Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 12. 2018 10:08

Devil007cz píše:
Dolgor píše:Pěkný videoreview A7 III a srovnání s DSLR z pohledu svatebního fotografa
https://shotkit.com/10-months-with-the- ... etresponse

...Něco bych podepsal, focení s Fuji je jednodušší, ale není to taková zábava jako s Nikonem. Naštěstí další výtky směrem k Sony (ergonomie, matoucí menu, nedostatek charakteru u Sony objektivů) u Fuji nepociťuju;-)


Zajimave, ale vytka na menu dokola mi prijde smesna. Jednou nastavis a do menu nechodis, plus my menu na Sony resi zbytek. Nechapu toho, kdo chodi do menu pri kazdem foceni nebo porad behem foceni. Tady je asi neco spatne.

A treba jedna zajimava vec je, ze Fuji s radou XT-3 8-16/2.8,16-55/2.8,50-140/2.8 vazi o cca 700-800g vice nez A7III s 12-24/4,24-70/4,70-200/4.

- hloubka ostrosti bude stejna
- ohnisko stejne v prepoctu na 35mm
- ISO bude stejne ci ve prospech Sony
- Cena je cca 10-15 tisic ve prospech Fuji (prekvapive malo)

S tim, ze na Sony muzu nasadit svetelnejsi 2.8 skla se stejnym ohniskem a docilit lepsi obrazove IQ a mensi HO pokud je potreba (mineno stejne ISO, ale vyhoda FF snimace s mensim sumem).

Fuji hodne poskocilo s XT-3, ale na FF to porad neni. Samozrejme plno lidem to bude stacit.
Sony ma zase vyhodu poouziti stejneho skla mezi APS-C a FF. Fuji tohle nema. Ma zase GFX, ale to je mimo bezne uzivatele celkove spise.

Kazdy system ma to svoje. Kazdemu buyde vyhovovat neco jineho.


Ja chodim do menu pomerne casto aj ked z hladiska rollerov a tlacidiel je na tom G9 spickovo. Konkretne menu by sa ale dalo spravit lepsie aj ked mi pride o dost lepsie ako u Olympusu.

Inak ale suhlasim s tym, ze rozumne navrhnute "My menu" to riesi a komplikovanejsie menu mi vdaka tomu nevadi. U Olympusu to bolo horsie, tam to fakt chybalo.

Inak co pozeram nejake videa na youtube, musim povedat, ze to EOS R sa mi celkom pozdava. Tie papierove parametre nie su velmi sportove, nekompatibilita s EF-M, resp neexistujuci R APS-C model je pre mna asi neprekonatelny problem, ale nakoniec to nemusi byt tak zly fotak.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 12. 2018 13:14

Většina foťáků má dnes My menu, dokonce i Nikon DSLR. Jenže i tak se občas stane, že v něm nemám to, co bych zrovna rád změnil. Potom je logika názvosloví a členění menu důležitá a záleží na ní. Tím spíš, že se do takové situace člověk dostane s vyšší pravděpodobností při focení něčeho pro něj nezvyklého, tudíž se dá očekávat stres, který jen narůstá. Při focení s E-M10 jsem několikrát vypěnil natolik, že jsem se musel hodně ovládat, abych tím nemrštil o zem. Deal-breaker to ale pro mě není. S tímhle se nějak vyrovnám, pokud zbytek stojí za to.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 15. 12. 2018 13:49

"To je asi "zvyk" tých, ktorý začínali s lowendami"

Ganec Ty si čím ďalej tým väčší Gokot, bez fotografií :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 12. 2018 15:00

A jéje .. "trafená hus zagágala" (bývalý Nikonista, ktorý nemal na krížovom ovládači namapované iné funkcie).
Začínal si s lowendom od Nikonu .. a musel preto často chodiť do menu .. keď sa v mojich príspevkoch "vidíš"? ;-)

Mimochodom, netvrdil si pred mesiacom, že si si ma blokol?
Lebo toto je odvtedy už asi 10-ty príspevok, v ktorom sa ma snažíš uraziť/vyprovokovať :-l

-- 15. 12. 2018 15:03 --

Dolgor píše:Většina foťáků má dnes My menu, dokonce i Nikon DSLR. Jenže i tak se občas stane, že v něm nemám to, co bych zrovna rád změnil. Potom je logika názvosloví a členění menu důležitá a záleží na ní. Tím spíš, že se do takové situace člověk dostane s vyšší pravděpodobností při focení něčeho pro něj nezvyklého, tudíž se dá očekávat stres, který jen narůstá.
Tým chceš naznačiť, že keď sa niekto nevyzná v menu, tak to je preto, lebo do neho nechodieva často?

Inými slovami: keď niekto nadáva na menu nejakého foťáku/modelu, tak to znamená, že má inak perfektne zorganizované buttony/rollery, vďaka čomu netreba tak často chodiť do menu a používateľ to menu potom ani nepozná? :hmm:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 15. 12. 2018 15:17

Jasné že som Ťa blokol Gokote, ale keď nie som prihlásný musím tie Tvoje Gokotiny čítať :) Ľavý si jak vidlička, ale tých sprostostí si od Teba človek užije....diletant. Ja som bývalý Flexaretista, Canonista, Olympusista, Minoltista,Nikonista, Zenitista, Pentaconista,Practicista, Panasonocista Ljubitelista, Fujista a boh vie čo ešte. Len Ty si za Gokota. Bez praxe a bez talentu.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DUDISKO 15. 12. 2018 15:38

Bez talentu sme viacerí.. Hlavne že nás baví fotiť ;-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 15. 12. 2018 15:46

Tiež som umelecké nadanie nepobral, ale aby som na konci snaženia nevidel fotografiu, ale len technické parametre, tak to teda nie. Je mi to ľúto, ale niečo,také ako je Tvoj brat som ešte na foto webe nevidel. A nech mi tu nevnucuje predstavu, že za "niečo kopem", nebolo a nebude, jeho Pen úchylka je na doktora. A pred čím ho zachraňuješ, pred ním samým, to sa predsa nedá...
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DUDISKO 15. 12. 2018 16:01

Ja ho nezachraňujem..

Idem akurát do PP a dosť sneží.. Foťák asi zostane v aute :-/
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 12. 2018 19:07

DUDISKO píše:Bez talentu sme viacerí.. Hlavne že nás baví fotiť ;-)


Nas treba jo, ale u Gance mam pocit, ze macka spoust predevsim proto, aby mel o cem psat.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 12. 2018 23:01

Já jsem byl v Bruselu, foťák jsem nechal doma a bylo tam pěkné (ale na foceni by stejně nebyl čas), pak jsem byl v Bombaji, bylo tam trochu zataženo, ale 28 stupňů a byly tam 3 svatby, bylo by co fotit, ale foťák zůstal doma a pak jsem byl ve Švýcarsku, počasí parádní a foťák doma. Přiletím domů a tady počasí, že jsem akorát dojel domů a ven šel jen koupit nějaké maso na neděli. Vlezlá vlhká špinavá zima, mírně sněží s deštěm.

Ještě jsem dostal doma vynadáno, protože můj svetr a moje bunda byly společenstější, než já, zůstaly na baru, zatímco já už odlétal v letadle, ten svetr jsem dostal od ženy nedávno k narozeninám. Ale mám cíle splněné, do konce roku jdu už jenom 2x do práce, tak se snad k tomu focení ještě dostanu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 16. 12. 2018 04:18

Vidíš Pemare, keby si mal tú leicu jak Ti radíme...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 16. 12. 2018 07:54

Uvažoval jsem o ní. Příští rok budu asi cestovat, zatím to vypadá, že zhruba mezi 13 zeměmi, Leica Q by asi dávala smysl. Ono by ale asi stačilo brát s sebou na palubu cestovní tašku přes rameno místo notebookové brašny a vešel by se mi tam pak i Nikon s 20/1.8 G a 85/1.8G.

Mimochodem, na Nikon Rumors je fotka nového objektivu Noct Nikkor 58mm f/0.95, ale s tím manuálním ostřením a ultra malou hloubkou ostrosti to vidím docela černě, focus peaking na D850 mne zatím k dalším nákupům MF skel nepřesvědčil (a Nikon Z7 také ne). Paradoxně mi na to připadá lepší Z6, chyby jsou méně vidět :-).

Pro klid v rodině jsem požádal kolegu, který v Bombaji ještě něco málo pracovně dodělává, aby se mi na letišti v baru na ten svetr zeptal (když to byl ten dárek k narozeninám).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 12. 2018 11:55

Zatial najlepsi pomocnik akeho som na manualne skla videl je PIP nahlad v Panasonicoch (neviem, ci to ma aj niekto iny). Ja osobne ak mam trochu casu to pouzivaj aj pri AF. Fantasticka vec.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 12. 2018 12:25

pemar píše:Já jsem byl v Bruselu, foťák jsem nechal doma a bylo tam pěkné (ale na foceni by stejně nebyl čas), pak jsem byl v Bombaji, bylo tam trochu zataženo .. Ještě jsem dostal doma vynadáno, protože můj svetr a moje bunda .. zůstaly na baru
Ja som bol v noci na hraniciach s Maďarskom, tiež nebol čas na fotenie .. a bola tma.
Vypil som predtým dve kávy, ale len raz som sa vykakal (to len aby som "dorovnal") :eh

Foťák som ale mal so sebou ("kdyby náhodou"): kapsičku s rozmermi 9x18x15 cm som len šmaril do ruksaku na notebook.
(už som písal, že tvoja 20-ka by sa tam nevošla, lebo má 83 mm priemer a vnútro kapsičky je len 7cm široké)
Mimochodom, podobne to riešil aj kamoš čo som mu tú kapsičku aj s troma sklami požičal:
=> nič nevyberal, ale celú kapsičku strčil do priehradky svojho fotobatohu.

Mimochodom, nedávno som si na teba spomenul, pri čítaní článku Long Term Versus Short Term Planning
What's your use pattern? Are you really sure you know what it is you shoot today and what gear is really needed for that? And are you confident that use pattern will stay the same, or will it change (due to retirement, or family, etc.)? Have you ever examined which focal lengths and apertures you actually use? Are you over-equipped for what you actually output (e.g. shooting a 45mp camera just for Facebook and social media posts)? If you can't answer these questions, you can't make a plan.


Že by si spravil nejaký kompromis (v zmysle "krok späť" v nejakom parametri, kvôli inému parametru .. napríklad obetovať súčasnú maximálnu kvalitu/výkon .. kvôli vyriešeniu problémov s neskladnosťou) ťa doteraz nenapadlo?
Naposledy upravil Ganec dne 16. 12. 2018 12:34, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 16. 12. 2018 12:34

Petr Luňák píše:
DUDISKO píše:Bez talentu sme viacerí.. Hlavne že nás baví fotiť ;-)


Nas treba jo, ale u Gance mam pocit, ze macka spoust predevsim proto, aby mel o cem psat.

:D Ved nie nadarmo sa hovori, ze ten co najviac pise, ma najmenej co povedat ! :-P
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků