M2 NVMe dotazy

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod strainy 21. 4. 2018 20:06

Zdravím,
mám pár dotazů ohledně M2 NVMe disků. Mám procesor Intel i5-6600k a grafickou kartu Asus GTX 1070 Strix. Ty jsou v základní desce Gigabyte Z170X-Gaming 3 - https://www.gigabyte.com/uk/Motherboard ... -rev-10#ov / https://www.czc.cz/gigabyte-z170x-gamin ... 27/produkt
Jestli tomu dobře rozumím, tak v tomto případě je pro grafické karty samostatných 16 PCIe linek přímo do procesoru a čipset má 20 linek pro disky a všechno ostatní, takže se nemůže nikdy stát, že by zapojení jakýchkoliv disků do M2 slotů nějak omezovalo grafickou kartu a bralo jí linky?
A druhý dotaz je specifický pro tuto základní desku. Tato deska má dva M2 sloty, pojmenované M2A_32G a M2D_32G. V manuálu na straně 17 - http://download.gigabyte.eu/FileList/Ma ... ing3_e.pdf je tabulka, jaké SATA porty přestanou fungovat při zapojení různých M2 SATA/PCIe(NVMe) disků. Pokud by se dal M2 NVMe disk do horního M2D slotu, tak by běžel pouze rychlostí x2 na místo x4 při AHCI módu (viz. dole "Note")? Podle těch tabulek to vypadá, že by bylo lepší zapojit disk do spodního M2A slotu (neomezená rychlost a fungujou všechny SATA porty), ale ten je umístěn přímo za chladičem grafické karty a to se mi nezdá zrovna rozumné, už jenom kvůli tomu jakých M2 disky dosahují teplot. Na funkci, výkon, bootování atd. nemá vliv, v jakém slotu se M2 disk nachází? Jak se můžu ujistit/ověřit, že disk/grafika běží na 4/16 linkách a nic je neomezuje? V manuálu jsou tabulky pro AHCI a RAID, má smysl nastavovat RAID, pokud neprovozuji žádné RAID pole? A osobní poznámka - proč je vůbec takový rozdíl v obou M2 slotech a proč je zrovna ten lepší hůře umístěn..? Děkuji za případné odpovědi.
strainy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 22. 4. 2018 20:50

Jednoduše řečeno do M2 slotů můžou být zapojeny PCIe linky a nebo SATA linky nebo oboje to zjistíš z návodu (nestudoval jsem tvoje odkazy).

A podle toho co za kartu tam zapojíš se buď použijí SATA linky a pak většinou nejde použít nějaký SATA slot protože je to stejná linka a nebo se použijí PCIe linky a pak se dělí většinou zase s nějakým slotem.

Kupovat SSD do M2 slotu který využívá SATA linky je blbost to kup normálně SATA SSD!

Takže do M2 slotu pouze zařízení které používá PCIe a pak si pohlídat jak jsou ty PCIe linky rozdělené na různé sloty.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 4. 2018 22:23

Co urcite chces, je NVMe. Rekl bych WD Black. Ale uz jsem zazil nekolik desek, ktere s nim nebyly kompatibilni - celkem urcite pres pet modelu.

U Samsung 960 jsem ale take narazil na nekompatibilitu u nekterych desek, je to hlavne o tom, kdy vysel posledni BIOS a cemu vsemu v nem vyrobce desky "nadelil" support. Rozhodne to neni tak, ze "koupim cokoliv, placnu to tam a ono to nejak pojede".

Co (ne)bude kompatibilni presne s Tvoji deskou, Ti ale bohuzel ani tady, ale ani nikde jinde nikdo nerekne. Leda by nekdo fyzicky Tvuj model desky mel a navic by byl ochoten v ni ty disky fyzicky sam otestovat - o cemz si dovolim s vysokou pravdepodobnosti pochybovat.

A nebo muzes napsat (v anglictine) nekam na support vyrobce. Ale tam si dovolim (opet s tou vysokou pravdepodobnosti - samotnemu je mi, ver nebo ne, protivna) odhadnout, ze pokud vubec nekdo odpovi, reknou ze jde o "discontinued" produkt a mas smulu.

Rad bych se mylil. (Pokud do toho supportu pujdes, dej vedet, jak jsi dopadl - ciste ze zvedavosti by mne to zajimalo.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod strainy 23. 4. 2018 14:42

Samozřejmě, že pokud M2 disk, tak jedině NVMe (tj. ty co využívají PCIe linky). Je mi jasné, že kupovat M2 SATA disk nemá smysl.

Vzhledem k tomu že je ta deska již trochu starší, tak oficiální support list je docela krátký - http://download.gigabyte.eu/FileList/Do ... series.pdf ale nějaké Samsungy tam jsou, tak snad by s nima neměl být problém.. (to spíše opravdu vygooglit, kdo jaké disky na této desce už provozuje).

Co se týče BIOSů, tak u žádné verze není zmíněna nějaká přidaná podpora M2 disků.

//edit: Koukám na tu tabulku.. M2 NVMe disk by byl zpomalen na x2, pouze pokud by byl zapojen disk v SATA Express konektoru? Pokud bych měl M2 NVMe disk v horní M2D pozici a normální SATA SSD disky v SATA portech 4 a 5, tak by mělo vše fungovat plnou rychlostí?
strainy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod strainy 24. 4. 2018 20:08

Jinak ta tabulka už mi dává smysl. SATA Express potřebuje 2 PCIe linky. Takže aby byla x4 rychlost pro M2 disk, SATA porty 0, 1, 2, 3 (dva SATA Express porty) nemůžou být použity.
Jenom by mě zajímalo, co nepůjde použít, pokud by byl M2 disk zapojen v druhém M2A portu. Nebo tento port nesdílí linky s ničím?

A ještě k BIOSu, tak v jedné betě verze F5 přidávali "Improve M.2 device compatibility".
strainy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 24. 4. 2018 22:41

SATA nepoužívá žádné PCI linky!!!!!

Prostě SATA používá SATA linky v M2 konektoru!!!

NVMe je protokol který využívá PCIe linky v konektoru M2 a záleží kolik linek je do konektoru vedno a kolik jich je na HW použito tak jako grafika do PCIe slotu kdy může použít 8 nebo 16 linek záleží na HW.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod strainy 25. 4. 2018 05:44

Normální SATA ne, ale SATA Express ano.
Podle všeho to vypadá, že horní M2 slot sdílí linky s těmito SATA porty. Proto pro rychlost x4 pro M2 NVMe disk nemůžou být použity dva SATA Express porty. Když bude zapojen jeden SATA Express disk, tak se o PCIe linky podělí - x2 pro M2 NVMe a x2 pro SATA Express. Proč ale pak při připojení pouze M2 NVMe disku nejdou použít i klasické SATA disky netuším, ale v manuálu k desce je to vyznačeno jasně - viz. ty křížky v tabulce.
strainy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 25. 4. 2018 17:06

Že by proto že tu PCIe linku (kterou používá NVMe) zdílí SATA řadič na MB?

Jinak nechápu co pořád řešíš buď kup normální SATA SSD a připoj do normálního konektoru, nebo kup NVMe SSD do M2.....

Pokud koupíš přes internet a nebude to fungovat (kompatibilita) dá se to vrátit........
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod strainy 2. 5. 2018 19:36

Tak už mám vše nainstalovaný.

V horním M2D slotu (pro lepší chlazení) mám M2 NVMe Samsung 960 EVO - 250GB

A v SATA portu 4 je připojen Crucial MX500 - 500GB a v portu 5 je můj starší Kingston HyperX 3K - 120GB. Víc disků nepotřebuji, takže to stačí a nijak mě to nelimituje.

Všechno funguje jak má. Rychlosti jsou OK. Jsou 4 linky pro M2 NVMe (ověřeno v CrystalDiskInfo) and 16 linek pro grafickou kartu (ověřeno v GPU-Z).
strainy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 5. 2018 21:54

Gratulace. Pozoruješ okem zrychlení? Čistě subjektivně.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplik 3. 5. 2018 19:01

Po přechodu z Samsung 850 EVO na Samsungf 960 EVO... nesleduji vůbec žádnou změnu. Ale když jsem do upgrade dával 23 tisíc tak jsem si řekl že proč nemít NVMe, stálo mě to 250GB diskového prostoru, kdybych koupil SATA provedení, ale což.

Mimochodem mát v M.2 SATA disk mi nepřijde špatné, šetří to kabeláž a pokud člověk nemá ve skříni místo na další disk... voila.
Daily driver: Macbook Pro 14" M1 Pro, backup: MacMini M2
Gadgety: Galaxy Tab S8+, Galaxy S23 Ulta, GW4 Classic, iPhone 13 mini, iPad 9.gen, AW3
Gaming: Desktop PC (i5, RTX3060Ti). XBOX Series S
komplik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod strainy 3. 5. 2018 22:02

Start systému nebo načtení mapy v CS:GO je rychlejší, ale takový rozdíl jako při přechodu z plotnovýho HDD na SATA SSD už to není. Teď na něm mám ještě Far Cry 5, který k tomu disku byl zdarma. Ten nemám s čím porovnat, ale loading při načítání hry trvá opravdu jenom chviličku.
strainy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 5. 2018 07:52

Co se tyce SATA SSD v M2 slotu, smysl to ma hlavne u notebooku, kde casto nic jineho nez M2 neni a NVME nefunguje, neni podporovan bud primo na HW zaklade (napr. GeminiLake, ApolloLake) a nebo podporu nezaridi vyrobce v BIOSu, coz se stava docela casto. SATA SSD v takovych strojich vetsinou funguji. (I tak se sem tam stane, ze neco nekde ne, je potreba mit pevne nervy a moznost vymeny za jiny model v pripade neuspechu.)

Celkove vzato takovy rozdil, jako byl pri prechodu od HDD na "normalni" SSD, uz v dohledne dobe nezazijeme. NVME je super, rozdily mezi 950PRO/512 a obycejnym SSD treba ja poznam, ovsem ani PC s nejlevnejsim SSD neni nepouzitelny - coz s HDD byl. Prave v tom je kouzlo SSD, proste z nepouzitelneho PC udela pouzitelny. NVME pak je uz "jen" o zrychleni cteni i zapisu, ovsem ten obrovsky rozdil pri prechodu z HDD na SSD mela na svedomi jina vec: LATENCE.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavoluhliarik 9. 8. 2018 19:55

Dokúpil som si k 960 aj 970 . 970 používam ako systémový 960 soft.Doska v popisku . Bios nastavený dobre tam nevidím problém. Keď zapnem pc tak mi klasicky nabotuje bez problémov .Pride k prihlasovacej obrazovky tam to už mám iné ako som to mal pred tým ako som nahodil 970 pred tým som tam mal adata su 800 m.2 ssd sata disk. Vratim sa k tej obrazovke- na tej obrazovke mi už ukazuje iconu siete s červeným krížikom ako keby tam nebol driver predtým to tak nebolo keď sa dam heslo do Windows nahodí mi Windows a všetko je v poriadku čiže icona siete ide normálne bez žiadnych krížikov . Čo s tým môže byť nebyje sa to s niečim ? doska-Asus tuf z270 mark2
Pavoluhliarik
Junior

Odeslat příspěvekod Pavoluhliarik 13. 9. 2018 15:13

Chlapi nechcem zakladať nové vlákno. Mám dva M.2 disky ssd nvme samsungy. Otázka znie či musi byť v biose CSM na disabled alebo enable ďík
Pavoluhliarik
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků