výběr EUR z eurového účtu u Fio CZ

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod taylor729 2. 11. 2017 18:46

Plati porad ze nesmi mitclovek ani fio broker u ceske pobocky fia?
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 11. 2017 19:41

Komisionářská smlouva prý nevadí založení BÚ u slovenské pobočky (ptal jsem se na to jen na pobočce při vypovídání smlouvy, dva přepážkoví pracovníci to aspoň tak tvrdili, takže přesto brát s rezervou, sám jsem to na vlastní kůži nezkoušel)...

-- 2. 11. 2017 19:50 --

TrustNo1 píše:Zjišťoval jsem také ještě možnosti výběru EUR hotovosti z bankomatů v ČR. Je to možné v případě bankomatů Euronet (a dříve to prý také ještě šlo z bankomatů Travelex).

Problémem je ale skutečnosto, že zúčtovací měnou je na území ČR u Euronetu CZK, takže např. výběr 100 EUR mohou do mé banky poslat klidně např. jako 2.900 Kč a má banka mi to opět přepočítá a já zaplatím např. 116 EUR. Takže jsem to raději nezkouošel a vybral přímo v Německu.

No neber 100 EUR za 116 EUR. :-D :-D :-D

Tak na to pozor.

To není "zúčtovací měnou", ale prachsprosté obyčejné zlodějské DCC, co tato společnost praktikuje (pokud tam vložíš kartu s nastavenou primární měnou třeba GBP (úplně stačí i Curve či Revolut), tak ti zase nabídne přepočet z EUR do GBP "svým" kurzem, naopak při vložení karty s nastavenou primární měnou EUR (N26, slovenská UCB) to možnost výběru EUR vůbec ani nezobrazí :roll:). Obdobně to mají v jiných zemích (třeba v Maďarsku taky umožňují "vybrat" eura, či ve Španělsku mají takhle v nabídce i GBP). Travelex už údajně žádné bankomaty, které disponují více měnami na území ČR již neprovozuje. Takže "přímo" z bankomatu eura u nás prostě nelezou.

-- 2. 11. 2017 19:53 --

xls píše:Když jsme u toho: nevíte o nějaký jiný slovenský bance, kde by se dal otevřít bezplatný účet s platebním stykem po EU?

Třeba Privatbanka Konto Plus, bylo třeba mít korespondenční adresu v SR, ale nevím, jestli tu podmínku pořád mají... Pokud jde čistě jen o platební styk bez karty, tak by se šlo obejít třeba i s nizozemským účtem u bunq.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod TrustNo1 2. 11. 2017 23:41

Tak tedy opravdu se v případě nevýhodných přepočtů bude jednat o DCC.

Jinak výběr EUR v hotovosti bankomat Euronet v Praze opravdu nabídne jen kartám vydaných mimo eurozónu (tedy např. české kartě k CZK účtu, britské kartě k GBP účtu, polské k PLN účtu, atd., ale právě i české k EUR účtu. Zde by právě mělo dojít k dvojí konverzi). Jakmile je ale vložena např. slovenská, rakouská či německá karta k EUR účtu, tak to opravdu výběr v EUR měně nenabídne.

Travelex prý v Praze (v centru města) žádné bankomaty s EUR hotovostí již nemá, několik jich je prý na Letišti Ruzyně, z toho ale jen jeden veřejně přístupný mimo tranzitní zónu - prý je umístěn v příletové hale terminálu 1. Má kromě EUR také USD a GBP. Viz http://www.travelex.cz/CZ/cz-Faqs/
TrustNo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 3. 11. 2017 00:28

Já jsem čerpal opět odsud, takže kdoví jak to je:
http://www.travelex.cz/uploadedFiles/OM(1)/Casto%20kladene%20dotazy%20FAQ.pdf píše:Kde se nacházejí bankomaty, ze kterých můžu vybírat cizí měnu?
Travelex bankomaty, které vydávají jiné měny než české koruny, od prosince 2016 na území České republiky neprovozujeme.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod TrustNo1 8. 11. 2017 11:17

fremantle: tak jsem v minulém týdnu, provedl malý test:

bankomat Travelex
- Opletalova ulice, Praha 1 - nabízí opravdu jen výběr CZK
- Letiště Praha Ruzyně - nikde jsem ani jeden bankomat Travelex nenašel, zda jsou ještě nějaké další v tranzitní zóně letiště nedokážu posoudit.

bankomat Euronet
umožňuje výběr CZK i EUR, ale:
- vložím-li SK kartu k EUR účtu nabídne mi výběr CZK s přednastavenými nesmyslnými částkami jako 40.000 CZK, 30.000 CZK, 20.000 CZK, atd. Vybrat jde samozřejmě i 200 CZK, ale člověk se k takto malé částce dostane celkem složitě. Takže první vyjebávka na turisty - vysoké přednastavené částky a druhá nevýhodný kurz - okamžitě je nabízena služba DCC, dokonce opakovaně a poznámkou o 0% provizi. Výběr CZK by byl stržen přímo v EUR, ale přepočten dost nevýhodným kurzem - cca. 22,30 CZK za 1 EUR. Vybrat přímo eura eurovou kartou (vydanou v eurozóně) není z tohoto bankomatu vůbec umožněno. Pokud by byl výběr účiněn kartou vydanou v CZ, ale vedenému v měně EUR, výběr by asi byl umožněn, ale za podmínek jako v případě CZ karty k CZK účtu, tedy s nevýhodnou konverzí a zúčtován v CZK, viz níže.

- vložím-li CZ kartu k CZK účtu nabídne mi možnost výběru EUR. Nejmenší hodnota bankovky je 50 €, ale pozor kurzem cca. 1 EUR = 29 CZK (!)

Výběr z bankomatu v Německu - naprosto bez problémů, bez poplatku a bez jakéhokoliv rizika konverze.
TrustNo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ROlda78 8. 11. 2017 14:00

TrustNo1 píše:bankomat Travelex
- Letiště Praha Ruzyně - nikde jsem ani jeden bankomat Travelex nenašel, zda jsou ještě nějaké další v tranzitní zóně letiště nedokážu posoudit.

Ale být by tam měl: Hotel Courtyard by Marriott Airport, Praha 6 Aviatická 1092/8
takže patrně v tom hotelu, viz http://www.travelex.cz/
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TrustNo1 20. 11. 2017 11:14

ROlda78: Tak jsem se dotazoval přímo u Travelexu a potvrdili mi, že žádný jejich bankomat v ČR už nevydává EUR. Škoda.
TrustNo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TrustNo1 21. 11. 2017 15:32

Tak jsem bankomat Travelex vyzkoušel ještě s CZ kartou, nikoliv tedy ten v hotelu Courtyard by Marriott Airport, ale v centru Prahy. Umístěn byl také v hotelu. Nabízí minimální částku 500 Kč a po eurech už není žádná stopa. Dle mého názoru a dle vyjádření Travelexu byla opravdu na konci roku 2016 služba výběru EUR ze všech bankomatů Travelex zrušena. Navíc jsem si všiml, že některé bankomaty úspěšně nahradila síť Euronetu.

K tématu výběru EUR jsem našel tento článek z roku 2015, tipoval bych, že jde o ten bankomat na letišti: https://www.bankovnipoplatky.com/klient ... luje-29883

Jen pro zajímavost, snad jediná banka, která nenabízí DCC je právě Air Bank - částka se odečte v CZK a konverzi provede vydavatelská banka.
TrustNo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ROlda78 21. 11. 2017 20:37

TrustNo1 píše:Jen pro zajímavost, snad jediná banka, která nenabízí DCC je právě Air Bank - částka se odečte v CZK a konverzi provede vydavatelská banka.

to se už taky někde řešilo
podobně jako Air se chovají bankomaty UCB (osobně tam vybírám Curve kartou)
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 22. 11. 2017 07:18

Já teď Curvou vybíral v ČSOB a taky mi to DCC nenabízelo.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod TrustNo1 22. 11. 2017 15:45

Zajímavé, že pro slovenskou FIO kartu mi bankomat ČSOB DCC nabízel automaticky a dokonce i s nesmyslně vysoko přednastavenými částkami k výběru - 20.000 Kč, 10.000 Kč, apod. Kurz byl 22 a nějaké drobné. Prostě otřesné...
TrustNo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ripper6 27. 11. 2017 00:31

Takze lze tomu rozumet ze i zalozeny ucet ve FIO Eur je vyhodnejsi minimalne pro posilani EUR v EU zone. Nasledne radeji penize poslat do smenarny napr https://www.easychange.cz/ a tak ziskat CZK na svuj ucet. To je pripad pokud nechce clovek vybirat nutne Eur :)
Pokud ano, je nejlepsi sehnat ucet nekde jinde jelikoz vyber Eur z uctu vedenem v SK, Nemecku, Rakousku to poradne vosoli a dotycny vyber se poradne prodrazi.
CR proste Eura prilis nepodporuje, kdo je chce podporovat tak at poradne plati :)

-- 27. 11. 2017 00:37 --

a pro placeni v Nemecku lze pouzit i nouzove kartu vydanou zde pokud nekdo nema Fio :)
https://www.moneta.cz/lide/karty/debetn ... um/maestro
jen teda na mensi castky napr se me driv stalo ze jsem chtel zaplatit v Nemecku v Lidlu a divil se :D
Pokud jsou banky co maj Maestro s lepsim kurzem, tak ty ted nevim.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod TrustNo1 27. 11. 2017 11:03

ripper6: Ano, slovenský eurový účet u FIO SK používám zásadně pro platby v eurozóně. Lze k němu za jednorázový poplatek 3,50 € (vyplatí se kvůli výběrům - viz níže) vystavit druhou kartu Maestro. Monetu bych nedoporučoval, má hodně nevýhodné devizové kurzy. Debetní Mastercard a Visu už v Německu celkem běžně akceptují (po snížení poplatků v loňském roce), jedině snad ještě Penny jede na Girocard/Maestro.

Ce se týče směny z CZK, doporučuji FIO jen na drobné částky - výhoda je automatický účet s českým kódem banky 2010 na který mohu bez poplatku zaslat CZK z korunového účtu. Kurzy jsou zde: https://www.fio.sk/akcie-investicie/dal ... -konverzie

Mena------Krajina----------------Množstvo---Nákup-----Predaj-----Kurz ECB
CZK--------Česká republika-----1--------------26,00919--24,81481--25,41300

Jinak eurový účet u FIO CZ bych asi moc nedoporučil kvůli zpoplatněné příchozí SEPA platbě (z jiné země než ze Slovenska) v částce 20 CZK. A navíc má FIO SK oproti FIO CZ 1x výběr měsíčně z bankomatů na celém světě zdarma, další za 1,20 €. V případě druhé Maestro karty (vydaná jednorázově za 3,50 €) je výběr každou kartou 1x zdarma. Když tedy odpadne kurzový rozdíl, tak kdekoliv v eurozóně je možné vybírat z eurového účtu eura 2x zdarma (každou kartou 1x).
TrustNo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ripper6 27. 11. 2017 12:24

Dekuji hezky vysvetleno kdyz bych se rozhodoval pro ucet v Eur :)
Jste jsem zvazoval v Nemecku, ale co casto ctu zdejsi tak je tam zas poplatek a neni to uplne zdarma, alespon u tech bank kde jsou zde pobliz pobocky ci moznost zalozeni pro nas jako CR.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod TrustNo1 27. 11. 2017 15:23

ripper6: Z něměckých bank snad mohu doporučit Consors Bank https://www.consorsbank.de/ a DKB https://www.dkb.de/

Kdysi jsem míval účet zdarma u Postbank, ale loni jej zpoplatnili. Založení v r. 2009 bylo celkem jednoduché - stačilo využít tzv. Postident (předložení OP na jakékoliv německé poště - pracovník provede identifikaci pro banku).
TrustNo1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků