Registrace identifikované osoby - FÚ chce přiložit fakturu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Obyvatel 6. 4. 2018 08:21

Dobrý den,

jsem OSVČ neplátce DPH. Budu poprvé fakturovat poskytování služby do jiné země EU, firmě - plátci DPH. Jedná se tedy o přenesenou daňovou povinnost (reverse charge). Původně jsem myslel, že se nejdříve zaregistruji jako identifikovaná osoba, tím dostanu oficiálně přidělené DIČ (to už samozřejmě mám teď, ale pouze pro komunikaci s úřadem) a vystavím do zahraničí fakturu se všemi "DPH" náležitostmi jako DIČ, datum zdanitelného plnění atd.

Jenže, finanční úřad chce k registraci přidat jako přílohu právě tuto první fakturu! V té době ale ještě oficiálně nejsem "polovičním" plátcem DPH (takže bych na fakturách neměl uvádět DIČ), tím se stanu až po potvrzení této registrace. Bylo mi na úřadě řečeno, že tato první registrační faktura má být raději na nižší částku. Jak má ale vypadat?

a) jako moje dosavadní faktura neplátce DPH, tedy bez DIČ, bez (nulové) DPH, bez data zdanitelného plnění atd? Tím asi uvedu odběratele v omyl, protože jasně neříkám, že DPH má odvést místně on (reverse charge).

b) už jako (poloviční) plátce DPH, tedy s DIČ které dokážu odhadnout, ale oficiálně jej ještě nemám potvrzené úřadem, s nulovým vyčíslením DPH (reverse charge), s datem zdanitelného plnění atd?

Celý ten proces se zpětnou registrací nedává vůbec smysl a otvírá možnosti k chybám a pokutám. Jinak na mém FÚ mi ústně sdělili, že první faktura má být ta a), lze tomu ale opravdu věřit?

Děkuji.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 6. 4. 2018 19:09

Identifikovanou osobou jsi ode dne poskytnutí služby do EU osobě povinné k dani - viz § 6i zákona o DPH.
Registrovat jsi povinen do 15 dnů od tohoto dne - viz § 97 zákona o DPH.
Protože už budeš fakturovat jako identifikovaná osoba, tak musíš vystavit daňový doklad dle § 29 zákona o DPH:
§ 29
Náležitosti daňového dokladu
(1) Daňový doklad musí obsahovat tyto údaje:
a) označení osoby, která uskutečňuje plnění,
b) daňové identifikační číslo osoby, která uskutečňuje plnění,
c) označení osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje,
d) daňové identifikační číslo osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje,
e) evidenční číslo daňového dokladu,
f) rozsah a předmět plnění,
g) den vystavení daňového dokladu,
h) den uskutečnění plnění nebo den přijetí úplaty, pokud před uskutečněním plnění vznikla povinnost ke dni přijetí úplaty přiznat daň nebo přiznat plnění, pokud se liší ode dne vystavení daňového dokladu,
i) jednotkovou cenu bez daně a slevu, není-li obsažena v jednotkové ceně,
j) základ daně,
k) sazbu daně,
l) výši daně; tato daň se uvádí v české měně.
(2) Daňový doklad musí obsahovat rovněž tyto údaje:
a) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropské unie nebo jiný údaj uvádějící, že plnění je od daně osvobozeno, je-li plnění osvobozeno od daně,
b) „vystaveno zákazníkem“, je-li osoba, pro kterou je plnění uskutečněno, zmocněna k vystavení daňového dokladu,
c) „daň odvede zákazník“, je-li osobou povinnou přiznat daň osoba, pro kterou je plnění uskutečněno.
(3) Daňový doklad nemusí obsahovat tyto údaje:
a) daňové identifikační číslo osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje, není-li jí přiděleno,
b) jednotkovou cenu bez daně a slevu, není-li obsažena v jednotkové ceně, pokud vznikla povinnost přiznat daň nebo přiznat plnění ke dni přijetí úplaty,
c) sazbu daně a výši daně,
1. jedná-li se o plnění osvobozené od daně, nebo
2. je-li osobou povinnou přiznat daň osoba, pro kterou je plnění uskutečněno.
(4) Označením se pro účely daňových dokladů rozumí
a) obchodní firma nebo jméno,
b) dodatek ke jménu a
c) sídlo.

Dle odst. 1 písm. b) musíš uvést DIČ. A žádná výjimka neexistuje.
K přihlášce k registraci identifikované osoby se ten doklad dávat nemusí, ale zacpe jim hubu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků