Tidal/MQA

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 1. 2019 00:46

Tidal, online služba, umožňující streamovat v lossless (16/44) kvalitě na čtyři miliony titulů/alb a v autentické, vydavatelem garantované, hi-res audio kvalitě MQA (24/96) na sto tisíc z nich.

MALÁ TECHNICKÁ NÁSOBILKA NA ÚVOD
Tidal HiFi pracuje s formátem 16/44, prohnaným přes bezeztrátovou kompresi Flac. V praxi to funguje tak, že Tidal kupuje/grabuje všechna CD či soubory 16/44 a ukládá je 1:1, tedy v datově/zvukově nepozměněné kvalitě, uložené jako soubory s příponou flac. (Flac není zvukový formát, flac je bezeztrátový kompresní algoritmus, něco jako zip, ale optimalizovaný pro kompresi audio souborů.)

Služba Tidal MQA (Master Quality Authenticated = vydavatelem garantovaná master kvalita) je vyšší liga. Pracuje s neupravitelnými (!) soubory, dodanými vydavateli (!) v PCM formátu 24/96. Soubory MQA se skládají ze dvou částí: základu 24/48 a nástavby pro zajištění plného rozlišení 24/96. Základ funguje každému, kdo má DAC zvládající 24/48 a výše. Nástavba MQA 24/96 se spojí v hi-res audio soubor jen tomu, kdo má MQA DAC.

ÚVODNÍ RESUMÉ
Online poslech přes Tidal HiFi je, co se týče zvukové kvality, identický s poslechem dtto. titulu/vydání na CD. Online poslech Tidal MQA souborů, dodaných vydavatelem, přes MQA DAC HW, poskytuje vyšší vydavatelem garantovanou hi-res audio kvalitu. Špičkové streamery s implementovaným MQA proto dodávají posluchačům zvukovou kvalitu na úrovni přehrávání dtto. titulů na SACD/DVD-A/HD-Tracks apod., byť se z logiky věci nejedná o datově totožné soubory.

Je až neuvěřitelné, jaké bludy ohledně Tidal/MQA kolují například na Bastlírně:-)

-- 16. 1. 2019 01:19 --

Zde je malá technická rozborka MQA:
http://bobtalks.co.uk/blog/mqaplayback/ ... ast-mile/#
http://bobtalks.co.uk/blog/mqaplayback/mqa-cd-examples/

A polemika:
https://www.stereophile.com/content/inside-mqa

Osobně jsem zastáncem streamovaného MQA. Je to v současnosti jediná reálná možnost, jak online poslouchat hi-res audio na plusminus zvukové úrovni SACD/DVD-A/HD Tracks apod.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod martas38 16. 1. 2019 03:45

Ty seš agent Tidalu, že sem už po několikáté cpeš reklamu?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 1. 2019 08:42

Nejde o reklamu, to by tady bylo reklamou skoro všechno chválení, jde o technické informace a vyvracení bludů. Nějaký názor technickou stránku věci?

-- 16. 1. 2019 09:34 --

Šedě rámovaný obdélník vymezuje prostor, kde se pohybuje CD formát 16/44. Oranžově rámovaný trojúhelník pak prostor, jenž se snaží obsáhnout MQA.

Obrázek
Naposledy upravil merhaut dne 16. 1. 2019 09:51, celkově upraveno 1
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Tapir1 16. 1. 2019 09:47

Také jsem si chtěl vyzkoušet Tidal a jeho Master a tak jsem investoval do předplatného... Jsem však zatím trochu zklamaný, neboť ve sbírce mají především již poměrně letitá alba jejichž nahrávky pravděpodobně nejsou příliš dobře udělány...nebo jsem zatím na žádná taková nenarazil. Neslyším totiž žádný rozdíl (zatím snad jen poslední McCartney). Když si pustím svá cd v hdcd nebo dvd-audio, tak je to jiný "kafe". Předplatné pouze kvůli Master (naštěstí je nyní v rámci HiFi zdarma) se tedy zatím, dle mne, nevyplatí. 8-)

P.S. Onkyo samozřejmě má update a propojení je hdmi.
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 1. 2019 10:01

Já používám doma dva roky Bluesound Node 2 a poslouchám hlavně starší bigbít, u kterého je pro mé uši rozdíl mezi MQA a lossless na prahové úrovní, stejně jako u dtto. titulů SACD vs CD, s obojím jsem zvukově maximálně spokojen, samozřejmě že do hry výrazně vstupuje (ne)kvalita toho kterého titulu, vydání, to je ale na samostatnou debatu.

Nějaký konkrétní příklad "jiného kafe" MQA vs HDCD/DVD-A by nebyl? Ať si to doma i ve firmě (na kombinaci Onkyo/Klipsch) vyzkouším, jestli něco poznám já. Díky.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 16. 1. 2019 10:56

Je třeba mít na paměti, že MQA je ztrátový formát. Tzn. vezme se originální hi-res záznam, ten se ztrátovým algoritmem "smrskne" do souboru MQA a ten se streamuje.

Nemám k dispozici žádný špičkový streamer, ale jen základní Bluesound Node 2. Pokud porovnávám zvukový výstup z tohoto streameru a z SACD přehrávače kategorie 50 tis. Kč (oba do stejného DACu v SACD přehrávači), je zvuk z přehrávače lepší - čistější, dynamičtější, s lepším rozlišením nástrojů. U SACD vs MQA je rozdíl větší než u CD vs CD z Tidalu, v obou případech ale jasně slyšitelný na prakticky každé zvukově dobré nahrávce.

Výhoda Tidalu je, že za pár kaček měsíčně má člověk přístup k celkem slušné sbírce hudby. I když hromada titulů (třeba z klasické hudby nebo současné elektronické) stále chybí. Obrovským mínusem Tidalu je až moc jednoduché vyhledávání, kdy třeba v případě té klasické hudby nelze hledat podle dirigentů, orchestrů, vydavatelství... Zcela chybí možnost vyhledávání různých vydání totožného alba, v drtivé většině je na Tidalu jen jedno nejspíš náhodně vybrané vydání.

Taky není správné podléhat marketingem tlačenému dojmu, že Tidal = MQA. Nabídka hudby v MQA je zatím velmi velmi malá, jen mizivý zlomek ze všech dostupných alb.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 1. 2019 11:18

MQA je dvousložkový, viz obrázek a odkazy výše, čímž se podařilo zmenšit velikost při zachování hi-res zvukové kvality zdrojového souboru, jenž je navíc v případě MQA garantovaný vydavatelem toho kterého titulu a ne že se v něm vrtal kdejaký ňouma, jak je tomu často u volně přístupných hi-res flaců. Sám znám jednoho, co "vylepšuje" a strká na uloz.to:-)

Nabídka MQA je v současnosti přes 100000 titulů, to není málo, a stále dramaticky roste, i když s porovnáním se čtyřmi miliony alb v lossless kvalitě je to v nabídce Tidalu pár procent.
Já poslouchám bigbít, tam je tidalovská nabídka titulů takřka bezbřehá, a to píšu jako dlouholetý sběratel CD/LP s vícero-tisícovou sbírkou nosičů. O nabídce klasiky nemám přehled.

Já osobně naslepo neslyším u dtto. rockového titulu rozdíl mezi streamingem MQA/lossless a poslechem z fyzických nosičů či HDD.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 16. 1. 2019 11:39

No, zmenšení velikosti streamovaných souborů je sice chvályhodné, ale je to řešení dnes už dávno neexistujícího problému. Dnes se streamuje 4k vysílání s hi-res zvukem, proto streaming čistě zvuku 96/24 není z pohledu datové náročnosti vůbec žádný problém a zabere zlomek kapacity dnes běžného internetového připojení pro domácnosti.

Jinak velmi hezky a výstižně o MQA píše Bína. S tím se nedá než souhlasit:
viewtopic.php?p=11903267#p11903267

Jinak zvukové rozdíly mezi různými zdroji (HDD, streaming, CD přehrávač) bývají poměrně dobře slyšitelné. Ale samozřejmě záleží na konkrétním řetězci, akustice a posluchači samotném.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 1. 2019 11:51

Nejde primárně o datovou náročnost, své hrají i oprávněné ekonomické zájmy vydavatelů, z mého úhlu pohledu vyvážené tím, že u MQA mám garanci originálního původu, i proto jsem špatně znějící MQA ještě neslyšel.

Streamované MQA je podle mého solidním kompromisem mezi zájmy posluchačů a vydavatelů. MQA CD naproti tomu považuju za nesmysl, který se stejně neujme.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Tapir1 16. 1. 2019 12:10

Zdravím. Zasílám konkrétní příklad "jiného kafe"(tedy oproti zvuku z Tidal a běžného CD; obecně však dobře udělané nahrávky). Mám aktuálně v přehrávači založenu tuto klasiku v hdcd (škoda obecně mála titulů v tomto kodeku) a předtím jsem poslouchal dvd-audio. Přikládám foto a doporučuji poslechnout. Myslím, že oba tituly jsou běžně dostupné. Pro mne je rozdíl jasně slyšitelný. Jsem jistě zvědavý i na jiné názory... 8-)
Samozřejmě souhlasím, že streamovací služby jsou především obrovskou studnicí žánrů a muziky :-D
DSC_0327.JPG
8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 1. 2019 12:15

Díky, večer doma poslechnu.

-- 16. 1. 2019 12:32 --

Malé diskusní porovnávání LP, CD, MQA, HDD: https://forum.audiogon.com/discussions/ ... -vs-hi-res

A zde je důkladné porovnání dtto. titulů 24/96: MQA (odchycený streaming z Tidalu) vs grab z DVD-A: http://archimago.blogspot.com/2017/01/c ... -high.html
Předesílám, že MQA dopadlo v přímém srovnání velmi dobře.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Bazi 36 16. 1. 2019 13:18

Sice tidal nepouzivam,s mqa zkusenost-0. Ale bylo zde zmíněno cd versus sacd. Za mne je sacd prinosem pri poslechu symfonicke hudby,u progrocku mi zadny pokrok tento format neprinesl,ja rozdil neslysel,vlastne ani u jazzu,zato cena byla ctyrnasobná.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 1. 2019 13:35

Když jsem kdysi na první dobrou jasně slyšel rozdíly mezi CD/SACD vrstvami DSOTM Pink Floyd, bylo to rozdílným masteringem. Patřím mezi ty, co si s gustem užívají dobře nahrané CD a nijak jim žíly netrhá nějaký rozdíl směrem k hi-res. Když tam je, OK, beru. Když ne, tak se nic neděje:-)

Jinými slovy: v oblasti tzv. estetické zvukové kvality především poslouchám hudbu, až pak zvuk.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Bazi 36 16. 1. 2019 18:05

Co na to říct,mam to proste stejně,jaksi uz jsem dospěl od vylepsovaní zvuků k pohode pri poslechu hudby.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 16. 1. 2019 20:22

Tak hudba je na prvním místě asi pro všechny z nás ;-) . Teď je ale řeč o zvuku.

Jinak to porovnání MQA vs hi-res hezky ukazuje, že MQA není garantem žádné zvukové kvality, když za hi-res vydává Madonnu 44.1/14.... Je to prostě jen formát, stejně jako třeba flac, ve kterém může být cokoliv....

"We basically see a steep frequency cut-off just past 20kHz. According to discussions here, Like A Virgin was a multi-track 16/44 recording mixed to 14/44; so resolution-wise, it's not even of CD quality to begin with."
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků