Pevný internet vzduchem T-Mobile

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Phlox 8. 5. 2023 13:16

V dokumentaci jsem našel, že na uplink skládá dvě pásma FDD nebo TDD. I při zatíženém jenom uplinku vidím, že se přepne do LTE+ a režim spojení píše TM4, což je režim s CA. Budu teda předpokládat, že se nikdo s žádnou anténou nedostane přes 60 Mbps na upload a je teda zbytečný investovat do antény i s podporou 5G. Nebo má někdo anténu, kdy skládá 5G a LTE a dostal se přes 60 Mbps? Můj telefon s podporou 5G taky totiž nepřekročí 60 Mbps, pokud nepočítám špičku, kdy se to dostane i na několik set Mbps, ale hned se to zařízne na 60 a pak to osciluje 57 - 60...
Phlox
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MV_cz 14. 5. 2023 10:23

MV_cz píše:Mám už skoro druhým rokem na chalupě pevný internet od TMO, dostal jsem ho postupně do jakžtakž stabilního stavu, nicméně používám starší LTE modem od netgearu https://www.netgear.com/support/product/LB1111.aspx s externími anténami a pak klasický wifi router pro připojení klientů. Síla signálu je tak 2-3 čárky z pěti a to musím mít připojenou externí anténu (čínská panelka s přísavkou na sklo). Maximálních 20Mbit tak dosahuju jen zřídka, spíš je to tak 12 Mbit, na občasné použití ale docela ok. Super je, že tenhle modem ukazuje cellID i pásmo (B20) takže vím, na který vysílač jsem připojený a v praxi to ani jiný být nemůže.

Protože jsem tu ale zkoušel nedávno i simku datamanie v obyčejném malém kapesním modemu a signál byl OK bez externí antény a rychlost taky (ta ale u O2 dost kolísá, co jsem si všiml), tak stále více podezřívám netgear, že je nějaký nakopnutý.

Sehnal jsem starší Archer M200 v1, ale je brandovaný od O2. Simka od TMO se načte, ukáže 3 ze 4 čárek ale nedokáže se připojit. Když do Archera strčím SIM datamánie tak internet jede (ale jak píšu výše, je to nahodilé - dopoledne 23 Mbit, teď večer jen 3 Mbit; kdežto tmobile jede pořád těch svých ~12 Mbit). Ale když jsem datamanii dám do netgearu, tak se připojí a rychlost stejně bídná jako v archeru (podle cellID vysílač na stejném místě jako u tmobile).
I tak bych ale Archera rád zprovoznil pro Tmobile a měl tu místo dvou zařízení jen jedno. Vypadá to, že O2 ho blokovalo? Firmware mám aktuální (jediný, co na webu O2 je), tak mě napadlo, jestli by se nedal flashnout stock firmware nebo nepomohl flash na openwrt https://openwrt.org/toh/tp-link/archer_mr200 ?


Tak jsem se měl čas tomu chvíli teď zase věnovat, mezitím jsem rozšířil svojí sbírku modemů a jsem z toho čím dál víc zmatený, cože to vlastně za službu ten pevný internet vzduchem S je. Určitě v mezidobí se změnilo něco i na straně poskytovatele (resp. poskytovatelů, mmch O2 ukazuje na mapě 5G pokrytí, uvažoval jsme tedy nechat si jen datamanii SIM, koupit O2 5G modem a používat v 5G i za cenu datového limitu, zda by to situaci nezlepšilo). Aktuálně mám tedy ve sbírce:

1) Netgear LB1111 s externí panelkou v bridge módu a za tím tplink router s openwrt
2) Huawei 525s nedávno koupený starší ale je to brandovaná verze od T-Mobile
3) Archer MR200 v1 - pokustónoval jsem s flashem OpenWRT a bricknul ho, ale nakonec jsem ho zase oživil, takže mám MR200 s OpenWRT a přístupným rozhraním dovnitř do modemu a možností měnit IMEI :)

Aktuálně jedu stále na kombinaci 1) s tím, že signál to sice neukazuje moc ideální (3 čárky z pěti) ale jede dejmetomu těch 16-20 Mbit/5 Mbit a je to kupodivu bezproblémové, stabilní a funguje to ty roky v kuse.

V telefonu mám pak ještě simku od zaměstnavatele, která je prý "neomezená" - co do rychlosti ano, ale když se zeptám na zbývající limit dat, odečítá od 50 GB (je to tarif starý asi rok a půl - je možné že prvních 50GB je plnou rychlostí a zbytek omezený?). V telefonu sotva využiju 5 GB měsíčně, tak jsem si říkal, že bych tuhle SIM strčil tady na chalupě do modemu a ten pevný internet vzduchem vypověděl. Ale vím, že podobnou službu už T-Mobile nenabízí a tentokrát už podle webu na mé adrese nedokáže "nabídnout nic".

No nicméně tahle SIM funguje tady na chalupě trochu rychleji - tak 70-90 Mbit DL / 8-10 Mbit UL. Což by mi stačilo, jde mi spíš o ten upload. Vyndal jsem teda dneska tuhle SIM z telefonu a strčil do 525s a dal jen tak do přízemí za okno. Signál tu ukazuje 3/5 a je jedno zda interní nebo externí antény (používám pendreky z MR200). Rychlost asi 70/10 Mbit, takže plusminus jako telefon.

Co je ale zajímavější, vyndal jsem z netgearu (v podkroví) tu SIM pevného internetu do zásuvky S a snesl dolů a dal do 525s. První pozitivum je, že ta SIM tam funguje. Síla signálu 5/5, takže víc než s tou datovou SIM z mobilu, na stejným místě :hm

Výsledky rychlosti níže. Testoval jsem několikrát.

tmo1.PNG

tmo2.PNG

tmo3.PNG


Jak je to možný? Ne, že by mi to vadilo, že to jede rychleji než ve smlouvě. Ale je to jen nějak dočasný, než tmobile zjistí, že jsem změnil modem?
Nastavení brandovaného B525s mi přišlo poněkud strohé. Jde zjistit, kam se to všude připojilo a zda na víc pásem?
A taky jsem celkem pozdě zjistil, že tahle verze 525s nemá USB port, což nebrandované verze mají, chtěl jsem to na napájení home asistent krabičky, co jsem měl píchlou do routeru předtím :(
renaultí 1.8 M5P EDC
pežotí 1.2 PT HN05 EAT8
MV_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 5. 2023 10:28

Nečetl jsem to celé, jen vidím pásmo 20 - to je saturované, přehlcené, takže máš tu anténu blbě, nízko … dej jí prostě nejvyšší bod baráku nebo ještě na stožár, a pak chytneš pásmo 3. Tam je vyšší pravděpodobnost že pojede plných 20mbps… Tedy pokud máš vysílač s tímto bandem v dohledu tak 3 kilometry

právě proto, že drtivá většina oveček má ten modem blbě a band 20 dolítne všude

Je spousta metod jak si to můžeš ověřit. Už jsem to tu několikrát popisoval tak si to najdi, Třeba nechat se spojit na vyšší Levell a tam mi řekli, jak který pásma jsou ne/zatížený na dané BTS

Ale když ti to jede rychle, tak to asi nepotřebuješ už řešit :-)
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MV_cz 14. 5. 2023 10:40

Jo u mobilu to vidím, že občas jede 800 a někdy (málokdy 1800). Tady v 525s to nedokážu určit, podle cell ID jen najdu že to je furt ten stejný vysílač.

Spíš mi jde o to, jestli je teď teda ten tarif nějak omezený, nebo se na to prostě T-Mobile vykašlal, když ho oficiálně nenabízí (ale upload se zdá být furt limitovaný)
renaultí 1.8 M5P EDC
pežotí 1.2 PT HN05 EAT8
MV_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 14. 5. 2023 12:17

B525 totiž jako jediný z toho výběru je LTE Cat 6 a umí spojovat dvě pásma a možná umí i lepší modulaci, tamty dva předpotopní modemy nemá smysl vůbec zapojovat, říkám to tu na fóru pořád dokola, pak se lidi diví že jim to leze jak šnek. Jinak u 525 se dají pásma zamykat i vybírat jejich kombinace, bohužel fw t-m to neumožňuje, takže je na to potřeba aplikace třetí strany (je pro win i android), pak to nastavit lze ručně, pásmo se zjistit dá i z rozhraní od T-M dle CID. Jinak ta rychlost může být změnou zařízení, někdy to t-m fixuje na imei a dočasně pak při změně zařízení se dá dosáhnout neomezené rychlosti. Pochopil jsem správně, že máš internet do zásuvky, ten se pořád vyjednat dá i na "přetíženém" místě přes infolinku, ale mnohem lepší je si pořídít neomezenku úplně. Jinak ten upload může být slabšíé díky tomu že b525 myslím neumí spojovat pásma na uploadu, ale jen pro download. Což je i případ B2368 která se řešila výše, spojovat na up umí jen na u nás nepoužívaných pásmech. Nevím co vše reší případně nový fw, protože .205 umí spojovat i při nosné B20, což při výrobě neuměla a dokumentace k tomu chybí, ale to už je mimo tvůj problém.
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MV_cz 14. 5. 2023 13:14

Jo no, mám legálně 20/5, tak mě právě zajímalo, jak dlouho to takto vydrží :)
renaultí 1.8 M5P EDC
pežotí 1.2 PT HN05 EAT8
MV_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aaischa 14. 5. 2023 13:29

Řešil jsem podobný problém,
Nyní mám B535 a 2x velké ext antény, konečně to jede, nakonec jsem vyměnil PIV simkartu za tmobile neomezenou datovou sim za 900kc mesicne a jede to 78/52mbit...
S původními tmo huawei modemy to nedávalo ani 20/5...

Vysilac nepřímý výhled cca 3-4km
https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/an ... 003800.htm

Nebe a dudy konečně i na vesnici máme super net
aaischa
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MV_cz 14. 5. 2023 14:04

9 kil měsíčně za internet na chalupu fakt nechci platit, teď je to 359 korun v magentě, což je i tak dost, když optiku doma mám levnějš :D
Kdybych chtěl pořádnej net, tak lidi bydlící na hlavní ulici mají optiku za 3 kila měsíčně a to by se dalo už s někým domluvit a na pár desítek metrů si udělat wifi spoj
MV_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 14. 5. 2023 14:37

taky nikdo nemluvil o neomezence za 900, u t-m je samozřejmost mít vše za 50% :)
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MV_cz 14. 5. 2023 15:00

Jen tak pro člověka z ulice, nebo se tam budu muset nějak vnutit se slevou od zaměstnavatele? Přes něj taky můžu mít tarify, ale nic datově a rychlostně neomezeného jsem nenašel (vždycky jen prvních pár desítek GB fullspeed). A protože tu SIM nikam nenosím, stačí mi v podstatě nějaká rychlejší verze toho pevnýho internetu
MV_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 14. 5. 2023 18:12

https://eshop.t-mobile.cz/prejdete?pers ... t=prejdete ke konci 3mesicni lhuty si zobrazit oku, nechat si zavolat a domluvit si prodloužení 50% na 5let, více případně se dá dohledat zde viewtopic.php?f=1&t=1119188&st=0&sk=t&sd=a&start=5430 ale tak záleží jestli to to za to stojí vyjde to pak na 500 absolutně neomezená datová sim, lepších cen dosáhnout už je složité, tohle je v podstatě dostupné pro každého..samozřejmě netřeba zmiňovat řádné platby faktur a celkově dobrá zákaznická historie, na druhou stranu není dobrá historie platby několik let plných cen..to pak vědí, že ten člověk je ochotný platit více a cukají se
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MV_cz 15. 5. 2023 18:56

Záleží jestli 5 let je úvazek, do toho bych zase asi nešel. Kdoví co bude za pět let.
MV_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 15. 5. 2023 20:45

uvázek není žádný
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hauzz 15. 5. 2023 22:24

Díky novele ZoEK byly zrušeny pokuty za předčasně ukončené smlouvy pro RČ. Takže úvazek - neúvazek dnes si nás spotřebitele může operátor přidržet tak maximálně slevou na zařízení (a i tady musí naúčtovat poměrnou část slevy při vrácení zařízení) jinak má op smolíka. Přes OKU musí uvolnit jinému opovi číslo služby.
hauzz
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MV_cz 16. 5. 2023 10:03

Koukám že v rámci benefit programu je úplně neomezená SIM za 584,- pro členy rodiny nebo 501 přímo přes firmu, takže by to taky šlo. Ale zatím to furt jede těch 70-90/5-7 Mbit což je docela fajn na to, že platím za 20/5 :D

Jen škoda že to nastavení B525s je tak strohé. Btw je normální, že v modemu se nenajde žádný novější FW ale na webu T-Mobile je asi o dva roky novější verze?

V tomhle je Archer, ať je horší jak je, o dost lepší. Firmware je popsaný, ví se, kde je bootloader, samotný FW, firmware modemu a uživatelská data.

Kdyby tohle bylo u huaweie, tak si sestavím firmware sám a flashnu tam nebrandovanej. Programátor chipů díky debricku Archera mám.
MV_cz
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků