Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 19. 8. 2018 12:56

Ted vas asi nastvu vsechny, ale neprijde vam, ze tyhle debaty jsou tak trochu(sebe z toho nevyjimam) jako kdyz velci moudri chlapi sednou v hospode a na zaklade hlubokych znalosti a dejme tomu i na fakticke urovni argumentuji, proc rudi jsou lepsi nez modri a naopak pricemz je jasny, ze je to vsechno stejny a jen a jen o nas o lidech? Neboli proc diskutovat o tom jestli je lepsi Sony nebo Canon a zrcatko nebo bezzrcatko kdyz stejne vsechno vsecicko to jsou smejdy a plivance zakaznikovi do tvare? Zamerne prodavaji to nejhorsi, co je jeste dobre prodejne, zamerne ty vyrobky degraduji a mnohdy ani do spickovych modelu nedaji vse tak, aby byl zakaznik spokojen i kdyz mozne by to bylo takto udelat. Proc treba v dnesni dobe neni standard, ze by si fotograf mohl namapovat ovladani fotaku, indikace presne dle svych predstav. Vzdyt tuhle moznost ma kdejakej software za 50USD.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 8. 2018 13:14

ForeignerOnEarth píše:Trvám na tom, co jsem napsal, a jak jsem to napsal. Nemusím to snad opisovat, lze si to přečíst podruhé. D7200 se 100% pokrytím fakt není flagship, je to relativně levné tělo, rozhodně ve srovnání se srovnatelně použitelnými bezzrcátky.
D7200 ale istú dobu flagship bol!
Nikon totižto nič lepšieho v APS-C nemal.

No a napísal si "100% pokrytí je u modelů, které kupují zdejší majitelé DSLR, už dávno pravidlo".
Nebol by som si tým taký istý:
- taký chvd sa k tomu čo má ani len nepriznáva .. kľudne si mohol kúpiť aj model čo 100% pokrytie nemá
Boli tu aj diskutéri, ktorí zaručene 100% pokrytie nemali:
- prednedávnom do mňa najviac búšil standavfr, ktorý mal len nejakú 700D
- no a "ignorelistový" Petr Luňák medzičasom tiež mal D3200 aj D5300 (či čo)

No ale väčšinou tie najnovšie foťáky fakt 100% pokrytie majú .. hlavne keď sú to bezzrkadlovky :D
- taký ltokar má Pentax K-x, lukas-HE má Canon 6D .. teda ich najnovšie DSLR 100% pokrytie nemajú
=> tie majú až bezzrkadlovky, ktoré si kúpili po nich

Mimochodom: aké sú podľa teba bezzrkadlovky, ktoré sú "srovnatelně použitelné" ako je D7200? :--
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 8. 2018 13:22

chvd píše:Proc treba v dnesni dobe neni standard, ze by si fotograf mohl namapovat ovladani fotaku, indikace presne dle svych predstav. Vzdyt tuhle moznost ma kdejakej software za 50USD.


Tohle z velké části umí Sony, ovládání jsem si přizpůsobil, jak jsem chtěl. Třeba na křížovém ovladači na šipce dolů mám nastavené vypnutí zadního displeje, jsou tam vidět jen expoziční hodnoty. Mám nastavené custom módy. Do foťáku se taky dají instalovat aplikace na rozšíření funkčnosti.

ALE, jak už tu několik lidí psalo, tak Sony má strašně složitý ovládání, strašně moc záložek, atd. Přitom, když si to všechno nastavím, tak už do velkého menu skoro nemusím. Většina fotografů si to asi nenastaví. Takže to máš těžký, tyhle věci jsou jen pro geeky :D

Jestli mají budoucnost zrcátka či bezzrcátka, už fotografové nejspíš rozhodli peněženkama.

Obrázek
Naposledy upravil Flor.cz dne 19. 8. 2018 13:38, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 8. 2018 13:38

Možnost namapovat si tlačítka má D500 i D850. Navíc jsou jako bonus ergonomické :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 8. 2018 13:43

Jenže Sony tyhle možnosti nabízí i u a6000 za 12 tisíc. Pro mě jsou tlačítka u Sony taky ergonomická :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 19. 8. 2018 13:51

Flor a dokonce je kazde tlacitko jinak tvarovane.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 19. 8. 2018 14:31

chvd píše:Proc treba v dnesni dobe neni standard, ze by si fotograf mohl namapovat ovladani fotaku, indikace presne dle svych predstav. Vzdyt tuhle moznost ma kdejakej software za 50USD.


U Fuji foťáků jde namapovat většina tlačítek. Stejně tak jde doladit v nastavení spousta detailů. Pro lidi kteří si chtějí vyladit foťák podle svých potřeb je to super, ale jak školím lidi v ovládání Fuji foťáků tak vidím, jaký to dělá problém fotografům kteří buď začínají, nebo nejsou úplně technicky zdatní. V tom množství nastavení se ztrácí... docela by se hodilo mít možnost menu přepínat mezi základním a pokročilým režimem :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 8. 2018 14:33

Prisposobivost je u Sony prikladna. Ergonomia tlacidiel podla mna uz trocha horsia (z casti to suvisi aj s velkostou tiel). Na A9 a novsich modeloch su tlacidla stale trocha menej vyrazne na stlacenie (najma AF ON a AEL), otocny volic by mohol byt este o kusok vacsi a joystick tuhsi na stlacenie.

Na tu prisposobivost trocha doplatili kameramani vcera na svadbe - prvykrat sa mi stalo, ze sa svadba tocila a fotila cisto na Sony a nic ine (2x A7RIII a 2x A6500, kopec APSC a FF skiel Sony a Canon).
Tela mali bohuzial firemne a viac boli nauceny na Canon, tak som im vela okolo ovladania vysvetloval.
Zial boli tie A6500 z 90% nastavene ako od vyrobcu a na video prisposobene len minimalne (tj. velky rozdiel v porovnani s tym ako dobre sa to da urobit).
Tolko chodenia do menu som este nevidel a prislo mi to velmi komplikovane na prvy pohlad.
Pritom by stacilo, aby si spolu sadli na par minut, dohodli sa, co ma byt kde nastavene a nastavili tie fotaky absolutne intuitivne (aj aby bolo ovladanie podobne napr. Canon), ci este efektivnejsie...

Potom sa mi este pacil jeden z hosti s paradnou vybavou Nikon, ktory s tym mal viditelne omnoho vacsie starosti :) Tomu sa ale uz nedalo velmi pomoct, nikto z nas zvyknutych na Sony/Canon tomu nerozumel, aj ked opat je to len ten prvy pohlad skomplikovany tym, ze tam je tusim vsetko "naopak".
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 19. 8. 2018 15:02

dadajax píše:U Fuji foťáků jde namapovat většina tlačítek. Stejně tak jde doladit v nastavení spousta detailů. Pro lidi kteří si chtějí vyladit foťák podle svých potřeb je to super, ale jak školím lidi v ovládání Fuji foťáků tak vidím, jaký to dělá problém fotografům kteří buď začínají, nebo nejsou úplně technicky zdatní. V tom množství nastavení se ztrácí... docela by se hodilo mít možnost menu přepínat mezi základním a pokročilým režimem :)


Zjednodušené řečeno: když jsem s X-Pro2 začínal, tak jsem měl docela problémy si na to vnitřní ovládací rozhraní Fujifilmu zvyknout. Myslím, že tak 1/2 roku mi trvalo než jsem se s tím definitivně sžil a začal konečně ladit “my menu” do dnešní podoby. A mezitím došlo i ke “customizaci” Fn tlačítek.

Myslím si ale, že kdybych byl jen sváteční fotič, tak se k takovým možnostem nastavení “mentálně” nedopracuju. Protože bych to dodnes nechápal. S prvními “fotokšefty” jsem však začal s tím něco vážně dělat.

Proto každému s novým fotoaparátem hlavně říkám, aby aktivně fotil a pokusil se nejdříve s fotoaparátem dobře sžít nejen na základě strojního studování manuálu. Je to jen nástroj/přístroj, a nejlépe se pak ovládá na základě praxe a reálných zkušeností.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 19. 8. 2018 15:43

Proboha, jsem snad jediný, kdo chápe ergonomii jinak, než jen namapování tlačítek a jejich tvar? Lámu hůl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod AwwA 19. 8. 2018 16:37

Treba mensi telo neni pro dost lidi problem.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 8. 2018 17:29

Když kompromisy nevadí ... ať si pro mne za mne fotí bezzrcadlovkou nebo mobilem. Ale ať netvrdí, že je to lepší :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 19. 8. 2018 17:31

Mohol by som vidieť aspoň jedno foto, čo sa nedá zvládnuť 98% pokrytím a je nutné mať 100%?
Inak mi je to šumák, ale fakt sa tu riešia 2 percentá v hľadáčiku? Celkom trapas...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 19. 8. 2018 18:01

Ono to souvisí jedno s druhým, nejsou schopni odlišit podstatné od nepodstatného.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 8. 2018 18:03

Zase u malych fotakov beriem, ale u 6D MK II je to pruser.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků