Kam investovat 5000kč/měsíčně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jumpmans 23. 7. 2017 19:58

jumpmans
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 23. 7. 2017 20:06

Tyhle zkratky jsou tzv. Tickery.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ticker

Symboly, o kterých byla řeč jsou ETF (EUNL, IS3N, VT, ....)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Exchange-traded_fund

ETF se dají vyhledat pomocí vyhledávačů, např.
https://www.justetf.com
http://www.etf.com
nebo na stránkách "výrobců".
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod czhunter 23. 7. 2017 21:12

Aha,to jsem nepoznal že "VT" je zkratak jedno t zěch stovek, možná tisíců fondů.

Nicméně mám další "hloupou" otázku:

Jaký je reálný rozdíl třeba mezi tím VT a EUNL?
Protože když se podívám na "složení", tak na prvních deseti místech je to stejné, jen s malými odchylkami v desetinách procent podílů v portfoliu.

Dá se nějak kvalifikovaně rozhodnout, že jeden je "lepší", když opticky "složením" vypadají stejně (asi jako rozdíl mezi plnotučnou a kremžskou hořticí, ve kterých je úplně to stejné, jen v trochu jiném poměru) - ale grafy výkonosti vypadají odlišně (i když v posledním roce stejně).

Je tu teda psáno o nějakém problému s dividendami u VT, kteý není zmíněn u EUNL - to jen proto, že "majitel" VT je z USA, kdežto "majitel" EUNL z Evropy? A jinak jde o +- to stejné?
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 7. 2017 21:38

fc70 píše:Rozumím tomu dobře, že dvojí zdanění se eliminuje jen tím, že dividendy se nevyplácí?

Pravda, ty dividendy z VT jsou pro mě zbytečné a čistá otrava… ale jinak je pohodlné na nic nemyslet. (A ve Fio jsou nákupy na amerických burzách za paušál a Xetra jen za 0,15%… asi bych měl změnit brokera, že?)

fc70,

V první řadě - nejsem daňař. Je možné, že v mezinárodních smlouvách jsou výjimky. Třeba USA mohou mít např. s Japonskem uzavřenou nějakou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, kde se přenáší daňová povinnost na příjemce dividendy z Japonska. Tedy americké ETF by dostávalo japonskou dividendu nezdaněnou u zdroje a vyplatilo ji nezdaněnou podílníkům. Ti by danili podle svých sazeb.

Zkrátka musely by platit určité výjimky pro fondy kolektivního investování podle mezinárodních smluv mezi USA a příslušnými zeměmi. Jinak daníte dvakrát - typicky 15 % u zdroje a pak (v tom lepším případě - jak víte) strhne 15 % paying agent a Vy si to obhájíte na FÚ. Americký rezident dostane z globálního ETF americké dividendy nezdaněné a zahraniční dividendy zdaněné u zdroje. Ty si pak započte proti své daňové povinnosti. To Vy udělat nemůžete.

Irská ETF by měla analogicky inkasovat dividendy zdaněné u zdroje. Letmo jsem to kontroloval a sazby v irských smlouvách o zamezení dvojího zdanění jsou v podstatě stejné jako v případě amerických smluv. Rozdíl je pak skutečně jen v tom, že z irských reinvestičních ETF nedostáváte dividendu vyplacenou. Kdybyste ji vyplacenou dostával, je to stejný problém jako u amerických ETF. A platí to o libovolných ETF, tedy např. i dluhopisových - daníte úroky dvakrát.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 23. 7. 2017 21:54

czhunter píše:Jaký je reálný rozdíl třeba mezi tím VT a EUNL?

Akciový svět se dělí na rozvinuté trhy (developed), rozvíjející trhy (emerging) a hraniční trhy (frontier markets). Pak podle velikosti firem (large, mid, small cap).

VT investuje do celého světa. Má nevýhodu, že vyplácí dividendy, které je potřeba zdanit.

EUNL investuje jen do velkých firem na rozvinutých trzích. Proto jednadva doporučil přidat trochu EM(IS3N) a small cap (ZPRS). Evropské ETF většinou dividendy reinvestují, což považuji za výhodu.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 7. 2017 07:17

Tak. Protože za optimum považuju globální akciové portfolio. Kapitalizačně vážené (= procentuální podíly zainvestované do jednotlivých firem odpovídají relativním hodnotám firem na trhu: dvakrát větší firma co do hodnoty free floatu má dvakrát větší zastoupení v portfoliu atd.). Proto tedy EUNL (MSCI World) + IS3N (MSCI Emerging Markets IMI) + ZPRS (MSCI World Small Cap). Dohromady víc než 95 % světového akciového kapitálu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rasty_CZE 26. 7. 2017 17:04

Ještě bych měl dotaz.
Dejme tomu, že bych každý měsíc chtěl kupovat akcie za cca 2000kč, kde a přes koho nakupovat by jste doporučili + za dalších cca 2000kč investovat do podílových fondů - kde a u koho, proč?
Nebo nějaká lepší varianta, jak rozložit tich 5000kč měsíčně?
Rasty_CZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wit.cz 26. 7. 2017 17:40

vzhledem k poplatkům snad jedině degiro a to pak raději tituly bez divi... osobně bych raději jednou za půl rok koupil akcie za 12 u fia za cca 50,- pokud jde o cz trh
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod taylor729 26. 7. 2017 18:30

Jj, u fia bych akcie nakupoval od 10tis vyse, kvuli poplatkům. Zahranicni idealne od 20tis. U Lynx aspon od 10-12 tis, ale lynx ma vstupní kapital 50tis Kc. Fio nema zadne minimum na vstupni kapital.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod mnovak72 26. 7. 2017 20:11

Proc u degira bez dividend?
mnovak72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jumpmans 26. 7. 2017 22:01

ze by slozite zdaneni dividend?
jumpmans
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod czhunter 27. 7. 2017 09:24

Rasty_CZE píše:Ještě bych měl dotaz.
Dejme tomu, že bych každý měsíc chtěl kupovat akcie za cca 2000kč

Sám za sebe bych to nedporučil - ja jsem psal výše, tak 2000 Kč je dost málo. I na malém českém trhu ti to nebude na několik titulů vůbec stačit (na jednu akci Phillip Morris budeš mít za půl roku), a i kdybys třeba dva-tři měsíce pošetřil a pak jednu dražší koupil, tak se stejně prakticky nedá dělat něco jako "diverzifikace".
Respektive "diverzifikované portfolio" vytvoříš tak za 3-5 let a během toho už třetina akcií na pražské burze jiná, jak nám to tak různě odpadá ...

Ale to je pouze můj názor, protože jsem to co ty zkoušel dělat a moc mi to nešlo (ne že bych prodělával, ale s takto malými částkami to při individuaálním akciovém investování moc nejde dělat "správně" a "systematicky").

A že jsem na tom vydělal, i když jsem to dělal špatně, je dané spíš štěstím na 5 roků celkového růstu růstu, než genialitou této strategie.
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indie123 2. 9. 2017 10:23

Nakupujte kryptoměny.

Kdybyste koupil třeba Litecoin letos v lednu, tak dnes už máte několikanásobek.

U těch největších měn přitom nejde o žádnou spekulaci. Největší měny mají tržní kapitalizaci v desítkách miliard dolarů a jsou na dlouhodobě růstové křivce hodnoty, protože jsou za nimi projekty s hlubokou hodnotou/významem. Proto tomu lidé tolik věří. Jde o velmi dobrý způsob dlouhodobého uložení peněz.
indie123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wit.cz 3. 9. 2017 19:43

Kupte raději holandské sazebnice tulipánů. Dříve to bylo stejné terno.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků