Na výletě v Hong Kongu, aneb cesta za High-end in-eary

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 14. 12. 2017 05:55

Po více jak měsíci v Shenzhenu jsem si našel konečně jeden volný víkendový den a vydal jsem se na malý výlet do Hong Kongu. Cíl byl jasný, vyzkoušet všechny dostupné vrcholové modely In-Earů! Letos mě zatím obchody v Shenzhenu zklamaly, jejich nabídka byla dost zastaralá nebo se zaměřovala pouze na levné modely.

Samotná cesta zabrala asi dvě hodiny, do čehož se započetla hraniční kontrola Číny i Hong Kongu, s tím spojené fronty, autobus ze Shenzhenu na sever Hong Kongu a pak asi hodina metrem do Mong Koku. Tuto čtvrť jsem navštívil už v roce 2015, věděl jsem tedy co mě přibližně čeká a kam se vypravit.

Obrázek

První zastávkou byla Hong Kongská pobočka obchodu Jaben. Ta je schovaná v druhém patře nenápadné budovy a najít ji je trochu složitější. Ale díky tomu, že se nenachází v žádném obchodním centru, si může Jaben dovolit větší prostory a také je tu příjemný klid a ticho.

Obrázek

Jaben nabízí klasickou sbírku In-Earů, přenosných sluchátek a přehrávačů, přidává se k tomu i pár domácích modelů. Angličtina bez problémů, prodavači zkušení a se slušnými znalostmi. Výběr in-earů třídy High-end lehce omezený na UE customy, Campfire Audio, Earsonics, Fender a FitEar.

Obrázek

Poté jsem se přesunul na druhou stranu křižovatky, kde mě už čekal malý úzký obchoďáček Sim City. 4 patra nacpaná krámky prodávajícími audio, foťáky a pár dronů, pro českého Hi-fistu něco nepředstavitelného. Už po pár metrech na Vás vykoukne první reklama na Campfire Audio a pak to jede samo.

Obrázek

Střídají se tu různé krámky s audiem, některé mají sortiment spíše jak z nabídky Datartu, jinde na Vás naopak čeká ta nejdražší třída, dokonce se tu najde i přímo jeden výrobce. Drtivě samozřejmě převládá přenosné audio.

Některé obchody mají i pěkný design, jiné jsou jen regály plné krabic s in-eary.

Obrázek

Malý krámek kombinující prodej custom in-earů a náčiní na vaření kávy.

Obrázek

Našel jsem i přímo prodejnu výrobce Ice Lab. Jde o malou firmu z Hong Kongu, která se zaměřuje především na výrobu kabelů (hodně povídání o tom, jak oni to dělají nejvíc poctivě na rozdíl od jiných. Já jen řeknu, že vzhledově a provedením nic moc). Mají ale i vlastní řadu custom in-earů, o kterých se zmíním dále.

Obrázek

Největším potěšením pro mě ale byla prodejna DMA. Jasně největší a nejzajímavější nabídka ze všech místních obchodů, zahrnující i domácí sluchátka a i nějaké aktivní monitory. Jejich vitrína s high-end in-eary na vyzkoušení mě až šokovala a strávil jsem prvních 5 minut samotným procházením nabídky a zapisováním si poznámek, co si mám poslechnout.

Obrázek

Na prodejně mají připravený kout pro zkoušení in-earů, posadíte se na barovou stoličku a oni Vám postupně donášejí požadované in-eary na malém tácku, jako v klenotnictví. Já sám jsem tam strávil snad 2 hodiny a i tak jsem pár zajímavých modelů vynechal. Nebyl jsem zdaleka jediný, mnou zkoušené in-eary si rovnou bral vedle sedící Hi-fista, který hledal něco ideálního ke své sestavě iRiveru A&K SP1000 a Chord Hugo 2.

Obrázek

K High-end in-earům nejlépe pasuje pořádný prémiový kabel a i tam byl výběr bohatý. Samozřejmě opět s možností si vše vyzkoušet na vlastních sluchátkách.

Obrázek

Pro zajímavost, tento samotný obchod nabízel dema customů od Empire Ears, FitEar, AAW, QDC, Jomo Audio, Asen, Vision Ears, Unique Melody, Aroma, Custom Art, 64 Audio, Oriolus a určitě jsem ještě něco minul.

Chtěl jsem se zastavit opět v Mingo headphones, k mému překvapení ale přestěhovali svou hlavní prodejnu z vrchních pater Sim City o blog vedle do jedné ze stovek anonymních budov. Prodejna mi také přišla o kus menší než při mé první návštěvě a v sobotu odpoledne byla skoro prázdná.

Obrázek

V Mingo už na mě nic nového nečekalo, tak jsem si řekl, že si alespoň znovu po čase poslechnu 64Audio U18. Na jejich testovacím kusu měli nasazenou redukci z 2pinu na MMCX (pochopil jsem, že tak šetří konektory při návštěvě kabelových nadšenců, co si je musí vyzkoušet s celou nabídkou Effect Audio) a hlavně faceplate byla přelepená izolepou?? Ta ale zasahovala i na vnitřní stranu sluchátek a tak jsem si při poslechu mohl užívat komfortu ostrých hran izolepy řezajících mě do uší.

Po cestě do Mingo, nacházejícího se v 9. patře, jsem si uvědomil jednu zvláštnost. Na výtah jsem totiž musel čekat pár minut ve frontě, protože 12 patrová budova toho v sobě skrývala překvapivě hodně. Následně jsem si začal všímat podobných front všude po čtvrti Mong Kok. Řada lidí táhnoucí se dokola kolem celého bloku, všichni čekající na výtah do neznáma. Bohužel jsem neměl trpělivost si nějakou náhodnou frontu vystát, ani odvahu se zeptat kam se to tak všichni touží dostat.

Nakonec jsem se vydal do blízkého krámku Crystal Sound Audio, jež jsem si našel jako oficiálního distributora Empire Ears. To byl trochu odlišný zážitek, protože samotná prodejna měla asi 6m2 a hlavně se schovávala v opuštěné a upadající obchodní pasáži. V potemnělých uličkách pak člověk našel už jen jeden krámek s obaly na telefon a pár prodejců s herními konzolemi.

Cesta k high-end přenosnému audiu
Obrázek

Nabídka nebyla největší, po produktech Empire Ears ani stopa, ale zaujali mě ceny. Pár příkladů:

Earsonic S-EM9 za 7 200 HKD/780 Euro - plná cena 1 500 Euro
Beyerdynamic Xelento 5 400 HKD/590 Euro – Plná cena 1 000 Euro
Noble Audio K10, původni plastová verze 5 900 HKD/ 640 Euro – původní cena 1 600 USD
Jh Audio 16Pro V2 5 900 HKD/ 640 Euro – plná cena 1 300 USD

Něco z toho vypadalo jako bazarové zboží, ale například zmíněné Earsonicy a Beyry byly origo zabalené.
Určitě se do tohohle zapadlého krámku někdy v budoucnu podívám.

Obrázek

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A co jsem si tedy poslech? Jak jsem zmínil již v úvodu, vyrazil jsem především za těmi nejvíce high-end modely in-earů na trhu a i těch bylo jednoduše tak moc, že jsem na zkoušení čehokoliv jiného neměl ani pomyšlení.

Poslouchal jsem z mého Sony WM1A, někdy balanced výstup, převážně single ended. Kabely stock od výrobce.

Samozřejmě jsou to jen poznámky z krátkého zkoušení na mém naposlouchaném testovacím playlistu, můžete je tedy brát s určitými pochybnostmi, pro mé rozhodování ale plně postačují.

Ultimate Ears 18+ (6 BA, 1500 USD)

Po UE18+ jsem koukal již velmi dlouho, v některých kruzích jsou pokládány za jedny z top modelů. Poslechl jsem si je v Jabenu, kde mají dostupnou jejich univerzal verzi. Ta je mimochodem neskutečně gigantická, s ohledem na pouhých 6 měničů uvnitř i naprosto nepochopitelná.

Měl jsem také šanci se z blízka podívat na unikátní UE systém osazení měničů. Na rozdíl od jiných výrobců se liší ve dvou věcech. Prvně, měniče jsou osazeny do 3D tištěné plastové konstrukce a tím je teoreticky zajištěná výrazně vyšší konzistence výroby. Za druhé, jejich výškové měniče mají unikátní konstrukci, kdy zvuk vychází z jejich boku.

A jak teda hrály? Upřímně, já byl zklamán. Četl jsem o jejich ladění do monitorů pro hudebníky, ale realita mě trochu zaskočila. Zvuk byl až přespříliš uhlazený, teplejší, vokály vytažené a příliš objemné. Z hlediska technického slušné, až na chybějící hluboký bas a nepříliš rozlišený prostor.

Celkově In-eary asi dobré (ale nijak výjimečně), ale určitě né pro mě.

Earsonics S-EM9 (9 BA, 1500 Euro)

Příjemně malá skořepina, bohužel pro Earsonics typický krátký krček způsobující nic moc usazení.

Zvukově příjemné, rozumně zvýrazněný bas, hladké a přitom přítomné výšky, jen lehce upozaděné a drobně zastřené středy. Celkově laděním tedy povedené, ale po technických stránkách ztrácející v čistotě a rychlosti.

Slušná koupě, ale najdou se i lepší za ty peníze.

Fender FXA11

Jedna z největších neznámých. Nový vrcholový model Fender/Aurisonics se totiž prodává pouze v Hong Kongu. Osazení velkým 14mm dynamickým měničem a myslím 4 tlakovými měniči. Cena kolem 1700 USD.

První drobná poznámka – Fender si uvědomil, jak naprd jsou MMCX konektory a do tohoto modelu tak vrátil standardní 2 pinový konektor.

Skořepina podobná ostatním Fenderům, v tomto případě ale z poloviny průhledná. Bohužel si tak ale prohlédnete jen nezajímavé kolečko ukrytého dynamického měniče a tlakové měniče sotva uvidíte schované ve spodku sluchátek. Průhledná skořepina tak nejvíce odhalí nepříliš pěkně provedené šroubky držící konstrukci pohromadě.

Zvukově naprostá bída. Mohutný bas překrývající ostatní frekvence, extrémně blízko podané a zabarvené hlasy, oproti nim až nepřirozeně vzdálené a ostré výšky.

Tady se něco značně pokazilo.

Flicker Ear Octans

Hong Kongská značka customů, zde jejich vrcholový model v ceně 1300 USD s 8 tlakovými měniči.

Zvuk teplejší, mohutný, s důrazným basem, trochu náznak do V.

Celkově asi ok za tu cenu, ale s bazarovými/Mass drop Noble K10 na tom budete lépe.

Custom Art Harmony 8.2 (8BA, 1100 Euro)

I zde na fóru známé customy, pro mě ale první poslech.

Příliš teplé podání, až moc uhlazený zvuk, naprosto postrádající nějaké nadšení a energii. Po technické stránce se na High-end také nechytají.

Když už nutně něco z Polska, tak následující customy.

Lime Ear Aether (5BA, 1150 Euro)

Ohledně přepínače, za mě jasně lepší ta neutrálnější varianta. Druhá varianta přidává zábavný zvýrazněný bas, ale ladění se pak zbytečně stává teplejším.

Velmi povedené ladění, vyrovnanější s trochu přidaným basem, velmi dobrá tonalita. Celkově příjemný zvuk bez nějakého otravného aspektu. Bohužel slabší technické vlastnosti, především rozlišení neodpovídá své třídě.

Nejlepší customy z Polska, pro EU kupující asi slušná volba.

IceLab 12 (12BA?, 1500 USD)

Další Hong Kongský výrobce a jeho vrcholový model.

Na vnitřku sluchátek se nachází potenciometr na nastavování basu, který má až překvapivě velký účinek. Od minimálního basu až k přebasovanosti. K tomu se bohužel přidávají extrémně ostré výšky a laděním pomocí potenciometru se tak dá volit mezi příliš světlým a přehnaně V laděním. O moc víc toho ale nenabízí.

Zajímavý poslech, ale koupi nedoporučuji.

AAW W900 (8BA+1DD, 2100 USD)

W500 stále patří k mým nejoblíbenějším in-earům a tak jsem od nového vrcholového modelu čekal dost. A byl jsem zklamaný.

Lehce teplejší ladění je na první poslech fajn, ale pak přijdou až extrémně krotké výšky, kterými se ze zvuku vytrácí jakákoliv energie a celková čistota taky není moc působivá. Ani dynamický měnič není pořádně využit. W500 nabízelo úderný a skvěle rozlišený bas, s perfektním rozsahem a texturou, který nádherně doplňoval tlakové měniče. U W900 si sice stále zachovává typické výhody dynamického měniče, ale působí nějak přidušeně a i snad hůř než u nižšího modelu.

Zklamání, především s ohledem na vyšší cenu.

Unique Melody Mentor V3(12BA, 2100 USD) a Mason V3 (16BA, 2700 USD)

Žhavé novinky čínského výrobce. Mohutná skořepina vedoucí k nejistému a nepříliš pohodlnému usazení, ale s nádherným zpracováním. Dvojitý kabel je tak pitomým konceptem, jak jsem předpokládal. Tlustý a nepraktický kabel vykoupen tím, že budete mít vždy na cestách možnost vyměnit čisté stříbro za čistou měď. Jako proč???

Naopak příjemně překvapil jejich pokus o Adel/Apex. Opět jsem si nepovšimnul nějakého kouzelného efektu na můj sluch, opět přišlo lehké snížení izolace, ale funkce ladění basu se jim povedla na výbornou. Kolečkem na vnější straně in-earů se krásně upravuje lehké zvýraznění basu, především toho nižšího. Zároveň ale není nijak ovlivněn zbytek pásem. Super.

I po ostatních stránkách více než povedené. Laděním Mentor směřuje více do V a zní celkově mohutněji, Mason vsází spíše na neutrální podání. U obou se celkové ladění vydařilo, jen lehčí náznak světlosti a příliš tenkých středů přetrvává u obou. Po stránce technické patří k tomu nejlepšímu.

High-end zvuk, ale praktičnost bídná.

Oriolus Mellianus (10BA, 2400 USD)

Tohle mě šokovalo, ale tím nejlepším možným způsobem.

Skvělé neutrální podání bez zbytečné ostrosti, se špičkovou texturou a přirozeně znějící. Po technické stránce také nemám jedinou výtku. Seděl jsem s nimi dlouho, zkoušel všechnu možnou hudbu a hledal něco špatného. Nestalo se.

Konstrukce kvalitní, vzhledově nudnější, ale se skořepinou rozumně velkou a stále velmi pevně a pohodlně sedící v uších. Poslouchal jsem s dodávaným kabelem, mohutným a celostříbrným. Ten jako jediný se podepisoval na trochu horším komfortu (těžší a málo ohebný), ale stále přemýšlím, jakou mírou se podílel na výsledném zvuku.

Naprostá špička, kde na to mám našetřit?



Tento výlet do Hong Kongu završil mé letošní snažení vyzkoušet co největší množství high-end in-earů a tím si trochu určit, kam směřovat budoucí vývoj. Pokud pominu některé opravdu malé značky, často i lokálně omezené, a zapomenu na modely nedostupné ani jako univerzální dema (Spiral ears, Warbler), tak jsem na čas skončil.

Do mé top 5 se aktuálně řadí tyto in-eary.
- 64Audio U18 (stále nejlepší čistota a prostor, ale ostřejší ladění)
- VE8 (univerzálnější plný zvuk s přidaným basem)
- Oriolus Mellianus (neutrální podání bez slabosti)
- Jomo Samba/Flamenco (králové detailu a rychlosti, mezi nimi volit dle ladění)
- Unique Melody Mentor/Mason V3 (Špičkový zvuk, nejlepší možnost přidávání basu, ale osobně bych jasně doporučil customy a ten kabel je na zabití.)

Obrázek
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mistr63 14. 12. 2017 06:46

Asi se důchodu nikdy nedočkám , protože šetřit na špunty do uší dva měsíce to je nářez.
Krásné čtení , dobrý popis , hudební nebe je v nedohlednu .
mistr63
Junior

Odeslat příspěvekod DaemonXXII 14. 12. 2017 09:14

čo by som dal za to vypočuť si Flamenco..... Už zopár týždňov nad nimi alebo Sambami rozmýšľam ako o mojich prvých customoch.

myslím že môj plán aspoň rok vydržaať s andromedami nevyjde

každopádne krásne zhrnutie TOTL IEM
na cesty: Sony NW-ZX2, WM1A -> Dunu 2000, CA Jupiter, CA Andromeda

na doma: foobar2000 -> AudioGD NFB 11.32 -> Focal Spirit Classic, Oppo PM-3
DaemonXXII
Junior

Odeslat příspěvekod jito 14. 12. 2017 10:45

Jako vždy pěkný článek. :tleskani
Dík.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omegac 14. 12. 2017 10:57

Velke DIKY ! za tento uzasny clanok,fotky....,neskutocny vyber...,no padla mi sanka

Vdaka
omegac
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 14. 12. 2017 11:04

Mimochodem, v Cine jsem se vydal na navstevu jednoho vyrobce customu, firmy qdc.

Puvodne z toho mel vzniknout velky clanek popisujici vyrobu customy od zacatku do konce, byl jsem do toho fakt nadseny. Ale pak jsem dostal zakaz o postupu psat i zverejnovat fotky, tak z toho zbyl jen takovy kratky nezazivny fotoreport z kancelare a zakladni uvedeni firmy.

V anglictine je to na Head-fi: https://head-fi.org/threads/visit-at-qd ... na.866722/

Ceskou verzi neplanuju, jen nektere casti z toho pouziju v testu qdc Neptune, ktery chystam pro AVmanii.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 14. 12. 2017 18:13

Velká paráda, dík:) docela blázni tam ty obchůdky :-))
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 15. 12. 2017 01:37

Jeste na jednu vec jsem si vzpomnel.

Chtel jsem vyuzit sanci a vyzkouset si universalni demo customu Westone ES80. I Kdyz W80 byly velkym zklamanim, ES80 pry jsou ladene dost odlisnym zpusobem. Nekolik obchodu je ma v nabidce, tak jsem doufal.

Bohuzel jsem se dozvedel, ze Westone ma pry celosvetove pouze 2! kusy v univerzalni podobe, jeden v USA, druhy v Japonsku....

No, tak tim konci ma snaha dat Westonu jeste nejakou sanci.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boldricus 15. 12. 2017 08:27

Pěkný výlet, díky za report.

Obdivuju tvou schopnost naposlouchat a pak popsat. Bejt tam já, u třetích sluchátek už bych v tom měl totální hokej a musel bych toho nechat, nebo by ze mě po návratu žádnej kloudnej popis nevypad. 8-S

Sakra, takovej stojan s kábly od Effect Audio by mě zabavil asi na hodně dlouho :mrgreen:
Jsem BASShead a zvuk prasím ekvalizérem :D

Venku: Cowon Plenue D + Sennheiser IE80, FatFreq Maestro Mini
Doma: Sony Walkman ZX300 + Audiosense T800
PC -> FiiO E10 + Beyerdynamic DT 990 Pro, Sennheiser HD 598, Superlux HD681 EVO, Fostex TH-X00
boldricus
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 15. 12. 2017 08:52

boldricus píše:Obdivuju tvou schopnost naposlouchat a pak popsat. Bejt tam já, u třetích sluchátek už bych v tom měl totální hokej a musel bych toho nechat, nebo by ze mě po návratu žádnej kloudnej popis nevypad. 8-S


Zakladem je naposlouchany playlist a taky delat si poznamky.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doodier 16. 12. 2017 11:49

Bíno, ten Neptune co zmiňuješ na head-fi jsi už měl šanci nějak víc naposlouchat? Chápu správně, že to je univerzál?
Doodier
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 17. 12. 2017 03:53

Doodier píše:Bíno, ten Neptune co zmiňuješ na head-fi jsi už měl šanci nějak víc naposlouchat? Chápu správně, že to je univerzál?


Neptune je univerzal za 200 usd s jedním menicem. Dokonce na ně teď píšu test.
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doodier 17. 12. 2017 10:10

Supr, až to bude napsáno, rád bych si to přečetl :)
Doodier
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod akburt 17. 12. 2017 12:27

Díky za malé vánoce s mozností nahlédnout tam,kam se vetsina z nás nedostane.A snad i trochu "poslechnout"soucasné trendy.
Jses zárný príklad toho,ze kdyz má clovek o neco zájem,není líný a jde si za svým,tak se to vyplatí.Asi ne vzdy,ne kazdému,ale dopredu to nikdo nikdy neví.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod amarok 17. 12. 2017 22:27

Díky za supr počtení a ohodnocení sluchátek.
BTW, parádní, ostrý fotky. Prozradíš, čím jsi fotil?
amarok
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron