Přechod ADSL2+ na VDSL (špatné parametry linky)

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pody01 24. 2. 2018 20:59

Zdravím zdejší,

již dlouhou dobu mám zaveden ADSL2+ od T-Mobile. CETIN na "mapě pokrytí" tento měsíc "zrychlil" internet na naší adrese na 250MBit, proto jsem volal na infolinku T-Mobilu, aby mi převedli ADSL na VDSL, přičemž mi bylo řečeno, že jsem volat nemusel, protože převod se provede automaticky maximálně do konce měsíce únor (aktuálně zbývá 4 dny). Nutno podotknout, že cca před třemi měsící zhruba 200 metrů od baráku vyrostl s velkou parádou rDSLAM.
ADSL internet již nějakou dobu běží max 3,1MBit download, upload mnohdy ani nelze změřit :-D
Ovšem současné parametry linky, niže vypsané, jsou hrozné, jakoby žádný předsunutý DSLAM na lince neexistoval a neumožňují VDSL.

Otázka zní: Je možné, že ve chvíli přechodu z ADSL na VDSL se parametry zlepší, tj. dojde vzdáleně (bez fyzické přítomnosti technika) k přepojení ze starého vedení na převodník z dvojlinky na optiku (zjednodušeně řečeno) a tím se zkrátí vzdálenost a faktický přechod na VDSL bude možný? Nebo je nezbytně nutné již před přechodem mít lepší parametry linky, k čemuž se osobně přikláním a nějak se mi nechce věřit první variantě, kterou naznačila "odbornice" z call centra T-Mobilu. Díky.

Modem Asus DSL-N16
Downstream / Upstream
SNR Margin 31.2 dB / 30.4 dB
Line Attenuation 38.7 dB / 22.1 dB
Data Rate 3589 kbps / 263 kbps
MAX Rate 13100 kbps / 1415 kbps
POWER 18.6 dbm / 11.3 dbm
INP 1.0 symbols / 0.0 symbols
Pody01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 24. 2. 2018 22:08

Nějak nechápu co řešíš.

Prostě někdo musí z toho dslamu natáhnout kabel a připojit zařízení a nebo tvůj původní kabel někde useknout a zapojit do toho nového dslamu. Samo se to neudělá.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pody01 24. 2. 2018 23:17

No on kabel z baráku do dslamu vede na 100%, pac když stavěli dslam, usekli kabel, nadstavili oba konce, zavedli do dslamu pod cestou a zapomněli můj kabel spojit s puvodnim vedením. Proto jsem byl týden bez netu, vyresil to az prijezd technika a znovunapojeni v dslamu.

Asi jsem se zeptal spatne, zkusim to jinak. V soucasne dobe jedu fakticky na puvodnim vedeni, proto mam spatne hodnoty prenosove linky. Je soucasne metalicke vedeni z domu do dslamu fyzicky napojene na puvodni metalicke vedeni (proste drat na drat), nebo je napojeni "hardwarove" (drat do plosnaku a z plostnaku na druhy drat) a cetin, az se rozhodne, tak toto "hardwarove" napojeni pres vzdalenou spravu dslamu rozpoji a cesta mezi dslamem a ustrednou uz bude na optice. Je tento postup mozny (pochybuju)? Vic uz to asi zjednodussit nemuzu.

Jde mi o to, jestli, kdyz montovali streva dslamu, na me zase ti ocasove nezapomneli, tj. prepojili linky a tu mou nechali byt. To by znamenalo dalsi telefonat operatorovi, doprosovani, dalsi prijezd technika a mozny uspech :D
Pody01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 25. 2. 2018 05:48

Nezlob se ale jak to mám vědět kde končí tvůj kabel?

Nejednoduší bylo když to technik dělal se ho zeptat.....

Podle tvého popisu ten kabel asi zapojily do toho dslamu....

Ale pokud ten tvůj kabel je starý spuchřelý s x spojkama není se čemu divit....

Taky záleží jaký stav je v baráku.

Takže prověř kvalitu kabelů v baráku, prověř kvalitu kabelů na tvém pozemku (ty musíš vědět jak starý kabel tam je kdy ho tam zakopaly).

S tím ti žádné forum nepomůže....

Jediné co můžeš udělat natáhnout si po baráku kvalitní kabel až ke svorkovnici v které je ukončen kabel zvenku.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pody01 25. 2. 2018 09:09

Vubec tady neuvazuj kvalitu kabelu, na to jsem se neptal.
Ja se ptal, zda-li je mozne, ze behem ADSL jedu na 4km dlouhem vedeni metalika->dslam->metalika->centralni_ustredna a jakmile budu chtit prejit na VDSL, tak CETIN dokaze VZDALENE prepnout toto vedeni na vedeni metalika->dslam->optika->centralni_ustredna a tim zkrati vzdalenost posledni mile. Fakticky se jedna o to, zda-li streva dslamu toto umoznuji a zda-li je se tento postup pouziva. Fakt uz nevim, jak jinak formulovat otazku.
Pody01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 25. 2. 2018 16:09

Mě když přepínali ADSL na Vdsl, tak to bylo pouze na ústředně s rozvaděčema, dráty byly delší dobu ty samý. Takže bych řekl, že dráty sice dělají rychlost a propustnost ale základ bude v tom co říkala pipka od TMO, že na 1.3. má Cetin přehodit karty v rozvaděči .
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 25. 2. 2018 16:39

Podívej kabel vede do dslamu a tam podle typu dslamu se můžou vzdáleně nastavit jakékoliv hodnoty co dslam umí.

Jaký spoj je z dslamu dál tě jako zákazníka nemusí vůbec vzrušovat.

Prostě předtím jsi měl kabel asi přímo do ustředny do dslamu jak postavily externí dslam tak ten kabel asi usekly a zavedly do toho externího dslamu.

Jaký kabel vede z externího dslamu tě nemusí vzrušovat to na kvalitu už nemá vliv, na kvalitu má vliv kabel od tvého modemu po dslam a pokud je dslam v ůstředně tak bude délka kabelu větší než když to bude vedeno do externího dslamu.

To je jako by jsi se staral jaký vliv má na TV to jak se vysílací obraz dopravuje k vysílači.

A pokud kvalita kabelu je mizerná je jedno kde končí.... prostě SW kvalitu kabelu nezměníš.

Pokud potřebuješ zlepšit kvalitu musíš položit nový kabel pokud je starý KO.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zajDee 25. 2. 2018 18:33

Kabel totiz nejspis jeste nevede do noveho DSLAMu.
Kabel vede do rozvadece, kde je propojen - bud s kabelem do puvodni ustredny (=spatne parametry linky) nebo do svorkovnice noveho DSLAMu v novem rozvadeci.

Kdyz vymeni CETIN rozvadec v obci, propojuji svorkovnice tak, aby sluzba porad bezela z puvodniho DSLAMu na ustredne. Az pote, co namontuji novy DSLAM, zaintegruji ho do site, tak teprve musi prijet technik k novemu rozvadeci a tam odpojit propojku do stareho kabelu k ustredne a misto ni zapojit novou propojku do svorkovnice k novemu DSLAMu v tom samem rozvadeci.

Tj. bez navstevy technika u noveho rozvadece se to neobejde.
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod Pody01 25. 2. 2018 20:22

Děkuji @polda za sdílení zkušenosti z přechodu na VDSL a názoru.
Hlavně děkuji @zajDee za vysvětlení procesu zprovozňování a závěr. To je to, na co jsem se ptal :)
Pody01
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků