa vyjadrujem za kameromanov amaterov. Mam pozicanu kameru Panasonic HDC-SD9 a po 3 minutach som bol rozhodnuty, ze ziadne miniDV, CD, ci HDD!!! A ti, co so mnou nesuhlasia, nech si to vyskusaju :tleskani
jopal
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků