Vyber routera - nahrada za TP-LINK wr1043nd

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod _daRK 26. 2. 2018 18:33

Zdravim, prosim o radu.

Mam starsi router TPLink 1043nd (prva verzia, este biela, nema 300Mbps), ktory stale sluzi, ale v panelaku uz zacina byt vela wifi sieti a je mozne, ze to sposobuje problem. Chcel by som vylepsit signal.
Kvoli notebooku by som chcel uz dualband, mam nejake vyhliadnute, ale neviem sa rozhodnut, co z toho vybrat (vid nizsie).
Byt mam 85m2, router je umiestneny v cca strede bytu, dosah bude vzdy max cez jednu stenu. Mam do neho napriamo zapojenu NAS Synology, treba potrebujem urcite 1Gbit, aspon 4 porty.
Zariadenia, ktore budu na Wifi napojene: 2x notebook (5Ghz), 2x mobil (5Ghz), 1x mobil+2xtablet (2,4Ghz), Chromecast Audio (5Ghz, ak sa podari), raspberry pi s kodi (tiez idealne 5Ghz).
V byte mam aj xiaomi repeater, sice to robi sluzbu, ale neprepina to siete automaticky, takze je to obmedzujuce.
Nie som uplny laik, nejake zmeny (presuval som router, dokupoval 3x 5dbi anteny namiesto 3dbi, plus nejake nastavenie v kanaloch, gainoch, sirke pasma, treshold a pod.) som vykonal aj na zaklade merani Ekahau HeatMapper, ale to uz je par rokov, nie je cas zase vsetko studovat :)

Vyberam aktualne medzI:
TP-Link Archer C1200
TP-Link Archer C7 AC1750
ASUS RT-AC58U
cena do 100e

Aj ked uvitam doporucenia, nechcel by som velmi riesit znacky, ktore nepoznam (Netis, Mikrotik - viem, ze je tu popularny asi opravnene, ale fakt ho nechcem riesit) alebo u mna vzbudzuju nedoveru (D-Link, Zyxel...). Radsej by som sa drzal TPLink a ASUSu, len tych modelov je vela a oznacenia velmi matuce.
Bude to vobec oproti aktualnemu stav vyrazne zlepsenie ? Mam celkom obavu aj zo znizenia prenosu, kedze 2,4ghz anteny su v novych routeroch zabudovane.
P.S. z vlastnosti potrebujem port forwarding a spolupracu s no-ip sluzbou (nemam zakupenu pevnu IP, ale provider ju defacto par rokov nezmenil). Stary router mozem teoreticky pouzit ako AP v najvzdialenejsej miestnosti, ak to bude zle.

Dakujem.
_daRK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 26. 2. 2018 19:42

_daRK píše:Zdravim, prosim o radu.

Mam starsi router TPLink 1043nd (prva verzia, este biela, nema 300Mbps),


Co je toto za blbost i ta verze v1.0 má 300Mbps takže neměnit pokud slouží nechat!!!!!!

Viz: https://www.tp-link.com/cz/download/TL-WR1043ND_V1.html

5Ghz za stěnou nebude chodit kvalitně ale samozřejmě může vyřešit problém s kanály.

Takže pokud je to fakt za jednou stěnou tak by to ještě mělo chodit OK

Osobně bych bral TP-Link Archer C7 AC1750.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 26. 2. 2018 21:33

Ak mas problem s vela sietami okolo, tak hladaj router pokial mozno s co najmensim dosahom. Je to paradox, ale pri velkych rusakoch chodia taketo routre lepsie. Mikrotik bude horsi ako Asus v takomto pripade.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 26. 2. 2018 21:49

sorry, zle som si to zapamätal, fakt som myslel, ze rozdiel v1 a v2 je v tej rýchlosti 300mbit voči 150mbit, mal som predtým ešte jeden router, tak som to spojil :)
V kazdom pripade realna rýchlosť cez speedtest.net je cca 35/30 mbit.

Soban, tiež som zatiaľ naklonený na ten C7, len nikde neviem zistiť, ake HW eshopy majú, len alza ma nap. V2, pričom V5 je najnovšia. Zvláštne je, ze C1200 by mal byť práve ako náhrada za C7 (bolo to niekde v recenzii) a pritom stojí o dosť menej.
_daRK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod symbian 26. 2. 2018 22:27

Kupoval jsem C7 na alze asi před 2 měsíci a byla to V2. V5 je jen pro Čínu.
symbian
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 2. 2018 21:17

hunter21 píše:Ak mas problem s vela sietami okolo, tak hladaj router pokial mozno s co najmensim dosahom. Je to paradox, ale pri velkych rusakoch chodia taketo routre lepsie. Mikrotik bude horsi ako Asus v takomto pripade.


Toto je ale pěkná kokotina! Ten rušivý signál nezmizí a bude rušit pořád.

Samozřejmě snížit výkon je dobrá věc pokud nepotřebujeme tak velký dosah, a každý router má nějaké řízení výkonu.

Jinak taky by tě mohlo zajímat zda ten nový router podporuje alternativní FW https://openwrt.org/supported_devices
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 27. 2. 2018 23:22

To s tym dosahom bolo napisane tak, aby to pochopil aj laik. Pre ludi znalych problematiky radioelektroniky je mozne napisat, ze je potrebne mat mensiu citlivost prijimaca aby nechytal vela rusenia. O citlivosti sa v dokumentacii routrov pise len malokedy.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 27. 2. 2018 23:36

Myslím, že som na tú citlivosť narazil pri browsovani aj ja, pochopil som to asi zle (t. j. opačne ako píše hunter). Ako sa však citlivosť v parametroch označuje a aká je cca vhodná hodnota?
_daRK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 28. 2. 2018 00:12

Citlivost sa oznacuje ako sensitivity.
Starsie 11b/g prijimace mali hodnotu -92dBm
Bezny sucasny 11b/g/n prijimac ma hodnotu -95dBm
Citlivejsi prijimac zhruba -97dBm
Existuju prijimace s citlivosou aj -99dBm

Rozdiel 3dB znamena dvojnasobok, alebo polovicu dosahu.
Davam do pozornosti, ze prijimace su na obdidvoch stranach (router aj pocitac) a kazdy z nich moze chytat rusenie. Dalsi existujuci problem je ten, ze niektore routre a tiez aj wifi karty v pocitacoch su vybavene antenovym predzosilovacom. Mikrotik napriklad +10dB, preto sa o nom hovori, ze funguje najlepsie z pomedzi vsetkych beznych routrov na trhu. V husto obyvanych lokalitach bohuzial chyta aj omnoho viac sieti.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 2. 2018 00:23

Nejlepsi reseni je proste pouzit 5GHz pasmo a pokud je byt/dum prilis velky, nez aby jej pokryl jeden vysilac, chce to 2x AP, kazdy na jiny konec bytu, propojit gigabitem po drate, nastavit jedno SSID. Pak bez problemu funguje roaming (i v koupelnach a na zachodech) a jako bonus jsou i ve velkych panelacich na Prazskych sidlistich v 5GHz pasmu zcela panenske kanaly.

Mnohocetna osobni zkusenost, funguje to vyborne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 28. 2. 2018 03:40

Já mám 2x ubiquiti unifi ac long range a roaming mi funguje na všech zařízeních v pořádku, nicméně když někomu recykluji staré ap a nastavím na dvou stejné ssid, zabezpečení a heslo, tak např. Na ntb s win je roaming OK i na iphonu, ale android telefony se drží zuby nehty původního AP a teprve až ho uplně ztratí tak se přepojí. Umíte to nějak řešit?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 2. 2018 10:14

Taky pouzivam UniFi a funguje skvele. Jenom nechapu, proc lidi do panelaku a beznych rodinnych domu kupuji Long Range verze...
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 2. 2018 10:18

A pak Ti prijde majitel hotelu s pozadavkem na "co nejlevnejsi, vzdyt v reklame na T-D*bile maji jednu krabicku ktera pokryje cely hotel".

Tohle se fakt minuly tyden stalo. :D Aneb ... "welcome to the real world."
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 28. 2. 2018 10:25

KineCZek, ktory z tych troch routerov by si doporucil ? Zatial to vidim na ten C7, len neviem, ci zalezi na tych HW verziach, pretoze co som pozeral, vyzera to tak, ze V1..V5 vznikali postupne (vylepsene verzie), ale niekto tu pisal, ze V5 je napr. len pre Cinu. U nas maju vacsinou verzie V2 v eshopoch, tak sa obavam, ci nebude uz stara.
Prip. mas nejakeho jasneho favorita z inych znaciek do 100e ?
_daRK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 2. 2018 10:28

To je v pohode, mne jedna pani z USA (vysoka manazerka v mezinarodni korporaci) tvrdila, ze ji WiFi nesmi do domu, aby se ji na tu domaci WiFi nepripojil nekdo z Ciny nebo z Ruska, protoze ten signal se siri po celem svete.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků